Argo: Nebezpečný útek

Drama / Thriller / Historický

USA, 2012, 120 min (Director's cut: 129 min)

Mezi filmovými fanoušky je už dávno známý fakt, že Ben Affleck je mnohem lepší režisér než herec. Tak dobrý režisér, aby si uvědomil meze svého hereckého kumštu a přizpůsobil tomu obsazení hlavní postavy, ale zjevně není. Bohužel. To, co buduje Ben Affleck na režisérském postu, mu tentýž Ben Affleck shazuje v hlavní roli svým bezkrevným výkonem. Určitě není trapný, ale tohle chtělo obsadit špičkovým charakterním hercem. Pořád tady zůstává schopnost Bena Afflecka vytvářet a udržovat napětí, pečlivost v dokonalém zachycení atmosféry 70. let a stejně tak i revolučních poměrů v Iránu po pádu šáha. Na poli politických thrillerů sice nejde o absolutní špičku, protože se Ben Affleck nevyhnul pár zbytečně patetickým momentům nebo dojímání se při rodinných scénách, divákovo napětí navíc kalí fakt, že film natočený podle skutečné události nemá čím překvapit, víte zkrátka od samého začátku, jak to dopadne. Na druhou stranu jde o silný nadprůměr, je radost koukat na tak kvalitní zrealizovaný scénář. Celkový dojem: 75 %.(19.4.2015)

Historické nepřesnosti neřeším, protože tenhle film ve své podstatě není o jedné záchranné akci, je o životním postoji, o těch, kteří jsou ochotni obětovat se pro dobro ostatních, jít proti systému i pravidlům. Momentální záplava nezávislých filmů, které podobnou tematiku zpracovávají, i když různými způsoby, mě jen a jen těší. A Ben Affleck? Jako herec nikdy nebude špička, ale jako režisér je s každým filmem lepší a lepší. Když jde navíc o téma, které je pro něj osobní, dokáže nakonec zaujmout i herecky. A opět má mnoho kladných bodů za to, kolik úžasných seriálových herců do svého filmu obsadil. Jen tak dál, Bene! O tomhle to všechno je.(10.2.2013)

Velmi dobře odvedená práce, která pro mě však zůstává ve stínu například perfektního snímku Baader Meinhof Komplex. Affleck se stává stále výraznější osobností současného Hollywoodu a může si dovolit mnohé (třeba jako jediný příliš neodpovídat svému reálnému předobrazu, jinak je casting působivý:)). Ten příběh má vnitřní sílu, ať už šťouchnutí do Hollywoodu nebo samotné vnímání "vysokých míst ve filmu" na zadržování civilistů Íránu. Kritika však nebije do očí, filmu neškodí a být v něm více emocí (ke komu mám mít sympatie? ano, přeji jim, aby utekli, ale komu to vlastně přeji? špionům? Není vlastně ten pocit víc poháněn "lidstvím" než uměním režiséra/scénáristů vytvořit vazbu na postavy? nebo mi to vlastně má být jedno...?), tak by rozhodně šlo o nezapomenutelný film.(27.1.2013)

Argo drát. [Kino](22.11.2012)

[imdb: 8.2/10] | me: Poctivý thriller, ktorý vďačí za svoju výbornú atmosféru skutočnému príbehu a réžii, ktorá opäť potvrdzuje Affleckove kvality. Film zbytočne nepreháňa, kamera je živá a vtrháva diváka do centra diania. Príbeh beží ako dobre namazaný stroj a do samého konca nepoľavuje z dobre vygradovanej atmosféry. Je to film, ktorý sa síce opiera o hrdinstvo, ale spôsobom, ktorý netlačí na pílu a ponecháva diváka v správnej neistote po celý čas. Slušná filmarina. This is the best bad plan we have, sir. (18.12.2012)

• - Spoiler: Skutečný Tony Mendez měl dva syny a dceru z prvního manželství, kdy jeho žena zemřela na rakovinu. Také nebyl s jeho ženou odloučený, ve skutečnosti ho odvezla na letiště před akcí ona. (MekGajvr)

• - Zbylá rukojmí zadržovaná v Íránu se Američané pokusili osvobodit vojensky. Záchranná operace "Eagle Claw" v dubnu 1980 však skončila fiaskem poté, co byla kvůli nepřízni počasí a technickým problémům na poslední chvíli odvolána. Při tankování paliva před ústupem z íránské pouště došlo ke srážce jednoho z vrtulníků s transportním letounem, při níž zahynulo osm amerických vojáků. (Jozka7)

• - Falešný filmový plakát ke skutečné misi Argo byl na rozdíl od filmové verze pouze černobílý. Je částečně vidět při čtení scénáře v hotelu, stejně tak jako jeho barevná verze, která byla nakonec ve filmu použita. (eMeMko)