13 duchů

13 duchov

Komedie / Horor / Thriller

USA / Kanada, 2001, 91 min

• Jordan

no dobre, duchovia vyzerajú smiešne, asi to pustím svojim deťom (keď niekedy nejaké budem mať) aby boli poslušné. A budem im hovoriť: "Keď nebudete jesť špenát, zavriem vás do skleneného domu." Akonáhle však vyrastú a dosiahnu vek viac ako 4 ROKY, tento film sa stane nepoužiteľným. Síce sa maskéry snažili, ale zbytočne, lebo po komplexnom zhliadnutí ich prácu nik neocení. Navyše tam hral ten príšerný vyškerený herec . . .(21.8.2005)

Je to celkom dobrý horor. Má dosť dobrý príbeh o jednej rodinke, ktorá po svojom strýkovi zdedí veľký, moderne pôsobiaci dom so sklenenými stenami, ale keď už sú na mieste, dom sa nepriepustne uzavrie a tak až neskoro zistia, že v dome je zavretých dvanásť, väčšinou vražedných duchov a od strýka to bola pasca, pretože tam potreboval aj ľudské obete. Spracovanie je celkom slušné, síce táto zaujímavá tématika mala výrazne väčší potenciál, ale ani táto verzia nie je zlá, po akčnejšom úvode sa už dej presunie do domu, kde sa nejaký čas len divák zoznamuje s postavami a myšlienkou filmu, ale celý čas je to celkom slušná zábava, ktorá sa zaobišla bez výraznejšie slabých miest. Hororových scén tu nie je až tak moc, ale aspoň tie sú celkom dobré. Chcelo by to väčší počet obetí, pretože až na úvod ich tu je dosť málo, ale tie sú väčšinou obsahovo aj vizuálne dobre zvládnuté a tak nechýba napríklad efektné rozlomenie človeka alebo preseknutie dverami. Najviac sa mi páčí úvodné chytanie ducha masového vraha, ktoré je vrcholom filmu. Po stránke typických hororových prvkov tu moc nie je o čo stáť, ešte v úvode celkom cítiť snahu, ale potom už vôbec. Ale pochváliť môžem výber duchov, sú rozmanití a väčšinou aj zaujímaví a minimálne ten posledný chytaný v úvode si vie získať rešpekt, len nedostali dostatok priestoru. Herecké obsadenie nie je zlé. Tony Shalhoub v hlavnej úlohe, alebo aj Matthew Lillard, len pri väčšine mi moc nesadli herecké výkony. Réžia mohla byť aj lepšia, no sklamaný nie som, ale aspoň technická stránka je až na pár detailov výborná. Škoda, že si tvorcovia pre príbeh vybrali práve uzavreté miesto s pár ľuďmi, takže sa duchovia ani nemohli moc prejaviť. Keby bol celý film v štýle úvodu, pravdepodobne by to bolo o dosť lepšie, ale aj takto je to celkom slušná zábava. Objektívna kvalita filmu- 62%, film sa páči mne na 64%.(19.2.2012)

• petero

Sračka ktorá ma odradila aj od Ghost Ship čo musí byť rovnaká blbosť pretože Steve Beck na poste director nemá čo hľadať a Raimi by sa mal nad sebou vážne zamyslieť, čo produkuje. Radšej nič ako takýto shit.(5.8.2006)

Asi půjdu proti proudu. Jako béčková jednohubka to vůbec nebylo špatné a skvěle jsem si to užil navzdory všem velkým i malým lapsům ve scénáři, v logice i v nepatrných detailech. Záměna strachu za akční krvavou blouděnou nevadila. Dům-stroj je nádherná a působivá kulisa, duchové byli správní bubáci a některé nápady mě opravdu bavily.(1.12.2012)

V mnoha ohledech spíš průměr, ale nedá se tomu upřít, že to bylo efektní. A to tak, že hodně. Příjemná, poměrně atmosférická (a vizuálně dokonale vychytaná) duchařina, která si IMHO zaslouží 6,5/10. Vychází mi to cca na 3 a půl hvězdy a s ohledem na celkové hodnocení radši přidám, než uberu. Jen škoda, že snad až na toho potrhlého senzibila byly všechny hlavní postavy buď nezajímavé nebo vysloveně iritující.(2.9.2007)

• - Na začátku filmu jede v domě Arthurovi rodiny během snídaně na pozadí v televizi původní film 13 Ghosts. (Chatterer)

• - Ze všech makeupů použitých ve filmu trvalo nejdéle vytvoření masky pro "The Angry Princess" a to pět hodin. (Chatterer)

• - Strýc Cyrus (F. Murray Abraham) nesie meno hlavného hrdinu z pôvodného filmu 13 Ghosts (1960). (Sociopath)