Jack Reacher: Poslední výstřel

(neoficiální název)

Jack Reacher: Posledný výstrel

Akční / Krimi / Thriller / Mysteriózní

USA, 2012, 125 min

Hned ze startu zmíním, že plné hodnocení dávám jen z jediného důvodu, a tím je můj absurdní omyl, když jsem (asi z nepozornosti) nepochopil, že film hned ze začátku vyzradil, kdo NENÍ vrahem. Díky tomu se mi Jack Reacher jevil jako perfektně promyšlený thriller, který diváka vybízí k promýšlení a neustálému přehodnocování několika variant možného rozuzlení. Obvyklí podezřelí to sice nejsou, ale na akční film to působí zatraceně chytře. Jack Reacher je pak nekorunovaný král této chytrosti a má v sobě i něco ze staré školy, což ocení nejeden milovník Smrtonosné pasti... 130 minut bez jediného zaváhání, drsný záporák i jedna scéna humoru - to vše si můžeme odškrtnout. Zamrzí jen několik her na náhodu a menších klišé. 9/10(1.6.2013)

Rád bych tento komentář věnoval velkému kritikovi, supermanovi této databáze, jenž zde Cival zove se. Snímek Jack Rýčer je zemitý, až skoro rašelinovitý typ nadýchaného filmu s okvětními lístky na Cruisovo dužnatém stvolu, je však také trochu slatinný s fantastickými skleníkovými efekty. Tu film rachtá, tu se klepe a ondy zase břinká o cifku kamery jako chlípný děd na své ukulele. Trpělivě projektuje a blatantně odkrucuje scény, ve kterejch nikdo nikam nespěchá. Z filmu odlétají špony bratru za dvě padesát. Milý, až téměř roztomilý, oldschool pro milovníky filmu, odvarovníky máku a linkovníky Fily. Fajnově se na to ťapká, ňufá a harcuje. Čest všem karosářům z první linie.(28.12.2012)

Slušný krimithriller z nesupermanské linie Tomových rolí (VÁLKA SVĚTů, VALKÝRA...). Titulní hrdina se sice taky přesily nezalekne, ale místo skotačení na mrakodrapech pracuje hlavně mozkem. Že údajně nemá stejnou výšku jako jeho literární předloha, je mi zcela u řitě. Stejně tak nepovažuju za vyslovenou chybu, že od začátku víme skutečnou identitu "šíleného" střelce, po kterém se pátrá - na tomhle snad stál celý COLUMBO, že vraha znáte a jen sledujete, jak se ho dopátrá hrdina.(23.4.2013)

Cruise jako adoptivní syn Stevena Seagala a James Bonda? Ale ne, spíš unavenej chlápek od vedle, kterýho toho viděl a zažil až příliš a shodou okolností většina z toho spočívala v geniálních dedukcích a rvačkách se zelenými mozky. McQuarrie má rád tradiční žánry, v Únoscích si půjčoval z westernu, tady uctívá staromilský pomalý thriller s pozvolně dávkovanými informacemi a anachronicky pomalými tracking-shoty a zneklidňujícími náznaky. Není to vůbec zlé, alespoň pokud člověk akceptuje tuhle nejasnou partii mezi campem a smrtelnou vážností. Hodně mě bavila expozice (kterou všichni proklínají), dost jsem naopak odpadával u scén, kde Cruise a) moralizuje (fakt má pocit, že mu někdo toho protisystémového rebela sežere?) b) vystupuje v řečech ostatních postav bezmála jako mytický superhdina, ačkoli k ničemu podobnému není důvod. Jako detektivka to každopádně ujde (ono se jich zas tolik netočí, takže člověk ocení, když se povede nějaký ten dedukční twist), jako thriller to má vousato-knírato-kožené kouzlo, jako camp dostatek lákadel (Herzog a Duvall jsou perfektní, koupelnová bitka potencionálně kultovní). Jako thrillerový začátek "reacherovské" série? No, vůbec jsem nepochopil, co chce McQuarrie vytáhnout proti konkurenci krom zmateného těkání mezi humorem a vážností, vydařených sebeshazovačných fórů a světa, kde se chvilku hraje na ultra-realismus a chvilku na strunu, na kterou brnkal třeba takový původní A-Team. Kdyby se vystříhal heroického bombastu a zůstal při zemi, mohla to být důstojná rozvážná krimi. Ale to by pak zas nebyl dostatečně Reacher, že? Čtyři za to, že jsem se tím větší část těch dvou hodin výborně bavil, někdy možná i proti důstojným záměrům tvůrců a úporné snaze malého Toma být v padesáti tvrdý jako žula a svůdný jako Kupid. P. S. Někdo by Chrisovi měl vysvětlit, že blondýny s velkýma očima jsou fajn, ale to jejich bezdůvodné zizání do kamery nepůsobí vůbec duchaplně.(19.12.2012)

Dnes byl ten den, na který jsem si Jacka šetřila. Naprosto mi to sedlo. Fajn akce, občas mi záběry, jak Jack řídil, připomněli podobné snímání u Speeda Racera. Jack byl chytrý i nabouchaný, ale nebyl nesmrtelný a nevěděl všechno. Prostě je opravdu dobrý bývalý voják. Helen měla krásné oči, za kterými se skrývala inteligence, které by vtipy o blondýnkách nečekaly. Upřímně docela ráda bych si přečetla knihu, protože bych chtěla vědět, co se Jackovi honilo hlavou, až tak mě jeho postava zaujala. Bavila jsem se, Tom nepůsobil zakrsle a příběh chytře odsýpal. Nebylo v něm místo pro slitování, konečně.(21.3.2016)

• - Jack Reacher (Tom Cruise) během soubojů použil chvaty pouličního bojového stylu KFM (Keysi Fighting Method). (Ouwen)

• - Werner Herzog alias Zec je ve filmu nazván příjmením Člověk, které si následně Reacher přeloží do anglického Human. (Tessy98)

• - Jack Reacher (Tom Cruise) slávi narodeniny 29. októbra, rovnako ako Lee Child – autor predlohy. (Marcin)