Přelet nad kukaččím hnízdem

One Flew Over the Cuckoo's Nest

• slovenský

Prelet nad kukučím hniezdom

USA, 1975, 133 min

Dalsi mistrovske dilo od mistra Formana. Tomuhle filmu skutecne neni co vytknout. Jeden z nejlepsich filmu vsech dob. Z hercu se mi nejvic (jak jinak) libil Jack Nicholson, ktery podava skutecne neuveritelny vykon a pravem dostal oskara. Ostatni herce, i kdyz jsem si furt rikal, ze jsem je nekde videl, jsem moc nepoznal, ale zaujali me jeste mladej Danny DeVito a Christopher Lloyd. Jediny co krapet nechapu je oskar pro Louise Fletcher, ktera i kdyz hraje dobre, tak mi oskarova neprisla. Forman skvele vystihl atmosferu blazince (aspon mi to tak prislo, nemuzu porovnavat, kdyz jsem tam nebyl). I kdyz by se reklo, ze dej v blazinci nebude nijak zajimavy, tak tady plati naprosty opak. Po klidnem zacatku se to nehorazne rozjede, vtipne sceny stridaj ty dojemne, ale vsechny jsou strasne pusobive. Jen me trosku mrzel ten konec. Nicholson byl sympatak a fakt si to nezaslouzil.(12.6.2005)

Rozpočet $3miliónyTržby USA $108,981,275Tržby Celosvetovo $115,500,000║ Miloš Forman a jeho bravúrny film. /95%/(25.8.2007)

Než jsem se chystala psát svůj komentář, schválně jsem si přečetla všechny ostatní...A co zbývá dodat k filmu, ke kterému již bylo řečeno úplně vše? Snad jen jedno : vzdávám hold a tu nejhlubší (a nejuctivější) poklonu Panu Režisérovi Formanovi a ze srdce mu přeji místo v síni slávy, které si tímto filmem získal.(12.6.2005)

Scénář: Bo Goldman, Lawrence Hauben .. Opěrný bod - Se zpožděním 30 let od natočení (24042005) jsem viděl Přelet také a stál si: na ČSFD 1369 hodnocení a s 96% třetí pozici v místní TOP200 (IMDb: 70,421 votes – 8,7/10 – 9 pozice v TOP250).(26.4.2005)

Trvalo mi hodně dlouho, než jsem se k tomuhle filmu dostala (za což se stydím), ale musím říct, že jsem nevěděla o co jsem celou tu dlouhou dobu přicházela. Přestože prostředí psychiatrické léčebny svádí filmaře k přehánění, tady je v rovnováze vše, od scénáře po fantastické herecké výkony. Tenhle film se těžko popisuje, ten se prostě musí vidět.(18.7.2005)

• - V jedné z posledních scén říká Martini (Danny DeVito) při hře karet české slovo "hovno," na což reaguje stejným způsobem i Harding (William Redfield). (JoranProvenzano)

• - V původním románu není uvedeno křestní jméno sestry Ratched (Louise Fletcher), ve filmu jí však dvakrát osloví jako Mildred. (GreatestFan)

• - Jack Nicholson o roli projevil zájem, avšak kvůli jeho účasti bylo nutné posunout natáčení oproti plánu o 8 měsíců. Po domluvě s producenty Miloš Forman filmování odložil. (Rugero)