Přelet nad kukaččím hnízdem

One Flew Over the Cuckoo's Nest

• slovenský

Prelet nad kukučím hniezdom

USA, 1975, 133 min

Jack v životní roli a ve Formanově nejlepším filmu. Už chápu ten nával v jeho posteli, byl a vlastně stále docela je ohromný sympaťák. Celou dobu jsem mu fandil, protože mě opravdu skvěle bavil. Ve filmu je i jeho pravý opak. Vrchní sestra je snad nejodpornější postavou v dějinách kinematografie. Neraději bych ji uškrtil.(3.3.2010)

Úplné jádro Přeletu tvoří válečný film. O válce, kterou párkrát za život vede každý z nás. Zde jsou úhlavními nepřáteli drobný výtržník McMurphy a vrchní sestra psychiatrické léčebny Ratchedová. Ten první je personifikací lidské touhy po životě, rebelství, ta druhá pak představuje určité bariéry a životní řád. Z jejich střetu nemůže vyplynout nic dobrého. Podobných filmů o množství akceptovatelné lidské svobody vzniká ve Státech přehršel. Jenže málokterý z nich jde takto „do hloubky“. Sice tušíte, kdo by měl být tím hodným, kdo zlým, kdo hlavní postavou a kdo vedlejší, jenže tady jde o jiné hodnoty. Což „vybublává“ na povrch během celého filmu, avšak nejvíc je to patrné v samém závěru. Právě několik posledních minut u Formanových filmů obvykle „znamená“ nejvíc (na rozdíl od Spielberga, který v nich pohřbil většinu svých slibně rozjetých snímků). V případě Přeletu jsem ke konci jen tajil dech a zíral a zíral. Skvostné, šokující, veselé i smutné, v nejvyšší možné míře působivé. Ale i jiné scény dokázali svou působivostí zamrazit až do morku kostí: výlet na lodi, improvizovaný baseball... . Excentrické excesy rebelujícího sympaťáka Nicholsona drží film pohromadě, stejně tak jako Formanova režie. Oproti živelnému Nicholsonovi musela být logicky obsazena zrůdně chladná Louise Fletcherová. Její zoufale nenávistný pohled potvory bez srdce dokáže ještě dnes vyděsit. Společné scény Fletcherové s Nicholsonem pak patří k těm „nejnapnutějším“, který kdy byly – napříč žánry – natočeny. 95% Apendix: IMO se neomezovaná svoboda člověka dá celkem dobře přirovnat k rychlé jízdě autem bez připoutání – líbí se nám ta volnost, ale zároveň si uvědomujeme svou zranitelnost Zajímavé komentáře: Visáč, RAPIDUS, Vitason, Jordan, sud, arkie, Bobek15, mirliflore(13.8.2005)

Wooooooooooow, tohle slovo popisuje celý film :) Tohle jsem viděl poprvé šest let zpátky. Tu dobu jsem jej měl rád. Učili jsme se o schizofrenii, a přitom se dívali na tento film. Hned jak jsem přišel ze školy, řekl jsem matce, že jsme se dívali na skvělý film - Let přes ptačí hnízdo. Pěkný název, že? Matka mi pověděla, že děda film vlastní na VHS. Byl jsem nadšen. Vynikající herecké výkony byly vším, o čem jsem ve spojitosti s filmem mluvil. Vždyť někteří aktéři byli opravdu mentálně zaostalí. Nedovedu si představit, jak by film dopadl, kdyby zde místo Nicholsona hrál James Caan, Marlon Brando či Gene Hackman, jak se původně plánovalo. Nicholson byl až čtvrtý v pořadí. Konec mě opravdu dostal, tak silný moment jsem ještě v žádném jiném filmu předtím neviděl. Na film by jste se měli všichni podívat. Je to legenda, nebudete zklamáni. PS: Scéna s rybařením se odehrávala v Depoe Bay, nejmenším přístavu na světě.(12.6.2005)

Vynikající, ale plný počet dát nemůžu. Na to na mne Přelet dostatečně nezapůsobil. Navíc pochybuju, že ve mně měl film vyvolat sympatie k postavě Louise Fletcher, zatímco Nicholson mi měl jít na nervy. Cvokárna je skvěle depresivní prostředí, ale přenést jej na mne - jako diváka - se nijak silně nepodařilo. Prostě nenechalo to ve mně ten ojedinilý stoprocentní dojem. 85%(16.9.2008)

Približne rok mi trvalo, kým som sa odhodlal One Flew Over the Cuckoos Nest pozriet, no a konečne to môžem ohodnotiť piatimi hviezdičkami a napísať, klobúk dolu pred Milošom Formenom, Jackom Nicholsonom a všetkými ostatnými bláznami. Aj keď musím povedať, že som očakával kvôli vysokému hodnoteniu a obľúbenosti filmu trošku viac než som dostal, ale zas na druhú stranu to aj tak splnilo čo malo.(31.8.2011)

• - Ve švédských kinech se film promítal rekordních 12 let. (GreatestFan)

• - Film byl teprve druhým filmem v historii, který obdržel pět hlavních oskarů, a Miloš Forman následně obdržel od Franka Capri telegram, kde stálo: „Vítej do klubu"(Zdroj: Byl jednou jeden film: Přelet nad kukaččím hnízdem) (Kubaazz)

• - Jako "žena v davu na mole" se ve filmu objeví Anjelica Huston, tehdejší přítelkyně Jacka Nicholsona. (kenny.h)