Přelet nad kukaččím hnízdem

One Flew Over the Cuckoo's Nest

• slovenský

Prelet nad kukučím hniezdom

USA, 1975, 133 min

If he's crazy, what does that make you? Jedna z nejpovedenějších adaptací literární předlohy, která je sama o sobě naprosto famózní. Forman ve své vrcholné formě a se zástupem výjimečných herců v povětšinou životních rolích.(22.1.2007)

Jack Nicholson dokázal rozehrát svůj hercký koncert na tak malém prostoru...postava v podání Louise Fletcher je větší blázen než všichni ostatní, o to více je nebezpečná...(28.5.2003)

Asi nejlepsi Formanovo dilo s vytecnym Nicholsonem v roli, ktera si zaslouzi absolutorium. Ovsem nejlepsi z celeho filmu je popis marneho boje s vrchni sestrou - skutecnym dablem v sukni.(1.8.2002)

Jednoznačně nejlepší Forman, nejlepší Nicholson a mnou jedno z nejvíce uznávaných děl vůbec. Pokud bych měl objektivně říct jeden film, který by si zasloužil nejvyšší hodnocení od všech, řekl bych právě Přelet. Herci se předhánějí, kdo hraje lépe - a ať se podíváte na Randalla, vrchní sestru nebo kteréhokoli blázna, jsou všichni až neuvěřitelně uvěřitelní. Pro mě byl nejlepší Indián, i kvůli konci, kde mi spadla čelist a hodně dlouho tam zůstala.(31.12.2005)

Až teprve teď jsem si doplnil tuhle klasiku. Bez pochyb 100%. Geniální a zároveň frustrující příběh jedince semletého institucí a za každou cenu přetvořeného ke kýženému obrazu. Konec je dost velká temnota, nedal mi spát a celý další den sem to měl v hlavě. Nicholson je tu dokonalý, ale nejen on.(8.2.2011)