Zátah: Vykoupení

Prepadovka

(festivalový název)

The Raid

Akční / Krimi / Thriller

Indonésie / Francie / USA, 2011, 101 min (SE: 102 min)

Adrenalinová pecka, která hormony provětrá jak nic jinýho. Přímočarej agresivní náhul, jenž šikovně leze po videoherních levelech nahoru, střídá prostředí i bojové techniky, a vrcholí neortodoxní bitkou na hranici fyzických možností (ale divákových!). Lahůdka přesycená živelností, žánrový absolutno.(11.9.2012)

Kurwais! Jako tohle už není normální. Zajímalo by mě, kolik stuntmanů tuto domovní prohlídku přežilo. Podle toho, co jsem viděl, jenom ti, kteří z toho činžáku vyšli. Zbylých třistapadesátsedm borců tam muselo fakt zařvat, tak brutální a přímé záběry prostřelených hlav, probodených hrudníků a podřezaných krků jsem opravdu nikde jinde nezaznamenal. Jakmile se odloží bouchačky a v úzkých chodbách se rozjedou pentjak silat feat escrima sekvence, budete potřebovat 1/ sakra rychlé oči, abyste vůbec stíhali sledovat tornádo Iko, které smete všechny protivníky na podlahu a za 2/ fyzioterapeuta, který vám bude muset zmobilizovat temporomandibulární kloub, jinak vám zůstane huba navždycky otevřená. Nespočet útoků, úhybů nebo krytů, které plynně přechází zase v útok a úhyb, práce s mačetami, noži, tonfou, bleskurychlá a špičková choreografie (Iko Uwais, Yayan Ruhian) a hlavně už zmíněná drsná zakončení téměř všech soubojů. K tomu dobrá hudba, správně vlezlá kamera, napětí, atmosféra a demoliční mašina Yayan Ruhian. Možná působí trochu nevyváženě přechody mezi akcí a oddechovými pasážemi, ale jinak naprostá bomba, na kterou se vyplatilo počkat a která uvedla filmy Tonyho Jaa v šach... Teď je na tahu Prachya Pinkaew a musí si sakra pospíšit, protože Gareth Evans bude po úspěchu Serbuan Maut určitě chystat nějakou další šílenost, mluvilo se o Berandal, tak uvidíme... 95% ... 30.5.12: Berandal se bude natáčet jako sequel The Raid a plánuje se dokonce celá trilogie!!!(29.5.2012)

Prisluby traileru prevedene do reality. Priamociare, b-ckovo povabne, drave a choregrafiou napadne. Jednoznacne bojovka roku.(7.10.2011)

Neuvěřitelná řezničina, která překonává většinu doposud natočeného. Tam, kde většina režisérů nepřitlačí na pilu a odkloní kameru, či střihne obraz, tam Evans nechá kameru v záběru s maximálním detailem v dané scéně. Velmi krvavé, velmi brutální a po choreografické a audiovizuální stránce naprosto neuvěřitelně explozivní. Za trapný rozpočet se podaří natočít něco takovéhleho ? Američani (a všichni ostatní) by si měli vzít ponaučení. Takto se točí čistokrevná akce. Děj je nepodstatný.(14.8.2012)

Spočiatku indonézsky Counter Strike, neskôr prvotriedna bojovka s perfektnou choreografiou a množstvom nápadov. A napriek očakávaniam má predsa len popri slabšom a béčkovo vystavanom deji aj fungujúce charaktery a vzťahy medzi nimi. Tento žáner síce nepatrí medzi mnou primárne preferované ale to nič nemení na tom, že v v rámci žánru je The Raid prvotriednou záležitosťou, ktorá rozruch vzbudila oprávnene.(31.5.2012)

• - Členové filmového zásahového komanda SWAT byli nuceni v rámci příprav projít speciálním výcvikem s elitní indonéskou námořní jednotkou KOPASKA (Komando Pasukan Katak), kde se jim dostalo průpravy v používání palných zbraní, bojových signálů a v nácviku bojových postavení atd. (Conspi)

• - Režisér Gareth Evans měl s Iko Uwaisem původně v plánu po filmu Merantau (2009) začít natáčet akční snímek Berandal (2012). Jeho příprava se však ukázala mnohem časově náročnější, než se původně mohlo zdát. Mezeru před začátkem filmování tak vyplnili právě natáčením filmu Serbuan Maut. (Raztubyl)

• - Tvůrci původně zamýšleli použít pro SWAT dodávku opravdové policejní auto. Z důvodu nízkého rozpočtu však nakonec museli použít obyčejnou dodávku, kterou na policejní vzhled pouze upravili. (eMeMko)