Přežijí jen milenci

Velká Británie / Německo / Francie / Řecko / Kypr, 2013, 123 min

Jim Jarmusch

Jim Jarmusch

Yorick Le Saux

Uhrančivě tajemný film s magickou hudbou. Příběh plyne zvolna, temně jako když vytéká hustá krev z přeťaté žíly. Zvláštně krásná androgynní Tilda Swintonová se přesně hodí pro roli prastaré upírky s mnohoznačným jménem Eva. Zdárně jí sekunduje Adam (ona blondýna, on černovlasý) v podání Toma Hiddlestona. Hvězdný trojlístek doplňuje životem znavený John Hurt - staletí jsou na něm doslova vidět. Krásný romantický film (neplést se sentimentálním tj. červenou knihovnou) vyprávějící obrazem. Nemalou roli hraje hudba - nejenže se okolo ní příběh točí, ale ona vytváří neopakovatelnou atmosféru celého snímku. Smysl pro detail, skvělou kompozici, barvy...symboly, odkazy a Detroit představující rozpad lidské civilizace (vybydlené město je více místem duchů, než živých lidí). Neúprosná alegorie našeho světa. ,,Nejsme v 15.století." ,,Tak je alespoň proměníme." ,,Ty jsi tak romantická...dobře...beru si tu holku." V jistých momentech jsem si vzpomněl na Scottův Hlad, a tak mne trochu zamrzelo, že nezazněla kultovní skladba od Bauhaus (jenže to by možná Jarmuschovi vytkli jako vykrádačku, škoda). Artová záležitost, kterou bych nedoporučoval příznivcům čistokrevných horrorů - budou zbytečně zklamáni.(4.12.2014)

Přežijí jen milenci, jak krásný slogan:o)). Jarmusch natočil opravdu zvláštní snímek, i když tím asi nikoho pořádně nepřekvapil, jedná se ale o precizní dílo! Skvělý scénář ještě umocňují výborní herci a překrásná hudba. Upírské téma naprosto jinak, než jsme obvykle zvyklí. 5 melancholických hvězdiček.(25.3.2014)

• gudaulin

Hranice ovládání, která mnohé filmové fanoušky přivedla k hranicím zoufalství nebo k prahu zuřivosti, se mi líbila, ale částečně i díky tomu, že jsem se bavil nad Jarmuschovou manýrou a sebestředností. Už nějakou dobu jsem cítil, že jestli Jim nepřezbrojí, jednoho dne padne kosa na kámen a právě v případě Milenců se to dokonale naplnilo. Vydržel jsem 65 minut koncentrované nudy, abych zbytek filmu přejel rychloposuvem, a přiznám se, i těch velmi dlouhých 65 minut hořce lituji. Ten film je prostě pro mě příliš prázdný. Za mě jednoznačná umělecká prohra. Celkový dojem: 20 %.(7.11.2016)

Tom Hiddleston (Adam) ala depresívne zmýšlajúci upír, Tilda Swinton (Eva) ala jeho upírska manželka, s ktorou už stihol podniknúť tri sobáše, vychadzajúca hviezdička Mia Wasikowska (Ava) ala maldšia, neposlušná sestrička Evy a Anton Yelchin (Ian), v roli dealera všemožných ne-postrádatelných zbytočností. Treba povedať, že pomerne slušné, herecké obsadenie. Keď k tomu navyše pridáte na režisérsku stoličku Jima Jarmuscha, nekorunovaného kráľa nezávislej americkej kinematografie, vyjde vcelku zaujímavý počin, ktorý by som odporučil snáď každému milovníkovi vampírskej tématiky, ktorý sa však neuspokojí s plytkejšími výtvormi z pera mormonky S. Meyer. P.S. vtípky na adresu známych vedcov a umelcov z minulých storočí mimoriadne pobavili.(11.9.2013)

Tom Hiddleston je bůh (nenapsal jsem to už někdy?) a dokazuje to i v této melancholické upíří romanci, která ani na jediný okamžik neztratila atmosféru ani svou okázalost, ale zato se jí bohužel v několika momentech podařilo ztratit můj zájem. Dvě hodiny jsou pro tuto tématiku přeci jenom trochu moc. Být to o 30 minut kratší, tak je mé hodnocení o poznání vyšší. 60%(1.5.2014)

• - Během filmu ani jednou nezazní slovo "upír". (CrypzzXD)

• - Ve chvíli, kdy Adam (Tom Hiddleston) pokládá na stůl pistoli poté, co jí sebere Evě (Tilda Swinton), leží na stolku stará česká dvacetikoruna. (aluna)

• - V telefonním rozhovoru, při kterém si Eva (Tilda Swinton) pro sebe a Adama (Tom Hiddleston) rezervuje letenky, použila Eva jméno Daisy Buchanan, hlavní hrdinku románu "Velký Gatsby", a pro Adama zvolila jméno Stephen Dedalus, což je hlavní hrdina knihy "Portrét umělce v jinošských letech". (Pluhy)