Bylo, nebylo (TV seriál)

Once Upon a Time

Kde bolo, tam bolo

Fantasy / Dobrodružný / Romantický / Rodinný

USA, 2011 - 2016, 82 h 49 min (Minutáž: 89x45 min)

Mark Isham

Jennifer Morrison, Jared Gilmore, Ginnifer Goodwin, Josh Dallas, Lana Parrilla, Robert Carlyle, Meghan Ory (herec, a.z.), Colin O'Donoghue, Giancarlo Esposito, Eion Bailey, Emilie de Ravin, Lee Arenberg (herec, a.z.), Anastasia Griffith, Alan Dale, Sarah Bolger (herec, a.z.), Jamie Chung, Rebecca Mader (herec, a.z.), Sean Maguire, Michael Raymond-James, Tony Amendola, David Anders, Keegan Connor Tracy (herec, a.z.), Emma Caulfield, Elizabeth Mitchell, Warren Christie, Keith Dallas, Sebastian Stan, Kristin Bauer van Straten, Jessy Schram, Catherine Lough Haggquist, Jamie Dornan, Damon Lindelof, Geoff Gustafson, Raphael Sbarge, C. Ernst Harth, John DeSantis, Bailee Madison, Jorge Garcia, Jesse Hutch, Chad Michael Collins, Amy Acker, Eric Keenleyside, Gregory Itzin, Sonequa Martin-Green, Rose McGowan, Conner Dwelly, Mackenzie Gray, Barbara Hershey (herec, a.z.), Ted Whittall, Jennifer Koenig, Lesley Nicol, Karley Scott Collins, Ali Skovbye, Noah Bean (herec, a.z.), Robbie Kay, Rose McIver (herec, a.z.), Julian Morris, Nicholas Lea, Marilyn Manson, Annabeth Gish, Shannon Lucio, Tom Ellis, Christopher Gorham, Alexandra Metz, Tim Phillipps, Matreya Scarrwener, Georgina Haig, Joanna Garcia Swisher, Benjamin Stockham, Peter Bryant, Daniela Dib, Robert Maillet, Ava Telek, Brighton Sharbino, Gabrielle Giraud, Victoria Smurfit, Merrin Dungey, Sean Owen Roberts, Jarod Joseph, Adrian Hough, Freya Tingley, Nils Hognestad, Michael Coleman (herec, a.z.), David de Lautour, Sunny Mabrey, Eva Bourne, Alex Zahara, Michael Adamthwaite, Panou, Dylan Schmid, Dianne Doan, Paul McGillion, Nick Hunnings, Aleks Paunovic, Liam Garrigan, Ryan Robbins, Artine Brown, Scott Michael Foster, Patrick Fischler, Agnes Bruckner, Garfield Wilson, Harry Groener, Carolyn Hennesy, Laura Bertram, Luke Camilleri, Gabrielle Rose, Brad Dourif, Ty Olsson, Dean White, Quinn Lord, David Bloom, Richard Schiff, Sage Brocklebank, Greyston Holt, Richard Ian Cox, Laura Wilson, Carolyn Adair, Lindsay Collins, Evans Johnson, Sarah Hayward, Patti Allan, Natalie von Rotsburg, Primo Allon, Todd Thomson, Manny Jacinto, Steve Makaj, Matthew MacCaull, Christine Boylan, Sinqua Walls, Chris Gauthier, Rachel Shelley (herec, a.z.), David Nykl, Ethan Embry, Nelson Wong, Abraham Benrubi, Cassidy Freeman, Brighid Fleming, David Quinlan, Rena Sofer, Joaquim de Almeida, Zak Santiago, John Pyper-Ferguson, Tzi Ma, Nicholas Carella, Christie Laing, Hrothgar Mathews, Andrew Airlie, Robert Mann, Doug Abrahams, Skyler Gisondo, James Immekus, Matt Kane, Stephen Lord, Yvette Nicole Brown, David Orth, Charles Mesure, Eric Lange, Pascale Hutton, John Rhys-Davies, Robin Weigert, Michael Socha, Elizabeth Lail, Timothy Webber (herec, a.z.), Nicole Muñoz, Barclay Hope, Frances O'Connor, Darcey Johnson, Sally Pressman, Rebecca Wisocky, Daniel Dae Kim, Sebastian Roché, Ernie Hudson, Anna Galvin, Cameron Bancroft, Kendall Cross, Philip Granger, Jonathan Adams, Dante Lee Arias, Elliot Knight, Amy Manson, Mckenna Grace (herec, a.z.), Brent Stait, Olivia Steele-Falconer, Guy Fauchon, Paul Telfer, Darren Moore, Glenn Keogh, Kenneth Mitchell, Oliver Bell, Adam Croasdell, Scott Hylands, Beverley Elliott (herec, a.z.), David-Paul Grove (herec, a.z.), James Bamford, Jakob Davies, Faustino Di Bauda (herec, a.z.), Darla Fay, Jeffrey Kaiser (herec, a.z.), Gabe Khouth (herec, a.z.), Mig Macario (herec, a.z.), Tom Pickett, Darren Dolynski, Tony Perez, Mark Gibbon, Amos Stern, Lucas Wolf, Natalie Gibson, Louise Hradsky, Jeff Mortensen, Tyrell Witherspoon, Michael Strusievici, Adam Young, Ian Butcher, Demord Dann, Scott Heindl, Tristan Jensen, Kam Kozak, Howard Siegel, Kate Bateman, Mark Gash, Jason Gale, Osmond L. Bramble, Kwesi Ameyaw, Jonathan Holmes, Chris Shields, Ingrid Torrance, Aria Ostrander, Jim Shield, Paul Chevreau, Ken Kramer, Elizabeth McCarthy Meek, Michael Rinaldi, Bill Dow, Edward Foy, Scott E. Miller, Donald Adams, Roger Daltrey, Brodie Marples, Christina Gooding, Michael Roberds, Rick Dobran, Isaiah Lehtinen, Gerardo Barcala, Charles Zuckerman, Noah Beggs, Victor Formosa, Lee Tichon, Ryan Hesp, Rondel Reynoldson, Paula Giroday, Ki Yurij, Tony Alcantar, Marc-Anthony Massiah, Kerry Sandomirsky, Fane Tse, Ben Hollingsworth, Jason Cermak, Peter Brown, Chad Riley, Paul Lazenby, Michael Soltis, Anthony Welch, Ian Harmon, Scott McAdam, Janet Pinnick, Byron Bertram, Andre Tricoteux, Aaron Brooks, Toby Levins, Spencer Drever, Matthew Hoglie, Duncan Ollerenshaw, Charles Edward Bae, Gerry Rousseau, Peter Kawasaki, Rick Tae, Jennifer-Juniper Angeli, Max Montesi, Bri Neal, William J. Phillips, Michael Teigen, William Ainscough, Benjamin Cook, Karin Inghammar, Alex Barima, Parker Croft, Jack di Blasio, Joy Castro, David Mathews, Natasha Wilson, Cainan Wiebe, Raphael Alejandro, Jason Burkart, Dominic Downer, Bernard Curry, Jordan Schartner, Taylor Boggan, Arpad Balogh, Josh Kalender, Adam Lolacher, Wyatt Oleff, Colin Corrigan, Glynis Davies, Julian Christopher, Darien Provost, Gil McKinney, Michael P. Northey, Nesta Chapman, Everick Golding, Henri Lubatti, Maria Marlow, Jessa Danielson, J.C. Williams, Yvette Dudley-Neuman, Steve Elliott, Brian Knox McGugan, Karen Holness, Sharon Taylor, Mik Byskov, Hannah Longworth, Abby Ross (herec, a.z.), Colleen Wheeler, Julia Harnett, Morgan Tanner, Megan Trainer, Kevin Sateri, Oliver Rice, Tyler Jacob Moore, Marcus Rosner, Raahul Singh, Emanuel Fappas, Garry Garneau, Anson Hibbert, Kelly-Ruth Mercier, Ilias Webb, Jonathan Runyon, Ryan Jefferson Booth, Bailey Herbert, Greg Webb, Lee Page, Patrick Roccas, Raf Rogers, Michael Querin, Russell Roberts, Tiffany Boone, Michelle Choi-Lee, Wil Traval, Jennifer Cheon, Leif Havdale, Paul Kloegman, Tristan Shire, Milli Wilkinson, Tony Giroux, Kylee Bush, John Innes, Jeremy Schuetze, Sean Campbell, Paralee Cook, Mandie Vredegoor, Alison Wandzura, Ben Wilkinson, Andrew Jenkins, Lee Majdoub, Joana Metrass, Giacomo Baessato, Dalila Bela, Ehren Kassam, Webb Hayes, T. Michael Morris, Marco D'Angelo, Josh Hallem, Colton Barnert, Jordan Olson, Matthew Olson, Caroline Ford, Maxwell Haynes, Graham Verchere, Jason Simpson, Lily Knight, Caroline Morahan, Richard Stroh, Kacey Rohl, David Bloom, Jonathan Whitesell, Greg Germann, Teach Grant, Aaron Douglas, Teri Reeves, Wes Brown, Steven Robertson, Dean Petriw, Costas Mandylor, Ava Acres, Isabella Blake-Thomas, Rya Kihlstedt, Sam Witwer, David Hoflin, Hank Harris

1. série - 85% - Bylo nebylo jedno pohádkové království, kde zlá královna kazila štěstí úplně všem, Sněhurka a Prince Charming se z pravé lásky vždycky našli a trpaslíci spokojeně pracovali a pokukovali po kouzelných vílách. A jedni z hlavních scénáristů mých milovaných Ztracených se rozhodli, že by tahle parta měla zkoušet znovu najít svůj osud v říši, kterou všichni známe o něco důvěrněji. Once Upon a Time je tak občas fantasy (díky Rampelníkovi), občas pohádka (díky Henrymu) a občas drama (díky Emmě), ale celou dobu hlavně poutavá dobrodružná podívaná plná charakterů, na které se nelze každou epizodu netěšit. Návykové dobrodružství s magickou atmosférou, kterému v nejvyšším hodnocení brání jen příliš mnoho uzlů na některých dějových provázcích. 2. série - 80% - Všudypřítomná magická atmosféra možná o malý kousek zevšedněla, ale přesto se do Storybrooke vrací samo. Nejvíc tomu pomáhá neutuchající charisma Roberta Carlylea nebo dvě perfektní nové postavy Hooka a Neala. Jenže každý seriál se musí vyvíjet a OUAT se rozhodl posunout velmi brzy. Z pohádky, která se o čistě vážnou notu otírala jen občas, je najednou rodinné drama ve fantasy prostředí a čím dál častější intriky (doby, kdy starosti dělala jen Regina, jsou dávno pryč) mohou pro být pro někoho stravitelné podstatně hůře. Jenže tahle vyprávěnka je ve tvůrčích rukou usazena až překvapivě pevně a přestože se občas zdá, že dějově odbočuje téměř nesmyslně (Aurora nebo Tamara to mají s opodstatněním trochu složitější), všechno do sebe nenápadně a pozvolna zapadá. Hromada zajímavých nápadů na samotném konci dokazuje, že ještě zdaleka nekončíme. 3. série - 100% - Z příjemné zábavy se stala čirá esence dobrodružství a jedna z nejspolehlivějších seriálových rychlodrah. Krasoňovic rodinka totiž dokonale funguje i po opakovaných monolozích plných dodávání odvahy a úvah o osudu každého z nás, Rampelníka nelze nemilovat, i když zrovna provádí něco nechvályhodného a nové vedlejší postavy jsou v centru dění úžasní a zdravě tak na sebe strhávají pozornost (Ariel, Robin). Hlavní rozdíl je ale na pozici záporáka sezóny, kde tentokrát fungují bezskrupulózní teenager a závistí hnaná čarodějnice toužící po vlastním odepřeném štěstí. A i přes notnou porci překombinovaných plánů jsou příběhy protkané obrovskou dávkou emocí, překvapivých zvratů (podzimní finále dost dlouho působilo ve všech ohledech jako úplné finále seriálu) a pocitu, že týdenní čekání na další díl bude opravdu neúnosné. V případě, že nastavená laťka vydrží, nebudou mít občané Storybrooke v dobrodružném dramatu konkurenci ještě pořádnou dávku let. 4. série - 90% - Množství zvratů, které se stihne odehrát za jedinou sezónu, snad ani nejde spočítat. Dokud ale celý vzorec funguje tak výstavně jako tady, nechám se rád balamutit novými kouzly, záplavou deus ex machina i faktem, že pox-té funguje v prvním plánu heslo "Jsme rodina, máme se rádi a díky tomu zvítězíme". Obzvlášť podzimní část s obyvateli Arendelle je opět dokonalým dobrodružstvím, které díky Georgině Haig v roli Elsy zůstává možná tím nejpoutavějším příběhem, který kniha pohádek odvyprávěla. Jarní část s královnami zla se totiž docela dlouho hledá a spousta linek končí překvapivě rychle (byť dostatečně efektně). Dostali jsme ale výtečnou naháněčku s Autorem, ďábelskou Cruellu a jako obvykle i zvraty, které přes letní pauzu nedají spát. Pro mnohé diváky se už dvojice hlavních scénáristů nějakou dobu točí v kruhu, já zůstávám spokojen, protože v tomhle světě se dá najít opravdu všechno. 5. série - 80% - Leckdy je to vzhledem k neustálým změnám a kličkám ve zdánlivě neměnných zákonech a pravidlech už trochu bolehlav. Vděčné prostředí pevně semknuté rodinné party, které i na menším prostoru nadále vévodí Ginnifer Goodwin, ale pořád mnohé vynahrazuje, nehledě na to, že Temná Swann i Podsvětí jsou dostatečně nosnými zápletkami na to, aby unesly nejen jeden hrdinský či podlý čin za druhým, ale klidně i nějakou tu zdánlivě bezvýznamnou odbočku stranou. Nově příchozí občas zklamou (Liam Garrigan Artuše zkrátka neuhrává), ale když zazáří, stojí to za to. Amy Manson jako Merida i Greg Germann jako Hades jsou dokonalí a jakmile se objeví v záběru, kradou si pro sebe každou repliku. S celým rokem jsem tak jako obvykle spokojený, byť opravdové nadšení ze mě vydolovala jen druhá polovina sezóny a to ještě ve svém hlavním vyprávěném partu. Přesto přemýšlím nad tím, zda není správný čas na odchod ze scény. Některé motivy se začínají nenápadně opakovat (Rumple), pohádkových světů, které by skýtaly potenciál k návštěvě na celou půlsezónu, už také mnoho nezbývá a po finále si nejsem úplně jistý, jestli bude nově nastolená cesta tou správnou.(10.8.2012)

První série.(13.6.2013)

• Tom_Lachtan

Arabela reloaded, žel bohu se snaží stát na nohou, které sou dík scenáristické neschopnosti a obrovský, obrovským chybám v příběhu neskutečně vratké. Žádný přítomný Rapltentononc nemá na to, aby jeho charisma dokázalo přilákat kvalitu, nebo alespoň atmosféru s nádechem pohádkové poetiky.(6.2.2013)

Nechtěla jsem hodnotit už po prvnim díle, ale jsem kompletně unešená. "Cameronová" se sem neskutečně hodí, pohádkovej svět (nevim, jestli má ledabyle vypadat schválně) se perfektně prolíná se skutečnym, nechybí napětí ani zajímavej nápad, tak doufám, že v nasazenym tempu bude pokračovat dál. Možná škoda, že už v prvnim díle ukázali nejspíš všechny důležitý postavy, ale jestli jenom nechtěj ztrácet čas pozdějc, tim líp. Máme se na co těšit....Po skoro celý první sérii o jednu hvězdu snižuju, ale pořád mě to baví, poznávám pohádkovej svět občas i z drsnějšího úhlu, hlavní charaktery už se stačily projevit a co víc, konečně nejde jen o prozření, že jsou zakletý, ale šerifka Swanová musí řešit do jistý míry zapeklitej případ. Moje naivita opadla, ale pořád spokojenost. S druhou sérií nadšení ještě víc opadlo, ale ty 4 si to pořád zaslouží. Ale začíná z toho bejt trochu šaškárna, snad se to z tý špíny zas vyhrabe.(29.10.2011)

• DaViD´82

Americká disneyovská Arabela, kterou táhnou především Carlylův Rumbur… Ehm, Rapejzník a Zlá Starostová za stranu zla a… a… A vůbec nikdo za stranu dobra. Má to sice spoustu mušek (výprava, která vypadá snad ještě hůře než tuzemské papundeklové studiovky a laciné efekty jen pro efekty) i machařek (nevyrovnaná kvalita epizod, kde první opravdu zdařilá je až ta sedmá a již zmíněná nezajímavost některých hlavních postav), ale celé to stojí i padá (zatím tedy spíše padá) na naprostém mrhání a nevyužívání nosného námětu (a že to jde dokazují v mnohém podobné Fables Billa Willinghamse) a pohádkové atmosféře, která je zde podpultovým zbožím; což je vzhledem k námětu na pováženou. Tu a tam sice prosvitne, ale většinou záhy opět mizí. Čistě jen jmény postav a magií se jí nedocílí. Na druhou stranu, když zrovna nedojde na jednu z výplňkových tuctových epizod do počtu (a že jich je), tak to jako rodinná oddechovka funguje; to platí o první řadě, jelikož ta druhá už se na pohádkovost vykašlala úplně a je pokusem o regulérní fantasy dle mustru úspěšných ság posledních let. A vůbec to nefunguje a jen vzbuzuje otázky typu "Co to sakra ti tvůrci hulí za matroš?". Arabela je i nadále mnohem originálnější, hravější i pohádkovější a po všech stránkách prostě a jednoduše lepší. A netáhne se jako smrad.(22.10.2012)