Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost... Režisér Miloš Forman byl jednou z vůdčích osobností české nové vlny a jeho tři české dlouhometrážní filmy Černý Petr (1963), Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří, má panenko (1967) patří dnes do zlatého fondu české i světové kinematografie. Víc v Československu natočit nestačil. Politická realita po sovětské okupaci v roce 1968 ho donutila k emigraci. Jako mnoho filmařů před ním (i po něm) se rozhodl uplatnit tam, kde je to nejtěžší – v Hollywoodu. Na rozdíl od mnoha cizinců se mu to skutečně podařilo. Získal dvakrát Oscara za nejlepší režii (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus). Vytvořil si pověst svébytného umělce, který nedělá kompromisy a který přitom dokáže svou uměleckou vizi skloubit s komerčními požadavky amerického filmového byznysu. V roce 1996 natočil snad svůj nejkontroverznější snímek, životopis známého pornomagnáta, nazvaný Lid versus Larry Flynt. Jak už název napovídá, osou příběhu je série soudních procesů, v nichž se Flynt snažil (a nakonec toho dosáhl) o důsledné uplatnění svobody slova, zaručené prvním dodatkem Americké ústavy. Forman vytvořil působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost. Velkou zásluhu na tom má herecký výkon Woodyho Harrelsona v titulní roli, který byl stejně jako režisér Forman nominován na Oscara. Vynikající herecké kreace předvedli rovněž Edward Norton v úloze Flyntova přepracovaného advokáta Alana Isaacmana a zpěvačka Courtney Loveová jako Flyntova láska Althea. Epizodní postavu soudce si ve filmu zahrál sám Larry Flynt. (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (43)

  • Na otázku, jaká urážka, pomluva, provokace nebo obvinění by dohnaly k podání žaloby jeho, odpověděl Miloš Forman prostě: "Nepravda." (NIRO)
  • Na otázku, čím se dá urazit, pobouřit nebo vyprovokovat člověk jako Larry Flynt, Miloš Forman odpověděl: "Pravděpodobně ničím. Možná blbostí, ale ani to není jisté." (NIRO)
  • Ve filmu hraje zásadní roli První dodatek Ústavy Spojených států. Ten byl přijat 15. prosince 1791 a jeho plné znění je: "Kongres nesmí vydávat zákony zavádějící nějaké náboženství za státní nebo zákony, které by zakazovaly svobodné vyznávání nějakého náboženství; právě tak nesmí vydávat zákony omezující svobodu slova nebo tisku, právo lidu svobodně se shromažďovat a právo podávat státním orgánům žádosti o nápravu křivd." Pro případné studenty lingvistických detailů ještě v původním znění: "Congress shall make no law respecting an establishment of religion, or prohibiting the free exercise thereof; or abridging the freedom of speech, or of the press; or the right of the people peaceably to assemble, and to petition the Government for a redress of grievances." (NIRO)
  • "Hrdinou mého filmu není Larry Flynt," zdůraznil svého času režisér Miloš Forman, "ale Nejvyšší soud Spojených států. Všichni ostatní jsou pouze lidé se vším dobrým i špatným a je na každém divákovi, aby si vybral, co mu víc imponuje, nebo ho inspiruje. Někdy si i díky zlu můžeme naučit vážit si dobra." (NIRO)
  • Ve filmu jsou Larry Flynt (Woody Harrelson) a Alan Isaacman (Edward Norton) postřeleni bezejmenným útočníkem v podání Jana Třísky. Ve skutečnosti se ke střelbě (po premiéře filmu) přihlásil Joseph Paul Franklin, který za svůj motiv označil fotografie v Hustleru, na nichž souložili běloch a černoška. Franklin byl neonacistický sériový vrah, který na konci sedmdesátých a začátku osmdesátých let zavraždil několik desítek lidí. Oficiálně byl usvědčen v osmi případech (tento mezi ně ale nepatřil). Po patnácti letech v cele smrti byl popraven injekcí jedu 20. listopadu 2013. (NIRO)
  • V České republice film v kinech navštívilo celkem 318 465 diváků. (hrumsrt)
  • Film se stal na domácí scéně propadákem – při rozpočtu 36 milionů amerických dolarů vydělal v Severní Americe jen 20 milionů. (Varan)
  • Natáčelo se od 12. února do 27. dubna 1996 ve státech USA Tennessee, Mississippi a Kalifornie. (Varan)
  • Světová premiéra proběhla 13. října 1996 na filmovém festivalu v New Yorku (Varan)
  • Miloš Forman dal přečíst scénař skutečnému Larrymu Flyntovi (ve filmu Woody Harrelson), který mu dal mnoho připomínek faktického typu. Poté se jej režisér zeptal, jestli mu nevadí, že je ve spoustě scén vylíčen nelichotivě. Flynt mu sdělil, že mu to velmi vadí, ale co se dá dělat, když je to všechno pravda. (šerminator)
  • Kvůli plákatu k filmu stanuli tvůrci snímku na lavici obžalovaných. Soud proběhl v jihopolském Krakově kvůli údajné urážce náboženského cítění. Důvodem bylo zobrazení hlavní postavy v póze ukřižovaného na ženském klíně. Stížnosti na inzeráty a plakáty propagující film se objevily také v Česku a na Slovensku. Na rozdíl od Polska je však v obou zemích Rada pro reklamu zamítla. Plakát ale neprošel například cenzurou Americké filmové asociace MPAA a ve Francii donutila reakce římskokatolických kněží distributora plakát stáhnout. Zakázán byl i v sousední Belgii. (MFJD)
  • Právník Alan Isaacman (Edward Norton) nebyl jediným Flyntovým advokátem. Například ve scéně, kdy jsou Issacman a Flynt postřeleni, byl ve skutečnosti zasažen kulkou advokát Gene Reeves Jr., který se stal v dubnu 2012 soudcem v Gwinnett County v Georgii, a to ve stejné budově soudu, ze které Flynt a Issacman vycházeli před atentátem. (Dr Lizal)
  • Courtney Love (Althea) byla v průběhu natáčení několikrát zatčena ve státech Mississippi a Tennessee za nošení pobuřujících a odhalujících šatů na veřejnosti. (Dr Lizal)
  • Při natáčení vězeňské scény byla Courtney Love (Althea) spoutána jednou z dozorkyň, která si ji spletla s trestankyní. (Dr Lizal)
  • Postava hollywoodského soudce Thomase Alvy Mantkeho (D’Army Bailey) je směsice mnoha soudců a scenáristé se jej rozhodli pojmenovat po jednom ze svých přátel. (Dr Lizal)

Související novinky

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Včera ve věku 86 let zemřel režisér, scenárista a pedagog Miloš Forman. Držitel dvou Oskarů, tří Zlatých glóbů a celé řady dalších mezinárodních cen vyrůstal jako sirotek u příbuzných v Náchodě. V… (více)

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Od roku 1988 uděluje evropská filmová akademie filmové ceny pro evropskou kinematografii. Původně se ocenění jmenovalo Cena Felix a od roku 1997 bylo přejmenováno na Evropské filmové ceny. Udílení… (více)

Další King na plátně

Další King na plátně

10.03.2006

Jen nedávno se svěřil Eli Roth se snahou zfilmovat novelu Stephena Kinga a už tu máme další pokus přenést knižní hororovou atmosferu a chladné emoce z tvůrčí dílny spisovatele na stříbrné plátno.… (více)

Reklama

Reklama