Romeo and Juliet

Romeo & Juliet

Rómeo a Júlia

Historický / Romantický / Drama

Velká Británie / Itálie / Švýcarsko, 2013, 118 min

Neoriginální, prkenné, zbytečné. Někteří herci byli fajn (Giamatti, Lewis) ale bohužel představitelé hlavních rolí působili jako plyšoví medvídci a takhle chabé šermířské souboje jsem taky už dlouho neviděla. Hvězda navíc za hudbu.(26.6.2014)

• LaRhette

Uf uf. Zatím poslední film k tématu, který jsem viděla. Nejspíš na dlouho. Už někde ze začátku jsem usoudila, že mi na tom něco nesedí, ale co? Obsazení může typově připomínat právě původní Zeffirelliho adaptaci. Autor nejspíš počítal s úspěchem, který mu přinese návrat ke klasické adaptaci v kombinaci s obsazením mladičké, ale už na Oscara nominované, sedmnáctileté Hailee Steinfeld (2010 - vedlejší role v Opravdové kuřáži bratří Coenů) a jedenadvacetiletého Brita Douglase Bootha, známého z úspěšných seriálových Nadějných vyhlídek (2011), LOLu (2012) či nejnovějšího Noeho. Dvojice se k sobě hodí dokonce i fyzicky, ale možná až přespříliš. Jsou si docela i podobní, měla jsem tedy pocit, že je to spíš takové sourozenecké, než že by jejich herecké spojení vyjadřovalo milostné vzplanutí. Shakespearovská řeč už v jejich ústech ztrácí na přesvědčivosti, je to takové to: Bylo to ve scénáři, tak to teď řeknu. Shakespeare má v jejich ústech ožívat, ale nechřadne spíš, čím jsme současnosti blíže?(19.5.2014)

V Shakesperrových filmových adaptacích sice pořád vede masterpiece Ralpha Fiennese, Coriolanus, ale nová verze Romea a Julie mu slušně šlape na paty. Perfektní výprava, z níchž přímo táhne dbová atmosféra, skvělé herecké výkony (vede Hailee Steinfield, Damian Lewis a Kodi Smit-McPhee), dostatečně emotivní emotivní scény, skvělá hudba, dobře natočený šermířský souboje a v neposlední řadě povedené kostými. Škoda, že není víc takovýhle adaptací. Vyšší mocnosti asi nechtějí, abych se posral štěstím.(9.2.2014)

O filmu jsem dopředu nic nevěděl, na trailery se nedíval a proto jsem čekal, jak je v dnešní době zvykem, moderní variaci na toto profláklé Shakespearovo dílo. O to větší bylo překvapení, když jsem zjistil, že film se snaží o regulérní a důstojnou adaptaci se vším všudy - od dobové atmosféry až po lehce archaické dialogy. Casting hlavních postav sice reflektuje dnešní dobu a tak tu máme pohledné tvářičky, ale i přesto jsem neměl pocit, že by na mě film působil uměle. Prostředí je vytvořeno velice důkladně, kostýmy jsou parádní. Ani vizuálním efektům nemám co vytknout, lokace působily věrohodně a grafické úpravy byly prakticky k nepoznání. Herecké výkony od hlavní dvojice až po postavy vedlejší jsou skvělé, zpočátku mě zarazilo časté přehrávání, ale sakra, je to divadelní hra stará stovky let. Krom hlavní dvojky mě zaujal i parádní Damian Lewis v roli lorda Kapuleta - ten chlápek zvládne bravurně zahrát prakticky cokoli. Tragický závěr asi nikoho nepřekvapí, ale díky silnému hudebnímu podkresu z hlavy jen tak nevyšumí.(5.2.2014)

Nová adaptace věčného příběhu z Verony, vlastně teprve druhá, kterou jsem viděla (ne, na Lea jsem ještě duševně nedospěla) a na Franca Zeffirelliho to sice nemá, ale přesto.. není vůbec špatná. Celkově jsem to čekala daleko horší, a přestože mi herečtí Romeo a Julie přišli hodně podobní (téměř by se dalo říct, že by jinde mohli hrát sourozence), hodila jsem to za hlavu a užívala si příběh, a dokonce se jim podařilo mě v závěru překvapit, lehce, dokonce i starý dobrý Will by byl překvapen, co mu to provedli za taškařici. Ale.. nebudu jako jiní, kteří to hnidopišsky uvádějí na pravou míru- ano, všichni víme, že se Romeo otráví a pak se teprve probudí Julie, aby se nakonec probodla dýkou. Chápu C.C., že byl v pokušení to udělat jednou jinak, že mu v hlavě hlodal červík pochybností, jak by to vypadalo, kdyby... si ještě stihli pohlédnout naposledy do očí. Z těchto a jiných naprosto irelevantních důvodů (krásně se mi spustila rýma) za 4*.(24.2.2014)

• - Do role Juliet byla původně obsazena Lily Collins, později se však úlohy vzdala, protože se natáčení překrývalo s dalšími projekty. (Fevas)

• - Natáčení probíhalo v italském Mantui. (zuzatko1996)

• - Původně scénář obsahoval pohlavní styk mezi Romeem (Douglas Booth) a Julií (Hailee Steinfeld), ale protože bylo Hailee Steinfield v době obsazení pouhých čtrnáct let, tato scéna byla vymazána. (Fevas)