Pomsta

USA, (2011–2015), 66 h 45 min (Minutáž: 45 min)

Tvůrci:

Mike Kelley

Hudba:

Fil Eisler

Madeleine Stowe, Emily VanCamp, Henry Czerny, Josh Bowman, Nick Wechsler, Gabriel Mann, Ashley Madekwe, Connor Paolo, Christa B. Allen, Barry Sloane (více)

Série(4) / Epizody(89)

Otec Amandy Clarkeové byl neprávem odsouzený na doživotí za zločin, který nespáchal. Po sedmnácti letech přijíždí do městečka Hamptons mladá Emily, která rozjíždí plán pomsty za toto nespravedlivé obvinění. Emily je totiž ve skutečnosti Amanda, která je rozhodnutá, že za utrpení jejího otce zaplatí všichni, kteří jej kdysi zradili... (oficiální text distributora)

KevSpa

Zatím to vypadá jako tuctový seriál o pomstě, zasazený do prostředí bohatých a mocných. Nicméně hlavně díky slušnému hereckému obsazení mě pilotní díl vcelku zaujal. / Po dalších dílech je jasné, že Revenge není nijak strhující podívaná, ale jako nenáročná oddechovka ujde. ()

novoten

1. série - 80% - Zatímco se pomsta z Hamptons snažila tvářit jako nový Monte Cristo, rozehrály si vedlejší postavy vztahovku. Protože je ale samotná hlavní hrdinka díky chladné kráse Emily Van Camp sama velmi žádoucí, spojení obou žánrů bylo příjemnou nevyhnutelností. Občas je sice trochu zvláštní pocit přepínat z dlouholetých intrik a plánů do teenagerovského tokání Charlotte s Declanem a vyprávěcí tempo často v polovině epizody opadne, aby se vyšší rychlost zařadila až ve finálním zvratu, ale v zásadě nakonec nevadí ani to. Seriál totiž disponuje úžasně napsanými postavami a sledovat Victorii, Nolana nebo mého největšího oblíbence Jacka je tak velká radost. 2. série - 60% - Souhlasím sice s tím, že pomsta nejlépe chutná zastudena, ale tolik zbytečných odboček jsme si snad ani nezasloužili. Dokola omílané vztahové půtky, nekonečné komplikace boje s Iniciativou a v první řadě stoupající zbytečnost či otravnost některých postav (Ashley, Charlotte a v mém případě hlavně nesnesitelný Daniel). Když se ani v polovině sezóny nezdálo, že se Ems s Nolanem doberou nějakého dalšího klíčového kroku, byl jsem pevně přesvědčený, že je tohle léto tím posledním, které v letovisku trávím. Všechno změnila várka několika posledních epizod, která nechává vzpomenout na starší časy a v mnohém je i překonává. Jak si s takovou porcí zvratů a skvělých příležitostí poradí pozměněný tvůrčí tým, zůstává ve hvězdách. Ještě jednu šanci jim ale určitě dám. 3. série - 60% - Když duchovní otec seriálu Mike Kelley odešel z pozice showrunnera a byl nahrazen spíše kriminálkovým tvůrcem Sunilem Nayarem, zatrnulo mi. Jaké ale bylo moje překvapení, když se nový tým rozhodl udělat za slepými uličkami tlustou čáru ("Let's never say the words Carrion or Initiative again") a začal si prošlapávat vlastní cestu. Ta ale po velmi svěžím začátku vytahuje zbytečně levné zbraně a stává se nefalšovanou soap operou. Ne snad, že bych pro černobíle zavilé záporáky, odhodlané mstitele nebo pravou lásku neměl slabost, ale kadence, s jakou scénáře sází do děje zapomenuté či zdánlivě mrtvé potomky, rodiče a vůbec všechny rodinné příslušníky a komplice, je chvílemi až urážlivá. A ono smířlivé hodnocení tak zachraňují Jack a Nolan, dva správní chlapi, kteří sice občas šlápnou vedle, ale vždy to několikanásobně vynahradí. Na konci zůstává pocit, že konec už musí být nevyhnutelně velmi blízko, takže hlavu motající finální zvraty potěší a už poněkolikáté slibují opravdu velkou konečnou hru. Snad to tentokrát už nebudou sliby falešné. 4. série - 60% - Poslední kapitola vyrovnání se se starými křivdami je občas mýdlovější než samy telenovely, občas překvapivě zábavná - a naštěstí není jen pointou všeho mstícího snažení, ale také zamyšlením, zda lze opustit válku a najít třeba i kus životního štěstí. Právě tato epilogově chutnající dohra zanechává překvapivě pozitivní dojmy, zatímco klasická Pomsta, jak jsme ji celé roky znali, končí ve flashbacky nabité a díky tomu i nostalgicky dojemné epizodě Exposure. Dělo se toho ale opět až závratně moc, za což mohou jak nové postavy (zábavně přepálená Louise a naopak nesnesitelný dříč Ben, který prohrává už jen tím, že se Jackovi snaží ukrást pozici kluka od vedle), návrat neočekávané vzpomínky z dávné minulosti a hlavně koncept scénářů. Tvůrci totiž v jedné epizodě rozjedou novou linku, která působí dostatečně nosně na to, aby vydržela do samotného konce - jen aby v příštím díle urychleně skončila a přenechala svoje místo jinému nápadu. Občas proto velkolepě představované postavy působí zkratkovitě (Malcolm Black) nebo dokonce nepochopitelně (White Gold). Přes to všechno, snad díky tomu, jak moc jsem za ony čtyři roky měl hlavní postavy rád, budu na Hamptons vzpomínat se zvláštní nostalgií. Hra s červenou fixou totiž zůstává mezi seriály jedinečná, jakkoli se laťce dokonale gradovaných úvodních patnácti epizod už nikdy nepřiblížila. () (méně) (více)

Pethushka

Chvíli mi trvalo než jsem si Emily zamilovala. Teď jsem naopak ráda, že roli dostala právě ona. Touhu po pomstě má v sobě a s nadhledem zvládá všechny situaci. Promyšelý a překvapivý děj mě ihned pohltil. Tomuhle říkám pomsta! A samozřejmě fandím Emily. 4,5* ()

hellstruck

A cenu za nejnudnější pilot získává.. Revenge! Ne, vážně, takhle utahaný pilotní díl jsem ještě neviděla. Chápu, že příběh se musí rozvíjet postupně a občas chvíli trvá, než se děj úplně rozjede, ale pokud vím, první díl by měl diváka nějakým způsobem nalákat, aby se chtěl podívat i na další epizody. To se u Revenge tedy nestalo. Připadá mi to, jako předvídatelnější a šablonovitější O.C., jenomže plné barbín a kenů a naprosto bez nějakého spádu. A opravdu, jestli ještě někdy uvidím tak "ultra drsnou" hrdinku jako je tahle Amanda Clark/ Emily, tak si začnu hledat větev! Možná, že další díly zkusím, abych jej mohla příslušně ohodnotit, ale bude to chtít opravdu hodně sebemrskačství. ()

Rosaviva

"Remember how much I love you. It's infinity times infinity." Tenhle seriál jsem si plánovala už dlouho, asi někdy od doby, kdy se začala vysílat druhá série. Jenže jsem se k tomu nikdy nedostala a když bylo oznámeno, že po 4. sérii Revenge končí, řekla jsem si, že je na čase. Hned úvodní pilot mě na sledování ale moc nenavnadil, všechno bylo hrozně zmatené a prolínaly se tam asi tři časové linie, když teda neznáte postavy, tak se vám to slušně zamotá. Ale tak jsem pokračovala a i když jsem si postupně zvykla, žádné vyložené nadšení se nekonalo. První série však skončila celkem slušně, druhá za ní pak už pokulhávala. Neustále se tam motala nějaká Iniciativa, nikdo nevěděl co a proč. Místo toho, aby se Emily mstila se to tam celé divně zamotalo, ale musí se jim nechat, že posledních několik dílů bylo skvělých. A tak následuje třetí série, hned začátek mě docela navnadil a já netrpělivě čekala na den D. Trošku mě to vyústění ale zklamalo a zbytek série už byl jen takový mdlý, plný divných odboček do slepých ulic a Emily, která měnila svoje plány 6x za epizodu. Poslední díl třetí série mě sice namíchnul, ale řekla bych, že se jednalo o nejlepší díl seriálu. 4. série už byla taková závěrečná a měla ten nádech už od začátku, všechno se to hezky uzavíralo a konec byl pak vcelku uspokojivý. Postavy tady byly napsané celkem dobře, hrdinové ani padouši nebyli vyloženě černobílý. Emily Thorne je pro mě hrdinka, která nemá konkurenci, Nolan jí pak zdatně sekundoval a postaral se i to, že se člověk u toho i zasměje. Naopak většina Graysonových, v čele s Victorií a Danielem (a postupem času i naprosto nesnesitelnou Charlotte) bych vystřílela hned v první řadě (a k tomu bych přidala i dobráky jako je Jack a Ben). Nejpřitaženější za vlasy z celého seriálu mi pak ale přišel počet zmrtvýchvstání, s tím mohli ubrat. Zatím 3*, nechám si to uležet v hlavě. ()

IQ Tiqe

Napůl snobárna ve stylu OC, Gossip Girl, ale na Emily se dobře kouká a díky vrozené zlomyslnosti mě baví sledovat, jak likviduje šmejdy. ()

Arsenal83

Veľmi dobrý seriál, prvá séria vyšla (dalej zatiaľ neviem), sú tu veľké pozitíva – dej okorenený intrigánstvom, je tu veľmi veľa prekvapení a zvratov, dobre zahrané postavy, skvele zobrazené to snobstvo smotánky, pomsta a jej dôvod a všetko okolo nej sa odhaľuje len pomaly, vrstvu po vrstve. Mínusom je možno paradoxne zaangažovanie Emily VanCamp ako hlavej predstaviteľky, to nie je herečka, ktorá sa hodí do postavy pomstiteľky ovládajúcej dokonca bojové umenie či niečo také. Ostatné herecké výkony super, ale hlavne vyčnieva Madeleine Stowe. A to nielen herecky. Kto by tejto pani a fakt že pani hádal 53 rokov? Ja som si pozrel súčasné fotky, keď už má 62 a stále neveriacky krútim hlavou. ()

McClane

Hodnocení pilotu: Zajímavě rozjetá zápletka, ale prostředí americké honorace, samých Kenů a Barbín mě příliš neoslovuje. S vidinou 12 dílů a uzavřené zápletky by to mohl být zajímavý seriál, ale známe americké televize, takže tuny vaty a tuctový vztahovky si nechám ujít. 50%. ()

MoiJe

S1. Ma i vylozene slabe diely a dufala som v silnejsiu epizodnost, ale obecne si moju pozornost udrziava. S2 som vydrzala cca do polky, potom to uz neslo, z S3 som videla asi len pilota a finale. Uz naozaj len za vlasy pritiahnuta nuda. ()

maddy

OK, určité kvality to snáď má, ale pre tento seriál naozaj nie som cieľová skupina. Ten najtuctovejší príbeh o pomste, so všetkými možnými klišé, navyše zasadený do toho najtypickejšieho prostredia amerických boháčov. Neviem, ale v dnešnej dobe točiť niečo tak banálne, aj keď s celkom solídnymi hercami.... 2* (prestávam sledovať prvé sériu) ()

Wysch

What the hell, fakticky jsem dokoukal celej seriál na téma Hrabě Monte Cristo v sukni. Ačkoliv tedy Emily VanCamp je rozhodně koukatelnej Edmond Dantes, a byť je okolo ní asi tak milion postav na odstřel, každý její zaplavání si to vynahrazuje. Čtvrtá série už NOTNĚ ztrácí dech (od druhý jde tempo rapidně dolů a v půli třetí začíná škytat jako motor při mým řízení), ale co by člověk kvůli Agentce 13 neprotrpěl. ()

Remedy

Dovedu si představit, že spousta lidí může mít problém se s hlavní postavou identifikovat. Opět je tu nastolena jako již mnohokrát otázka viny a trestu, která přímo souvisí s tím, kdy se pomsta sama o sobě stává jakousi životní filosofií a dalece překračuje závažnost činů, které k ní vedly. Odpověď na tuhle otázku určitě není jednoznačná a přímo souvisí s tím, co již bylo zmíněno – totiž do jaké míry je divák schopen/ochoten se identifikovat s hlavní postavou a dostatečně ospravedlnit její odvetné řádění. Musím se přiznat, že s každou další zlikvidovanou lůzou se mi zvětšuje úsměv na rtech a Emily má mou plnou podporu i pochopení. Minimálně tu ale vyvstává jedna docela zásadní otázka: jak moc dokáže takto razantní a sofistikovaná pomsta změnit člověka k nepoznání a připravit jej prakticky o sebemenší schopnost empatie… Nejde o kdovíjak psychologicky komplikované dílo, ale tu otázku si chtě nechtě budete čas od času pokládat. Největší síla tohoto seriálu se skrývá ve svižném a napínavém ději, kde není nouze o nečekané zvraty ani nezvyklá (i když samozřejmě pouze dočasná) spojenectví. Zároveň jde o překrásnou demonstraci amerického ideálu, kdy navenek šťastně působící rodinka reprezentuje morální integritu a ztělesňuje všechny důležité duchovní hodnoty, které jsou pro uskutečnění amerického snu nezbytné. Ovšem když na povrch vyplavou všechny ty sračky a ještě k tomu se objeví někdo, kdo je žíznivý po pomstě… ()

Patw

Divák se u seriálu rozhodně nenudí. Každý díl je živí a je v něm co sledovat. Nápad s pomstou je u seriálu originální a o to lepší, že se jedná o pomstu v takovémto prostředí. Plus za Emily VanCamp, ta je ve své roli skvělá a velmi sympatická. ()

iHyik

Emily VanCamp (Emily Thorne) mi skvěle sedla do role dospělé dcery, která se chce pomstít bohatým sviním, které jí "zničily život". Svině jsou rodiny, jejichž život je plný pletich, intrik a přetvářky. Zatím dobré, těším se na pokračování. ()

sulimo

Vždycky mě tak trochu pobaví ti démonicky vychytralí ňujorčané, co pro zisk a postavení kujou pikle, která jsou démonicky vychytralá. Realita je ovšem jiná, v Southamptonu žije obrovská banda pitomců, jejichž průměrný věk je sedmdesát a jejichž íkvé dost možná dosahuje záporných čísel, že nevim, o čem mluvim? Vim. Bohužel, tři měsíce s těmito neschopnými existencemi, na tomhle přeceňovaném místě, mě málem stálo morální zábrany, které mi nedovolují vraždit pro kreténismus a absurdní manýry těchto jedinců. Tahle životní zkušenost mi dovoluje se u těchto seriálu od plic zasmát, za nepřetržitého zvedání žaludku. ()

Madlenka26

Pomsta je nejlepší za studena a že to tady teda vychladlo.....Každý díl je fakt nejvíc napínavý že Vás to nedonutí vynechat ani jednu větu. Mám za sebou zatím 13dílů, ale už ty si mě neskutečně získaly. To jak na sebe všechno navazuje je až neskutečné a Emily vytrvalost a touha se pomstít , je naprosto úchvatná a ještě s jakým ledovým obličejem to vše dělá...Moc lží, moc intrik moc zla,to já teda můžu...cheche ()

Script

Seriál jsem dokoukal kvůli své oblíbené herečce Emily VanCamp. Některé momenty seriálu byly super a jiné momenty zkurvila hudba. Na seriálu byly BEST záběry, kdy hlavní postava se pletla do míst činů, nebo kdy si hrála na tajnou agentku, a kdy bojovala se sekerou. Bohužel ani jednou nikoho nezabila. Všichni kolem Emily vraždili, ale jen ona ne. Kdyby tenhle seriál byl bez hudby a hlavní postava by někoho zabila (což se snaží v celém seriálu) tak bych dal 4. Ale oni to udělali moc zženštilý. 3 hvězdy. ()