Pod sluncem tma

Česko, 2011, 81 min

Jiří Málek

Tereza Horská

• bassator

46th KVIFF 2011 - DOCUMENTARY FILMS IN COMPETITION - Soutěž Dokumentárních filmů (Pod sluncem tma / SOLAR ECLIPSE / Pod sluncem tma)(13.7.2011)

Těch pět hvězd je zejména za Marečkovo téměř výhradní autorství. Jinak bych asi spíš volila 4 hvězdy. Každopádně výborný dokument. Doufám, že se mu bude v kinech a na festivalech dařit.(15.11.2011)

Marečku.....rozsviť.(23.8.2012)

• sahe

11th SEVILLE EUROPEAN FILM FESTIVAL 2011 - EURODOC (Solar Eclipse - Pod sluncem tma)(7.11.2011)

To sinp: Martin Mareček v Africe, tentokráte jenom za kamerou. Dokumentarista si nevybírá nijak komplikované téma, naopak jeho sdělení je nadmíru jasné. K velké srozumitelnosti přispívá i fakt, že dokumentuje pouze závěrečnou cestu dvou českých "elektrikářů" a ne celý proces. Skrze jejich příběh nepřicházíme na mnoho nových myšlenek, spíše nás tvůrce utvrzuje v tom, co jsme již nějaký ten pátek tušili. Dodávat do zemí třetího světa nové technologie bez toho, aniž by tamní společnost byla na tyto změny připravena, nemá smysl. Plusové body tedy především za velmi srozumitelné podání a velmi kvalitní obrazové zpracování. Před tím, než úplně zavrhneme pomoc rozvojovým zemím, zbývá už jen podívat se, zda se s podobným osudem setkávají i další projekty v zemích třetího světa...(4.5.2013)