Smrtelné lži

Arbitraż

Smrteľné lži

Drama / Thriller

USA / Polsko, 2012, 102 min

Pro mne osobně jsou Smrtelné lži nesmírně příjemným překvapením. V podstatě "no name" režisér, jenž si i sám napsal scénář natočil působivé drama lehce motivované nedávnou finanční (hypoteční) krizí v USA. Tvůrce Jarecki se prostřednictvím Smrtelných lží trefuje do všech těch finančních žraloků a můžete si být jisti, že střílí zatraceně "ostrými"! Nejvíce mi utkvěla v paměti asi scéna ze závěru filmu, kdy konkurenční finančník Mayfield, jenž po dlouhém kličkování nakonec přeci jen koupil millerovu společnost, na otázku svého poradce, zda nevidí na neověřitelných 400 milionech něco zvláštního odpověděl: "nevidím tady nic špatného." Ano, přesně takhle nás podobní Millerové a Mayfieldové dostali tam kde jsme. Zžíravě nepříjemný a zároveň chladnokrevně pravdivý je ve filmu i kontrast millerovy schopnosti ze všeho se vylhat a neschopnost systému a zapšklého detektiva Bryera využívajícího i zakázaných prostředků, dostat sebestředného magnáta věřícího pouze ve vlastní neomylnost, ze sedla. Paradoxem je, že ačkoliv je Miller chamtivý egoista, při sledování jeho počínání máte stále nutkání tak nějak mu fandit.(4.4.2013)

Mně se líbí, když film není natočený stylem "jen klidně seď, tupý diváku, my ti všechno vysvětlíme a radši hned dvakrát, aby to pochopil i ten gelounek v zadní řadě." V tomhle jakoby se Arbitráž chtěla distancovat od Hollywoodu, jenže zase zapomněla na to, že samotným naznačováním ještě nikdo gól nedal. Taky jsem si v sále vybavil hodiny harmonie, kdy jsme probírali variace. Když už mám jít na rande s holkou, která mi připomíná tucet jiných, tak ať aspoň neříká to samé, co ostatní. Jinak jsem samozřejmě čekal, že po Richardovi se tu bude drandit jako po červené sjezdovce uprostřed sezony, ale to bych po zdejších expertech chtěl asi příliš, kdyby měli uznat, že pro danou roli se jeho čumák hodil náramně. To už má větší šanci doporučení Šalamounovi, který z krásného a jasného názvu Arbitráž udělal další ovci ve stádu filmů s přídomkem "smrteln+á/é/í/ý", aby urychleně vyhledal nějaká pevná futra, o která by si omlátil palici.(7.4.2013)

Od Richarda Gereho vždy čakám kvalitný film a bolo tak tomu aj teraz. Úloha pracháča v obleku mu ide dobre podobne ako vo filme Pretty Woman. Momentálne ma 65 rokov a tak som zvedavý ako dlho ešte budeme môcť sledovať tohoto pána herca vo filmoch.(21.11.2014)

Koncipované ako thrillerová žánrovka, vzbudzujúca očakávanie prekvapivého či superchytrého rozuzlenia. To sa však nekoná a film vsádza na noirovú myšlienku (v štýle európskych "artoviek" či amerických oscaroviek), o ktorú sa čo do hĺbky zdelenia iba otrie. Zážitok ostáva napriek tomu skvelý, pretože divákova pozornosť a zvedavosť je udržaná od prvej do poslednej minúty. Celovečerný debutant Nicholas Jarecki získal rozpočet a top hercov na kvalitný scenár. Richard Gere tu podáva asi najlepší herecký výkon v jeho kariére.(23.4.2013)

SMRTELNÉ LŽI jsou precizně napsaným a zahraným dramatem, které je ale ve své snaze o chytrost, propracovanost a realismus tak (na poměry tradičních hollywoodských thrillerů) nezvykle střídmé a zemité (nečekejte žádné šokující zvraty, jakýmkoliv způsobem přehnané scény či postavy - snad opravdu vše zde působí uvěřitelným dojmem!), že se obávám, že na ně poměrně brzy zapomene jak širší divácká obec (a to je mnoho diváků patrně nikdy ani neobjeví), tak i já sám... A je to bezpochyby škoda, protože zmizet v propadlišti (filmových) dějin si zaslouží úplně, ale úplně jiné snímky. 70 %(9.1.2014)