Aj keď od Formana mám radšej historické filmy, ale takýto pohreb chcem aj ja.(30.4.2008)

Rozpočet $82miliónovTržby USA $34,607,430Tržby Celosvetovo $47,434,430║ __U tohto filmu si nikdy nebudete istý čo je pravda a čo len fikcia, film ponúka neskutočný "bláznivý" nespútaný príbeh. __Jim Carrey je neskutočný exot a k tomu aj herec čo sa dokáže uviesť nielen cez bláznivé gagy ale aj cez dramatický prejav a práve tu ponúka ďalší hlboký zafarbený výstup čo dokáže vyniesť film do výšin. Taktiež ma čoraz viac udivuje meno Miloš Forman, toto je asi tretí film čo som videl od neho a opäť ma svojím vyprávackým štýlom dostáva do stavu blažena, kde musím uznať nielen jeho režisérske kvality ale aj to že ide o jedného z najlepších režisérov na svete. /90%/(5.4.2009)

Geniální film, který "snad nerespektuje vůbec nic". Drama o komikovi, kterého můžete nesnášet - stejně jako obdivovat. Životní role Jima Carreyho (herečtější než Truman Show) a pro mě osobně nejlepší Formanův kousek. Velká zátěž na diváka, jenž očekává mainstreamovou komedii, dostane ale anarchistický životopis.(1.4.2009)

„Nejdřív nasereš ženský, pak nasereš jižany a pak tě zabijou“ V devadesátém druhém vzdali R.E.M. hold Andymu Kaufmanovi písní Man on the Moon, o sedm let později natočil Miloš Forman o stejném člověku stejnojmenný film. O dalších jedenáct let později mě tento film zklamal. Kaufman byl bezesporu hříčkou přírody, zasluhující filmové zpracování svých osudů, jenže Formanův přístup k celé látce je poněkud rozpačitý. Nijak se nesnaží vysvětlovat, proč byl Kaufman Kaufmanem a z jedné vtipné dětské momentky střihne rovnou do časů komikových prvních výraznějších exhibic. Stejně tak se nám nijak nesnaží usnadnit chápaní Kaufmanova svérázného humoru a přesně dle jeho vzoru nám vždy předvede nejdříve vtip a teprve potom důvod, proč byl vlastně vtipný. Film kvůli tomu moc vtipný není. Natočit ne moc vtipný film s Jimem Carreyem, který konečně dostává pádný důvod pro své mimické a hlasové excesy - z toho bolí u srdce. V tomto konkrétním případě jednoduše nebylo nejvhodnější snažit se hlavního hrdinu přiblížit zvolenou formou. Andy Kaufman a jeho kousky totiž nejsou dost známí. Ne mimo USA. Třebaže mám daleko k tomu, abych Formanovo v pořadí třetí obohacení žánru biografií přirovnal ke Scorseseho Králi komedie či k Lennymu Boba Fosse, těch posledních pár minut, nádherně bagatelizujících důležitost hranice mezi fikcí a fakty, mě nutí jednu vrtkavou hvězdičku přidat. 75% Zajímavé komentáře: Melies, belldandy, mortak, da-a(3.6.2010)

Zpočátku mě to tak zmátlo až jsem pochyboval, že něco takového mohl vůbec natočit režisér formátu Miloše Formana. Jenže pak do sebe vše začne zapadat a došlo mi, že celá forma a struktura vyprávění je v tom nejlepším možném "kaufmanovském" mystifikačním duchu. Scénář je vypilovaný ve všech směrech. Při druhé projekci se z Muže na měsíci stává neskutečně promyšlená zábava kde i ten nejmenší detail je vypilován tak, aby sloužil jedné jediné věci. Dokonalému celku. Jim Carrey v hlavní roli exceluje na všech frontách a ostatní mu více než-li zdatně sekundují. Co se týče režie, tak se jedná o nejnápadněji pojatý Formanový snímek, byť přeci jen ne jeho nejlepší.(29.1.2007)