poster

Valmont

 • Francie

  Valmont

 • slovenský

  Valmont

Drama / Romantický / Historický

Francie / USA, 1989, 137 min

 • gogo76
  ***

  Po technickej stránke filmu niet veľmi čo vytýkať. Na tento typ kostýmových filmov veľmi nie som, ale Forman ma už vo filme Amadeus dokázal vyviesť z omylu. Tam bol ale zaujímavý príbeh. Tu ho máme tiež, ale už zďaleka nie tak pútavý. Čakať, či C. Firth niekoho pokefuje alebo nie, mi neprišlo také zaujímavé. Čakal som od filmu podstatne viac ako som nakoniec dostal, ale aspoň záver by sa žiadalo vygradovať viac. 60%.(19.3.2012)

 • nascendi
  ***

  Nebezpečné známosti Choderlosa de Laclosa patria medzi moje obľúbené knihy. Je preto prirodzené, že ma zaujímalo, ako sa s týmto románom v listoch popasovali filmári. Sám som bol prekvapený, že na vrchol sa u mňa dostala Lutherova televízna adaptácia s Kukurom, Vášáryovou a Nagyovou, po nej Vadimova s Gérardom Philipom a Jeanne Moreau a až potom tie neskoršie, mladším divákom známejšie verzie, s Johnom Malkovichom a Colinom Firthom. I keď Forman patrí medzi mojich najobľúbenejších režisérov, jeho sterilné, kostýmové poňatie ma neoslovilo. Uznávam síce jeho právo nakrútiť film podľa svojich predstáv, ale výmenou za to požadujem právo dať mu iba tri hviezdičky.(23.8.2012)

 • Isherwood
  ***

  Román Chordelose de Laclose – Nebezpečné známosti – je plný intrikánských hrátek. Nečetl jsem ho, ale jeho obsah je mi znám. Zároveň jsem taky viděl adaptaci Nebezpečné známosti od Stephena Frearse. Této ne dvakrát romantické tematiky se chopil nekorunovaný král velkolepých kostýmních dramat Miloš Forman a problém je na světě. Forman se díla chopil po svém a nelze mu zazlívat „jiný pohled“. Už od počátku dává hlavní dvojici jasně své sympatie, líčí je sice jako dvojici „hnusných intrikánů“, ale staví se k nim se zaujatým pohledem. Nedá mi to, abych to alespoň částečně nesrovnal s Frearsovou verzí. Frears na rozdíl od Formana nikoho nesoudí, ale představuje postavy takové jaké jsou, takže jich charaktery každý záhy pochopí. A navíc Frears udělal mnohem zdatnější krok ve výběru herců, ne že by snad Colin Firth a Anette Benning nebyli dobří herci, ale jako dvojice, která má spíše vzbuzovat diváckou nevoli, nejsou tou nejlepší volbou. Přece jenom John Malkovich a Glen Close jsou o něco lepší „hráči“. Ale abych Formanovi jenom nevytýkal V nádherných kostýmech Theodora Pištěka se ztratí mnohé, v každé scéně na sobě mají herci jiné oblečení a rozmanitost a pestrost si v ničem nezadá s oscarovým Amadeem. Se svým hodnocením Valmonta bych i rád zůstal ve stejné rovině jako u Nebezpečných známostí , ale na to se Formanovi příliš nepovedl konec, ve kterém se za celkovou utahaností ztrácí i původní myšlenka a nic na tom nezmění, že výsledek souboje zůstal stejný.(30.6.2005)

 • Flakotaso
  *****

  No jo, není se příliš co divit, že kritici Valmonta po absolutním a nepřekonatelném vrcholu jménem Amadeus strhali. Mrzuté ovšem je, že se tento film dodnes obecně považuje za ne až tak dobrý, neřkuli průměrný a tyto názory se automaticky přejímají dál a dál, aniž by se na ten film podíval někdo znovu a nezastřeným okem. Naopak! Ten film i po letech doslova září - Ondříčkova nádherná kamera, vynikající(!) střih, práce s hudbou, ladné prolínání protikladných nálad a ovšemže také herecké obsazení - Colin Firth je výborný, Fairuza Balk taktéž, ale kdo doslova vyčnívá, je fascinující rajcovní koketa Annette Bening. Všechno prostě nádherně šlape a navíc se mi hrozně líbí Formanovo pojetí. Nedělá z onoho známého intrikářského příběhu žádné infarktově vyhrocené drama, ale spíše zdůrazňuje, že je to pořád jenom hra - lehce krutá, ale taky krutě zábavná a radostná! No představte si, jste existenčně absolutně zabezpečený člověk na konci 18.století, co asi budete dělat? No hrát si přeci! Forman na to kápl.(13.6.2013)

 • rawen
  ****

  Pro mě nejlepší zpracování Nebezpečných známostí - Forman se opět ukázal, oceňuji výpravu (po Amadeovi to šlo asi lehce .)) + casting. Moc příjemné pokoukání a klidně i na víckrát. 8/10(15.2.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace