Zátah: Vykoupení

Prepadovka

(festivalový název)

The Raid

Akční / Krimi / Thriller

Indonésie / Francie / USA, 2011, 101 min (SE: 102 min)

Vskutku je to Serbuan Maut, at už to znamená cokoliv. Zní to ale přesně tak dravě, brutálně a tvrdě jako tenhle film. NÁŘEZ! a opravdové oživení žánru. Na víc se momentálně nezmůžu, viděl jsem to už včera, ale vždy když na to začnu znovu myslet, nedokážu zůstat v klidu.. Běžím :D(31.5.2012)

Jason Statham by neprežil ani jedno poschodie. Nie je to po všetkých stránkach dokonalý film (predsa len by to chcelo výraznejšieho hlavného hrdinu), ale v rámci filmov s ázijskými bojovými umeniami je to asi najlepšia lomenica za minimálne 5 rokov. Intenzívna, tvrdá, brutálna, s fantastickou choreografiou a nápadito natočená. Navyše to navzdory očakávaniam nemá iba zápletku (ostré komando, jeden činžiak a horda "sfetovaných Cigánov"), ale aj dej, ktorý sa takmer blíži k príbehu.(31.5.2012)

Tohle je tak strašná řežba, že to snad není ani možný ... Na to, že film v podstatě je jednou velkou martial-arts přehlídkou, je to nezvykle brutální, násilnej a krutej snímek. Tady fakt těm týpkům tu bolest věříte. Celkově to působí hodně temně a z počátku naprosto depresivně. Žádná šance jednotky zavřené v bytovce, odevšad se ozývá nářek a křik zraněných ... Jo, tohle je film, kde bojová konfrontace podobně jako v real-fight nespočívá v úplném knockoutování protivníka do bezvědomí, nebo jeho zabití, ale jemu znemožnění dál bojovat. A tak Iko zapíchne třeba týpkovi kudlu do nohy, rozřízne podélně a jde dál... V soubojí nejsou žádná pravidla, Iko (a nejen on) to tady mlátí hlava nehlava vším co je po ruce, zabíjí všemi možnými způsoby. Atmosféra, hudba, akce, adrenalin, rychlost, napětí, brutalita, bojové prvky, jednotlivé postavy - prostě VŠECHNO je dokonale sladěné do milníku nového akčního filmu!! Stejně jako pro mne bylo období před Tonnym Jaa a po něm, stejně je tak tomu u Raid jako filmu. Nic takového a podobného jsem ještě neviděl a i když je to jen prostý film, kde se řeže banda borců, v rámci subžánru ten film dosahuje aktuálně naprostého světového vrcholu a rozhodně bych ho zařadil do první desítky akčních filmů a bojových martial arts filmů. Iko má teď našlápnuto naprosto nejlíp a nejvíc a v rámci zmíněných snímků může převzít žezlo po Tonnym (pokud ten se konečně nevzpamatuje ...). Opravdová dokonalost, Asie vládne!!!(8.6.2012)

Akční symfonie. Když je ten film v pohybu, je to pecka maximální jakosti. Když se byť na okamžik zastaví, začne blikat červená kontrolka. Naštěstí se nezastavuje tak často, aby to bránilo zážitku. Větší poměr soubojů oproti slovům bych ale přece jenom bral, protože ta jsou tu zbytečná.(3.7.2014)

Vždy, když jsem o tomto filmu slyšel, tak to bylo v kontextu se slovy "jeden z nejlepších akčních/bojových filmů všech dob". Jelikož mám rád akční filmy, tak jsem si vždycky řekl, že si to musím stáhnout, ale pokaždé jsem na to nějak zapomněl. Až nedávno mi to jeden dobrý kámoš připomněl s tím, že už viděl druhý díl, který je prý teprve ten pravý nářez. Upřímně si to nedokážu představit, protože už tenhle díl byl naprosto bezkonkurenční. Skvělé akční scény, které jsou natočeny někým, kdo opravdu chápe, že čím více divák z bojové scény uvidí, tím šťastnější bude a že se nemusí všude cpát třaslavé kamery s příšerným střihem. The Raid je neskutečný film, který ve vás zanechá neskutečné množství adrenalinu. K tomu si připočtěte jednoduchý, ale celkem fajn příběh a jeden celkem zajímavý zvrat a máte opravdu jeden z nejlepších akčních filmů, co kdy uvidíte. 100 %.(30.8.2014)

• - Všechny zbraně, které ve filmu uvidíte, jsou zbraně používané při airsoftu. (HellFire)

• - Když Tama (Ray Sahetapy) střílí na začátku filmu na muže klečící před igelitem, zastřelí tři z pěti a na čtvrtého už nemá náboj. Když se však otočí a zamíří ke stolu, za ním jsou vidět čtyři ležící těla. Pátý muž je v zákrytu. (Geriel)

• - Exteriér budovy je vytvořen pomocí CGI. (eMeMko)