The Man in the Glass Booth

všechny plakáty

PAGE

Maximilian Schell měl u tohoto filmu smůlu, že ten rok měl konkurenta v Jacku Nicholsonovi za Přelet nad kukaččím hnízdem, jinak by musel za tuto roli dostat Oscara. Neuvěřitelný herecký výkon, to se fakt nevidí. ()

Daddko

Predlohou tejto psychologickej drámy (Muž v neprestrelnej klietke) je novela ktorú napísal Robert Shaw v roku 1967 (známejší ako úspešný anglický herec) a uvedená na scénach v USA a UK v v roku 1968. V roku 1975 bola sfilmovaná US režisérom Arthurom Hillerom. Ako to už býva, film bol na jednej strane prijatý odbornou kritikou a na druhej strane ostro kritizovaný za postoj k takému citlivému tématu ako je holocaust. Adolf Eichmann bol zadržaný v roku 1960 a následne popravený v roku 1962. A práve táto známa udalosť je základom celého filmu, avšak celý dej je od začiatku do konca vymyslený. Arthur Goldmann je úspešný podnikateľ židovského pôvodu, kombinácia extravagancie, chodiacej encyklopédie a paranoika. Ale jeho obavy sa nakoniec plnia, do bytu vtrhne skupina Izraelcov a po vzore Eichmanna ho unesú do Izraela. Z Mr. Goldmanna sa stáva veliteľ koncentračného tábora Carl Adolf Dorff, ktorý sa nesnaží svoju minulosť skrývať, naopak je na ňu hrdý a podrobne popisuje svoje skutky prezentáciou hodnou Hitlera/Mussoliniho a aroganciou Goringa. Najprv svedkovia v súdnej sieni potvrdzujú jeho identitu a činy, ale všetko sa náhle mení zistením že hlavné usvedčujúce dôkazy – rontgen zubov a chrbtice Mr. Goldmann sám zamenil aby mohol vystupovať ako veliteľ Dorff (všetko to samozrejme nesedí).Táto skutočnosť ho však dostáva do katatonického stavu (skamenel). Tým sa príbeh viacmnej končí do stratena. Vo filme exceluje ako kráľ Maximilán Schell, ostatní herci sú len pešiaci v jeho hre. Skutočne nevídaný zážitok. Scenár si mohol odpusť len tie neprirodzené útoky obecensva na klietlu. Pre mňa je film kontraverzný a neviem čo malo byť jeho hlavnou myšlienkov, Sú tam dosť rozporuplné veci ohľadne holocaustu ako aj právna stránka takéhoto súdneho procesu. Zarezonovala mi myšlienka (a nebolo to v takomto filme 1x) ako je to možné, že 6 mil židov sa temer bez odporu nechalo vyhladiť. Ale to si už musí divák vyhodnotiť sám. A pozor! Tento film Vás bude nútiť celý čas byť v strehu aby Vám čosi neuniklo a neustále premýšľať, žiadna oddychovka. ()