Když se přetavuje do celovečerní filmové podoby nejkýčovitější odvětví "umění", tedy muzikál, nemůžete očekávat, že výsledek bude najednou hlubokomyslné dílo. I von Trier muzikálový kýč v Tanci v temnotách zachoval a leckdy dokonce podtrhnul, čímž dospěl k zajímavému a zábavnému výsledku. Takže Hooperovi rozhodně nebudu vytýkat přepálenost všeho. A rozhodně je jeho nové dílo o dost lepší než přechválená Králova řeč. Zvolenými prostředky vznikl film, který může být jen jeden, slepá větev kinematografie. Má větší potenciál zklamat než těšit, a to všechny potenciální diváky. Jako by existoval jen proto, že "alespoň jeden takový snímek by být měl, i když je jasné, že se vlastně nebude moc líbit". A něco na tom je. Emoce na mě opravdu působily ve vší jejich lacinosti. Zpěv leckdy velmi nezvládnutý působil podivně autenticky. Nepřirozené pobíhání herců po plátně, jež natěsno následuje kamera, mi přišlo velmi zajímavé a jen to podtrhuje, že Bídníci se nesnaží (jak mnozí čekají) převést muzikál zcela do reality, ale spíš přiznaně umělý konstrukt realitou opepřit. Podotýkám, že melodie se mi povětšinou nelíbily, ale když najednou zpívají celé barikády, něco to v sobě má. Asi je to i tím, že Bídníci poskytují úchvatný příběh a zkazit je není snadné. Na každý pád mě tenhle ojedinělý experiment maximálně imponuje a nebýt skutečně zbytečné délky, která mohla být vyřešena pokrácením některých méně zajímavých skladeb (ale rozhodně nejsem tak drastický jako jiní - tak 15 - 20 minut by stačilo), tak bych tomu bez problémů napálil plný počet. 85 %(20.12.2012)

|| Scenár: William Nicholson, Alain Boublin, Claude-Michel Schonberg, Herbert Kretzmer / Námet: Les Miserables (Musical) by Alain Boublin, Cloude-Michel Schonberg, Herbert Kretzmer | Hudba: Claude-Michel Schonberg | Produkcia: Tim Bevan, Eric Fellner, Debra Hayward, Cameron Mackintosh | Distribúcia: Universal Pictures | Štúdio: Working Title Films, Relativity Media, Cameron Mackintosh Limited | Rozpočet: 61 miliónov $ | Tržby: 340,107,410 $ || Tento komentár vzniká za času, keĎ sú už nominácie na svete, záverečné ocenenia však ešte nie. Keby som tu napísal všetko, čo si o tom filmu myslím, bola by to skôr bakalárka, než komentár. Radšej stručne a jasne: Z umeleckého hľadiska to má neskutočne veľa nedostatkov, ako napríklad fakt, že väčšina árií je nahraných na živo do kameri, a niektoré sú zvúkovo nahrané v štúdiu - niektorý zúčastnený to jednoducho na živo na jeden záber nedali. Druhá vec je neskutočné prehánanie prežívacieho herectva na úkor intonácie do takej mieri, že v niektorých partoch nie je poznať pôvodná melodická linka, a to je z hudobného hľadiska nie len neodpustiteľné, ale uchu boľajúce. Niektorí zúčastnení by v tom filme vôbec nemali spievať, no ich herecký um je ešte aj takto tak prevyšujúcou prednosťou, že na konci filmu uroní slzu aj spartský vojak. Česť tým dvom výnimkám, ktoré spievajú i hrajú na úrovni hodnej svetového výberu: Crowe, Hathaway.(9.1.2013)

• Phobia

Tímto se omlouvám panu Sweeney Toddovi, holiči z Fleet Street, jelikož jsem hrubě nedocenila jeho kvalitu, melodičnost písní a pěvecké umění vystupujících herců - neprodleně přihodím hvězdičku a budu tento film do konce svých dnů velebit. To "Bídníci" mi otevřeli oči, bída a utrpení z jejich zpěvu! Doufám, že už nikdy v životě neuslyším Wolverina a Gladiátora při pokusech o pěvecké kreace. Ale ne, tohle není k těmto pánům hercům fér: především nechápu, proč musela být zhudebněna prakticky každá blbá věta, ať už byla melodie sebehnusnější a slova do ní vůbec nepasovala. To se pak není co divit, když polovina zúčastněných zní, jako když kocourovi přišlápnete kulky. Být tohle další obyčejnou MLUVENOU verzí "Bídníků", budu si blahem pomlaskávat (jen nad pár nehezkými tlamami decentně ublinknu) a bouchnu tomu štempl se čtyřmi hvězdičkami. Francouzské revoluci navzdory. Nicméně ty operní árie nejen nudily k posrání (kamera úporně fixovala ksichty a nic se nedělo), ale navíc se mi v sebeobraně srolovaly boltce, kladívka vzteky prorazila bubínky a kovadlinky se v agónii oběsily na zoufalých třmíncích. Už nikdy více a teď si jdu pro uklidnění pustit třeba Nirvanu. 40% za obstojné kulisy a poměrně lahůdkové obsazení.(28.6.2013)

Ať mi pánové Crowe s Jackmanem prominou, oba mám rád, ale sípavý baryton jednoho ani mečivý tenor druhého nejsou tím, pro co bych na Bídníky vzpomínal. Jestli něco zaslouží uznání, tak všechny vedlejší role, i ty nejdrobnější, a hromadná cirkusová čísla, při nichž šel místy až mráz po zádech. Tohle byla velkolepá muzikálová show, která definitivně zazdila moji titěrnou touhu vidět Brabčákovu Carmen.(22.1.2013)

• Houdini

Oscar 3 : Herečka VR - Anne Hathaway, Masky, Zvuk + 5 nominací: Nejlepší film, Herec HR - Hugh Jackman, Výprava, Kostýmy, Píseň - "Suddenly"(11.1.2013)