Neviditelná

Neviditeľná

Cracks in the Shell

Drama / Psychologický

Německo / Francie, 2011, 113 min

Němci mají rozhodně formu. Taky mají prachy, ale ty všecko nevyřeší, že jo, o tom my tu něco málo víme. A tak, i když pro mě Neviditelná brzo bude Zapomenutou, ji uznávám za to, co mi chtěla říct. Třeba, že holky s parukou nemaskují jen zplihlé vlasy. (Litoměřice 2013, 13/14)(28.8.2013)

Pro mě jeden z neslepších festivalových filmů. Při jeho sledování si nešlo nevzpomenot na Černou labuť. Nejenom, že jsou si oba filmy blízké tématikou(a Neviditelná určitě není případem nějakého opisování, protože vznikala 4 roky), divadelním prostředím, proměnou hereckého zjevu, ale také pozoruhodným zachycením vztahu režisér-herec, propadnutím roli atd. Fakt, že se mi Neviditelná líbila dokonce ještě o trchu víc než Černá labuť, je dán tím, že postava Marie Mühe se rolí sice promění, ale rovněž ji vstřebá, naučí se skrze ní chápat sebe samu. V konečném důsledku tak nejde jenom o postavu v divadelní hře, ale o člověka, který ji rozumí, protože rozumí také sám sobě. Nejedná se tak pouze o proměnu osobnosti ale o určitej druh katarze a pochopení. A to nemusí nutně končit smrtí./MFF(8.7.2011)

"To přece nejseš ty, to je ta role ". Stine Fischer Christensen byla výborná volba pro roli Fine, protože dokázala dokonale vystihnout studentku herectví, která je ale velmi plachá a citově uzavřená. Ono se také není čemu divit, když jsem viděla a slyšela, co všechno musela doma prožívat. Když jí režisér Kaspar nabídne roli Camilly, je sice moc šťastná, ale to ještě netuší, jak pro ní bude nesmírně obtížné otevřít se postavě tak diametrálně odlišné, než kterou je ona sama. Ani jsem se proto moc nedivila, že její touha po ztotožnění s Camillou vedla téměř až k jejímu destruktivnímu chování. Mně bylo Fine od začátku až do konce strašně líto a kdyby to bylo jen na mně, tak bych jí tu sexuálně aktivní extrovertku Camillu od začátku rozmlouvala. Velmi zajímavé a emotivní drama, kde mě německá kinematografie opět příjemně překvapila.(8.9.2013)

Černá labuť, se kterou to prostě nejde nesrovnat, má něco, co jsem tady postrádal, totiž půvab a jemnost. Ale jinak super sonda, která může pomoc v pochopení divných kreatur, jako je V. Žilková nebo Květák Boušková(27.3.2015)

Bezchybné... Neviditelnou přijímám se vším všudy. Jsou tu samozřejmě asociace na Černou labuť, ale Die Unsichtbare je ještě o něčem jiném, a to se Němcům podařilo vyhmátnout tak dobře, že už ani nemám co dodat, za pět*.(13.2.2015)