Zátah: Vykoupení

Prepadovka

(festivalový název)

The Raid

Akční / Krimi / Thriller

Indonésie / Francie / USA, 2011, 101 min (SE: 102 min)

Zátah, neboli jedna elitní policejní akce - film přímo z místa činu odehrávající se v reálném čase, bez vysvětlování, bez odboček, téměř bez příběhu... Někteří to mohou přirovnat k bezdějovému, hodinu a půl dlouhému "videoklipu", jiní zase mohou žasnout nad ryzím žánrovým filmem přinášejícím přesně to, co publikum u akčních filmů vyhledává. Kousek pravdy mají oba tábory. Chápu, že se někdo může akce "přejíst", díky čemuž může mít následně problém se ve filmu něčeho dalšího chytit, ale milovníci akce a mlátiček budou jako v sedmém nebi. Atmosféra naběhne do úžsných výšin hned od počátku, akce je masivní, choreografie špičková a kamera z ní ještě ždímá maximum. Bitky jsem si přehrával ještě několikrát, takže doufám, že se Zátah zapíše do dějin akčního filmu podobně jako Hard Boiled či Fist of Legend. 9/10(11.7.2012)

Temný a drsný akčňák s velmi řídkým dějem a slušně intenzivními souboji, jejichž choreografie se mi ale moc nelíbila, takže do gatí jsem si cvrkl až z druhého dílu.(23.7.2012)

Akční symfonie. Když je ten film v pohybu, je to pecka maximální jakosti. Když se byť na okamžik zastaví, začne blikat červená kontrolka. Naštěstí se nezastavuje tak často, aby to bránilo zážitku. Větší poměr soubojů oproti slovům bych ale přece jenom bral, protože ta jsou tu zbytečná.(3.7.2014)

Nemějte mi ty tři hvězdičky za zlé, ale asi vážně chci od filmu víc, protože i když režisér s choreografem pochopili, co všechno lze z herců vyždímat (a že to rozhodně překračuje všechny myslitelné meze toho, co jsme doposud viděli), ten děj na mentální úrovni herní arkády prostě ve druhé polovině sklouzne do bolestného stereotypu a vlastně se už jenom opakuje dříve viděné, navíc ten finální souboj tím notně tratí na atraktivitě taktéž, takže pokud budu chtít v hospodě nad tímhle rozjímat, mohutně si loknu při vzpomínce na fígl s ledničkou, ale zbytek bude jak z té levné hlášky „…víš jak ten týpek zřeže toho druhého, ne?“, což asi napovídá mnohé o tom, že podruhé už bych to regulérně protrpěl; vlastně těm, kteří tomu pálí plnou palbu tak trochu závidím. :)(29.5.2012)

V rámci efektných a nových fatalít je to parádička i keď rýchlosť a strih akcie nedovolí vychutnať si to doplna. Námet parádny, scenár a dialógy hrôza a strach. Kvalitný remake treba a hneď prosím.(8.6.2012)

• - V traileri je uvedené, že budova má 30 poschodí, no vo filme a podľa obrysu budovy ich je iba 15. (Sticks)

• - Spoiler: Na rozstřílení SWAT dodávky měli tvůrci jen jeden pokus. (eMeMko)

• - Po úspechu na filmovom festivale v Toronte sa filmové štúdio Sony Pictures rozhodlo pre komerčnú distribúciu do viacerých krajín sveta vrátane USA. (Pugo)