Očividně bych si měl nějaké filmy, které myslím, že znám dobře, připomínat častěji. Hoří, má panenko na mě teď fungovalo o několik řádů lépe, než když jsem to viděl naposledy před lety. Vynikající, vtipná, zdrcující a dodnes platná ukázka toho, jací my Češi jsme.(10.12.2012)

Oscar 1 nominace: Cizojazyčný film(23.2.2004)

Portrét české (v jádru zřejmě mezinárodní) malosti vměstnaný na malé plátno hasičského bálu. Výborné herecké výkony, přesvědčivá atmosféra, humor, u kterého se smějete, ale pak vás zaskočí podivné zamrazení... Závěrečný dialog o těch, co kradou a těch, co nekradou, by se měl promítat jako obdoba státní hymny ČR. Forman využil stejných prostředků jako v Láskách, výbornou dokumentární Ondříčkovu kameru, dechovkový podklad, dialogy jako by náhodně odezírané in medias res. Gagy jsou ještě vybroušenější a vypointovanější než v předchozím filmu, z některých se člověk trhá smíchy, z jiných mu úsměv tuhne. Jak říkával Vladislav Vančura: humor není smáti se, ale lépe věděti. A po shlédnutí Hoří má panenko divák skutečně lépe ví a není to vědění vůbec radostné. Aktuálnost bohužel film neztrácí, ba naopak.(9.2.2004)

Pohled do zrcadla někdy bolí, ale tady dokonce i baví.(27.5.2007)

Neherci jsou fajn, humor je fajn a z některých scén mi skoro běhal mráz po zádech. (Rakovina, papírky vs. peníze.) U komedie celkem zajímavé, i když má nádech tragiky. Ovšem nejlepší jsou samozřejmě scény s tombolou.(26.11.2002)

• - Scénář byl psán v hotelu Labuť ve Vrchlabí v Krkonoších. Později se právě ve Vrchlabí, v kulturním domě Střelnice a okolí natáčelo. (Maark)

• - Světová premiéra digitálně restaurované kopie se uskutečnila koncem června 2012 na karlovarském filmovém festivalu v hotelu Thermal. (gogos)

• - Text k písni Hoří!, jejíž refrén dal jméno filmu, napsal Fanda Mrázek, ale zde je skladba uvedena pouze v orchestrální podobě. Mimopražská premiéra se uskutečnila ve Vrchlabí v říjnu 1967. Zdroj: Český hraný film 1961-1970, NFA 2004. (NFA.cz)