Michael (festivalový název)

Michael

(festivalový název)

Drama / Thriller

Rakousko, 2011, 96 min

Herec hlavní role po skončení snímku na výtku jedné divačky, které se nelíbilo, že film Michaela polidšťuje, poznamenal, že síla jeho zrůdnosti spočívá právě i v tom, jak normální se ostatním jeví. Naprosto souhlasím. Právě v tom, že je Michael prezentován jako 'chlap odvedle' spočívá velká síla celého příběhu, který i přes téměr nulový dějový posun vlastně nikdy nenudí. "Chceš, abych do tebe vrazil nůž nebo péro?" [MFF Karlovy Vary 2011](6.7.2011)

Nesmírně silný film, který lze jen špatně popsat slovy. Tak krutý snímek plný palčivosti a neutuchajícího pocitu stísněnosti, jehož samotné téma se mi ze srdce příčí a hnusí, jsem už dlouho neviděl. Dlouho se mnou film takhle nepohnul. Udělit plné hodnocení proto zkrátka musím, neboť se jedná o ve všech směrech profesionální, neřku-li přímo mistrovský počin. Takřka bez hudby, s minimem dialogů a neúprosně chladným odstupem dokázali tvůrci stvořit něco, z čeho běhá mráz po zádech prakticky od první minuty. Kolikrát jsem při sledování tajil dech nelze ani spočítat. Psychický teror byl až doposud jen stěží kde takto autenticky znázorněn a dlouhou dobu zase nebude. Smekám. A velké díky patří Hild, která mi tento skvělý film doporučila - bez ní bych totiž přišel o další velkolepý zážitek :)(4.6.2012)

Nebezpečne nakrútený film! Normálne som sa pristihol, že chlapíkovi fandím! V postupu v zamestnaní a tak, ale ked' som si uvedomil, že komu, zalial ma studený pot! Podľa mňa v tomto spočíva brutálnosť tohto filmu! Neukazuje, zato vaša predstavivosť vás bude desiť k smrti!(16.6.2012)

• Andreas

Neví někdo z čsfd, jestli se má upozorňovat na spoilerující komentář i u absolutně předvídatelného filmu? Máme tu pedofilního homosexuálního únosce, takže už předem můžeme očekávat, jaké scény asi uvidíme, počínaje nezvaným hostem v domě a konče zbytečnou epizodou, kde si nějaká ženská samozřejmě vybere zrovna homosexuála, kterýmu se však nepostaví. Nemusíme si vzpomenout na Haidera, abychom věděli, jak ta jízda autem dopadne. A vtípky? No, to jsme fakt nečekali, že si klučina vybere nůž a navíc to neřekne moc nadšeně, tak jsme se teda zasmáli, stejně jako při songu v autě. Nebo má být jakože dobré (přínosné), že pedofilní únosce se chová jako kdokoli jiný? No a co jako? No dobře, tak bodík za zobrazení každodennosti, v hollywoodským filmu by asi pedofilně vařil, pedofilně odemykal, vypadal pošahaněji a hrál ho třeba P.S.Hoffman. A konec je vyloženě účelový, aby to divákům, co na takové závěry nejsou zvyklí(jsou-li ještě tací vzhledem k tomu, že se z toho stává móda), vrtalo hlavou. Otevřený konec má být přirozená součást filmu, tady je vyloženě na efekt (pět minut vidíme, jak baba chodí kolem těch dveří, aby to diváky přimělo zabývat se tím "jak to vlastně dopadlo"). Film o ničem, bez názoru, téma sklepmistrů je zde jen kulisou. Jen čistý formalismus, navíc snímek ani z tohoto úhlu pohledu není nijak výjimečný, pár delších záběrů na zatarasené dveře to vážně nevytrhne. Střih, no tak si domyslíme pár mezer, ta s umýváním možná někoho zaujme, ale opět "a co má jako bejt?". Takových týpků bude jistě plné Rakousko, ostatně jako jakákoli jiná země, kde je nejlepším kriminalistou pes, který si navíc i zkusil zrežírovat film. Dvě hvězdičky, pže to není debilní nebo iritující(kromě klišé a účelovosti), je to prostě jen totálně nijaké.(5.9.2012)

"Toto je můj nůž a toto je moje péro. Co mám do tebe zabodnout?" - "Nůž." Aneb Hanekeho škola cynického šklebu.(8.7.2011)