Zátah: Vykoupení

Prepadovka

(festivalový název)

The Raid

Akční / Krimi / Thriller

Indonésie / Francie / USA, 2011, 101 min (SE: 102 min)

Prima jednohubka kolenem do ciferníku. Ke konci už trochu otravné, ale některé choreografie moc fajn (tedy z pohledu diváka, ne účastníka).(29.3.2013)

Kurwais! Jako tohle už není normální. Zajímalo by mě, kolik stuntmanů tuto domovní prohlídku přežilo. Podle toho, co jsem viděl, jenom ti, kteří z toho činžáku vyšli. Zbylých třistapadesátsedm borců tam muselo fakt zařvat, tak brutální a přímé záběry prostřelených hlav, probodených hrudníků a podřezaných krků jsem opravdu nikde jinde nezaznamenal. Jakmile se odloží bouchačky a v úzkých chodbách se rozjedou pentjak silat feat escrima sekvence, budete potřebovat 1/ sakra rychlé oči, abyste vůbec stíhali sledovat tornádo Iko, které smete všechny protivníky na podlahu a za 2/ fyzioterapeuta, který vám bude muset zmobilizovat temporomandibulární kloub, jinak vám zůstane huba navždycky otevřená. Nespočet útoků, úhybů nebo krytů, které plynně přechází zase v útok a úhyb, práce s mačetami, noži, tonfou, bleskurychlá a špičková choreografie (Iko Uwais, Yayan Ruhian) a hlavně už zmíněná drsná zakončení téměř všech soubojů. K tomu dobrá hudba, správně vlezlá kamera, napětí, atmosféra a demoliční mašina Yayan Ruhian. Možná působí trochu nevyváženě přechody mezi akcí a oddechovými pasážemi, ale jinak naprostá bomba, na kterou se vyplatilo počkat a která uvedla filmy Tonyho Jaa v šach... Teď je na tahu Prachya Pinkaew a musí si sakra pospíšit, protože Gareth Evans bude po úspěchu Serbuan Maut určitě chystat nějakou další šílenost, mluvilo se o Berandal, tak uvidíme... 95% ... 30.5.12: Berandal se bude natáčet jako sequel The Raid a plánuje se dokonce celá trilogie!!!(29.5.2012)

Jason Statham by neprežil ani jedno poschodie. Nie je to po všetkých stránkach dokonalý film (predsa len by to chcelo výraznejšieho hlavného hrdinu), ale v rámci filmov s ázijskými bojovými umeniami je to asi najlepšia lomenica za minimálne 5 rokov. Intenzívna, tvrdá, brutálna, s fantastickou choreografiou a nápadito natočená. Navyše to navzdory očakávaniam nemá iba zápletku (ostré komando, jeden činžiak a horda "sfetovaných Cigánov"), ale aj dej, ktorý sa takmer blíži k príbehu.(31.5.2012)

Nemějte mi ty tři hvězdičky za zlé, ale asi vážně chci od filmu víc, protože i když režisér s choreografem pochopili, co všechno lze z herců vyždímat (a že to rozhodně překračuje všechny myslitelné meze toho, co jsme doposud viděli), ten děj na mentální úrovni herní arkády prostě ve druhé polovině sklouzne do bolestného stereotypu a vlastně se už jenom opakuje dříve viděné, navíc ten finální souboj tím notně tratí na atraktivitě taktéž, takže pokud budu chtít v hospodě nad tímhle rozjímat, mohutně si loknu při vzpomínce na fígl s ledničkou, ale zbytek bude jak z té levné hlášky „…víš jak ten týpek zřeže toho druhého, ne?“, což asi napovídá mnohé o tom, že podruhé už bych to regulérně protrpěl; vlastně těm, kteří tomu pálí plnou palbu tak trochu závidím. :)(29.5.2012)

Akční symfonie. Když je ten film v pohybu, je to pecka maximální jakosti. Když se byť na okamžik zastaví, začne blikat červená kontrolka. Naštěstí se nezastavuje tak často, aby to bránilo zážitku. Větší poměr soubojů oproti slovům bych ale přece jenom bral, protože ta jsou tu zbytečná.(3.7.2014)