poster

Valmont

 • Francie

  Valmont

 • slovenský

  Valmont

Drama / Romantický / Historický

Francie / USA, 1989, 137 min

 • Boss321
  ****

  Zdařilá adaptace knihy Nebezpečné známosti, kterou rozhodně nehodlám srovnávat s "konkurencí". Miloš Forman se rozhodl natočit další kostýmový historický film, kterým po oscarovém Amadeovi zcela nenaplnil očekávání. Hlavní problém vidím v pomalu ubýhajícím ději, což by mi nevadilo jako fakt, že snímek postrádá mnohem více emocí. Colin Firth není vůbec špatný a předvádí zdařilý výkon, totéž mohu říci o Annette Bening, která se zároveň tímto filmem dostala do širšího vědomí. Nejkrásnější na celém Valmontovi jsou Pištěkovi kostýmy, za které byl právem nominován na Oscara. Tři a půl hvězdičky, ale z úcty k Formanovi se přikloním ke čtyřem :)...........(4.8.2008)

 • Jeanne
  *****

  Asi není lehké natočit tak složitý příběh jakým Nebezpečné známosti bezesporu jsou. Jsou příběhem, ve kterém si nemůžeme být ničím jisti, každý si v něm může vybrat koho odsoudí, s kým se ztotožní, koho bude obdivovat... Nikdy však nemůžeme tvrdit že jen to jedno chápání je to správné... ten příběh nemá žádná pravidla. A zdá se mi docela chytré obsadit Colina Firtha do role Valmonta, zmítajícího se v citech „klasické lásky“ (která tu vůbec není láskou a hlubší rovina příběhu se vytrácí) k paní prezidentové de Tourvel a v tom zvláštním vztahu k markýze de Merteuil, která je nakonec silnější než on. Stejně tak Annette Bening je více nenápadnou markýzou než Glen Close v konkurenčnímm filmu. Myslím, že tu nevinnou, ctnostnou a přátelskou masku, kterou markýza nosí, Glen Close ze své fyzické podstaty nedokáže ani na okamžik předstírat. Čím víc se Valmont vzdálil od své předlohy dějově, tím více se jí přiblížil pocitově. Ačkoli také ne tak dokonale - komediální laděni mnoha scén, až groteskní (např. viz Colin Firth na loďce a promáčené postavy pochodující zámkem) vzdaluje děj napětí. Sám závěr pak působí víc než co jiného, jako Valmontova výhra. Formální stránka nehýří nápaditostí, neobjevné záběry skrze okna a dveře přecházejí v klišé...(8.10.2003)

 • Ony
  ****

  Hned z názvu je patrné, že Forman chytil svou knižní inspiraci za správný konec. Už někdy v raném dětství jsem se prostřednictvím tohoto filmu seznámila s jednou ze svých nejdražších literárních postav a zároveň jednou z nejživějších a nejvíce provokativních, tedy s vikomtem de Valmont. Na dlouhá léta mě poznamenala scéna laskání Ceciliiny zadnice. Dnes si konečně dokážu všímat i jiných věcí a především jsem si všimla, že je toto adaptace jen velmi volná, poněkud shovívavá a hravá. Nechybí formanovský humor a trapné momenty. Jsem zvyklá, že Forman, respektive jeho scénáristé, nakládají s předlohami po svém a opět mě to velmi bavilo. Jediné, co vážně nemohu skousnout je v tomto zpracování postava paní de Tourvel. Meg Tilly se k ní typově vůbec nehodí, je příliš povolná a scénář je k ní moc laskavý. Naopak překvapivě dost nemilosrdně zachází s markýzou de Merteuil, což mě skoro rozplakalo.(20.11.2008)

 • Kothy
  ***

  Dnes už docela historická klasika. Není to špatné, ale konec je smutný. Jsou tím inspirovány Velmi nebezpečné známosti.(21.3.2015)

 • NinadeL
  *****

  Adaptací de Laclose nikdy nebylo dost. Zájem o jeho přepisy kulminoval na konci 80. let a já musím dodat, že konkurenční Frearsův projekt znamená jen málo při srovnání s ryze autorským pojetím Miloše Formana. Formanův Valmont je skvost mezi všemi jeho pracemi, vyvážené dílo mravní zkázy, které ve stejném momentě dokáže sehrát hravý menuet stejně jako zádušní mši. Vynikající kamera, nadoblačná výprava, strhující hudba a dechberoucí herecké výkony jsou samozřejmostí.(3.2.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace