Přežijí jen milenci

Prežijú len milenci

Drama / Horor / Romantický

Velká Británie / Německo / Francie / Řecko / Kypr, 2013, 123 min

• mat.ilda

Já bych spíš řekla - vydrží jen pitomci, mezi něž se bohužel počítám, jelikož jsem od dvou hodin čistokrevné nudy čekala víc, než jen poučení, že popřením svých přirozeností strádáme a za chybějící štěstí máme mnohdy přichystanou alternativu v podobě, v tomto případě dřevěné, kulky. Dočkala jsem se nezáživné přednášky z dějin umění, průmyslu a vědy (pro zájemce, kteří by si chtěli přečíst Vergilia v originále, taktéž v latině) v nostalgickém hávu, až jsem si připadla nenápadně vzdělávaná, spolu s pologramotnými spolužáky za velkou louží (asi nějaký projekt amerického ministerstva školství, takový balíček poslední záchrany). Pro stravitelnější formu byli vybráni populární přednášející z řad muzikálních sběratelů starožitností s převráceným biorytmem v atraktivním stylingu, rafinovaně nastrčení do posmutnělé romantiky ve vybydleném Detroitu nedaleké budoucnosti. Jelikož pro mě probíraná látka nebyla až takovou novinkou, začala jsem si z dlouhé chvíle načrtávat svůj vlastní scénář, ve kterém se mně začaly nebezpečně prodlužovat špičáky v momentě, kdy mi byl představován Jim Jarmusch...(28.2.2014)

("nic moc;" když si ale u nicmoc filmu řikám, že by moh klidně pokračovat dál, asi budu muset zaokrouhlit nahoru)(25.3.2014)

• Chrustyn

Jarmusch rozhodně nepatří do mé režisérské topky, ale přesto jsem od něj viděl několik filmů, které bez problému nazvu vynikajícími (Mrtvý muž, Ghost Dog, Noc na Zemi). "Přežijí jen milenci" však považuji za jeho absolutně nejslabší a nejnudnější snímek, jehož melancholická atmosféra a styl vyprávění je už moc nad rámec filmové zábavy.(19.4.2014)

Když se přesype všechen písek v přesýpacích hodinách, je čas a vůle je otočit..? Trudnomyslné a přitom překypující životem, genius loci i noci opuštěného Detroitu, někdy poněkud rozpačitě podané odkazy na uměleckou historii, parádní muzikantské vetešnictví a narkomanský rozměr zničující abstinence i raušových stavů. Hiddleston i Swinton v rolích značně hrozících sklouznutím do parodie či trapnosti perfektní a Tilda, o kterou by člověk za normálních okolností neopřel ani cizí kolo, působila místy až magicky. Svojský Jarmusch opět nezklamal a vytvořil nekonvenční nokturno romanci na pozadí plíživého zániku civilizace zombie, při které mu z kapsy tvídového saka zmokle kouká paní Meyerová s celou svou ságou o Ara Belle. Jsem však přesvědčen, že zrovna o tohle mu nešlo..(31.8.2016)

Emařsko-hispstersko-pseudointelektuálně-upírská freak show a pro mě zatím nejikoničtější film od Jima Jarmushe. Film, který v sobě ukrývá prvky prokletých básníků, avantgardy, sci-fi se kupodivu odehrává v současném liduprázdném Detroitu. Tempo filmu je až mrtvolně pomalé a celou dobu jsem si s hlavními hrdiny nesl ten pocit společenské izolace a úcty k hudbě a poezii. Ono také kam spěchat, když hlavní hrdinové Adam s Evou se znají již několik staletí. Jarmush je opět v dokonalé formě a já zjišťuji, že když snoubí precizní vizuál s perfektní emo-muzikou a jeho typickým rukopisem, tak mě naprosto strhne a dostane na kolena i bez hlubšího příběhu.(20.6.2014)