Trans

• slovenský

Tranz

Krimi / Thriller / Mysteriózní / Drama

Velká Británie / Francie, 2013, 101 min

Dany Boyle je režisér, jehož tvorba se nedá přehlédnout. Řemeslo má dokonale v malíčku, je kreativní a hravý, umí překvapovat technickými fígly a filmovými efekty. Ať už se pohybuje po půdě jakéhokoli žánru, dokáže vytvořit působivou podívanou a jeho režijní schopnosti často zakrývají chabý scénáristický fundament a přebíjí banální námět. Trans je na první pohled kriminálka o jedné loupeži, která se po počátečním úspěchu zadrhla a změnila v noční můru pro její aktéry. Loupež se totiž zdařila, otázkou zůstalo, kde je lup, kdo se všem snaží vytřít zrak, kdo a kým manipuluje a kdo tahá za drátky. I když mi bylo jasné, že Boyle si hraje především se mnou jako divákem, na tu hru jsem bez problémů přistoupil a za sebe můžu říct: bavil jsem se nejspíš víc než při všech třech Dannyho parťácích dohromady. Pro běžného návštěvníka letního kina je Boylův biják patrně příliš komplikovaný, připomíná složitou strategickou deskovou hru tam, kde většina hráčů očekává rozjuchanou párty hru bez nadměrného namáhání mozkových závitů. Já si ale všechny zvraty, kdy se zásadně měnil pohled na dřívější děj a jeho aktéry, opravdu užil a pranic mi nevadí, že v reálu by to s hypnózou takhle určitě nefungovalo. Trans podle mě spadá do nepočetné kategorie snímků, které si je možné vychutnat opakovaně a dokonce si jej při následné projekci víc užít. Celkový dojem: 95 %.(8.7.2013)

• Gimp

Antibobr. Nevim, dál.(13.9.2013)

Za žádných okolností nikdy nenuťte své partnerky k tomu, aby se kvůli vám zbavovaly svých bobrů. A o tom to celý je - naprosto dokonale jsem totiž ten film pochopil, a vy ne, heč... Ale teď vážně. Boylea mám rád právě proto, že mě baví jeho psychedelická režie i když sem tam nechápu, která zrovna v ději bije. Co je mi na druhou stranu úplně jasný, je, že musela Danníka strašně naštvat chvíle, kdy jej Nolan předběhnul s Inception.(30.6.2015)

• Superpero

I přes skvělý start se mi to nelíbilo. Vypadá to jako zajímavý film, ale v prostředku se z toho stane nekoukatelná nuda, ve které jsem se ztratil. Všichni jsou zhypnotizovaný a šukaj spolu. Fakt tam bylo spousta scén, kde jsem opravdu netušil, co se vlastně děje. Finální vysvětlení tomu dalo jakýsi řád, ale stejně je to skvěle natočená blbost. Navíc postava Vincenta Cassela má spoustu prostoru a přišlo mi, že naprosto nefunguje. Od Boyla si radši pusťte intrikami příbuzný Shallow Grave, je to bez hypnózy a je to super.(2.2.2014)

Danny Boyle je prostě borec. Trans není úplně jeho nejlepší film, ale to nic nemění na tom, že je schopnej natočit cokoliv, vysloveně cokoliv. Užil si to s kamerou v drogovém doupěti, v indickém slumu, kousek od slunce, s miliony v kufru nebo 127 hodin se potil ve skalách a teď pro změnu bude mít hlavní roli hypnóza a konfliktní zamotání celého příběhu s cílem šokujícího rozuzlení. No a povedlo se mu to. Možná je film trošku moc dynamický a trošku moc komplikovaný, ale to je prostě Boyle a právě proto ho mám tak rád. Celý tenhle film tak má hodně slušný koule a pět minut, co pět minut, se děje něco, co s příběhem udělá trojitou piruetu kolem celého scénáře. Pokud tohle překousnete, budete spokojeni.(16.10.2013)