Na věky věků (TV seriál)

Die Tore der Welt

Svet bez konca

Drama / Historický / Romantický / Thriller

Kanada / Německo / Velká Británie, 2012, 8x45 min

Ken Follett patří mezi mé oblíbené spisovatele, tudíž jsou mi takovéto seriály z dávné minulosti velmi blízké. Vizuální rys pohádkovosti je zábavně vymáchaný v chmurném středověku. Neostýchám se napsat, že v mých očích stereotyp lidských charakterů zla i dobra nijak nesnižuje zábavnost příběhu. A určitě musím také ocenit dostatek zajímavé dějovosti.(31.12.2013)

|| Scenár: John Pielmeier / Predloha: World Without End od Ken Follett | Hudba: Trevor Morris | Produkcia: Howard Ellis, Arnie Gelbart / Executive P.: Ridley Scott, Tony Scott, ... | Distribúcia: Sat.1 (GER), Channel 4 (UK), ReelzChannel (US), Cuatro (Spain), ORF (AUS), Sky Italia (ITA), TV2 (HUN), Showcase (CAN) | Štúdio: Tandem Communications, Scott Free Productions, Take 5 Productions, Galafilm | Miesta natáčania: Slovensko, Maďarsko, Rakúsko | Rozpočet: 46 miliónov $ || Seriál, ktorý bol natočený od začiatku do konca v našich končinách, ba niektoré scény sa natáčali priamo pod mojím oknom v Košiciach :) Natáčanie prebiehalo samozrejme aj v Dóme svätej Alžbety, ktorého interiéry poslúžili ako dejisko všetkých katedrálnych scén, po určitých digitálnych úpravách samozrejme, aby konkrétne neodpovedal skutočnosti a dnešnej dobe. Mám aj foto z miesta činu s bratom :) A tiež zachytený komparz :D Takže ako čítate, mám k tomu seriálu špeciálny vzťah, a aj keď to samo o sebe nie je nič extra, viažu ma k tomu pekné spomienky :) Čo sa týka samotného seriálu, nemám to zatial dopozerané, ale nie je to žiaden odpad, kvality Pillars of the Earth to zatial dorovnáva. Doplním po celku. Zatial 70%.(9.6.2013)

Výrok, že ide o akési voľné pokračovanie výborného seriálu Piliere zeme môžete smelo ignorovať. Seriály na seba vôbec nenadväzujú, je tu úplne iný príbeh, iné postavy, podobná je snáď len štruktúra príbehu a rozloženie síl vo vtedajšej spoločnosti. Opäť intrigy a zrady ako v cirkevných , tak i kráľovských a vládnych kruhoch a postavy bežných a čestných ľudí okolo ktorých je vyrozprávaný celkom zaujímavý príbeh, ktorému snáď v istých momentoch chýba hĺbka a občas trochu vierohodnosť v konaní postáv, ale inak ma to celkom zaujalo. S menami producentov ako T. a R. Scott by som čakal väčšie a poctivejšie bojové scény. Nie som však tak sklamaný, ako väčšina užívateľov, navyše k zhliadnutiu ma najviac pritiahlo porovnávanie so seriálom Piliere zeme a rovnoko skutočnosť, že sa časť seriálu točilo v mojom meste - Košiciach. V mnohých scénach sa dá poznať Dóm svätej Alžbety, ostatné miesta v meste, som nespoznal. Pre tieto historické seriály mám slabosť, sklamanie necítim, istú prekombinovanosť v scenári uznať môžem, ale veľmi podobne na tom boli i Piliere zeme. Cením si, že to tvorcovia zbytočne nenaťahovali a tých 8. dielov je tak akurát. Celkovo je to samozrejme slabšie ako Piliere zeme, ale prikloním sa k slabším štyrom hviezdam. 70%.(26.12.2013)

Takto dojebať knihu..(7.5.2013)

Mou velkou startovní výhodou byla nepolíbenost Pilířema země a to i v knižní podobě. Čili mě případné srovnávání nemohlo nijak ovlivnit, nebo mi kazit dojem. Cesta k tomuto žánru byla značně trnitá. Když mě do Folletta a tedy nejprve i Pilířů začal uvrtávat můj jedinečný, ovšem čtenářsky značně perverzní přítel, tak jsem mu to sice roztržitě odkývala, no v nitru přesvědčená, že nejsem přece uchyl jako on, abych se pouštěla do nějaké středověké slátaniny o tisíci stranách. V životě by mě nenapadlo, že by se tam mohlo dít taky něco zajímavého, kromě toho, že budu muset vytrpět popis každého blbého kamene a trámu prokládaný náboženskými liturgiemi.Takže Pilíře mi v ebuku netknutě hnily a stejně tak seriál Na věky věků jsem obcházela jako psí chcanky. Klikla jsem o něj v podstatě omylem. První díl jsem dokoukala jen ze slabosti k středověké Anglii, která kdysi protla v seriálu Robin Hood můj naivní, dětský věk , kdy mi k hrátkám s přirozením stačil umaštěný chasník v kápi. Zde jsem se octla tedy skoro o dvě století dál, nicméně umaštěnců dostatek, výprava musela stát balík, čili se na to hezky dívalo. Na televizní seroš úžasně výpravné. Do děje jsem se ponořila doopravdy až tak ve třetím, čtvrtém díle a silně podezírám většinu autorů hyperkritických komentů, že se dál než ke třetímu dílu nedohrabali, čili jejich hodnocení nepovažuji za objektivní. Opravdu zajímavé to totiž začne být až tak v půlce, kdy už se orientujete v postavách, příběh se začíná zapeklitě komplikovat a zvraty v ději jste již schopni dostatečně ocenit. Nadchla mě možnost zabrousit jako divák do uvěřitelně ztvárněné, drsné doby středověku plné pošahaných náboženských pokrytců, perverzností, morbidních praktik, msty a minimálního povědomí o ceně života. Dost vysoký počet nesympatických, bezskrupulozních sviní v jednom příběhu mě ovšem celkem vyčerpával a to jak srdnatě přežívali mě značně sralo. No takhle nějak bych si představovala dějepis pro lenochy. Nic vám do paměti nevryje panovníky a události lépe, než když je opentlíte sexem, morem, násilím a intrikami.(7.5.2013)