Cyril a Metoděj

(TV film)
všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní / Životopisný
Česko, 2007, 13 min

Příběh věrozvěstů, kteří přišli roku 863 na žádost knížete Rastislava na území Velké Moravy, aby zde šířili křesťanství ve slovanském, lidu srozumitelném, jazyce. Svatí Cyril a Metoděj přinesli do našich zemí nejen křesťanství, ale i písmo a s ním i základy kultury a vzdělanosti. Po jejich smrti byli ale žáci Cyrila a Metoděje z politických důvodů z našeho území vyhnáni a bohoslužby ve slovanském jazyce zakázány. (oficiální text distributora)

otík

Krátkou a poměrně jednoduchou formou nás autoři seznámí s cyrilo-metodějskou misí a samozřejmě s oběma světci. V pořadu nás nejdříve přivítá v archeologickém skanzenu na Modré u Velehradu archeolog PhDr. Luděk Galuška, CSc. a představí fresku křest prvního historicky doloženého přemyslovského knížete Bořivoje arcibiskupem Velké Moravy Metodějem. Poté si téměř až do konce pořadu vezme slovo historik PhDr. Vladimír Vavřínek, CSc. a u vykopávek na Sadské výšině u Uherského Hradiště povídá historii povolání, příchodu na Velkou Moravu a práci Cyrila a Metoděje. Na závěr krátce promluví pater Beno Beneš, který promluví o žácích Cyrila a Metoděje - Gorazdovi a dalších. Poměrně výživný dokument uvedený v rámci pořadu Světci a svědci. ()

majxik

Dokumentární pořad k dané tématice, co více k tomu dodat? Vždyt to jen shrnuje poznatky a doměnky které máme v učebnicích dějepisu. ()

Matematicka

Podle mě velice zdařilý dokument, pokud se chcete dozvědět základní informace o Cyrilu a Metodějovi a jejich poslání. Nic víc ani méně nečekejte. Z cyklu ČT Světci a svědci. ()