Přežijí jen milenci

Velká Británie / Německo / Francie / Řecko / Kypr, 2013, 123 min

Jim Jarmusch

Jim Jarmusch

Yorick Le Saux

Neskorý (ale predsa) pohreb twilightu za zvukov pohrebnej hudby, a čoraz lepšieho Hiddlestona.(21.10.2014)

Je to dosť dobrá mierne hororovo ladená umelecká dráma od Jima Jarmuscha. Má pomerne dobrý príbeh o upírovi, ktorého jeho veľmi dlhý život už dosť unavuje, kvôli čomu mu chýba chuť do života, ale jeho žena, ktorých láska pretrváva už dlhé stáročia mu príde robiť spoločnosť, aby aspoň trochu znovu začal žiť. A tak si užívajú spoločné chvíle, ale vyskytnú sa aj nejaké komplikácie, za ktoré môže aj jej sestra. Spracovanie sa mi páči, síce o nejakej skutočnej zápletke sa tu moc hovoriť nedá, chýbajú tu výraznejšie dejové motívy a prakticky to celý čas plynie len tak, bez plnohodnotného úvodu alebo záveru, ale v tomto prípade s tým rozhodne nemám ani najmenší problém. Upírska tématika je tu podaná opäť o trochu inak, než obvykle, takže nechýba ani štipka tej originality, všetky postavy ma bavili a obzvlášť hlavné duo, pričom veľkým plusom je ten zaujímavý životný štýl hlavného hrdinu, či už po stránke jeho vzťahu k umeniu, ale hlavne k životu, ktorý na rozdiel od mnohých podobných filmov pôsobí reálne a dá sa mu plne porozumieť. Dobre zvládnuté sú aj ich dialógy, ktoré mi miestami prišli veľmi zaujímavé a aj celkom zábavné a hlavne sa to po celý čas nesie v perfektnej atmosfére, vďaka ktorej to má taký príjemný umelecký náboj. Inak o nejakú hororovú stránku tu nejde vlastne vôbec, tých pár maličkostí je úplne zanedbateľných. Herecké obsadenie je výborné, tu je skutočne každá postava ideálne obsadená a aj zahraná, či už hlavné duo Tom Hiddleston a Tilda Swinton, k tomu poteší Mia Wasikowska, ktorá ale mohla mať viac priestoru a nesklamú ani John Hurt a Anton Yelchin. Réžia a technická stránka sú výborné, Jim Jarmusch má svoj špecifický štýl, ktorý mi sedí, chválim vizuálnu stránku, obzvlášť v prvej polovici, kedy sa mi tie vizuálne nápady veľmi páčili, ale hlavne tá atmosféra je skutočne skvelá. A veľkým plusom je aj hudba, ktorá tu výborne sedí. A tak aj keď mi Prežijú len milenci nepríde tak nápaditý film, ako tie najznámejšie režisérove diela, nie som ani trochu sklamaný. Na plné hodnotenie to nie je, ale tie dve hodiny ma dosť bavili. 77%(24.2.2014)

Atmosféra, melancholická nálada, uměnohistorické vtípky, a tak pořád dokola. Styl to má.(26.4.2014)

Na jednu stranu je to poměrně banální převyprávění všech upírských klišé, na druhou se musí nechat, že ona klišé, převyprávěná správně, jsou stále velmi působivá. Upírství už dávno přesáhlo hororový žánr směrem k existencionálnímu dramatu, takže ani v tomhle Jarmusch neobjevuje Ameriku, ale jeho minimalistické bloumání světem je přesto chytlavé. 3 a 1/2(9.3.2014)

viz. Radek99. Bohužel mi film mluvil z duše natolik, že mě ohledně svého poselství ničím moc nepřekvapil (anebo jsem si o něm neměl nechat předem vyprávět od kamarádů). Jarmusch cílí na diváka, který s tím světem teoreticky může ještě něco udělat, tedy na diváka o dost mladšího než autor. To je regulérní ambice a v tomto smyslu je film srozumitelný, pro "našince" ale srozumitelný tak trochu až moc. Naštěstí můžu docela dlouho přemýšlet aspoň o té úplně poslední půlminutě. / Formálně překrásné.(29.7.2014)