Jack Reacher: Poslední výstřel

Jack Reacher: Posledný výstrel

Jack Reacher

Akční / Krimi / Thriller / Mysteriózní

USA, 2012, 125 min

Slušný krimithriller z nesupermanské linie Tomových rolí (VÁLKA SVĚTů, VALKÝRA...). Titulní hrdina se sice taky přesily nezalekne, ale místo skotačení na mrakodrapech pracuje hlavně mozkem. Že údajně nemá stejnou výšku jako jeho literární předloha, je mi zcela u řitě. Stejně tak nepovažuju za vyslovenou chybu, že od začátku víme skutečnou identitu "šíleného" střelce, po kterém se pátrá - na tomhle snad stál celý COLUMBO, že vraha znáte a jen sledujete, jak se ho dopátrá hrdina.(23.4.2013)

Pokud na mne nějaký konspirační trojúhelník typu česká vláda - FBI - Bilderberg vytasí nějaké to obvinění z vraždy, tak dám zívnutím najevo, že chci na místo Jacka Reachera a s vědomím brzké svobody si půjdu poklidně lehnout. Jack se totiž odněkud vynoří, celé to za mne vymyslí, vybojuje a výsledkem jeho činnosti bude můj čistý trestní rejstřík. Mám zkrátka rád, když se najde někdo, komu nečiní problém postavit se mocným tohoto světa a když je to formou akční pohodovky, tak jsem ochoten se u toho slušně pobavit.(7.3.2013)

Cruise jako adoptivní syn Stevena Seagala a James Bonda? Ale ne, spíš unavenej chlápek od vedle, kterýho toho viděl a zažil až příliš a shodou okolností většina z toho spočívala v geniálních dedukcích a rvačkách se zelenými mozky. McQuarrie má rád tradiční žánry, v Únoscích si půjčoval z westernu, tady uctívá staromilský pomalý thriller s pozvolně dávkovanými informacemi a anachronicky pomalými tracking-shoty a zneklidňujícími náznaky. Není to vůbec zlé, alespoň pokud člověk akceptuje tuhle nejasnou partii mezi campem a smrtelnou vážností. Hodně mě bavila expozice (kterou všichni proklínají), dost jsem naopak odpadával u scén, kde Cruise a) moralizuje (fakt má pocit, že mu někdo toho protisystémového rebela sežere?) b) vystupuje v řečech ostatních postav bezmála jako mytický superhdina, ačkoli k ničemu podobnému není důvod. Jako detektivka to každopádně ujde (ono se jich zas tolik netočí, takže člověk ocení, když se povede nějaký ten dedukční twist), jako thriller to má vousato-knírato-kožené kouzlo, jako camp dostatek lákadel (Herzog a Duvall jsou perfektní, koupelnová bitka potencionálně kultovní). Jako thrillerový začátek "reacherovské" série? No, vůbec jsem nepochopil, co chce McQuarrie vytáhnout proti konkurenci krom zmateného těkání mezi humorem a vážností, vydařených sebeshazovačných fórů a světa, kde se chvilku hraje na ultra-realismus a chvilku na strunu, na kterou brnkal třeba takový původní A-Team. Kdyby se vystříhal heroického bombastu a zůstal při zemi, mohla to být důstojná rozvážná krimi. Ale to by pak zas nebyl dostatečně Reacher, že? Čtyři za to, že jsem se tím větší část těch dvou hodin výborně bavil, někdy možná i proti důstojným záměrům tvůrců a úporné snaze malého Toma být v padesáti tvrdý jako žula a svůdný jako Kupid. P. S. Někdo by Chrisovi měl vysvětlit, že blondýny s velkýma očima jsou fajn, ale to jejich bezdůvodné zizání do kamery nepůsobí vůbec duchaplně.(19.12.2012)

Tohle kasovní trhák hádám asi moc nebude. Přišlo mě, že Tonda se do této role moc nehodil, ale to je jen o pocitu, spíše jsem ho nikdy neviděl hrát podobnou postavu. Takže je to o zvyku. Záporák je zoufale nevyužitý a závěr mě dal trošku vzpomenout na Tango a Cash. S tím rozdílem, že Cashe hraje 80ti letý Robert Duvall. Přemýšlím že druhý díl by mě i docela zajímal.... 70%(14.5.2013)

Dôkaz, že milovníci knižných detektívok a valiaceho sa deja v nich nemusia pred návštevou ich žánru v kine absolvovať frontálnu lobotómiu. Jack Reacher je síce len výnimka potvrdzujúca pravidlo o zámerne stupídnom deji konzumných krimi z dôvodu hlúpnutia populácie ako celku (všeobecne sme hlúpejší než boli ľudia pred 50. -60. rokmi), ale vďaka Bohu za ňu.(20.1.2014)