Trans

Tranz

Krimi / Thriller / Mysteriózní / Drama

Velká Británie / Francie, 2013, 101 min

• liborek_

Doufám, že móda tohoto typu filmu už pomalu odchází, protože tyto filmy jsou čím dál trapnější, hloupější, překombinovanější, prázdnější.... Z čeho se kritici mohli podělat slastí u Inception, je zde dovedeno k naprosté absurdnosti, a vlastně to vypadá, že divák už je úplně vedlejší. Podle tohoto mustru totiž nevznikají filmy, které by překrývaly různé významové roviny, různé zdánlivě neprůsečné látky a náměty k přemýšlení... Podle tohoto mustru vznikají jen narační guláše, pouhé hádanky či hlavolamy (!) - Primární otázkou zde je: "jak je to asi doopravdy?" (přičemž to "doopravdy" je zase jen umělcova fikce bez hlubšího smyslu; zkrátka jde o honbu za pointou). V Transu se vyprávění tolikrát otočí, tolikrát změní směr, že už vlastně nemá smysl ptát se, jaká je pointa (neřkuli "proč" je to tak, jak to je). Nula procent smyslu, sto procent efektů. Nevynucuju si tímto film jako od Dreyera nebo Tarkovského, ale balit tuctovou šestákovou zápletku do X protichůdných výsvětlení bez jasně daného příběhového rámce (a třebas i s otevřeným koncem) a tvářit se u toho jako tajemný hrad v Karpatech, je už opravdu jen pro odvážné. Takhle si film jako zábavu nepředstavuju. Závěrečná scéna s váhajícím Vincentem Casselem, zda zmáčknout nebo ne, je vyvrcholením trapnosti hlavolamových filmů a nabízí možné řešení "syndromu točící se káči": tj. bude se točit, dokud divák bude ochoten za tento balast platit. Neskutečná nuda.(20.6.2013)

// Distribútor: Fox, Searchlight // Počet premietajúcich kín v USA: 443 // Otvárací Víkend USA: $131,145 //(15.8.2013)

Našlapaný soundtrack a skvělý moderní vizuál. Jestli tohle není náhodou nový Danny Boyle. Mírný ústup z nejvyšších pozic, nicméně očekávám Dannyho brzký návrat do absolutní top ligy. Nižší kvalitu filmu zapříčinila z velké části nedostatečná kvalita materiálu. Příběh o tom jak ukrást drahý obraz a pak zapomenout kam se poděl asi nešel natočit atraktivněji.(29.7.2013)

Šestáková odrhovačka o utopických účinkoch hypnózy v hyper hektickom háve. Prehnane rozbúraný naratív chce strašne pôsobiť kúl, mind-bogglingovým dojmom, ale pri podrobnejšom náhľade z neho upútava len nadržaný kilipovitý fetiš a jeho formálna progresivita. Na úkor toho, dejové kľučky zaváňajú vyčerpávajúcou hystériou ktorá sa snaží zakryť prvoplánové atrakcie. Opojnosť či pedantnosť Tonyho Scotta sa tu nenachádza ani náhodou a jedná sa skôr o akési frivoľné jašenia sa naprieč audio-vizuálnym spektrom bez pridanej hodnoty Dannyho Boyla. Ťažko si môžem užívať nezáväzný žánrový mišmaš v ktorom absentuje rozvaha v dávkovaní "nespoľahlivosti", postavy sa utápajú v nonsensových rozhovoroch a popritom hrajú síce burcujúce, ale neefektívne načasované pumpovačky. Oceňujem ten zápal vo vymýšľaní ostrých twistov, odvahu hnať to permanentne do fakt napínavých krajností a aj tie špásovné sidekicky na účet niektorých protagonistov sú tiež fajn, ale celé sa mi to v hlave zafixovalo predovšetkým čo by poučné rebelantské cvičenie a nie ako zimomriavkový zážitok s diváckym orgazmom.(10.4.2013)

Dokonalá hra Dannyho Boylea s divákem. Film, který vás hned na začátku pohltí a nepustí a taky vám pořádně zaměstná mozkové buňky. Trans se zabývá hypnózou a probíhá hned na několika vrstvách, takže mnohokrát divák neví, co se zrovna odehrává pouze v mozku a co je realita, právě to mě na filmu bavilo nejvíce, užívala jsem si to odhalování, to jak moc jsem se chtěla dostat pod povrch a odhalit pointu, aby mi hned záhy Boyle ukázal, jak moc vedle jsem byla. Trans je velmi nepředvídatelný film s nejednoznačným vyvrcholením, až po nějaké době od zhlédnutí vám jednotlivé kusy začnou zapadat k sobě a i tak si nebudete zcela jisti, zda se vám obraz dokázal poskládat správně. Těch 101 minut uběhlo až neskutečně rychle, za což může velká dravost ze strany režie a pohlcující vizuál. Má velká slabost v podobě Jamese McAvyoe nezklamala, právě on táhne celý film a líbilo se mi, co Danny dokázal s touto postavou udělat od začátku do konce, výborný byl i Vincent Cassel a Rosario Dawson jistě potěší nejedno mužské oko. Výborný soundtrack už je pak u Dannyho Boylea samozřejmostí. Takové filmy já můžu a tohle se mi opravdu líbilo.(14.6.2013)

• - Natáčanie snímky prebiehalo na viacerých miestach vo Veľkej Británii, a taktiež vo Francúzsku. (MikaelSVK)

• - Tranz je už šiestym filmom Dannyho Boyla, ku ktorému napísal scenár John Hodge. (ludovit14)

• - Původně byl do role Francka obsazen Michael Fassbender. Kvůli časového harmonogramu natáčení však později odstoupil. (Ajka1)