Vzteklina (festivalový název)

(festivalový název)

Horor / Thriller

Izrael, 2010, 90 min

Guy Raz

Vážně jsem nečetl ani za polovic zdejších komentářů, přesto... Příjde mi, že Kalavet tu zdejší komunita (převážně) horrorových fanoušků neopochopila a těžko jej docení. Je to něco jinýho. I když to začíná na Izrael netradičně / na naše zvyklosti obvykle a jako snaha tvůrců o napodobení západního filmového horroru v rámci subžánru. Jenomže ten Aharon s Navotem zřejmě budou pěkný piškuntálové. Šablona je zdánlivě daná, ale čím víc se do toho člověk dostává, tím víc vidí, že se tvůrci osvobozují, je to čím dál hravější, nečekanější, nápaditější a hlavně černohumorný jako prase! Což hodně diváků v lepším případě ani nepostřehně ( viz scéna s minou, kriket x tenis a další ). Není to žádná velká věda, ale je to něco, co u nás jakožto konzumentů převážně západních horrorů najde těžko pochopení, tohle na to není parodie, tohle si s tím prostě hraje po svém a jde to krásně. A navíc - Ania Bukstein je strašně krásná baba. 7.5/10(5.2.2014)

Slasher, společenské drama, thriller, nebo černá komedie? Možná nic z toho, ale nejspíš všechno dohromady. Kalevet je totiž důmyslnou nadžánrovou hříčkou, která vyniká především nečekaným průběhem dějství. Divák si nemůže být jistý, kam to celé povede, která z postav přežije, nebo naopak zahyne. Tamní izraelské lesy totiž skrývají nejedno překvapení. Na první pohled klasické postavy (banda teenagerů, policajti, vrah, nebo lovec se psem) ještě nejsou obdařeny charaktery, natolik typickými u amerických hororů, čímž zvedá napětí a hlavně zvědavost. Opáčko bodne.(22.11.2011)

Velmi sympatický film žánru Wot da Fak, řemeslně skvěle zvládnutý, silným konstruktem načpělý.(22.3.2012)

Propagační slogan "první izraelský horor" není úplně pravdivý a vlastně filmu škodí. "Vzteklina" totiž není horor, nýbrž důmyslný žánrový hybrid, který si pouze z hororů vypůjčuje sadu ikonických prvků, které následně přetváří vlastním stylem. Máme tu les jako ústřední lokalitu (po vzoru všemožných laciných hororů), skupinku zpovykané mládeže a postavu neuchopitelného vraha, který v lese nastražuje pasti na lidi. Jenže tím vše pouze začíná. jakoby si tvůrci řekli, jestli onen vrah je opravdu to nejhorší, co na postavy v lese čeká, a na základě toho vystavěli psychologický thriller plný famózních zvratů a empaticky profilovaných postav. Kdo chce, může snímek brát jako kritiku izraelské společnosti (s příslušně moralizujícím nádechem) a jistých jejích neduhů, případně jako dramatické vyhrocení genderových polarit. Ale i čistě jako příspěvek do současného trendu osobitých variací na tradiční žánrová východiska představuje "Vzteklina" skvěle fungující a poutavý film. Navíc v konkurenci hromady nepromyšlených či polovičatých projektů, které zásobují sezónní hlad po titulech na žánrově orientovaných festivalech, tento debut září svou dramaturgickou propracovaností.(23.10.2011)

Myslím, že za horor by sa to považovať dalo, akurát nie taký, na aký sme zvyknutí. Nejedná sa totiž o typickú vyvražďovačku na tému partia ľudí verzus masový vrah, aj keď to tak spočiatku vyzerá. Brat sa snaží zachrániť sestru, ktorá spadla do pasce, do toho sa pripletie skupinka teenagerov, potom tu je chlapík so psom (toho psíčka mi bolo ľúto asi najviac), samozrejme jeden zabijak, a napokon sa do toho zamiešajú aj policajti. Úloha toho zabijaka sa napokon ukázala ako najmenej podstatná, pretože postavy sa v krajných situáciách začali vraždiť medzi sebou, takže sa dá naozaj očakávať množstvo zvratov a chcene či nechcene z toho vznikla jedna z naoriginálnejších lesných vyvražďovačiek. Nechýba krv, mŕtvolky a brutalitka (aj keď oproti klasickým expoiťákom je toho samozrejme pomenej), a je to naozaj zručne nakrútené. Kto má rád trošku netypické hororíky, tak je to jasná voľba.(17.11.2011)