poster

Romeo and Juliet

 • Itálie

  Romeo & Juliet

 • Slovensko

  Rómeo a Júlia

Historický / Romantický / Drama

Velká Británie / Itálie / Švýcarsko, 2013, 118 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • LaRhette

  Uf uf. Zatím poslední film k tématu, který jsem viděla. Nejspíš na dlouho. Už někde ze začátku jsem usoudila, že mi na tom něco nesedí, ale co? Obsazení může typově připomínat právě původní Zeffirelliho adaptaci. Autor nejspíš počítal s úspěchem, který mu přinese návrat ke klasické adaptaci v kombinaci s obsazením mladičké, ale už na Oscara nominované, sedmnáctileté Hailee Steinfeld (2010 - vedlejší role v Opravdové kuřáži bratří Coenů) a jedenadvacetiletého Brita Douglase Bootha, známého z úspěšných seriálových Nadějných vyhlídek (2011), LOLu (2012) či nejnovějšího Noeho. Dvojice se k sobě hodí dokonce i fyzicky, ale možná až přespříliš. Jsou si docela i podobní, měla jsem tedy pocit, že je to spíš takové sourozenecké, než že by jejich herecké spojení vyjadřovalo milostné vzplanutí. Shakespearovská řeč už v jejich ústech ztrácí na přesvědčivosti, je to takové to: Bylo to ve scénáři, tak to teď řeknu. Shakespeare má v jejich ústech ožívat, ale nechřadne spíš, čím jsme současnosti blíže?(19.5.2014)

 • bogu
  *

  Kýčovité převyprávění textu, který jako by už nikdo nebral vážně. Carlo Carlei se ze všech sil snaží napodobit estetiku Zeffirelliho slavné adaptace z roku 1968, ale jeho vyšňoření Veroňané, odříkávající Shakespearův text proškrtaný, zjednodušený, a vyspravený Julianem Fellowesem, nikdy nevykřešou ze svých zmrzačených replik jedinou jiskru a ze svých prvoplánových interpretací nikdy neuhnětou jedinou pamětihodnou scénu. Výprava je přinejlepším pohlednicová, hudba nabízí záplavu levných, sentimentálních variací, které se vetřou snad všude, a režie vyhledává a vytučňuje všechna možná filmařská klišé. Tvůrci zkrátka udělali všechno, co mohli, aby se při sledování jejich filmu divák nemusel nikdy pouštět do něčeho tak nepohodlného, jako je přemýšlení—ne nadarmo kritici Carleiho adaptaci často označují jako Romea a Julii pro diváky vychované ságou Twilight. Fellowesovým banálním, pastelkovým překladem Shakespearova textu do modernější pseudo-shakespearovštiny počínaje a onou otravnou klavírní hudbou diktující náladu každé scény konče, tahle adaptace se snaží vyjít vstříc těm nejlínějším a nepoddajnějším divákům, kteří jen chtějí vidět nějakou tu ‘klasiku’ v co nejstravitelnější formě. Snad v domnění, že ženy budou tvořit drtivou většinu publika a že to, oč budou stát nejvíc, budou fešní, atletičtí mládenci, obsadili tvůrci manekýna Douglase Bootha do role Romea; inu, řekl to Roger Ebert a řekli to jiní, Romeo by nikdy neměl být spanilejší než Julie. Heilee Steinfeld není o nic zdatnější Julie než její slavné filmové předchůdkyně, Olivia Hussey a Claire Danes, a i když její krásu podtrhují líbivé kreace kostymérů a vizážistů, vedle někoho tak očividně magazínového, jako je Booth, jen málokdy vynikne. Ve vedlejších rolích se objevují známější herci (Lewis, Skarsgård, Giamatti, Manville), ale Carlei z nich bohužel nikdy nevyloudil výkony hodné jejich renomé. A zatímco Zeffirelliho adaptace byla suverénní, sebevědomá oslava mládí a poezie, která se nikdy nestyděla za svůj patos, Carleiho imitace se tváří jako jako její mladší, natvrdlejší sestřička, která jí jednou, když se zrovna nikdo nedíval, prohrabala šatník a před zrcadlem pak nemotorně zkoušela napodobit její ladný krok a květnatou řeč. Težko se pak divit, že Carlei nepřišel s ničím novým, pokud tedy nepočítám scénář ještě polopatičtější než Zeffirelliho už tak drasticky proškrtaný text. A pokud Carlei opravdu chtěl natočit adaptaci Romea a Julie pro diváky, kterým i Zeffirelli připadá příliš náročný, pak mi nezbývá, než uznat, že uspěl. // LEPŠÍ VERZE: Zeffirelli, duh; Luhrmannova rozjívená, stylizovaná moderní variace je podle mě ještě lepší: drzejší, vynalézavější, a vtipnější. Ani v jedné z těchhle adaptací ale nezbylo mnoho původního textu. Na někoho, kdo bude mít větší důvěru v Shakespearovy verše, si musíme ještě počkat.(4.11.2015)

 • nineweh
  ***

  Neoriginální, prkenné, zbytečné. Někteří herci byli fajn (Giamatti, Lewis) ale bohužel představitelé hlavních rolí působili jako plyšoví medvídci a takhle chabé šermířské souboje jsem taky už dlouho neviděla. Hvězda navíc za hudbu.(26.6.2014)

 • alyssa18
  ***

  Co tak napsat k nejnovější adaptaci Rome a a Julie... no, neurazí, ale ani nenadchne. Kostýmy i výprava dobré, ale bojové scény mi přišly strašně nepřirozené. Co se hereckých výkonů hlavních hrdinů týče, čekala jsem, že zaválí Hailee, ale kupodivu se mi víc líbil Douglas. Každopádně pro mě stále zůstává nejlepší verze z roku 1968, ve všem.(18.2.2014)

 • kareen
  **

  Na první pohled je všechno v pořádku - dobré dobové exteriéry, kostýmy, žádné šílené experimenty s verši Williama Shakespeara a navíc pár velmi dobrých herců ve vedlejších dospělých rolích. To se bohužel nedá říci o ústřední dvojici. Julie by ještě jakž tak ušla, naproti tomu Romeo je takový ten hezoun, který jako by vypadl z libovolného seriálu na Disney channels, pořád hází kolem sebe líbezné pohledy a cukrbliky, zato když konečně otevře pusu a začne bezvýrazně deklamovat slavné verše, je to dost průšvih. Vůbec, pokud se týká omladiny, měla jsem pocit, že se dívám na jakousi historickou verzi ( Will doufám promine) Gossip girls a nebylo to jen účastí Eda Westwicka. A co je horší, celé mi to přišlo takové vyprázdněné, bez duše a citu. Navzdory všeobecně zažité představě, Julie a Romeo není tragédie o lásce, konec konců, Romeo byl ve vztazích dost přelétavý a vztah s Julií by mu možná také nevydržel, nebýt hořkosladké příchuti zakázaného ovoce. Ne, tato hra je hlavně a především tragédií o nesmyslné nenávisti, která zničí vše, co jí přijde do cesty. Proto je také tak stěžejní smrt Merkucia a jeho fatální zvolání : "Mor na vaše rody ". Ne ovšem tady, tady je to odbyté a chybí tomu jakákoliv výpovědní síla, ne snad, že by fešácký představitel Merkucia měl nějaké charisma, či snad schopnost to utáhnout. Zaffirelliho verze je skvělá, osobně mám ráda i Luhrmannovo moderní provedení, ale tenhle snímek si do pomyslného žebříčku dramatikových oblíbených adaptací rozhodně nepřidám.(2.4.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace