poster

Přelet nad kukaččím hnízdem

 • USA

  One Flew Over the Cuckoo's Nest

 • slovenský

  Prelet nad kukučím hniezdom

Drama

USA, 1975, 133 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Matty
  *****

  Úplné jádro Přeletu tvoří válečný film. O válce, kterou párkrát za život vede každý z nás. Zde jsou úhlavními nepřáteli drobný výtržník McMurphy a vrchní sestra psychiatrické léčebny Ratchedová. Ten první je personifikací lidské touhy po životě, rebelství, ta druhá pak představuje určité bariéry a životní řád. Z jejich střetu nemůže vyplynout nic dobrého. Podobných filmů o množství akceptovatelné lidské svobody vzniká ve Státech přehršel. Jenže málokterý z nich jde takto „do hloubky“. Sice tušíte, kdo by měl být tím hodným, kdo zlým, kdo hlavní postavou a kdo vedlejší, jenže tady jde o jiné hodnoty. Což „vybublává“ na povrch během celého filmu, avšak nejvíc je to patrné v samém závěru. Právě několik posledních minut u Formanových filmů obvykle „znamená“ nejvíc (na rozdíl od Spielberga, který v nich pohřbil většinu svých slibně rozjetých snímků). V případě Přeletu jsem ke konci jen tajil dech a zíral a zíral. Skvostné, šokující, veselé i smutné, v nejvyšší možné míře působivé. Ale i jiné scény dokázali svou působivostí zamrazit až do morku kostí: výlet na lodi, improvizovaný baseball... . Excentrické excesy rebelujícího sympaťáka Nicholsona drží film pohromadě, stejně tak jako Formanova režie. Oproti živelnému Nicholsonovi musela být logicky obsazena zrůdně chladná Louise Fletcherová. Její zoufale nenávistný pohled potvory bez srdce dokáže ještě dnes vyděsit. Společné scény Fletcherové s Nicholsonem pak patří k těm „nejnapnutějším“, který kdy byly – napříč žánry – natočeny. 95% Apendix: IMO se neomezovaná svoboda člověka dá celkem dobře přirovnat k rychlé jízdě autem bez připoutání – líbí se nám ta volnost, ale zároveň si uvědomujeme svou zranitelnost Zajímavé komentáře: Visáč, RAPIDUS, Vitason, Jordan, sud, arkie, Bobek15, mirliflore(13.8.2005)

 • Pumiiix
  *****

  Dlouho, dlouho se mi film od Miloše Formana - Přelet nad Kukaččím Hnízdem vyhýbal obloukem a ne zrovna malým, je to už 33let od natočení snímku a to fakt není zrovna nejkratší doba, na některé filmy má „zub času“ bohužel negativní vliv, na některé NE a tento snímek to jen dokazuje. Bohužel mě za celou délku filmu ničím nenadchla kamera, nechci snižovat kvality M.Formana, ale za docela bohatou stopáž nenabídl žádný kamerový moment, na který bych dlouho vzpomínal a zapsal se mi do paměti. Zato scénář je geniální a oživuje i pomalejší pasáže, nejvíce snímku ale pomáhají samotní herci, kteří hrají stejně kvalitně jako „velký Jack Nicholson“ není tu fakt ani jedna „černá ovce stáda“, která by snížila vysokou hereckou kvalitu, na sestřičku jsem chytal podobný vztek jako Jack ;-). Každý si umí užívat a bavit když dostane možnost a kolikrát v chudém společenském životě stačí pár okamžiků, na které budete strašně rádi vzpomínat v dobrém a vždy vám vyčarují úsměv na tváři a třeba dodají sebedůvěru, která někomu může chybět. Můžu jenom souhlasit a podpořit 5* snímek v jeho vysokém umístění v top200 filmů na CSFD. 10/10*(18.4.2008)

 • Faidra
  *****

  Kongeniální adaptace Keseyho románu je nejen vzorovou ukázkou toho, jak má vypadat převedení knihy na plátno, ale i zcela svébytnou alegorií světa, kde se za nedržení huby a kroku tvrdě platí. Pro mě jednoznačně nejlepší Formanův film, pro Nicholsona bezkonkurenční příležitost, aby rozehrál svůj talent ve všech tóninách, pro mrazivě sošnou Louise Fletcherovou a ve své dojemné infantilitě děsivého Brada Dourifa role, které se neopakují. Do paměti se nezapomenutelně vryje i Will Sampson coby Chief.(22.6.2007)

 • kleopatra
  *****

  Kladu si otázku, jaký by tento film byl s Formanem bez Nicholsona nebo s Nicholsonem bez Formana. A jaký by byl bez Louise Fletcherové, bez Dannyho DeVita, Lloyda ..... jedno je jisté: že právě tahle konstalace byla ta jediná možná, aby výsledek byl tak uchvacující.(7.6.2004)

 • Radyo
  *****

  Doslova gigantické dílo, které snad zastiňuje i knižní předlohu, podle níž vzniklo. Ne tak gigantické rozměrem, ale hlavně dopadem na diváka. Jeden ze dvou vrcholných milníků ve tvorbě Miloše Formana (spolu s Amadeem) a skutečně životní role pro Jacka Nicholsona. A ostatní herci? Jsou prostě úžasní! Louise Fletcher je opravdu děsivá, Danny DeVito, Christopher Lloyd, Brad Dourif, ale i ostatní herci v rolích bláznů excelují rovněž a úžasně působí i zaryté mlčení Willa Sampsona v roli Náčelníka. Každý, kdo neviděl tenhle film, nemá ani páru, o co přišel.(6.11.2002)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace