O myšce a medvědovi

Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

Animovaný / Komedie / Drama / Rodinný

Francie / Belgie, 2012, 80 min

Začátek mě nijak neohromil. Byl příliš hlučný a matoucí. Konec měl ale tak silné poselství, že by mi vůbec nevadilo vidět jen tuto část. Hluboce na mě zapůsobil. Občas se ve filmu objevil příjemný humor, ale snesla bych i víc ;).(27.1.2014)

Viac menej tradičná, avšak veľmi pekná rozprávka klasického strihu pre deti všetkých vekových kategórií. Jednoduchá nostalgická kresba v štýle knižných ilustrácií ma očarila, príbeh príjemne prekvapil dospelými myšlienkami a vydarene spracovaným motívom priateľstva, tak typickým pre najkrajšie detské príbehy. Nechýbajú ani temnejšie kontúry, zaujímavo načrtnuté svety a práca s mytológiou. Videl som predabovanú verziu, takže originál doceniť neviem, ale i tak som veľmi spokojný. Ak chcete tip na kvalitnú, príjemnú rozprávku vhodnú pre všetky deti, ktorá netrpí prehnanou modernizáciou a miesto nákladnej animácie vsádza na nádhernú ručnú kresbu, a zároveň má aj jednoznačné posolstvo, choďte do toho. 80%(31.3.2014)

Žily byly dvě sociální skupiny, které se nejen nenáviděly, ale vrozenou animozitu ještě cíleně pěstovaly u svých dětí. Medvědi jsou známí zejména tím, že systematicky vyvražďují myši, myši potom šíří nemoci a dělají vše pro to, aby vyhladily rod medvědů. Tak to je, tak to bylo, tak to bude a běda každému, kdo to chce nejen zpochybnit, ale i nad tím jen uvažovat. Dávné uspořádání světa funguje u myší i u medvědů tak dlouho, dokud se nevyskytnou pochybovači tam i onde. Když se potkali dva, svou uměleckou podstatou mezi pragmatiky, vyděděnci obou druhů, pradávná rovnováha byla narušena tím nejhorším, co se upřímné nenávistí může stát, upřímným přátelstvím. Od setkání Ernesta a Celestine myši a medvědi začali mít společného víc, než jen počáteční písmeno druhového označení. Viděno během Challenge tour 2015 Speciál: Filmový lov(6.6.2015)

Vypadá to sice jako animovaný film pro malé děti, ale jména dvou režisérů mimořádně mimoňské Paniky v městečku vzbudila moji pozornost. Je to sice natolik jednoduché, aby to bylo pro děti přehledné, ale autoři své malé publikum nepodceňují. Scénář je promyšlenější a chytřejší než bývá zvykem ve filmech pro dospělé. Jednoduchá animace k příběhu přesně sedí a naštěstí se nekoná nic tuctově digitálního, či dokonce třírozměrného. Milé překvapení!(19.1.2013)

Film o předsudcích, o strachu z neznámého a o zdánlivé nemožnosti soužití dvou skupin je silný ve své jednoduchosti a přitom je aktuálnější než kdy předtím. [==] Asi by bylo na místě zdejší (trochu zmatené) informace uvést na pravou míru. Film měl premiéru v roce 2012 v původním francouzském znění (Wilson, Brunner, ad.), po úspěších na zahraničních festivalech byl zakoupen i do americké distribuce. Na začátku roku 2014 vznikla anglicky mluvená verze (Whitaker, Foy, ad.), a přestože film s rozpočtem téměř 10 milionů eur komerčně příliš úspěšný nebyl (informace o výdělcích se různí - od 5 až po 9 milionů dolarů), vysloužil si v témže roce, tedy 2014 oscarovou nominaci za nejlepší animovaný film.(22.6.2015)