Robot a Frank

Robot and Frank

Komedie / Drama / Sci-Fi / Krimi

USA, 2012, 85 min

V jednoduchosti je krása. Niekedy k sci-fi nepotrebujete zbytočné CGI efekty, neutíchajúcu akciu alebo pútavé vesmírne lokácie, pokojne stačí ak má film „srdce“. A Robot & Frank ho má naozaj veľké. Decentný príbeh o dožívajúcom zlodejovi-dôchodcovi s Alzheimerom, ktorému robí spoločnosť najnovší model robota a postupne sa z nich stanú nerozluční priatelia možno znie absurdne, ale počas diania zbytočne netlačí na city, je podaný s neuveriteľnou ľahkosťou a citom, takže mu odpustíte aj jeho predvídateľnosť. Všetko dopĺňajú kvalitné herecké výkony a jemný decentný humor. Nápad spojiť robota s dôchodcom je značne originálny, ale viac menej ostáva len u toho, ďalej sa o nejakom výraznom deji nedá hovoriť. Robot & Frank určite nebude búrať rebríčky „najlepších filmov“, ale niekedy úplne stačí ak po skončení ostane príjemný pocit na duši. Možno objektívne by to bolo za 3*, ale za tú pozitívnu atmosféru subjektívne prihadzujem aj tú polhviezdičku navyše a na CSFD zaokrúhľujem smerom nahor bez akýchkoľvek výčitiek. CELKOVO: 3,5*(20.2.2013)

• cukorek

Nostalgiou dýchajúci príbeh v ktorom nalakovaná, biela plechovka nabúra každodenné počínanie staršieho pána, mi miestami pripadal ako reklamný teleshoping, ktorý ponúka okúzľujúce a prácu zľahčujúce pomôcky do domácnosti. Hlavným produktom sa však stáva robot, ktorý má plné využitie pri každej činnosti. Zanedbaný dizajn robotov ako aj ich pohyb sa nedal prehliadnuť. Ani vzťahy medzi jednotlivými postavami nenabrali potrebnú dávku emócií a tak len občasným humorným pokropením sa hasil Schreierov "horiaci most" spájajúci umelú inteligenciu a osudové starnutie bývalého zlodeja. Bol som zvedavý hlavne na Liv Tyler, ale ani ona svojou krátkou prítomnosťou náročnejšiemu divákovi pôžitok nezlepší. 40%(1.2.2013)

Nema to len robta a franka, ale aj hlavu a patu.(1.2.2013)

Milý malý film (rozpočet dva a půl milionu dolarů), u kterého sice po prvních pár minutách přesně víte, kam se bude ubírat, ale stejně mu to nakonec (pravděpodobně) odpustíte. Frank je bývalý trestanec s pokročilým Alzheimerem, jenž si v minulosti poseděl v chládku za své zlodějské přečiny. Teď žije stárnoucí muž sám a jednou za týden ho navštěvuje jeho syn, který mu koupí robota, aby mu vypomáhal v domácnosti a staral se o jeho duševní zdraví. Frank nejdřív není přítomností mechanického společníka vůbec nadšen, ale poté co zjišťuje, že robot není schopen rozlišit mezi správným jednáním a kriminální činností, rozhodne se s jeho pomocí provést poslední prácičku/y. Nesklízejí se tu auta ani nespouští hotelová postel na kladce, ale krade kniha a šperky mladého manželského páru. To vše v rámci zachování „vyššího dobra“. Je třeba upozornit na to, že film funguje hlavně díky vynikajícímu Franku Langellovi, starému morousovi trousícímu hlášky („Zmizte, vy usmrkanci.“ „Co je to za zmetka?“), které by stejně dobře připadly snad už jen Clintu Eastwoodovi. Zbytek obsazení je bohužel jedním slovem příšerný (až na Susan Sarandon, ta ujde), což přičítám zejména malému rozpočtu, který nedovoloval lovit v áčkových vodách. Rezignovaný James Marsden se raději ani nesnaží tvářit, že by uměl hrát (v čemž má pravdu, protože opravdu neumí) a Liv Tyler je se svou konstantě ublíženou tóninou hlasu mimořádně otravná. Závěrečný zvrat ve vztahu dvou postav (nechci zbytečně spoilerovat) působí jako vycucaný z prstu, na druhou stranu Frankovo rozhodnutí, jestli učiní jistý „morální“ krok a přijme tak následky stáří a chřadnoucího duševního stavu mi přišlo hodně fajn. P.S. Pokud by někdo věděl, kde sehnat skladbu ze závěrečných titulků, byl bych rád, kdybyste se mi ozvali. Zájemci si ji můžou zatím pustit zde, ale zajímalo by mě, jak funguje YouTube počítadlo, zřejmě započítává pouze jednu návštěvu denně, neboť jenom já jsem si dnes písničku pustil už nejméně třicetkrát. : ) 70%(26.1.2013)

Velmi příjemný příběh o vztahu robota a člověka. Vedlejší role syna a dcery mi tam přijdou celkem zbytečné - místy až otravné, Frank Langela to zvládá bez problémů sám. Není to žádný zázrak, ale neurazí.(31.1.2013)