poster

Pod sluncem tma

 • slovenský

  Pod slnkom tma

  (festivalový název)
 • anglický

  Solar Eclipse

Dokumentární

Česko, 2011, 81 min

Režie:

Martin Mareček

Scénář:

Martin Mareček

Kamera:

Jiří Málek

Producenti:

Tereza Horská

Střih:

Martin Mareček
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Houdini

  Český Lev 1 : Dokument(4.3.2012)

 • Morien
  ***

  Tak trochu se divím, proč si filmoví kritici víc považují Marečka než Klusáka, když Klusák je očividně lepší filmař (a režisér). Ale to byla jen troška kontroverzní subjektivity na úvod. A dále bude následovat kontroverzní subjektivita jako samotné tělo komentáře. Pod sluncem tma disponuje zajímavým tématem a pro mě už ne tak zajímavým režisérským přístupem. Tím, že režisér zneviditelněl a vše zůstává na postavách, které chodí, opravují věci a říkají neustále docela podobné věci, pro mě film dost strádá ve věci napětí a udržení pozornosti, ačkoliv učebnicové dramaturgické body zvratu jsou na místech, kde mají být. Některé promluvy se stejným obsahem ve filmu zaznívají opakovaně a i situace se ve své podstatě dost opakují, hlavně ze začátku. Mým výsledným soudem tedy je, že to, co jsem viděla, není dostatečně potentní materiál na celovečerák. Kdyby byl film tak o třetinu kratší, tak budu tetelení se blahem mnohem blíž než teď. Moje mírné zklamání je také způsobeno tím, že jsem film viděla delší dobu po premiéře ve chvíli, kdy obdržel všechny ty krásné ceny a byl vychválen až do mezinárodních nebes. Očekávala jsem pecku, ale teď mám dojem, že jsem viděla jiné dokumenty lépe filmařsky zpracované.(15.7.2012)

 • czejny
  ****

  To sinp: Martin Mareček v Africe, tentokráte jenom za kamerou. Dokumentarista si nevybírá nijak komplikované téma, naopak jeho sdělení je nadmíru jasné. K velké srozumitelnosti přispívá i fakt, že dokumentuje pouze závěrečnou cestu dvou českých "elektrikářů" a ne celý proces. Skrze jejich příběh nepřicházíme na mnoho nových myšlenek, spíše nás tvůrce utvrzuje v tom, co jsme již nějaký ten pátek tušili. Dodávat do zemí třetího světa nové technologie bez toho, aniž by tamní společnost byla na tyto změny připravena, nemá smysl. Plusové body tedy především za velmi srozumitelné podání a velmi kvalitní obrazové zpracování. Před tím, než úplně zavrhneme pomoc rozvojovým zemím, zbývá už jen podívat se, zda se s podobným osudem setkávají i další projekty v zemích třetího světa...(4.5.2013)

 • Katullka
  *****

  Mareček disponuje se skvělým výběrem kamery a vždy originálním námětem. U toho nekončí. Což je jako jeden z mála vítězných bojovníku na poli českého dokumentu. Jednaosumdesáti minutový filmový zážitek a za to vděčím je jemu. Děkuji.(11.1.2012)

 • sahe

  11th SEVILLE EUROPEAN FILM FESTIVAL 2011 - EURODOC (Solar Eclipse - Pod sluncem tma)(7.11.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace