Jack Reacher: Poslední výstřel

(neoficiální název)

Jack Reacher: Posledný výstrel

Akční / Krimi / Thriller / Mysteriózní

USA, 2012, 125 min

Těžko něco očekávat od filmu s tak triviálně jednoduchým názvem, obyčejným marketingem a průměrnými plakáty. Jenže opak je pravdou. Je to neskutečně chytře natočené v rámci žánru, nutno smeknout před invencí a chytrostí režiséra. Cruise je více než civilní hlavní hrdina, narozdíl od mašiny Jacka Bourna, či pitbulla Daniela Craiga (mám rád všechny tři). Ale zatímco zmiňovaní hlavní hrdinové jiných sérií jsou vyznavači dynamického střihu, syrové režie, kamerových filtrů a kinetické akce, Jack Reacher si jede v klidu, s rozvahou a full kontaktními souboji bez jakýchkoliv zlepšováků. Je to krásně pomalé a hypnotické. Jedna z nejlepších krimi posledních let, která je herecky brilantně zvolená a stylizací naprosto bombasticky trefená. Některé záběry na "síň slávy", zvuk na Oscara.(11.1.2013)

Dôkaz, že milovníci knižných detektívok a valiaceho sa deja v nich nemusia pred návštevou ich žánru v kine absolvovať frontálnu lobotómiu. Jack Reacher je síce len výnimka potvrdzujúca pravidlo o zámerne stupídnom deji konzumných krimi z dôvodu hlúpnutia populácie ako celku (všeobecne sme hlúpejší než boli ľudia pred 50. -60. rokmi), ale vďaka Bohu za ňu.(20.1.2014)

Naozaj slušná nádielka pre nenáročného diváka, ktorá ale nesklame ani prísnejšieho filmového nadšenca. Vo všetkých ohľadoch podarené. Zápletka je veľmi mazaná, dej ukrýva a odhaľuje viacero dobre zvládnutých a nečakaných zvratov počas filmu, ktoré mu pridávajú na atraktivite a cítiť z toho atmosféru klasického mixu akčných thrillerov z 80.-90.-tych rokov. Režisérsky top, veľmi svižne odsýpajúce aj napriek minutáži a dovolím si povedať, že niektoré scény sa časom zaradia k ikonickým scénam vo svojom žánri, napríklad vedľa tých z Die Hard, či Payback. Herecky veľmi prirodzené, charaktery postáv sú sympatické tie, ktoré majú byť a výber záporákov na jednotku. Dialógy svižné, o originálne hlášky nebola núdza, miestami z nich síce bolo cítiť béčkovosť, ale nevadilo mi to tak ako pri iných filmoch, ktoré sa hrajú na oscarových nominantov. Chcelo by to viac podobných filmov v tomto žánri. 85%.(28.10.2013)

První film v multikině tento rok a hned uragán jak svině. Nahánečka mustanga s audinkou, chutnala líp než dobře ugrilovanej steak. Přestřelka v lomu, luxus všech luxusů, skvěle nazvučená, mistrovsky zrežirovaná, měla šmrnc a přímý tah na bránu. Hlavní postava byla tak zvláštní, že ani nevím jestli jí Tomík zahrál dobře nebo ne. To u Rosamund jsem rád, že jsem se jí kdysi v v jedný bondovce rozhod žrát, protože ted jsem se bažil každýho záběru ve kterým byla. Hold kočka a ještě dobrá herečka, to je kombinace, před kterou enšpígl mile rád stahuje trencle. Ze všeho nejvíc mě tenhle biják připomínal některý pecky Steva McQueena. Mělo to fakt všechno,napětí, akci, zajímavej příběh, bitky, přestřelky, výborný finále, zajímavý postavy. Všechno působilo opravdově a poctivě. Závan 70.let podpořila i výborná kamera, která se při fightu či přestřelce netřepala jak vožralá kráva, ale hezky stála na místě a dělala to co má, natáčela film a ne realitu. Že film trvá 130 minut jsem zjistil až teď, lepší výsledek už film mít ani nemůže.(17.1.2013)

Cruiser hrál tak, až málem vypustil svého thetana. Strýko Hubbard by na něj byl hrdý! Dokonce i já musím uznat, že sundavá jinak špičkovému dílu pouze jednu cípatku z pěti možných. Jestli spáchá pár pokračování, dobrovolně zatáhnu celou rodinu na auditing, nechám si narvat do prdele e-meter a až mě bude otlapkávat Travolta, ani neceknu!(21.3.2013)