Zátah: Vykoupení

Prepadovka

(festivalový název)

The Raid

Akční / Krimi / Thriller

Indonésie / Francie / USA, 2011, 101 min (SE: 102 min)

Nekompromisně brutální procházka po schodišti jednoho domu, kde se logika a myšlení postav vypíná a zapíná, stejně jako hlavní záporák zapíná a vypíná světlo na jejich chodbách. Je Indonésie nový HK 80. let? Možná, ale tenhle film nemá v současnosti srovnatelného soupeře. Bolelo to a já chci víc. A vůbec se za to nestydím.(16.6.2012)

Škoda rány, která padne vedle!! Čistokrevná rubačka, která neví, kdy přestat a když už se začne přeci jenom zajídat, předhodí nenasytnému divákovi další porci nekompromisní řežby, kdy postupně s dějem opadávají výstřely a létající ledničky a ke slovu přicházejí nože, mačety nebo holé nohy a ruce. Všechna čest choreografii. Herci jdou co se fyzického výkonu na dřeň, hlavního klaďase jakoby údery protivníků motivovaly ještě k vyšším obrátkám. Právě živočišný tah na branku, který mi chyběl třeba u Ong-baka (bavil neošizenou fyzickou akcí, ale nudil opakovanými záběry a mizerným feelingem), je tu poctivý s každou ránou. Děj je jasně nalinkovaný – velký barák, policejní jednotka a banda vrahounů, kteří se nehodlají vzdát. Videoherní koncept pak vydrží až do horních pater, kde na přeživší čeká slušný záporák s výbornými poskoky (démonický Yayan Ruhian zvlášť). Žádné vykecávání, jen jedna lekce anatomie za druhou a divák si užívá, klaní se poctivé dřině a oceňuje přehledné záběry. Neučesané, hektické, zoufalé i brutální. Vedle tohohle vypadá takový Van Damme s hezoučky nasnímaným, efektně sestříhaným a lahodně vypadajícím výskokem jako malý skřítek schovaný pod dekou.(16.7.2012)

• Radko

Hej stále sa niečo deje. Súboje sú premakané. Aj námet o dome zločinu, z ktorého niet úniku, je sľubný. Žiaľ, to čo sa stále deje je furt to isté - súboje, súboje ach tie súboje (parafráza pesničky Beáty Dubasovej: "Účesy, účesy ach, tie účesy."). Pri neustálej repetícii aj premakanosť choreografie začne liezť na nervy. Pretže v zásade sú všetky tieto akčné bojovky veľmi podobné pornofilmom - v nich ide o súlože, tu zase o súboje. Čím viac a rôznorodejších, tým lepšie. Aj to má porno s akčákmi spoločné. Serbuan mamut potom, ak odhliadnem od neustálych a neraz nudne dlhých mlátičiek, poteší exotickým zvukom jazyka, a ošuntelými interiérmi betónového baráku s atmosféru podsvetia. To sa vydarilo. Takže celkove za dve hviezdy.(20.7.2015)

Tohle je tak strašná řežba, že to snad není ani možný ... Na to, že film v podstatě je jednou velkou martial-arts přehlídkou, je to nezvykle brutální, násilnej a krutej snímek. Tady fakt těm týpkům tu bolest věříte. Celkově to působí hodně temně a z počátku naprosto depresivně. Žádná šance jednotky zavřené v bytovce, odevšad se ozývá nářek a křik zraněných ... Jo, tohle je film, kde bojová konfrontace podobně jako v real-fight nespočívá v úplném knockoutování protivníka do bezvědomí, nebo jeho zabití, ale jemu znemožnění dál bojovat. A tak Iko zapíchne třeba týpkovi kudlu do nohy, rozřízne podélně a jde dál... V soubojí nejsou žádná pravidla, Iko (a nejen on) to tady mlátí hlava nehlava vším co je po ruce, zabíjí všemi možnými způsoby. Atmosféra, hudba, akce, adrenalin, rychlost, napětí, brutalita, bojové prvky, jednotlivé postavy - prostě VŠECHNO je dokonale sladěné do milníku nového akčního filmu!! Stejně jako pro mne bylo období před Tonnym Jaa a po něm, stejně je tak tomu u Raid jako filmu. Nic takového a podobného jsem ještě neviděl a i když je to jen prostý film, kde se řeže banda borců, v rámci subžánru ten film dosahuje aktuálně naprostého světového vrcholu a rozhodně bych ho zařadil do první desítky akčních filmů a bojových martial arts filmů. Iko má teď našlápnuto naprosto nejlíp a nejvíc a v rámci zmíněných snímků může převzít žezlo po Tonnym (pokud ten se konečně nevzpamatuje ...). Opravdová dokonalost, Asie vládne!!!(8.6.2012)

Útok čirého fyzična, kterému nejvíc škodí jeho vlastní aura. Se značkou "akční podívaná roku" nebo dokonce desetiletí přichází zcela automaticky očekávání, že se z Raid vyklube něco víc než krvavá mlátička. Nevyklube a není to potřeba. V katalogu indonéských fatalit mi vařící adrenalin nejvíc stupňoval zdánlivě nenápadný, ale o to smrtonosnější Mad Dog Yayan Ruhian. Jeho hlavní představení, ve kterém se od gumových skoků, kliček a vývrtek postupně přechází ke sbírání posledního zbytku sil k co nejtvrdší ráně, doslova bere dech.(18.12.2014)