Pod sluncem tma

Česko, 2011, 81 min

Jiří Málek

Tereza Horská

Martin Mareček

Těch pět hvězd je zejména za Marečkovo téměř výhradní autorství. Jinak bych asi spíš volila 4 hvězdy. Každopádně výborný dokument. Doufám, že se mu bude v kinech a na festivalech dařit.(15.11.2011)

Hoodně zajímavé.(8.10.2016)

Na straně jedné klasický střet dvou kultur, na straně druhé velmi zajímavé téma, podání a fakta. Autentické i díky mobilu a tomu, že inženýři ani Mareček nevěděli, co je čeká. Já taky ne. NO TO JE TEN SOCIÁLNÍ ASPEKT.(27.3.2012)

• Houdini

Český Lev 1 : Dokument(4.3.2012)

Nadprůměrný dokument poukazující na to, jak funguje taková pomoc rozvojové zemi a také jak vypadá takový střet 2 odlišných kultur. Škoda, že těch problémů nebylo ukázáno ještě více, na druhé straně mi přišlo přehnané Tomášovo nadávání (i když obě okolnosti mi byly samotným režisérem po projekci v následné diskuzi částečně osvětleny). A rozhodně nesouhlasím s tím, že je dokument o ničem (kolik lidí toho skutečně ví o tom, jak je to s elektřinou v některých částech Afriky? A to opakování stejných činností či vět mělo svůj účel). Slušné 4*, spokojenost.(14.3.2014)

• - Film získal roku 2012 cenu Asociace českých filmových klubů na festivalu českých filmů Finále v Plzni v kategorii nejlepší dokumentární film. (JoranProvenzano)

• - Film získal cenu České filmové kritiky pro nejlepší dokumentární film roku 2011 (Terva)

• - V roce 2011 zvítězil film na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě v kategoriích nejlepší český dokumentární film a nejlepší celovečerní dokument. Na festivalu získal také Cenu díváků. (Tom_Lachtan)