Přelet nad kukaččím hnízdem

One Flew Over the Cuckoo's Nest

• slovenský

Prelet nad kukučím hniezdom

USA, 1975, 133 min

Scénář: Bo Goldman, Lawrence Hauben .. Opěrný bod - Se zpožděním 30 let od natočení (24042005) jsem viděl Přelet také a stál si: na ČSFD 1369 hodnocení a s 96% třetí pozici v místní TOP200 (IMDb: 70,421 votes – 8,7/10 – 9 pozice v TOP250).(26.4.2005)

Dlouho, dlouho se mi film od Miloše Formana - Přelet nad Kukaččím Hnízdem vyhýbal obloukem a ne zrovna malým, je to už 33let od natočení snímku a to fakt není zrovna nejkratší doba, na některé filmy má „zub času“ bohužel negativní vliv, na některé NE a tento snímek to jen dokazuje. Bohužel mě za celou délku filmu ničím nenadchla kamera, nechci snižovat kvality M.Formana, ale za docela bohatou stopáž nenabídl žádný kamerový moment, na který bych dlouho vzpomínal a zapsal se mi do paměti. Zato scénář je geniální a oživuje i pomalejší pasáže, nejvíce snímku ale pomáhají samotní herci, kteří hrají stejně kvalitně jako „velký Jack Nicholson“ není tu fakt ani jedna „černá ovce stáda“, která by snížila vysokou hereckou kvalitu, na sestřičku jsem chytal podobný vztek jako Jack ;-). Každý si umí užívat a bavit když dostane možnost a kolikrát v chudém společenském životě stačí pár okamžiků, na které budete strašně rádi vzpomínat v dobrém a vždy vám vyčarují úsměv na tváři a třeba dodají sebedůvěru, která někomu může chybět. Můžu jenom souhlasit a podpořit 5* snímek v jeho vysokém umístění v top200 filmů na CSFD. 10/10*(18.4.2008)

Tohle dílko mi dlouho dobu unikalo až před několika týdny jsem tento skvost konečně sehnal.. A musím říct, že jsem zprvu nečekal žádný zázrak, ale to jak se Miloši Formanovi povedlo vytvořit tak dokonalé prostředí umocněné ďábelskou Luise Fletcher (naprosto zasloužený Oscar) a úchvatným výkonem mého oblíbence Jacka Nicholsona, mi vskutku vyrazilo dech. Ještě mě velmi zaujal výkon Dannyho DeVita, který je zde opravdu roztomilý a doslova k sežrání :). Jen ten závěr mě hodně překvapil, protože jsem čekal něco dojemného, ale že až takhle. Prostě další klasika, která z prostředí psychiatrické léčebny jen těžko bude hledat přemožitele.......(25.9.2007)

Dalsi mistrovske dilo od mistra Formana. Tomuhle filmu skutecne neni co vytknout. Jeden z nejlepsich filmu vsech dob. Z hercu se mi nejvic (jak jinak) libil Jack Nicholson, ktery podava skutecne neuveritelny vykon a pravem dostal oskara. Ostatni herce, i kdyz jsem si furt rikal, ze jsem je nekde videl, jsem moc nepoznal, ale zaujali me jeste mladej Danny DeVito a Christopher Lloyd. Jediny co krapet nechapu je oskar pro Louise Fletcher, ktera i kdyz hraje dobre, tak mi oskarova neprisla. Forman skvele vystihl atmosferu blazince (aspon mi to tak prislo, nemuzu porovnavat, kdyz jsem tam nebyl). I kdyz by se reklo, ze dej v blazinci nebude nijak zajimavy, tak tady plati naprosty opak. Po klidnem zacatku se to nehorazne rozjede, vtipne sceny stridaj ty dojemne, ale vsechny jsou strasne pusobive. Jen me trosku mrzel ten konec. Nicholson byl sympatak a fakt si to nezaslouzil.(12.6.2005)

RETRO /// ,,TAKHLE TĚ TU NENECHÁM“..... /// Herecká exhibice Jacka Nicholsona a přehlídka ligy slabomyslnejch v příběhu, kterej má sílu. A zřejmě si ji udrží navždy! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmenou knihu, ktereou napsal Ken Kesey v roce 1962 číst nebudu. 2.) Miluju, když kluci ve vodmašťovně dělaj večírek. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE * NAPĚTÍ **(3.4.2012)

• - Miloš Forman uvedl v roce1994 o obsazení role sestry Ratchedové ve filmu Přelet nad kukaččím hnízdem (1975): "Překvapilo mne, že jsem ve vyprahlé, andělsky vyhlížející Louise Fletcher uviděl sestru Ratchedovou, ale čím více jsem o tom přemýšlel, tím logičtější se mi to jevilo. Vím, že je lepší do hlavních rolí obsazovat herce proti jejich typu, ale vedlejší role obsazovat v souladu s jejich typem. Z důvodu úspornosti a jasnosti dávám přednost tomu zprostředkovat divákovi rychle dojem o vedlejších postavách tím, že volím typy s nápadným vnějším vzezřením. V případě hlavních rolí je však napínavější odhalit pod naprosto zřejmým typem úplně jinou osobnost a nechat se překvapit hlubším náhledem do postavy." (gojackill)

• - Jako "žena v davu na mole" se ve filmu objeví Anjelica Huston, tehdejší přítelkyně Jacka Nicholsona. (kenny.h)

• - Herci vo vedľajších úlohách boli vyberaní spomedzi 900 kandidátov. (marlon)