Zátah: Vykoupení

Prepadovka

(festivalový název)

The Raid

Akční / Krimi / Thriller

Indonésie / Francie / USA, 2011, 101 min (SE: 102 min)

Kurwais! Jako tohle už není normální. Zajímalo by mě, kolik stuntmanů tuto domovní prohlídku přežilo. Podle toho, co jsem viděl, jenom ti, kteří z toho činžáku vyšli. Zbylých třistapadesátsedm borců tam muselo fakt zařvat, tak brutální a přímé záběry prostřelených hlav, probodených hrudníků a podřezaných krků jsem opravdu nikde jinde nezaznamenal. Jakmile se odloží bouchačky a v úzkých chodbách se rozjedou pentjak silat feat escrima sekvence, budete potřebovat 1/ sakra rychlé oči, abyste vůbec stíhali sledovat tornádo Iko, které smete všechny protivníky na podlahu a za 2/ fyzioterapeuta, který vám bude muset zmobilizovat temporomandibulární kloub, jinak vám zůstane huba navždycky otevřená. Nespočet útoků, úhybů nebo krytů, které plynně přechází zase v útok a úhyb, práce s mačetami, noži, tonfou, bleskurychlá a špičková choreografie (Iko Uwais, Yayan Ruhian) a hlavně už zmíněná drsná zakončení téměř všech soubojů. K tomu dobrá hudba, správně vlezlá kamera, napětí, atmosféra a demoliční mašina Yayan Ruhian. Možná působí trochu nevyváženě přechody mezi akcí a oddechovými pasážemi, ale jinak naprostá bomba, na kterou se vyplatilo počkat a která uvedla filmy Tonyho Jaa v šach... Teď je na tahu Prachya Pinkaew a musí si sakra pospíšit, protože Gareth Evans bude po úspěchu Serbuan Maut určitě chystat nějakou další šílenost, mluvilo se o Berandal, tak uvidíme... 95% ... 30.5.12: Berandal se bude natáčet jako sequel The Raid a plánuje se dokonce celá trilogie!!!(29.5.2012)

Poprvé mě indonéská kultura udivila z hlediska hudby, respektive metalu, kdy jsem se dozvěděl, že indonéské metalové kapely jsou striktně fašistické. Když jsem viděl film Serbuan Maut neboli The Raid: Redemtion, zjistil jsem, že ti drobní Indonésané mají i sklony k docela brutálnímu a skálopevnému přesvědčování diváka, že mnozí místní jsou prostě neskutečně odolní lidé. Že mají místo pěstí buchary a žebra z ocele, a že v Indonésii se dají sehnat neskutečně kvalitní zářivky, které prostě neprasknou, ani když je narvete tomu malému hajzlovi do krku. Když pominu, že si z filmu odnese divák jen to, že fízlové jsou všude stejný svině, musím podtrhnout, že je to opravdu našlapané skvělými bitkami a přestřelkami. Jakoby se člověk ocitl uprostřed nějaké videohry.(5.6.2012)

Nostalgie po 80. letech a velké osvěžení oproti vyměklé americké produkci. Snad bych jen uvítal, kdyby jednotka nepřišla tak brzy o střelné zbraně, následné kung-fu bitky už byly přeci jen trochu zdlouhavé. Pobavily závěrečné titulky plné bezejmenných očíslovaných gangsterů.(30.6.2012)

S narativním konceptem počítačové hry (už jen ten úvod sledující hrdiny při transportu na místo akce je tak typicky videoherní!) a maximálním zaměřením na souboje (ničím jiným si film vlastně pozornost nepoutá) je zážitek ze Serbuan Maut stejně intenzivní jako prchavý. Ale i když jsem si pár hodin po zhlédnutí z filmu vybavoval jen změť poletujících končetin a některé obzvláště brutální soubojové finiše, musím uznat, že ze své pozice předvedl Gareth Evans zřetelně kvalitnější práci, nežli třeba neohrabaný režisér thajského Ong - Baku.(2.6.2012)

Nekompromisně brutální procházka po schodišti jednoho domu, kde se logika a myšlení postav vypíná a zapíná, stejně jako hlavní záporák zapíná a vypíná světlo na jejich chodbách. Je Indonésie nový HK 80. let? Možná, ale tenhle film nemá v současnosti srovnatelného soupeře. Bolelo to a já chci víc. A vůbec se za to nestydím.(16.6.2012)

• - Rama (Iko Uwais) nosí hodinky značky Hamilton X-Mach. (dyfur)

• - SWAT dodávka byla v tak špatném technickém stavu, že musela být pokaždé roztlačena členy štábu a herci. (eMeMko)

• - Ačkoliv byl film natočen jako samostatný titul v mezičase před začátkem natáčení dalšího Evansova filmu Berandal (2012), Evans naplánoval jejich vzájemné propojení. (Wysch)