Zátah: Vykoupení

Prepadovka

(festivalový název)

The Raid

Akční / Krimi / Thriller

Indonésie / Francie / USA, 2011, 101 min (SE: 102 min)

Krvavá rubačka, která dokonale naplňuje pojem akční bojovka. Zápletka je sice stejně jednoduchá jako myšlenkové pochody obyvatel Hotelu Paradise, drsní poliši musí vymlátit panelák zabijáckých magorů a tvrdě narazí, ale ono to stačí. Úchvatná choreografie, brutalitou se nešetří, krev cáká, dávkování bitek je učebnicové. Yayan Ruhian je mašina na zabíjení a Iko Uwais umí. Shinodův soundtrack sem skvěle sedl.(19.7.2012)

Neskutočne štavnatý, akciou prešpikovaný akčný snímok, jeden z tohtostoročných vrcholov vo svojom žánri. Konečne sa posunul štýl príbehov akčných ázijských filmov viac smerom k príbehovosti, aj keď stále sa pozeráme na klasickú zápletku bez nejakých hlbších scenáristických tromfov. Jedno ale nemôžem príbehu vytknúť, a to je pokus o nenápadné zvraty v deji, ktoré by som od tohto filmu naozaj nečakal. Ako pasívny fanúšik a laický divák rôznych martial arts štýlov vo filmoch samozrejme rozoznám ešte karate od capoeiry, ale dopodrobna sa v ich kríženiach a rôznych variáciách nevyznám. Zato viem oceniť kvalitne (takmer reálne) predvedené súboje na plátne, jedinečné choreografie bojových scén v kombinácii s taktickými manévrami policajnej razie. Osobitý palec hore smeruje kamere, ktorá diváka takmer zapája do diania vo filme. Aj keď je pravda, že to by ste v skutočnosti asi nechceli. Radšej doma pred telkou s popcornom v ruke užívajúc si tento mega-akčňák. 90%.(7.9.2013)

Vždy, když jsem o tomto filmu slyšel, tak to bylo v kontextu se slovy "jeden z nejlepších akčních/bojových filmů všech dob". Jelikož mám rád akční filmy, tak jsem si vždycky řekl, že si to musím stáhnout, ale pokaždé jsem na to nějak zapomněl. Až nedávno mi to jeden dobrý kámoš připomněl s tím, že už viděl druhý díl, který je prý teprve ten pravý nářez. Upřímně si to nedokážu představit, protože už tenhle díl byl naprosto bezkonkurenční. Skvělé akční scény, které jsou natočeny někým, kdo opravdu chápe, že čím více divák z bojové scény uvidí, tím šťastnější bude a že se nemusí všude cpát třaslavé kamery s příšerným střihem. The Raid je neskutečný film, který ve vás zanechá neskutečné množství adrenalinu. K tomu si připočtěte jednoduchý, ale celkem fajn příběh a jeden celkem zajímavý zvrat a máte opravdu jeden z nejlepších akčních filmů, co kdy uvidíte. 100 %.(30.8.2014)

Poprvé mě indonéská kultura udivila z hlediska hudby, respektive metalu, kdy jsem se dozvěděl, že indonéské metalové kapely jsou striktně fašistické. Když jsem viděl film Serbuan Maut neboli The Raid: Redemtion, zjistil jsem, že ti drobní Indonésané mají i sklony k docela brutálnímu a skálopevnému přesvědčování diváka, že mnozí místní jsou prostě neskutečně odolní lidé. Že mají místo pěstí buchary a žebra z ocele, a že v Indonésii se dají sehnat neskutečně kvalitní zářivky, které prostě neprasknou, ani když je narvete tomu malému hajzlovi do krku. Když pominu, že si z filmu odnese divák jen to, že fízlové jsou všude stejný svině, musím podtrhnout, že je to opravdu našlapané skvělými bitkami a přestřelkami. Jakoby se člověk ocitl uprostřed nějaké videohry.(5.6.2012)

"Takovouhle akci by vymyslel snad jenom Mickey Mouse. - Mickey Mouse? To by nenapadlo ani Rampu!" Mít to aspoň trochu týmovej charakter, promyšlenou taktiku policejní zásahovky a o něco víc střelnejch zbraní, dokázal bych asi překonat svojí nechuť k asijskýmu pojetí akčního filmu. Výsledek je však víceméně klasická mlátička, která prostě jen potřebuje postavit hrdinu do pozice 1 vs. barák plnej nepřátel, navzdory vší logice. Je to však intenzivní a docela napínavé, navíc sympaticky přímočaré a na nic si nehrající (na rozdíl od pokračování pokoušejícího se o hlubokomyslný mafiánský film), takže tu čtvrtou nakonec přihazuju.(17.6.2012)