Romeo and Juliet

Rómeo a Júlia

Historický / Romantický / Drama

Velká Británie / Itálie / Švýcarsko, 2013, 118 min

• nascendi

U tohto paškvilu snáď ani nemusím opakovať, že nakrútenie remaku je odôvodnené, ak je nová verzia lepšia alebo iná, ako predošlé. Netušil som, že Shakespearovo dielo je možné sprzniť až takým spôsobom. Zefirelliho verziu mám medzi svojou desiatkou najobľúbenejších a tento nepodarok by dobre zapadol do doposiaľ nepridanej topky. Je zaujímavé, že ku všetkej tej hrôze, ktorá bola na predlohe spáchaná (tých zopár slušných výkonov vo vedľajších úlohách nič nezachránilo) sa pridal aj slovenský dabing odpadovej úrovne.(21.8.2016)

• LaRhette

Uf uf. Zatím poslední film k tématu, který jsem viděla. Nejspíš na dlouho. Už někde ze začátku jsem usoudila, že mi na tom něco nesedí, ale co? Obsazení může typově připomínat právě původní Zeffirelliho adaptaci. Autor nejspíš počítal s úspěchem, který mu přinese návrat ke klasické adaptaci v kombinaci s obsazením mladičké, ale už na Oscara nominované, sedmnáctileté Hailee Steinfeld (2010 - vedlejší role v Opravdové kuřáži bratří Coenů) a jedenadvacetiletého Brita Douglase Bootha, známého z úspěšných seriálových Nadějných vyhlídek (2011), LOLu (2012) či nejnovějšího Noeho. Dvojice se k sobě hodí dokonce i fyzicky, ale možná až přespříliš. Jsou si docela i podobní, měla jsem tedy pocit, že je to spíš takové sourozenecké, než že by jejich herecké spojení vyjadřovalo milostné vzplanutí. Shakespearovská řeč už v jejich ústech ztrácí na přesvědčivosti, je to takové to: Bylo to ve scénáři, tak to teď řeknu. Shakespeare má v jejich ústech ožívat, ale nechřadne spíš, čím jsme současnosti blíže?(19.5.2014)

O filmu jsem dopředu nic nevěděl, na trailery se nedíval a proto jsem čekal, jak je v dnešní době zvykem, moderní variaci na toto profláklé Shakespearovo dílo. O to větší bylo překvapení, když jsem zjistil, že film se snaží o regulérní a důstojnou adaptaci se vším všudy - od dobové atmosféry až po lehce archaické dialogy. Casting hlavních postav sice reflektuje dnešní dobu a tak tu máme pohledné tvářičky, ale i přesto jsem neměl pocit, že by na mě film působil uměle. Prostředí je vytvořeno velice důkladně, kostýmy jsou parádní. Ani vizuálním efektům nemám co vytknout, lokace působily věrohodně a grafické úpravy byly prakticky k nepoznání. Herecké výkony od hlavní dvojice až po postavy vedlejší jsou skvělé, zpočátku mě zarazilo časté přehrávání, ale sakra, je to divadelní hra stará stovky let. Krom hlavní dvojky mě zaujal i parádní Damian Lewis v roli lorda Kapuleta - ten chlápek zvládne bravurně zahrát prakticky cokoli. Tragický závěr asi nikoho nepřekvapí, ale díky silnému hudebnímu podkresu z hlavy jen tak nevyšumí.(5.2.2014)

• mat.ilda

Myslím, že jsem se právě stala svědkem nejošklivějšího filmového polibku v dějinách (když tedy pominu asijské filmy), v novém zpracování jakési obhroublé, neotesané Julie, Romea, co do Verony přihopsal rovnou z "Pride Parade" a Tybalta, který by měl u sebe nosit potvrzení o očkování proti vzteklině a kterým jsem všem dohromady nevěřila ani pozdravení... Cena za zvědavost, zda může nějaký Carlo... who? překonat Baze Luhrmanna je vysoká, stála mě nějakou tu iluzi a 118 minut času, který jsem mohla věnovat třebááá - svému Romeovi?(13.2.2014)

• kaylin

Zfilmovat takhle klasickou hru jen proto, aby byla zfilmována i v roce 2013, je docela smutné. Sem tam je tu nějaký ten herec, který byl zajímavě vybrán, ale režie je naprosto povrchní a alibistická. Jako kdyby si tvůrci řekli, že tohle je prostě klasika a ta se natočí sama. Hailee se mi v tomhle ani trochu nezamlouvala, a ani Romeo není žádný zajímavý typ. Tenhle film nedává nic navíc. Na divadle bych to viděl raději než v téhle podobě bez nějakého vlivu na diváka, bez emocí.(17.4.2014)

• - Do role Juliet byla původně obsazena Lily Collins, později se však úlohy vzdala, protože se natáčení překrývalo s dalšími projekty. (Fevas)

• - Role Parise byla původně nabídnuta Paulovi Wesleymu, ten však odmítl, a tak ho nahradil Tom Wisdom. (Fevas)

• - Původně scénář obsahoval pohlavní styk mezi Romeem (Douglas Booth) a Julií (Hailee Steinfeld), ale protože bylo Hailee Steinfield v době obsazení pouhých čtrnáct let, tato scéna byla vymazána. (Fevas)