Ztracené světy (TV seriál)

• Česko

Zmizelé světy

Lost Worlds

Dokumentární / Historický

Velká Británie, 2006, 55 min

Bill Markham
  • farmnf

Viděl jsem zatím jenom pár dílů. Mám z toho pocit, že film vysílaný na Spektrum, je zase předurčen blbým divákům. V dokumentu se vyskytují různí týpci, vydávajíc se za historiky, nebo odborníky na architekturu, či stavby. Moderátor jim vždy vtiskne něco do držky a oni to potom opakují. Připadá mi to jako rozhovor s vrcholovými sportovci. Mají také malou slovní zásobu a téměř neznatelnou IQ. Témata zajímavá ale spokojen nejsem!(23.3.2013)

Na jednej stránke množstvo informácií, avšak mi tam vadilo zamiešanie politiky. Miestami je to dosť cítiť pokritectvom a poupravením pravdy na ovplivnenie mienky. Tie negatíva na ktoré dokument poukazuje v dieloch o Hitlerovom a Stalinovom supermeste sa paradoxne vyskitovali a vyskitujú i dnes vo Velkej Británii, USA, Japonsku, Austrálii a v celej kapitalistickej západnej europe. "Ako ťažko museli pracovať ludia za Stalina, za ake peniaze, aky to boli otroci, ako sa každý bál prdnúť, ake to bolo neľudské, ako bývali" a pri dieloch o Aténach či Čerčilovich bunkroch to už neriešili len obkecávali všetko v superlatívoch. Nie je to hodné viac ako 3* a to hodnotim len tie zaujmavejšie časti. Lost Worlds The Seven Wonreds je z dielov čo som videl najlepší a bez zbytočných politických invektív, ale celkový dojem a hodnotenie to nemôže napraviť.(22.1.2012)

Velmi zajímavý dokument, který volí velmi známá témata, ale ukazuje na nich to co v ostatních dokumentech neřeší.(titanek-město založené pro jeho stavbu, Hitlerovské Německo-stavby apod.) Strhávám, však jednu hvězdičku za nízkou kvalitu zpracování, strašně mi vadí, jak tam vždy "vyšlou" dva lidi zjišťovat jak to bylo, dle mého názoru to strhává seriosnost dokumentu. A i rozhovory s "místními" pokulhávají, úžasné bylo, když v díle s piráty zašli k jednomu domu a tam s průvodkyní několikrát zopakovali: "Toto je původní" "Ano toto je původní...." Ale jinak velmi zajímavý dokument.(29.5.2012)

Tyhle grafické rekonstrukce mám rád a vůbec mi nevadí, že se opakují. Jsou zobrazeny z různých úhlů pohledu, jako bezbarvé modely i jako dokonalé animace. Některé díly byly slabší, ale jiné zase nadprůměrné. Nejvíc mě dostaly ty epizody, jejichž témata byla naprosto inovativní; například že jsme viděli spoustu dokumentů o tom, jaké škody napáchaly atomové bomby v Japonsku, ale poprvé máme možnost vidět ucelený dokument o jejich stavbě. Analogicky platí totéž o epizodě o Titanicu. Díl, který mě zklamal, byl ten o pirátech z Port Royal. Prohlídka bristolských historických domů mě k tomu prostě nesedla.(18.11.2013)

Stavba Titaniku - Ukázka největšího doku světa, životních podmínek tisíců dělníků ("Padající nýty z vrcholku lodě neřešili, byli rádi, že mají práci."), dochovaných částí souběžně stavěné Olympie, něco z plánů a historických míst, kde Titanik vznikal, nebo mu daly vzniknout.(21.3.2012)