• Česko

Odcházím...

Komedie / Drama / Hudební

USA, 1971, 93 min

Miloš Forman nám svět rodičů ukazuje ve své nahotě a to nahotě doslova a do písmene. Každý kdo by chtěl začít kouřit mařenku, by si měl tento film vyhledat. Kromě návodu jak kouřit se totiž doví že joint se nesmí syslit !! Být hipík dal bych o jednu hvězdičku více.(9.10.2006)

Tak moc "český" americký film jinde asi opravdu neuvidíte. Forman sice přeletěl přes velkou louži, ale svůj režijní styl si vzal sebou a ještě nebyl donucen, aby se ho zbavil. Zjednodušeně řečeno, Forman vzal Hoří, má panenko, Konkurs a další svoje kusy a v americkém looku, s příměsí hippies a vůní 70. let, natočil Československou novou vlnu pro americké publikum. Není divu, že jsme ho ocenili zase akorát my. 7/10(25.9.2014)

LFŠ 2007 ... vtipně a typicky "Formanovsky" udělaný film, který mi nesedl tématem, ale i tak mě dokázal pobavit a zaujmout díky perfektnímu zpracování. A "škola hulení" je prostě legendární záležitost.(29.7.2007)

• JohnnyD

Ach bože, najhorší Forman, akého som videl. 93 minút koncentrovanej nudy, zbytočných dialógov a s minimálnou hippiesáckou atmosférou. A bez humoru. Nesympatickí herci (až na hlavnú predstaviteľku - teenagerku), síce dobre vystihujú radových Američanov, ale herecky nič nepredvádzajú. Navyše mnohé scény nie sú dohnané do maxima a tak sa budete nanajvýš pousmievať. Chcelo to viac odvahy a menej intelektuálnosti. Napríklad striptízový poker je tak nevtipná scéna, že by som tomu pred sledovaním filmu neuveril. Vďaka bohu za scénu, kde Vincet Schiavelli učí bandu snobov húliť trávu.(1.9.2006)

Hippie spin-off k Hoří, má panenko! se Formanovi dost povedl. Je o něčem jiném, než jsem po popisu děje všude možně čekal, ale to je samozřejmě jiná věc.(20.11.2011)

• - Inspirováno písní skupiny Beatles "She's Leaving Home". (D3VIL)

• - Forman byli se spoluscenáristou filmu Jeanem-Claudem Carrièrem inspirováni skutečným příběhem z novin a materiál ke svému filmu sbírali takřka dokumentaristickou metodou už od jara 1968 v newyorské East Village. (Kubrickon)

• - V zástupu dívek na konkurzu vynikají i autentické talenty a budoucí hvězdy, jako například pozdější držitelka Oscara Kathy Doyle Batesová, která ve filmu zpívá teskný song „Even Horses Had Wings“. (Kubrickon)