Jack Reacher: Poslední výstřel

Jack Reacher: Posledný výstrel

Jack Reacher

Akční / Krimi / Thriller / Mysteriózní

USA, 2012, 125 min

Nečekaně obyčejná, ale možná právě tím dobrá kriminálka, natočená tak nějak postaru. Do paměti se mi zapíše díky jedné z nejzábavnějších automobilových honiček, co jsem v poslední době viděl, a taky slyšel (zvukové efekty jsou mimořádné). I ostatní scény, ve kterých dojde na akci, ale považuji, díky citu pro detail, za hodně vydařené a uvěřitelné. Možná až na tu řež v koupelně, kde se ty dvě gorily snaží demonstrovat, že jim jejich dlouhé zbraně na malém prostoru k ničemu nejsou, až moc okatě. Asi největší slabinou filmu je Rosamund Pike, jejíž snaha předvést co nejlepší výkon vyznívá mezi ostatními obyčejně domluvenými replikami, tak nějak nepatřičně a klidně mohla ubrat.(2.12.2013)

• Gemini

Víc než cokoliv jiného rozhodně ten nejvíc WTF film, jaký jsem za poslední rok dva viděl. Viděl jsem snahu natočit ryze oldschoolovou konspiračku s hustokrutým ranařem "žijícím mimo systém a nad ním", provozujícím svoji existenci ve jménu spravedlnosti, jaké se obvykle v poněkud pokleslejším formátu točily v sedmdesátých a osmdesátých letech. K tomu jsem viděl prapodivně kombinovanou akci - podle současného trendu přímočarou a tak trochu špinavou, ale zároveň ukrutně naivní (jakmile se začalo střílet). No a pak tu byla ta poslední "část"... ta kterou nejlépe vystihuje přesvědčivě vyděšený výraz Rosamund Pike (mimochodem jí to tu výrazně nadprůměrně sluší). Myslím, že mimicky nemohla myšlenku "proboha s kým jsem to tady zavřená" ztvárnit lépe. Werner Herzog aka Zek Člověk a jeho k posmání drsný pseudofilozofickobondovskopadoušský výstup (s Herzogovou typickou angličtinou okořeněnou ruským přízvukem) prokládaný godlike combat skillz titulní postavy se musí zapsat zlatým písmem do historie...něčeho. Jestli to bylo celé sofistikovaný humor, tak měl dost nešťastnou formu, protože se všichni pořád tváří smrtelně vážně - výjimkou jsou povinné podle žánrového pravítka narýsované hlášky buď Cruise nebo Duvalla. No pokud to shrnu, tenhle film mi přinesl jediné pozitivum - vtipnou rodinnou diskuzi při grilovačce na téma "kdo by měl hrát Jacka Reachera, kdyby ho někdo natočil normálně":) Takže ode mě 50%, protože je to naprostá mimóza, ani ryba ani rak. A BTW vyhrál Ray Stevenson, ale jen proto, že Rock je na pohled větší sympaťák;)(22.8.2013)

Slušný krimithriller z nesupermanské linie Tomových rolí (VÁLKA SVĚTů, VALKÝRA...). Titulní hrdina se sice taky přesily nezalekne, ale místo skotačení na mrakodrapech pracuje hlavně mozkem. Že údajně nemá stejnou výšku jako jeho literární předloha, je mi zcela u řitě. Stejně tak nepovažuju za vyslovenou chybu, že od začátku víme skutečnou identitu "šíleného" střelce, po kterém se pátrá - na tomhle snad stál celý COLUMBO, že vraha znáte a jen sledujete, jak se ho dopátrá hrdina.(23.4.2013)

// Distribútor: Paramount // Počet premietajúcich kín v USA: 3,352 // Otvárací Víkend v USA: $15,210,156 //(4.9.2013)

Hlavná postava je zaujímavá a Tom Cruise jej dáva osobitý rozmer ( ... taký .... komicko-seriózny). Jack Reacher je vlažná akčná pohodovka na jeden večer. Príjemne pobaví, poskytne aj nejakú tajomnú zápetku, ktorá časom naberá klišé nad klišé, ale vlastne o tom Jack Reacher bol. Hlavne potešil.(29.6.2013)