Last Exile: Ginjoku no Fam

• Japonsko ラストエグザイル-銀翼のファム- (více)
Japonsko, (2011–2012), 8 h 24 min (Minutáž: 24 min)

Aoi Júki, Ai Kajano, Aki Tojosaki, KENN, Džunko Noda, Fumiko Orikasa, Mijuki Sawaširo, Maaja Sakamoto, Majumi Asano, Momoko Saitó, Nao Tójama, Nobuhiko Okamoto (více)

Epizody(21)

Volné pokračování seriálu Last Exile z roku 2003. Vracíme se zpět na "Modrou hvězdu", tedy Zemi, která ale jen málo připomíná dnešní svět. Tisíce let po globální katastrofě jsou zemské póly převrácené, Egypt je pod sněhem a kdesi na břehu bývalého Středozemního moře žijí v kolonii nebeští piráti, kteří se živí tím, že zajímají vzducholodě okolních států a pak je rozprodávájí na součástky. Mezi ně patří i 15letá pilotka Fam a její stejně stará navigátorka Giselle. Zatímco v okolním světě se rozhořívá válka mezi rozpínavou federací Ades a nezávislým královstvím Turan, obě dívky sní hlavně o tom, že jednoho dne nastane mír a ony budou se budou moci zúčastnit Velkého závodu, jakéhosi symbolu přátelství mezi národy.
Stejně jako v původním seriálu i zde se divák dočká mnoha leteckých soubojů, vzdušných bitev, obřích vzducholodí s neobvyklým designem, politických intrik a odhalování dávných tajemství. Hned v prvním díle se překvapivě vrací na scénu Dio Eraclea a lze prozradit, že není jediným starým známým z první série, který se objeví. (Karmin)

Subjektiv

Nový i starý Exile útočili společně na slabé místo mé jinak možná až příliš zatvrzelé divácké povahy. Mám holt rád netradičně vypadající vzducholodičky a letadýlka, filmovou dělostřelbu, bitvy na nebi, kondenzační stopy a uniformy. Nejde o žádný obdiv k militarismu jako takovému, prostě si užívám dynamickou estetiku trajektorií aeroplánů a geometrických formací vojsk, kterou s sebou institucionalizovaný masový boj nese. Iluze i stroje řízené počítači by mi postačily. Krev nepotřebuji. Nový Last Exile mi to vše nabídl a já se skoro stydím, že jsem mu vcelku dlouho podléhal. +++++ V dobách několik let po událostech původní série se mocná Federace Ades, jemuž de iure vládne hodňoučká mladičká císařovna, ale de facto jakýsi mladičký, mocichtivý velkoadmirál, pouští do světovládné války, v níž postupně polyká maličké sousedy okolo. Na řadě je mírumilovné království Turan, stačí pár triků a pryč je stárnoucí král i turanská flotila. Princezna následnice je zajata, mladičká pubescentka, sestřička uniká a formuje exilovou vládu na palubě jisté lodě potenciálního spojence. Princeznička má k ruce hlavní hrdinku Fam, jež umí s minilodičkou zničit i zajmout velkou válečnou loď jak nic. +++++ Do této chvíle se přes nějaké nepodstatné peripetie děj vcelku sune kupředu, ovšem pak následuje řada dílů, jejichž účel pro vyprávění je velmi pochybný. Jednak utvrzuje a formuje vztahy, které už jsou dávno utvrzeny a zformovány, druhak nabízí radostné epizodky typu slavení narozenin či košťatový hokej a konečně boj, který ovšem nijak nemění situaci. Nikdo neumírá, nikdo nezískává (ani divák) nové informace, o postavy se nebojíme, protože se usmívají jakoby šlo o nějakou hru. V lepším případě vypadají soustředěně, protože tu "hru" fakt chtějí vyhrát. Určitou výjimkou jsou události na hranicích státu Glacchies, které v sobě mají jistý dramatický náboj. Navíc atmosféra vnějšímu světu uzavřené říše je asi tou nejhutnější, co seriál nabízí. Velká škoda, že je velice záhy rozmetána v prach. +++++ Pak již zbývá protrpět k závěru, v němž (SPOILER) se postupně, nepřekvapivě a přece šíleně vyjasňuje, že hlavní záporák má k vyhlazování měst, celosvětové genocidě a všezahrnující destrukci ušlechtilý důvod a měli bychom jej chápat a možná mu i postavit pomník. Já jsem to nechápal, ale starší dospělejší turanská princeznička ano. Konečně, milovala ho přeci, neboť zabil jejího otce, který... teď si nemůžu vzpomenout, co jí ten otec vlastně provedl. Mám pocit, že seriál se tváří, že jí neprovedl vůbec nic. Nu což, postavy v tomto Last Exilu už jsou takové. +++++ Jisté vytržení z nudy před koncem pro mě představovala lstivost starého pana admirála, s jakou zasel rozkol do křehké aliance plné nedůvěry. Solidní tečka za zábavností. (SPOILERům KONEC). Nejen pláčem a hysterií člověk je živ. Ale myslím, že jsem na začátku vyznal lásku letadýkům a lodičkám, což? Jen dík nim silné **. ()

SonGokussj odpad!

What the fu*k did I just see. Začnu tím hezčím. || Klady: || 1 písnička / Dio v jedné episodě / rekap. minulé série. || Zápory: || Vše ostatní. Ale vezmeme to popořadě: || Příběh: ||Nový Last Exile nás uvítá polovyslečenou moe holkou, která skoro spadne z lodě a všichni jí nazvou blbou. Pak někdo uklouzne ve sprše a všichni ho nazvou blbou. A takhle to pokračuje až do poslední episody. Děj je vskutku originální. (doteď ho nechápu, ale zkusím zde představit některé chvilky, které jsem zaregistroval) Zuří válka tří stran. Všichni na sebe útočí, ochraňují se, podvádějí se. Co 5 episod, tak je záporák / klaďas ten druhý. V okamžiku, kdy se na scénu přidá Glacies, tak už nikdo neví. Všichni bojují a neví proč. Protože přeci musejí. Bylo jim to nařízeno. Ještě že máme ty krásné a charismatické vůdce, kteří si buď gelují vlasy, nebo mají nějakou úchylku na oblečení. Glacies je tak nějak nejnormálnější. Ke konci vládkyně všech vládců (cca 6 let) vyřkne, že už chce mír a všichni souhlasí. Krom jejího nejoddanějšího bojovníka, který ji unese a chce zničit svět. Pro ni. Protože pak bude mír. Destrukce se mu však (logicky) nepovedla, tak si lehne na kámen a umře. Princeznu však předá do rukou 2 hlavním hrdinkám, které jsou od nějakého 2. dílu naprosto a zřetelně k ničemu. Největší bitevní loď dějin spadne a všude je mír. Imbecilní. || Postavy: || Jestliže byl příběh stupidní, postavy jsou ještě stupidnější. Ještě aby ne, kdy na scéně nevidíme pohyb více jak 2-3 lidí naráz. Animátoři dostávali asi malý obnos peněz. Fam, Giselle, princezna bojovnice, Princezna Bojovnice, záporák, záporák 02, záporák 03 i klaďasové 1-6 jsou nehorázně nekvalitně napsané postavy, kterým chybí jakýkoli vývoj mysli a názorů. Stojí si za svým a melou to své ignorujíc právě probíhající situace. Co to je také za nápad udělat 6ti leté děcko vůdcem všech národů. Když jí fascinuje lízátko. Také se zde nachází nepřeberné množství totálně nedůležitých postav, které si nepamatujete ani pár minut. Ale na scéně těch pár (3-5) minut jsou... Zbytečné plýtvání a natahování už i tak episoidního nelogického dílu(ů). || Logika věci: || Co se za tímto skrývá? Principy útoků, důvody naštvání i radosti, taktika boje, emoce. Všem těchto elementům bych dal NULU. Tak neuvěřitelně nudné a stupidní věci se jen tak nevidí. MOE na každém kroku. SLZY radosti i smutku při jakékoli příležitosti. Dokonce, i když ta příležitost nenastane! HLOUPOST rozhodování a hlavně opožděnost. . . Ne. To se nedá popsat. To se musí vidět. A stačí vám na to 1-3 díly. Rozhodně nedoporučuji sledovat až do konce, protože vás tam nic překvapivého a udivujícího nečeká. Nic se nerozuzlí, všechno bude nabývat stále hloupějších a hloupějších katastrofických scénářů. Škoda mluvit... Nejsilnější a nejlepší díl byl 11. Co tak skvělého obsahoval? Celý byl o rekapitulaci, co se stalo v prvním a originálním Last Exile. || Závěr: || Co si z této show odnesete? Nic. Zklamání. Nudu. Ztracených 21x24 minut. Nechápavost. Udivení nad tak úžasně zmrvenou sérií. S originálním a fantastickým Last Exile to nemá NIC společného. 10% () (méně) (více)

Kicune

Celým seriálem se vine linka dvou přítelkyň a téměř sester Fam a Giselle, pilotujících svoji malou vespu, které se setkají a spřátelí s princeznou zničené země Turan Milliou. Všichni tři stejně jako i většina veškerých ostatních postav touží po utopickém světovém míru. Paradoxně mnozí si získání tohoto míru představují skrz válčení, pomsty a anektování národů pod jednotnou vlajku federace Ades. Počáteční infantilnost a zdlouhavé představování postav se zlomí někde v půlce seriálu a konečné se vypluje na hlavní dějovou cestu. Dětskost, neustálé slzy sice přetrvají až do konce, ovšem na pozadí děje již nepůsobí tak, že byste je všechny chtěli srovnat do latě. Konečná pointa je sice opravdu zajímavě zobrazená a dojde i těm tvrdohlavějším (jako já), přesto je celý dosavadní děj a směřování zbytečně zdlouhavé a překombinované. Kromě otravného slzení proto vytýkám též neustále poletování bitevních lodí a nekompaktní první půlku seriálu. Naopak kladem je návrat k hudebním motivům původního Last Exile doplněného o pár nových písniček a (pro mě) nostalgické shledání se starými známými. Navíc byl dobrý tah v půlce tohoto nového seriálu připomenout děj toho starého. Celkově slušných 70 % +. ()

Karmin

Pouhý stín původní série. Nějaké nápady se tu najdou, ale nejsou originálnější, než ty dřívější. Přehršel patosu, kerý ale na diváka nijak emočně nepůsobí, přehršel přeroztomilých holčiček na prahu puberty, které se ale nikam nevyvinou (ani duševně, když už ne alespoň tělesně :-)), přehršel bitev, kde se to jen hemží výstřely, ale málokdy se kdo trefí a když už, tak zase nikdo neřeší ty stovky vojáků, kteří musí zahynout na palubě každé té sestřelené obrvzducholodě. Když se na začátku obejví pár známých z první série, je to milé. Když je autoři začnou na konci vytahovat jak z kouzelného klobouku, je to trapné. Nelze doporučit nikomu jinému, než těm nejoddanějším fanouškům první série, kteří si jen chtějí rozšířit obzory o světě Last Exilu. ()

JohnyTrava

Nechcem to zrovnávať s prvým Exilom, kedže som ho videl ale stráášne dávno, takže by to k ničomu neviedlo, ale nedá mi nepodotknúť, že ten príjemný pocit prekvapenia sa tentokrát nekonal. Ono pozerá sa na to ľahko ak nad tým moc neuvažujete. Bohužiaľ v snahe rozpomenúť si na prvý Exile som pri tom uvažoval a tak začal badať množstvo chýb. Ale však nič predsa nie je dokonalé a chybičky sa prehliadnu ale tu je jedná veľká. A hovorí sa jej logika. Totiž čím sa blíži seriál viac ku koncu stráca čaro, na prehľadnosti a hlavne akúsi súvislú myšlienku. A nezmyselnosť vojny sa dá naznačiť taktnejšie ako nezmyselnosťou zápletky. Viem budem za blbca ale o čo vlastne šlo hlavnému záporákovi? Pomsta alebo nebodaj vyšší plán, ktorý si vycucá na konci z prstu? O čo tam vlastne šlo celkovo. Všetkých vyhladiť? Nechať všetkých žiť v mieri? A načo tá hromada postáv, veď to má len 21 častí a to si to ešte ťahá z predošlého. Ku konci som mal z toho podobný pocit ako z poslednej Shany. Seknúť seriál pár dielov pred koncom a nemuselo to dopadnúť tak biedne. Plus našli by sa isté výhrady aj k podaktorým postavám. No veľké plus a asi hlavný ťahúň Exilu zostáva dizajn, na ktorý sa veľmi prijemne pozerá, plus opening, ktorý sa mi hrozne páčil. Navyše vzdušné boje mi trochu pripomenuli sériu Seikai, takže ďalšie plus. Váham medzi okolím 5 bodov. ()