• Česko

Odcházím...

Komedie / Drama / Hudební

USA, 1971, 93 min

Silný film, ktorý šokuje viac mlčaním ako krikom. Sila je hlavne v ukážke rodičovskej "stupidity" a v silných pesničkách. Sila...(29.11.2005)

• Rocky62

Doufal jsem, že americkou tvorbu Formana zakončím se spokojeností, leč marně. Silným kafem byla pro mě už první čtvrt hodina, kde se jen zpívá. Celý film jsem čekal jen na to, kdy mě to konečně začne bavit, ale nedočkal jsem se a když to shrnu tak jsem byl vlastně navíc svědkem něčeho co mě vůbec nezajímalo a dost nudilo. Doufám, že tohle byl poslední katastrofální formanovský zážitek. Pro vyšší hodnocení bych si musel asi taky dát jointa...(23.4.2011)

V tu chvíli, co píšu tenhle komentář jsem ještě neviděl všechno, abych mohl tvrdit, že jsem na Miloše Formana profík. Nicméně můžu říct, že to, co jsem viděl, mám od srdce opravdu rád a jsm hrdý na to, že Čech jako poleno v Americe dokázal to, co dokázal. Kdo jiný takový celosvětový úspěch kromě sportovců dokázal? Zřejmě nikdo. Proto jsem se rozhodl si sehnat i další jeho filmy, které jsme ještě neviděl a jeden z prvních výběrů padl i na film Taking Off. Ten ze začátku předvede ryze hipízácký začátek, kde asi 20 minut halekal, řval, ječel a v neposlední chvíli i neuvěřitelně falešně zpíval asi tucet všelijakých holek, což mělo dát najevo tu anarchii. U toho jsem bojoval, to se přiznám. Po chvíli ale přišel příběh, který měl velice zajímavé vysvětlení a ke konci to mělo grády jak kráva. Respektive samotné vysvětlování kouření trávy a následné scény neměly chybu. Miloš Forman ukázal opět naplno krásu citů, které v sobě skrýváme, a které málokdo dokáže pronést najevo svým blízkým. Film mi tolik blízký nebyl, ale i tak se na něj velice hezky koukalo.(25.2.2012)

Film jsem kdysi viděl v televizi a pamatoval jsem si, že byl vynikající, ale ne tak jak Formanovy české filmy (i když byl ve stejném duchu). Tehdy jsem možná ani nepoznal Tinu Turner a nevšiml si, že Kathy Bates by mohla být dost dobrou zpěvačkou. Teď jsem měl příležitost film vidět v kině a zjišťuji, že jsem se mýlil. Film totiž stejně dobrý je a já zvedám hodnocení na plný počet.(22.3.2005)

Není to velký film, ale je to velmi milý, vtipný, Formanovsky satirický film. Spousta scén je nezapomenutelných, např. ta s vážně pojatou výukou kouření marijánky: http://www.youtube.com/watch?v=fEsQBTd4kWg(24.6.2010)

• - V zástupu dívek na konkurzu vynikají i autentické talenty a budoucí hvězdy, jako například pozdější držitelka Oscara Kathy Doyle Batesová, která ve filmu zpívá teskný song „Even Horses Had Wings“. (Kubrickon)

• - Filmový debut Kathy Bates a Georgie Engel. (D3VIL)

• - Scénář filmu vznikal složitě mezi dvěma kontinenty. Forman rozepsal příběh spolu se slavným francouzským scenáristou Jeanem-Claudem Carrièrem během svého několikaměsíčního pobytu ve Francii. Autorem druhé varianty scénáře byl začínající americký režisér John Klein, který vnesl do filmu především newyorské reálie a atmosféru Ameriky, kam mezitím Forman přesídlil. Umožnila mu to smlouva mezi státní společností Československý Filmexport a americkou distribuční společností Paramount. Nicméně právě v Paramountu scénář nakonec odmítli. Jedinou šancí bylo odkoupit scénář od studia a realizovat jej v jiné produkci, na což však Forman potřeboval 140 000 amerických dolarů, které neměl. Nechtěného projektu se ale nakonec ujalo studio Universal, práva od Paramountu odkoupilo a přispělo na snímek omezeným rozpočtem 810 tisíc amerických dolarů. (Kubrickon)