Černý Petr

Peter and Pavla

Black Peter

Komedie / Drama

Československo, 1963, 86 min

Zábavná práce s humorem tak trapným, až je vtipný... Ale je to TOTÁLNĚ o ničem... Formanovy filmy mi nikdy neseděly a tenhle je další do party...(5.1.2009)

Řekl jsi "Ahój". - Ne, řekl jsem "Ahoj". - Ne, řekl jsi "Ahój". Tak tenhle dialog (který je ve skutečnosti delší) vystihuje vpodstatě celý film. Je o ničem (jak tady píše gouryella), ale stejně rozesměje.(3.8.2002)

-Smím prosit? -Dyť nehrajou. První Formanova spolupráce s Papouškem (a třetí s Passerem) přináší řadu nádherně nenucených poloimprovizovaných dialogů (resp. otcových monologů), film však postrádá rytmus, kontrolovaný třeba v Láskách Menšíkem. Herecká nezkušenost zúčastněných zapříčiňuje rovněž trapnost nechtěnou a mlčení někdy trvá příliš dlouho. Zakončení mrtvolkou (přerušenou jedním příznačně apatickým pohledem) ovšem, podobně jako „zatuhnutí“ v Intimním osvětlení, vydává za tisíc slov. 80% Zajímavé komentáře: genetique, Radko, Kimon, jahol, slunicko2(14.6.2012)

"Co děláš?" - "Stojím a koukám."(25.2.2009)

Klasika. Nejlepší česká teenagerská komedie (z níž by si současní tvůrci měli brát příklad). Trochu mě mrzí, že film nemá nějaký významnější děj, jedná se v podstatě o slepenec skvělých scének. To je však i výhodou, protože celý film tak nějak evokuje takovou tu bezstarostnost mladého věku, kdy k „významnějším dějům“ ještě nedochází a nebo na ně každý peče.(12.5.2006)