Asi tuším, jak se cítili Kaufmanovi diváci. Čistě náhodou jsem před lety zahlédla v televizním programu Formanovo jméno. Podívala jsem se ještě jednou, protože jsem nemohla uvěřit vlastnímu zraku - Formanův film na Primě, v deset večer? To musí být tisková chyba, říkala jsem si ještě ve chvíli, kdy končila reklama před filmem. Načež se objevil obličej Jima Carreyho a já si byla definitivně jistá, že jde o špatně načasovaný aprílový vtip. Ne, vtip to nebyl a s přibývajícím časem se všechny moje pochyby vytrácely spolu s jistotou, co je pravda a co nastražená past. A není to jedno? Kdo z nás může s jistotou říct, co je pravda a co podfuk, když se jedno tak snadno stává druhým? A když existují lidé, kteří to dovedou zamotat ještě víc? Za excelentní mystifikaci až do samého konce uděluji Formanovi čestné uznání za jeho nejlepší snímek posledních let. A Carreymu poklonu a omluvu za pochybnosti o jeho herectví.(4.8.2007)

Na tomhle snímku musím vyzdvihnout hlavně excelentní výkon Jima Carreyho. Kauffman nebyl vůbec jednoduchá osobnost, ale Jim jej zahrál tak, že i samotný Andy by uvěřil tomu, že v tom filmu vlastně vystupuje on. Režie je taky výborná, Miloš Forman dokáže skvěle pracovat s jakýmkoliv tématem, ať už kontroverzním, nebo ne.(8.10.2003)

Zlatý Medvěd - výběr(10.1.2006)

Miloš Forman je nejčastěji považován za filozofa, sociologa, kulturního diagnostika, teoretického anarchistu či představitele tzv. katastrofického filozofického diskurzu a jeho zřejmá láska k nezařaditelným, komplikovaným jedincům (Amadeus, Vlasy, Přelet) je opojnější o to více, oč častěji je na rozdíl od prostomyslných bambulů v čele s Forrestem Gumpem nebo Amélií z Montmartru dovede k tragédii. Forman ke svým neschůdným postavám pociťuje sympatie, ale nikdy jim nezapomene přiložit brokovnici k hlavě. A zřídkakdy nevystřelí. S tímhle souvisí druhá věc: Forman si často vybírá takové scénáře, abyste nemohli zkoumat jeho styl. Respektive každá jeho scéna nese nějaké drama, zkušenost, podstatu, a nikdy není do počtu. Tím pádem je obtížné vnímat Formanův rukopis, a když se tudíž řekne Forman, každý si vybaví určitá témata než formální vzorce a matrice. ____ Koncept filmu vychází ze zajímavé tenze mezi diváky uvnitř filmu (publikum Andyho výstupů) a diváky vně filmu (meta-publikum Andyho výstupů, tj. já nebo vy). Někdy jsou pocity obou skupin vzájemné, jindy v protikladu. Řečeno terminologií Rottentomatoes, je-li představení obzvláště špatné, projeví se to vrhem rajčat, vzdor spokojenosti meta-publika (nadto kdo z nás si s sebou bere k filmům rajčata).(17.11.2008)

Muž na měsíci není film, který by vzbuzoval okamžité nadšení a vyvolával výbuchy smíchu. Sledujeme uměleckou dráhu podivína, který byl ve své době nepochopen, a tudíž není divu, že i film o něm musí v člověku uzrát. Nenazýval bych Muže na měsíci skvělou biografií, bezprecendentní satirou na zábavní průmysl, ani v něm nespatřuji kdovíjakou poctu stand-up komikům. Je to zkrátka příjemně ujetý a docela zábavný film, v němž si přepálené výrazové prostředky Jima Carreyho konečně najdou dokonalé místo... 7/10(17.7.2016)

• - Roli Carol Kaufmanové, Andyho sestry, hrála ve filmu vnučka Kaufmana, Brittany Colonna. (don corleone)

• - Malou roli servírky si zahrála i bývalá žena Carreyho, Melissa. (don corleone)

• - Skladba "Man on the Moon" od R.E.M. je skutečně o Andy Kaufmanovi a vyšla na albu "Automatic for the People". (don corleone)