Trans

• slovenský

Tranz

Krimi / Thriller / Mysteriózní / Drama

Velká Británie / Francie, 2013, 101 min

// Distribútor: Fox, Searchlight // Počet premietajúcich kín v USA: 443 // Otvárací Víkend USA: $131,145 //(15.8.2013)

• Superpero

I přes skvělý start se mi to nelíbilo. Vypadá to jako zajímavý film, ale v prostředku se z toho stane nekoukatelná nuda, ve které jsem se ztratil. Všichni jsou zhypnotizovaný a šukaj spolu. Fakt tam bylo spousta scén, kde jsem opravdu netušil, co se vlastně děje. Finální vysvětlení tomu dalo jakýsi řád, ale stejně je to skvěle natočená blbost. Navíc postava Vincenta Cassela má spoustu prostoru a přišlo mi, že naprosto nefunguje. Od Boyla si radši pusťte intrikami příbuzný Shallow Grave, je to bez hypnózy a je to super.(2.2.2014)

Tento film je, rovnako ako samotný Boyle, neuveriteľne prelietavá záležitosť. Na začiatku sa tvári ako polo-civilný cynický heist thriller s výraznými farbičkami, načo sa zvrhne v zvláštnu kriminálku s príchuťou mysteriózna. Lenže skutočne len príchuťou, pretože miesto skutočne zaujímavej záhady scenár len mystifikuje a mystifikuje až do záverečného akože wow odhalenia. Ale medzitým sa ešte stihne zmeniť na slovutnú drámu. Nechýba čierny humor, rozprsknuté hlavy, klasický záporák Cassel a krásna Dawson sa ukáže v rúchu Evinom. Ehm. Pochopte, toto nie je zlý film, ale ani extrémne dobrý. Film, ktorému sa podarilo dosiahnuť len to, čo chcel režisér a diváci ho nezaujímajú.(24.10.2013)

Ťuk! Ťuk! Ťuk! Roztomilá detektivka, střižená přesně dle dnešní módy. Jen hypnóza není tak klíčová jak se nám PR snažilo vnutit a obraz není tak úplně to o co se tu hraje. Příčetnost, lež, zloba, láska a nenávist. Boyle tenhle koktejl namíchal dle svého tradičního receptu a jeho rukopis je patrný skoro v každém záběru (kelímek hozený do kamery) jen zase možná ukázky prozrazovaly příliš. Cassel výborný, Rosario Dawson hlaďoučká a McAvoy mistrně střídá polohy a je nenápadným loutkařem celého Tranzu (nebo Transu?). Líbivé a ne úplně hloupé. Prvotřídní hudební složka vznikla pod dohledem Ricka Smitha.(13.7.2013)

POZOR, KOMENTÁR OBSAHUJE VYZRADENIE POINTY! Muži ako naprogramované stroje. Žena: hýbateľ prevodových pák. Niekdajšia milujúca bytosť si odstupom (pomsta chutí najlepšie vychladená!) vychutnáva odvetu za zlomené srdce. Spôsobené mužskou ješitnosťou, majetníckosťou, vzťahovačnosťou, žiarlivosťou a z nich plynúcou agresivitou. Všetky tieto spoileroidné tézy vizuálne úchvatne, zrozumiteľne a šťavnato nakombinované do vkusného komerčného filmu. Klipovitá estetika zločinecko - vzťahového príbehu podriadená hlavnej idei s názvom "Veliteľ je žena!" Poznámka na okraj: A keď nie je, zrejme by sa ňou stať mala. Pokiaľ to však dnes panujúca väčšina análnych, moci a peňazi bažných samcov nepochopí, bude sa neustále pitvať v sračkách. To znamená tápať v manipulačných hypnotických mrákotách majetku, šestákových, navonok zložitých filozofiách a prebíjaniach sa vedomosťami o čomkoľvek, napríklad o cene umeleckých diel a zmysle a pozadí tejto ceny, ako je tomu trošilingu aj tunág, v Tranze.(8.7.2013)