Michael (festivalový název)

Rakousko, 2011, 96 min

Markus Schleinzer

Gerald Kerkletz

Lorenz Dangel

Celou dobu jsem si říkal, že je to velice dobrý hanekeovský art, doplněný o estetiku ošklivosti (prostředí, hlavní postava), ale pořád tomu do Hanekeho hodně schází. Navíc jsem pořád tak nějak tápal, jak by se to mohlo dále vyvíjet. Avšak posledních patnáct "zauzlovacích" minut naplněných hodně černou ironií mě přesvědčilo, že Schleinzer to měl sakra dobře promyšlené a je velmi nadaným žákem.(13.6.2012)

Tak mám dojem, že Boh zbytočne dlho otáľal a tie dve varovania pedobearovi Michaelovi boli až priveľa. (IFF Bratislava, 6.11.2011, Eurovea)(7.11.2011)

Zralý, soustředěný a precizní debut castingového režiséra Jessicy Hausner a Michaela Hanekeho. Pověst, že se jedná o plagiát Hanekeho stylu je falešná. Schleinzer se svým mistrem nechal v mnohém poučit (prudký střih, chladná, analyzující kamera, televizní zpravodajství v podkresu), ale jde svou cestou. Zdaleka není tak chirugicky precizním patologem děje, nebojí se do něj ponořit, použít sarkasmus, více propojit události a nedělat jen úsečné hanekovské fragmenty náhody. Michael je strhujícím ponorem do abnormální normálonosti pedofila. Navzdory vyhrocenému tématu má uměřený a civilní tón, dokáže se vcítit a nemanipuluje. Hypnotický sled scén v závěru graduje a končí typickým střihem "do tempa" přesně ve chvíli, kdy končit má. Vedle Dresenovy Konečné uprostřed cesty jasný vrchol 46. ročníku MFF Karlovy Vary.(6.7.2011)

"Toto je můj nůž a toto je moje péro. Co mám do tebe zabodnout?" - "Nůž." Aneb Hanekeho škola cynického šklebu.(8.7.2011)

Velmi zajímavý film, který od začátku chtěl jen šokovat. Já chtěla být šokována. Kdybych myslela více racionálně, tak tomu dám odpad!, ale protože jsem hlupačka, tak tomu dám tolik mnoho. // 38. LFŠ UH 2012(30.7.2012)