13 duchů

Thir13en Ghosts

13 duchov

Komedie / Horor / Thriller

USA / Kanada, 2001, 91 min

V mnoha ohledech spíš průměr, ale nedá se tomu upřít, že to bylo efektní. A to tak, že hodně. Příjemná, poměrně atmosférická (a vizuálně dokonale vychytaná) duchařina, která si IMHO zaslouží 6,5/10. Vychází mi to cca na 3 a půl hvězdy a s ohledem na celkové hodnocení radši přidám, než uberu. Jen škoda, že snad až na toho potrhlého senzibila byly všechny hlavní postavy buď nezajímavé nebo vysloveně iritující.(2.9.2007)

Tak trochu typický horor se snaživými, ozvláštňujícími prvky (které zrovna moc nevyhledávám a které se dneska už nenosí) z počátku jednadvacátého století. Přesto na mě udělal dojem díky pár momentům a některými výběry duchů (hlavně Šakal byl fajn).(2.7.2013)

• JohnnyD

Nedotiahnuté, množstvo klišé, čudný scenár a vrchol všetkého - okuliare cez ktoré vidieť duchov. Najhoršie je, že pol hodiny po dopozeraní filmu som si nespomenul na to, ako sa to skončilo.(5.9.2005)

Mňa to čertovsky bavilo a to Silverovu a Zemeckisovu firmu Dark Castle Entertainment (ďalej napr. LOĎ DUCHOV alebo GOTHIKA) nijako zvlášť nemilujem. Bavili ma herci (F. Murray Abraham, v rámci možností umiernený maniak Matthew Lillard ale aj „Monk“), bavil ma šikovný scenár (v podzemí „skleneného“ domu sú duchovia, dostanú sa síce na poschodia, ale vidíte ich len ak si nasadíte špeciálne okuliare a oni vám môžu fyzicky ublížiť, len ak nie je v blízkosti to „správne“ sklo s čarovným hieroglyfom, ktorý krvilačných duchov zastaví), bavili ma vizuálne PRENÁDHERNE spracovaní duchovia (ak sa o nich chcete dozvedieť viac, pretože každý z nich má „vlastný“ príbeh, odporúčam bonusy na DVD), bavila ma nádherná výprava (keď uvidíte veľký sklený dom uprostred temného lesa, možno sa aj vy spýtate, či 13 DUCHOV nezískali oscarovú nomináciu za najlepšiu výpravu len preto, že sú „obyčajným krvákom“) a bavili ma nekompromisne krvavé scény (Silver a Zemeckis sú si v podstate sami sebe pánmi a nemusia brať ohľad na nejakú trápnu MPAA, ale nakrútiť si poriadnu masakru). Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/146838/13-duchov-80.html(12.9.2005)

• hippyman

no musím uznat, že přes pramalá očekávání mě tenhle pseudohoror ještě víc zklamal... čekal bych shannon coby miss mokré tričko a větší bodycount (potažmo vykreslení charakterů postav a prostě spoustu dalších věcí, co tam prostě nebylo), takže nebudu asi snad ani ztrácet moc času psaním o tom, jak to bylo hrozný. bylo to dost hrozný a ta jedna ušušňaná hvězda snad mluví sama za sebe. tady Pan Zemeckis trochu šlápnul vedle.... 20%(17.9.2009)