Za černou duhou (festivalový název)

• Kanada

Beyond the Black Rainbow

Sci-Fi / Mysteriózní / Thriller

Kanada, 2010, 110 min

Panos Cosmatos

Norm Li

Uf, to bylo vážně... moc. Pokud máte pocit, že už jste všechno viděli nebo že vás už jen těžko něco vyvede z míry, jděte do téhle šílenosti. Nebo radši ne - tenhle film je jako zlá noční můra, ze které se chcete probudit a zapomenout, že něco takového existuje. To aby mi nemohlo být vyčítáno, že jsem nikoho nevaroval :-) Je to naprosté peklo od prvního záběru, a pokud mohu soudit, přijde mi, že se tenhle počin už vydal hodně daleko za hranice hraného celovečerního filmu kamsi do vod videoartu - kdyby se z tohoto filmu vystřihla libovolná část o délce - řekněme - 10 minut, klidně si dovedu představit, že by to pouštěli ve smyčce v nějaké galerii, kde by takovýto bizar v pohodě zapadnul (protože se toho dnes točí tuny, přiznejme si to). Anebo by to taky klidně mohl být velmi podařený videoklip, protože muzika je v tomhle bijáku naprosto luxusní - znepokojující a dokonale ladící s bizarním obrazem. Stejně tak celý ten osmdesátkový vizuál je naprosto odzbrojující a za jistých okolností může přinést skutečně nevšední divácký zážitek. Těmi okolnostmi mám samozřejmě na mysli to, že aby mohl člověk bezproblémově zhlédnout tento film, měl by před tím vypít aspoň tři láhve vína. V opačném případě dost možná usnete nudou.(16.3.2014)

Áno. Preveliká tonáž a filmársky to pôsobí skôr relaxačne, akoby to malo upútať divákovú pozornosť. Každý filmový záber napriek tomu upúta a v tom je sila celého snímku. Súhlasím s Jakubom - režisérsky zvládnutá práca pre málopočetnú divácku obec. Panos je ale do budúcna funkčný. To teda je.(11.10.2012)

• Bloody13

Neuvěřitelně, ale opravdu neuvěřitelně zdlouhavé sci-fi drama / psycho thriller, jehož děj by se zkratkovitě vešel do 12-minutového kraťasu, místo toho je neúměrně natáhnut na téměř dvouhodinovou stopáž. Tohle minimalistické představení pro pár postav, několik místností a skoro žádný děj však nevyvolá svou zvláštností nějaké napětí či depresi, ale pouze stav neutuchající nudy. Závěrečné WTF pak nechá zadupat do země i těch pár hezkých obrazů, které mohly zůstat v paměti. Debut nedebut, tohle mě zkrátka nasralo.(18.3.2012)

Vcelku originálně natočení sci-fi, ve kterém se toho opravdu moc neděje, ale zato se na něj dobře dívá. Minimalistická kamera s důrazem na detail tomu dodává atmosféru a hlavní hrdina mi moc připomínal Christiana Balea.(17.3.2013)

mám rád retro-sci-fi, minimalistické a psychedelické sci-fi a toto bolo oboje naraz a dosť divné na to, aby som to pochopil na prvý krát, no nebránilo mi to nechať sa vtiahnuť;(23.4.2014)