The Mole

(pořad)
všechny plakáty

(mOnkey)

Myslíte si, že umíte číst druhé lidi? V tom případě se otestujte ve hře zvané Mole. Cílem hráčů je plnit jako skupina úkoly, které jsou různě finančně ohodnocené, přehrát ostatní a odejít jako vítěz s kufrem plným amerických dolárků. Ovšem má to hned několik zádrhelů. Tím nejpodstatnějším je ten, že se mezi hráči ukrývá tzv. krtek, špion, dvojí agent - říkejte si mu jak chcete. Tento člověk spolupracuje s produkcí a jeho úkolem je sabotovat jednotlivé soutěže tak, aby výhra byla co možná nejnižší. Hráči tedy nemůžou věřit nikomu kromě sebe, ale zároveň musí efektivně spolupracovat s ostatními, pokud chtějí, aby peníze v banku rostly. Na konci každé epizody následuje test, který se týká identity dvojího agenta. Ten kdo získá nejméně bodů, vypadává (agent vypadnout nemůže - zná všechny otázky i odpovědi). Vtip celého pořadu spočívá v tom, že hráči se nemůžou spolehnout na to, že kdo u nějakého úkolu selže a připraví tak ostatní o peníze, je automaticky špion. Jednak jsou jednotlivé soutěže fyzicky či jinak náročné, takže se dá očekávat, že nějakým způsobem pochybí v průběhu hry každý, jednak hráči neví, jestli jejich „spoluhráč“ pouze nepředstírá, že je „krtek“. Pokud se totiž někomu podaří vyvolat aspoň u jednoho člověka dojem, že je agent a tento se tím potom řídí u testu a své odpovědi směřuje na danou osobu, pak s velkou pravděpodobností naprosto pohoří a oblbovač snadno a bez stresu postoupí do dalšího kola, neboť získá víc bodů (aniž by třeba sám věděl, kdo je agentem). Ovšem jediná věc, která může zaručit, že člověk postoupí do další fáze hry (pochopitelně za předpokladu, že není „krtek“), je imunita. Možnost získat v jednotlivých kolech imunitu ale nemá každý a záleží tak trochu na štěstí, jestli se hráč nachomýtne k příležitosti, jejíž pravidla si produkce dopředu stanovila. Navíc pokud ji chce člověk získat, znamená to být jistým způsobem sobecký, sabotovat hru a připravit ostatní i sebe o peníze, které jsou tu chvíli v sázce. To vyvolává zajímavé dilema - budu v tomto případě myslet na sebe, ztratíme peníze, ale já si zajistím postup do dalšího kola, nebo se zachovám jako týmový hráč s tím, že další den může být sobec někdo jiný a o určitou částku v tom případě tak či tak přijdeme? Princip hry k tomu sám vybízí, takže doporučuju, abyste se pokusili „krtka“ vyhrabat taky. Já měl už od druhé epizody svého podezřelého a chování této osoby mě postupem času utvrzovalo v tom, že mám pravdu. Nakonec se pochopitelně ukázalo, že… jsem byl celou dobu úplně vedle! U druhé sezóny jsem se tedy snažil být o něco obezřetnější, všímavější a systematičtější a hledal jsem nápovědy vedoucí k identitě špiona, které produkce do jednotlivých epizod ukryla. Prvního favorita jsem v polovině série opustil (i když nevypadl) a zaměřil se na jiného člověka, se kterým jsem zůstal až do úplného závěru. Teď už jsem se nemohl mýlit. Tohle byl určitě on. Famfáru prosím. Zase špatně! Třetí sérii s celebritami jsem vzdal po první epizodě. Ono totiž, když je nejznámějším člověkem Stephen Baldwin, „hvězda Obvyklých podezřelých a Flintstoneových“ a nějaká vyhořelá stand-up komička si zoufá, protože jakožto slavná celebrita se domnívala, že úkoly budou jednoduché (asi aby si neublížila), pak je tu něco špatně. Čtvrtou sezónu jsem nesehnal, ale podle popisu se opět jedná o celebrity, takže ani nemám zájem a pátá už připomíná spíš Big Brothera, ale dokoukat se dá. A co vy, podaří se vám „krtka“ odhalit? Oblíbenci z prvních dvou sérií: Jim a Heather. () (méně) (více)