Za černou duhou (festivalový název)

• Kanada

Beyond the Black Rainbow

Sci-Fi / Mysteriózní / Thriller

Kanada, 2010, 110 min

Panos Cosmatos

Norm Li

Kostýmy:

Kathi Moore

Experimentální drogový kraťas (roztažený na 110 minut, mno) s příjemnou "starou" atmosférou, který se měl jmenovat Náznak, nebo Sadistická přerušovaná soulož bez konce, nebotakněco. Tolik slibných nakousnutých věcí, které pak dokonale vyšumí (třeba omalovánky nebo nástup "robotů" - ty-vo-le, co se asi bude dít... nic). Normálně jsem z toho byla celá rozmrzelá, jak mi ten režisérský pičus házel pozlacené návnady a pak je škodolibě splachoval do hajzlu, nebo z nich rovnou dělal frašku. A přitom je to chvílema TAK nádherný - obrazy a HUDBA, ach jo. ___ (sem si dám vsuvečku "starej Cronenberg", protože prostě nejde nezmínit) ___ Na megaabsurdním konci to vypadá, že jednoduše došly prachy na blbnutí, takže co nejrychlejc sbalit hračky a vypadnout z pískoviště (vyplatí se počkat pak ještě do konce titulků - tohle neméně absurdní "vysvětlení" mě aspoň nepatrně odnasralo). Celkově je to asi sympaticky ujetá roztahaná kravina se starším bratrem Christiana Balea, ale kdyby to dostal do ruky někdo, kdo umí geniální nápady dotahovat do konce, mohlo to být fakt NĚCO (to se ale nestane, takže holt dám 4* tomuhle guilty-pleasure paskvilu a budu si představovat, "co kdyby").... Pardon, ale prostě koho by tohle nedojalo k dehtovým slzám?(10.3.2013)

• honajz

Historka, která by vydala tak na dvacetiminutový příběh z Krajních mezí, je roztažena díky samým detailním záběrům, psychedelické hudbě, psychedelickým zpomaleným záběrům a dalšími zbytečnými detailními zpomalenými záběry na neskutečně dlouhou stopáž. Postavit někam podivně a z úhlu kameru, divně to říznout a divně nasvítit a ozvučit ještě nedělá umění, to umí každý blbec na Youtube. Prvních a posledních asi pět minut filmu stačí, abyste si udělali dojem o celku. Divák je zde až to poslední, ale pan režisér se asi - za poměrně drahé peníze - ukojil.(10.11.2012)

Uf, to bylo vážně... moc. Pokud máte pocit, že už jste všechno viděli nebo že vás už jen těžko něco vyvede z míry, jděte do téhle šílenosti. Nebo radši ne - tenhle film je jako zlá noční můra, ze které se chcete probudit a zapomenout, že něco takového existuje. To aby mi nemohlo být vyčítáno, že jsem nikoho nevaroval :-) Je to naprosté peklo od prvního záběru, a pokud mohu soudit, přijde mi, že se tenhle počin už vydal hodně daleko za hranice hraného celovečerního filmu kamsi do vod videoartu - kdyby se z tohoto filmu vystřihla libovolná část o délce - řekněme - 10 minut, klidně si dovedu představit, že by to pouštěli ve smyčce v nějaké galerii, kde by takovýto bizar v pohodě zapadnul (protože se toho dnes točí tuny, přiznejme si to). Anebo by to taky klidně mohl být velmi podařený videoklip, protože muzika je v tomhle bijáku naprosto luxusní - znepokojující a dokonale ladící s bizarním obrazem. Stejně tak celý ten osmdesátkový vizuál je naprosto odzbrojující a za jistých okolností může přinést skutečně nevšední divácký zážitek. Těmi okolnostmi mám samozřejmě na mysli to, že aby mohl člověk bezproblémově zhlédnout tento film, měl by před tím vypít aspoň tři láhve vína. V opačném případě dost možná usnete nudou.(16.3.2014)

mám rád retro-sci-fi, minimalistické a psychedelické sci-fi a toto bolo oboje naraz a dosť divné na to, aby som to pochopil na prvý krát, no nebránilo mi to nechať sa vtiahnuť;(23.4.2014)

Áno. Preveliká tonáž a filmársky to pôsobí skôr relaxačne, akoby to malo upútať divákovú pozornosť. Každý filmový záber napriek tomu upúta a v tom je sila celého snímku. Súhlasím s Jakubom - režisérsky zvládnutá práca pre málopočetnú divácku obec. Panos je ale do budúcna funkčný. To teda je.(11.10.2012)