Černý Petr

Black Peter

Komedie / Drama

Československo, 1963, 86 min

• dobytek

Mam takovej dojem, že ty ranný Formanovy filmy zachraňoval pouze Šebánek. Tohle nezachránil nikdo. Člověk 1,5 hod kouká na to, jak hlavní postavy spolu vedou nějaký absurdní dialogy, občas se tam teda najde i něco vtipnýho, ale je to celkově o ničem. Dneska bych si řek, že je to dobrý tak maximálně na youtube. Čekal jsem teda mnohem víc.(22.9.2011)

Jakkoli je ten film výborný a jakkoli chápu jeho význam pro celou naši novou vlnu, připadá mi, že první Formanův film, který si zasluhuje nejvyšší hodnocení, jsou až Lásky jedné plavovlásky.(6.11.2005)

Film o strastech dospívání očima nejlepšího českého režiséra je i přes téměř padesátileté stáří stejně aktuální a působivý jako v den premiéry. Komediální scény a dnes u kultovní hlášky jsou velice zábavné, ale skutečná síla filmu leží úplně jinde - ve snaze hrdiny najít si místo ve společnosti a zároveň v jeho strachu z dospělosti která s tím přímo souvisí.(26.7.2007)

-Smím prosit? -Dyť nehrajou. První Formanova spolupráce s Papouškem (a třetí s Passerem) přináší řadu nádherně nenucených poloimprovizovaných dialogů (resp. otcových monologů), film však postrádá rytmus, kontrolovaný třeba v Láskách Menšíkem. Herecká nezkušenost zúčastněných zapříčiňuje rovněž trapnost nechtěnou a mlčení někdy trvá příliš dlouho. Zakončení mrtvolkou (přerušenou jedním příznačně apatickým pohledem) ovšem, podobně jako „zatuhnutí“ v Intimním osvětlení, vydává za tisíc slov. 80% Zajímavé komentáře: genetique, Radko, Kimon, jahol, slunicko2(14.6.2012)

Další důkaz toho, jak Miloš Forman umí filmem pojmenovat skvěle některé věci,vztah mladé a starší generace,ztracenost mladých v "dospělém" světě doplnění o mistrovské dialogy a scény.Černý Petr zůstavá našim TV, že na toto dílu z vysoka serou.(22.9.2006)