Texaský masakr motorovou pilou 3D

Texas Chainsaw 3D

Horor / Thriller

USA, 2013, 92 min

• bestlama

[Viděno v České Republice, vole] Ty krávo, to mě poser kam chceš. Takže na popud místního Džury, hororového znalce, jsem zkoumal celou morální hodnotu Leatherface. Našel jsem akorát 30 dag točeného a nějaké to vepřové jelítko. Kdysi ještě Texaský Masakr byl opravdovým masakrem a nahánělo to hrůzu. Teď si s nohama na sedačce přede mnou a pivem v ruce 13x zívnu a udělám u toho trojitý salto mortale v sedačce. Tahle novota remaku, která zasáhla dnešní populační vlnu puberťáků už jde opravdu skromně do hajzlu. Kde je doba, kdy horor byl hororem a atmosféru tvořila jemné podkresující progresivní hudba, špatné barvy. Dneska to tvoří černošský rapper, který se tam asi profeloval a prosadil tam dyk more hiphop svou nigga hudbu, pár totálně nelogicky smýšlejících krav, ještě dementnější Leatherface než kdykoliv předtím (Který pozor, zastává prý morální hodnoty) a nějaké super vraždy. Celý film jsem uvažoval, že za vraždy napálím aspoň tu hvězdu, protože stály za to trošku a nechtěl jsem být tak příliš kritický. Ale když jsem čekal víc, tak jsem vlastně ani nic nedostal. Vražda jednou za dlouhou dobu a když čekáte víc, tak než řeknete Varlata na jatkách, tak je konec filmu. Který končí tak hloupě, ale tak předvídatelně. A scéna v dětském parku byla naprosto božííííí (Ironie, vole). Tohle nemá s texaským masakrem snad vůbec nic společného kromě úvodních titulek, motorové pily a maskou z kůže. Tohle je naprostá jednoduchá peachovina pro puberťáký , kteří slintají po moderních hororech bez špetky logiky, rozumu. Vzkaz pro Meca: "Vole, kozy tam nejsou, takže zase dáš jen 4* " Vzkaz pro Džuru: "Až se budeš chtít zase hádat 17 letej skrčku, jaký jsi hororový znalec a já hlupák, tak si přečti tučně vyznačenou větu"(12.1.2013)

Jen těžko bude nějaké pokračování texaského masakru lepší, než to z roku 2003. Tam bylo všechno dokonalé - atmosféra, herci a hlavně Leatherface. Tady to moc neklapalo. Zde se jedině dobře dívalo na Alexandru. Z chlápka s pilou žádný strach nešel, jak stavbou těla, tak ani maska ve mě nevyvolala pocit strachu, nebo úzkosti. Příběh docela zvláštní a SPOILER: dost mě překvapilo, jak se Alexandra tak rychle spřátelila se zabijákem, když před několika okamžiky zabil jejího kluka a další její kamarády...(18.7.2013)

KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILERY! Musel jsem zavést komentář, kde vylíčím podrobné dění filmu, je to prostě ten typ filmu, kdy chci vše tak nějak podrobněji rozepsat. Ze začátku připomínám, že toto je čtvrtý film motorové pily, který jsem viděl. První, hororová klasika z roku 1974 - no ten film mě moc neoslovil, dal jsem mu z milosti 3* (52%). Dále remake a jeho prequel - filmy z roku 2003 a 2006 - ty se opravdu povedly. U filmu z roku 2003 mi chybělo víc hororových prvků a lepší konec, jinač spokojenost se 4*(87%). U prequelu z roku 2006 šlo spíš o opravdový psycho masakr, kde chyběl lepší konec a hororové prvky, přesto super - 4* (80%). Zatímco tento Texas Chainsaw 3D (2013) je slabší než tyto novější filmy, ale je rozhodně lepší než ten původní masakr. Jak začít ? No, úvod je velmi zajímavý, jasně ukazuje co se událo na konci filmu Texaský masakr motorovou pilou (1974). Následně je přímé pokračování tohoto filmu asi jen pár minut po skonečení toho starého filmu. Takže úvodní scéna trvá skoro 10 minut a já jse příjemně naladěn. Dále se příběh vyvíjí. Hlavní hrdinka filmu Alexandra Daddario mě celkem zaujala, ale úplně mi moc nesedla. Příběh se vyvíjí tak, že jí přijde dopis, že zdědila dům po bláznivé rodině, kde žil Leatherface s ostatními členy retardované rodiny. Ještě připomínám, na začátku filmu místní vesničané totálně vypálili jejich obývák, kde všichni zemřeli až na Leatherfaca, který to přežil. Takže od 10 do zhruba 30 minuty je seznámení s postavami, celkem mě bavily, poté, co Alexandra se svými 3 přáteli dorazí do domu je vše takové klidné mírné, až po 30 minutě zhruba přistupuje na scénu Leatherface a je masakr! :-) Rozhodně v mírnějším stylu než jsem čekal. Hezky sekne hákem jednoho kluka, pak rozřeže vejpůl chlapa na háku. To už nebylo moc brutální pro mě, neuřízl mu nohy, ale rovnou jel pilou přes tělo, takže se obět ani moc netrápila. Následuje útek, kdy Alexandra unikne na karneval, kde je prozatím zachráněna policií. Leatherface mezitím upláchl. No a je to takové natahované, ve filnále se člověk doví, jak už jsem zminoval zezačátku, že Alexandra je sestřenicí Leatherfaca a že její babička jí odkázala i dopis, kde líčila, že se musí o Leatherfaca starat a že ten ji bude chránit - to se dovíme až na samém konci. No a konečné krvavé finále se mi celkem líbilo, ale nebylo moc drsné no. Alexandra pomůže Leatherfaca a on jí. Takže jsem z toho celkem byl na konci rozpačitý. Je to nejodlišnější příběh a místy scénář než u předchozích masakrů. Hororové prvky tu moc nejsou, je jich mnohe méně než ve filmech z roku 2003 a 2006. Krvavost tu je, krutost moc ne, oběti umírají celkem rychle a taky jich moc není. Napínavost tu také už je menší, zato je tu nepředvídatelnost. Ještě tak konec mě naštval, kdy policista nechá Leatherfaca v klidu s Alexandrou odejít. A ještě více mě naštvalo, že bylo Alexandře pak ukradené, že zemřeli její přátelé a pak v klidu se bude starat o dementního Leatherfaca. Takže scénář a nakonec vyvinutý příběh se moc nepovedl. Jako krvavost tu byla, rozhodně film potěší snad každého fanouška masakrů a řekl bych, že i spíš především fanouška novějších filmů o pile. Takže mam výtknu na pošahaný scénář, menší napínavost, menší hororovost a ujetý konec. Jinač režie a technická stránka je výborná, i kamera je v pořádku. Nějaké nápady film přinese, ale moc jich není, mohly tvůrci zkusit něco jiného. Takže nechci být přehnaně kritický, bavilo mě to od začátku, žádný velký problém s filmem nemám. Co se týče hudby, ta byla dobře zvolená, ikdyž tento skladatel se rozhodně moc nevyzná v hororech, sice tohle nebyl klasický horor, ale chtělo to trochu vypilovat no, na Jablonskyho, který složil hudbu k masakrům 2003 a 2006 nemá, ale šlo to. Zbytek hereckého obsazení byl v pořádku. Ještě 3D. Bylo ho tam hodně ? Ne, ani moc ne, asi tak ve 3 scénách. Nejdříve titulek Texas Chainsaw 3D, pak odhozená motorovka letící na obrazovku a asi nějaká ta krev letící, to je vše, takže 3D naprosto zbytečné. Takže ve vsýledku jsem mírně zklamán, ale zase ne až tak moc. Už mi to nepřišlo moc hrůzostrašné a jen v jedné chvíli, kdy jeden polda se vloupaval do sklepa Leatherfaca, tam mi to přišlo deprimující, nic víc. Takže hezky, ale jeměji nadprůměrná a rozhodně stravitelná záležitost. Hodnotím i tak na slušných 64% = ***(28.4.2013)

• chezush

No to snad... budu dělat, že jsem to neviděla, protože tak stupidní a amatérský film jsem dlouho neviděla. Po celou dobu filmu jsem měla všem chuť vrazit pár facek, nebo rovnou vzít tu motorovku a uříznout jim hlavy. Že hlavní hrdinka neumí běhat po schodech a přeskočit malinký plot, to ještě překousnu. Ale že se řídí pravidlem ''rodina na prvním místě, nevadí že mi chladnokrevně zabil kámarády'' to opravdu nedávám. Jsem nasraná a Luessenhop u mě skončil!(14.5.2013)

• MikeCool

Ono to zas až tak strašné nebylo, ale bohužel logika celého filmu a inteligence určitých postav film poněkud kazí. Lekací scény byli velmi účinné, vyděsili mě tak až jsem se málem zpotil. Pochválit by jsem mohl třeba i kvalitní gore scény, které byli dosti nechutné, ale i zde se vytratil takový ten nechutný pocit slabosti od žaludku, T.M.M.P.: Počátek byl po téhle stránce daleko lepší. Klasika zůstane klasikou a přidělávání nových prequelů bude mít na celou sérií Texaských masakrů spíše jen negativní dopad. Tohle už je film stvořený vyloženě jen pro zisk, bohužel.(20.6.2013)