Romeo and Juliet

• Itálie

Romeo & Juliet

Historický / Romantický / Drama

Velká Británie / Itálie / Švýcarsko, 2013, 118 min

Pár filmových adaptací už jsem viděl, ale tahle u mě jasně vede. Skvělé herecké obsazení, interiéry, exteriéry i režie, o kvalitách předlohy přirozeně netřeba mluvit. Za mě jasná 5*.(3.5.2015)

O filmu jsem dopředu nic nevěděl, na trailery se nedíval a proto jsem čekal, jak je v dnešní době zvykem, moderní variaci na toto profláklé Shakespearovo dílo. O to větší bylo překvapení, když jsem zjistil, že film se snaží o regulérní a důstojnou adaptaci se vším všudy - od dobové atmosféry až po lehce archaické dialogy. Casting hlavních postav sice reflektuje dnešní dobu a tak tu máme pohledné tvářičky, ale i přesto jsem neměl pocit, že by na mě film působil uměle. Prostředí je vytvořeno velice důkladně, kostýmy jsou parádní. Ani vizuálním efektům nemám co vytknout, lokace působily věrohodně a grafické úpravy byly prakticky k nepoznání. Herecké výkony od hlavní dvojice až po postavy vedlejší jsou skvělé, zpočátku mě zarazilo časté přehrávání, ale sakra, je to divadelní hra stará stovky let. Krom hlavní dvojky mě zaujal i parádní Damian Lewis v roli lorda Kapuleta - ten chlápek zvládne bravurně zahrát prakticky cokoli. Tragický závěr asi nikoho nepřekvapí, ale díky silnému hudebnímu podkresu z hlavy jen tak nevyšumí.(5.2.2014)

Nová adaptace věčného příběhu z Verony, vlastně teprve druhá, kterou jsem viděla (ne, na Lea jsem ještě duševně nedospěla) a na Franca Zeffirelliho to sice nemá, ale přesto.. není vůbec špatná. Celkově jsem to čekala daleko horší, a přestože mi herečtí Romeo a Julie přišli hodně podobní (téměř by se dalo říct, že by jinde mohli hrát sourozence), hodila jsem to za hlavu a užívala si příběh, a dokonce se jim podařilo mě v závěru překvapit, lehce, dokonce i starý dobrý Will by byl překvapen, co mu to provedli za taškařici. Ale.. nebudu jako jiní, kteří to hnidopišsky uvádějí na pravou míru- ano, všichni víme, že se Romeo otráví a pak se teprve probudí Julie, aby se nakonec probodla dýkou. Chápu C.C., že byl v pokušení to udělat jednou jinak, že mu v hlavě hlodal červík pochybností, jak by to vypadalo, kdyby... si ještě stihli pohlédnout naposledy do očí. Z těchto a jiných naprosto irelevantních důvodů (krásně se mi spustila rýma) za 4*.(24.2.2014)

• Shakers

Ľúbi sa príbeh Vila Šejkspíra, ale ani druhý film s tým príbehom ma moc nebavil. Baz Luhrmann mal síce výborný casting, ale to jeho moderné spracovanie bolo fakt strašné. Tu je dobová atmosféra a výprava skutočne fajn a ešte viac fajn je hudba Abela Korzeniwskiho, kvôli nemu som si ten film vlastne aj pozrel, ale to je na filme jedno výrazne plus a týmto končí. Ústredné duo je skutočne nesympatické a hrozné, najradšej by som im hodil nejakú tehlu do hlavy. Jediní kto to ako tak za niečo stojí je Paul Giamatti. Inak bieda, nezáživne vyrozprávaný príbeh a otrasný herci celý film ťahá ku dnu rýchlejšie ako diera v Titanicu. Obľúbený soundtrack: Juliet's Dream, A Thousand Times Good Night, The Cheek of Night. 50% - 2*(27.3.2014)

V Shakesperrových filmových adaptacích sice pořád vede masterpiece Ralpha Fiennese, Coriolanus, ale nová verze Romea a Julie mu slušně šlape na paty. Perfektní výprava, z níchž přímo táhne dbová atmosféra, skvělé herecké výkony (vede Hailee Steinfield, Damian Lewis a Kodi Smit-McPhee), dostatečně emotivní emotivní scény, skvělá hudba, dobře natočený šermířský souboje a v neposlední řadě povedené kostými. Škoda, že není víc takovýhle adaptací. Vyšší mocnosti asi nechtějí, abych se posral štěstím.(9.2.2014)