• Francie

• slovenský

Drama / Romantický / Historický

Francie / USA, 1989, 137 min

Kostýmní filmy nemám příliš v oblibě, ale VALMONT se mi moc líbil. Je v něm něco ze starých časů a zároveň, něco současného. Nevím jak to líp napsat, tak jsem to cítil.(21.2.2007)

Celý problém je v tom, že Frears točil Laclosovy Nebezpečné známosti, zatímco Forman Formanova Valmonta. Podobnost příběhu tu sice je, ale oba filmy jsou vlastně úplně o něčem jiném. Valmont z původních Nebezpečných známostí je cynicky svůdník, který je za zpáchané zlo potréztán, pravda skrze to, že nedokáže být ani ve zlu dokonalý a tudíž citově nezranitelný. Oproti tomu Formonův Valmont je hrdina, který se svojí otevřenou morálkou staví proti společenským zvyklostem a je za to společností zavržen a zničen. Pokud jde o mě - mám radši Laclose, ale je vlastně nefér oba snímky srovnávat.(13.6.2004)

Adaptací de Laclose nikdy nebylo dost. Zájem o jeho přepisy kulminoval na konci 80. let a já musím dodat, že konkurenční Frearsův projekt znamená jen málo při srovnání s ryze autorským pojetím Miloše Formana. Formanův Valmont je skvost mezi všemi jeho pracemi, vyvážené dílo mravní zkázy, které ve stejném momentě dokáže sehrát hravý menuet stejně jako zádušní mši. Vynikající kamera, nadoblačná výprava, strhující hudba a dechberoucí herecké výkony jsou samozřejmostí.(3.2.2009)

Asi není lehké natočit tak složitý příběh jakým Nebezpečné známosti bezesporu jsou. Jsou příběhem, ve kterém si nemůžeme být ničím jisti, každý si v něm může vybrat koho odsoudí, s kým se ztotožní, koho bude obdivovat... Nikdy však nemůžeme tvrdit že jen to jedno chápání je to správné... ten příběh nemá žádná pravidla. A zdá se mi docela chytré obsadit Colina Firtha do role Valmonta, zmítajícího se v citech „klasické lásky“ (která tu vůbec není láskou a hlubší rovina příběhu se vytrácí) k paní prezidentové de Tourvel a v tom zvláštním vztahu k markýze de Merteuil, která je nakonec silnější než on. Stejně tak Annette Bening je více nenápadnou markýzou než Glen Close v konkurenčnímm filmu. Myslím, že tu nevinnou, ctnostnou a přátelskou masku, kterou markýza nosí, Glen Close ze své fyzické podstaty nedokáže ani na okamžik předstírat. Čím víc se Valmont vzdálil od své předlohy dějově, tím více se jí přiblížil pocitově. Ačkoli také ne tak dokonale - komediální laděni mnoha scén, až groteskní (např. viz Colin Firth na loďce a promáčené postavy pochodující zámkem) vzdaluje děj napětí. Sám závěr pak působí víc než co jiného, jako Valmontova výhra. Formální stránka nehýří nápaditostí, neobjevné záběry skrze okna a dveře přecházejí v klišé...(8.10.2003)

Óó, aké nádherné, že na morálke, vášni, pomste a láske sa ani po stáročia nič nezmenilo. Páči sa mi možnosť prežiť intrigy, žiarlivosť a ľudskosť v prvotnej podobe. A to všetko vyšnurované, vypudrované, rafinované a s francúzskym šarmom. Vôbec nevadí, že ho hrá Angličan. Na zvodnosti mu to neubralo....c`est un spectacle intérresant(29.6.2005)

• - V den premiéry filmu Miloš Forman spolu s kostymérem Theodorem Pištěkem ml. objížděli kina v New Yorku a sledovali reakce diváků, když jim první asistent režie Michael Hausman tlumočil zpráva o "revolučních" událostech v Praze, načež druhý den ráno Pištěk do Prahy odjel. (JoranProvenzano)

• - Kvůli pozdějšímu uvedení do kin oproti filmu Nebezpečné známosti (1988) a nedorozumění s autorem divadelní verze film nedosáhl komerčního úspěchu. Miloš Forman k tomu poznamenal: "Za normálních okolností by mě takový výsledek uvedl do stavu zimního spánku a deprese, ale v tu dobu jsem žil něčím úplně jiným. V Československu zrovna padnul komunistický režim a prezidentem nového svobodného státu se stal můj někdejší mladší spolužák Václav Havel." (JoranProvenzano)

• - Ve Velké Británii byla premiéra Valmonta odložena kvůli filmu NEBEZPEČNÉ ZNÁMOSTI, který se právě začal v kinech promítat. (fannah)