Černý Petr

Peter and Pavla

Black Peter

Komedie / Drama

Československo, 1963, 86 min

Jakkoli je ten film výborný a jakkoli chápu jeho význam pro celou naši novou vlnu, připadá mi, že první Formanův film, který si zasluhuje nejvyšší hodnocení, jsou až Lásky jedné plavovlásky.(6.11.2005)

LFŠ 2007 Neuvěřitelně humorná sonda do života šestnáctiletých puberťáků. Jestli jsem byl v šestnácti taky takové tele, tak teda s pánem bohem.(26.7.2007)

Co napsat a neopakovat se, nebo nenosit dříví do lesa? Snad jen: "Je to zajímavý, vole!"(3.1.2009)

• hippyman

komedie??? HOROR to vůbec dokoukat... chvílemi jsem s tím měl opravdu problémy, ale vždy se mi povedlo sebrat sílu, nicméně lituji, že jsem to nedokázal vypnout dřív než na konci! neskutečně, ale neskutečně ubohé výjevy z "dobrodružství" jednoho učně, na kterých mě zaujaly jen dlouhé pasáže bez střihu, jinak neuvěřitelně nudná bída, která mě doháněla k šílenství... zdejší vysoké hodnocení za absurdně stupidní rozhovory a "děj" ničem absolutně nechápu. rychle panáka, ať zapomenu na těch zabitých 85 minut! 20%(28.10.2008)

Film s ďalším príbehom, ktorý staršej generácii reálne a hodnoverne ponúka spomienku na niekdajšie trpké režimové zmýšľanie a mentalitu, ktorú si nejeden z našich rodičov musel pretrpieť a nám mladším ponúka akúsi sebareflexiu a uvedomenie si, aký môžme byť radi, že tá doba je už dávno za nami. Tragikomický sa môže zdať dej najmä západným štátom, u nás to bola krutá realita, dnes už aj mne trošku úsmevná, no pravdivosť niektorých dialógov a fráz zostala dodnes nezmenená. Formanova zručnosť je cítiť, viac než réžiu by som však vyzdvihol herecké výkony mladých, Jakima a Pucholta. 80%.(6.1.2009)

• - Jan Vostrčil zobral rolu otca iba pod podmienkou, že vo filme bude scéna s dychovkou. (Prelo)

• - Film měl velmi omezený rozpočet, a údajně proto Forman obsadil do hlavních rolí neherce. Tím ovšem definoval poetiku své rané, ale i pozdější tvorby, kdy často sázel na neokoukané a více méně neznámé herce. Jedinou výjimkou byl Vladimír Pucholt, který v té době studoval 4. ročník pražské divadelní akademie. (Kubrickon)

• - Pôvodne mal Petra stvárniť Vladimír Pucholt, ale režisérovi sa zdal byť na úlohu už príliš starý, a tak mu dal rolu murára Čendyho. (Raccoon.city)