Zmrzlá zem

The Frozen Ground

Zamrznutá zem

Životopisný / Historický / Krimi / Thriller

USA, 2013, 101 min

Nicolas Cage mě baví. Jeho filmy nejsou nejhorší, je jich hodně, mají zajímavé nápady, ale často jim chybí něco, na co bych si za měsíc vzpomněl a řek bych si, že natočení toho filmu opravdu za něco stálo. Všecko jsou to takové průměrné dojáky s dobrými nápady, klasickým Nicolasem, ale průměrným zpracováním. Zmrzlá zem mohla být skvělý, atmosférický thriller. Nedávno jsem viděl Zmizení a to bylo přesně takové. Napětí nemělo chybu po celé dvě a půl hodiny. Tady ale celou hodinu a půl chybělo. Jediná opravdu zajímavá scéna se dostavila na konci filmu, kdy jsem zjistil, že vše je podle pravdy. Proto také nakonec tři hvězdy.(27.11.2013)

Jasně, má to svoje mouchy, já osobně bych si do hlavních rolí vybrala jiné herce, John Cusack mi o hodně víc pasuje do různých romantických komedií a na obranu Nicolase Cage můžu jen konstatovat, že tu nepodává zas tak strašný výkon, jako v poslední době v jiných filmech, což jak uznáte, není zas tak velká chvála. A vysloveně mně vytočilo chování manželky policisty Jacka, která mu ztropí velkou scénu ohledně jeho angažovanosti v případu a půl hodiny nato už mu bez viditelné příčiny udělá proslov, jak moc za ním stojí a jak je jeho práce důležitá. To je tak otřepané hollywoodské klišé, až to bolí. Na druhou stranu je to velmi slušná kriminálka, která víc než na akci a efektní scény sází na ponurou atmosféru a postupně budované napětí a navíc se mi tu překvapivě moc líbil výkon Vanessy Hudgens, která mi tím dokázala, že pokud se vymaní z područí různých teenagerovských blbinek, může z ní být docela dobrá herečka.(28.10.2013)

Nejsem zastáncem škatulkování herců, abych pálil dvě * jen proto, že někde hraje Frnda Okatá. Obecně ale nemám problém ani s jedních z hlavních tahounů. Takže po herecké stránce si pánové odvedli svůj "standard", přičemž Cage umí zahrát víc a Cusack nedostal vlastně ani moc prostoru, vyjma závěru a to byť škoda. Jako celek obstojné, mrazivé, napínavé, atmosférické a nelítostné. Jenže stejně tomu chybí kapka režisérského umu, aby to vytáhla do pořádné, mrazivě sžíravé podívané, protože z tohohle skutečného příběhu by šlo vytřískat víc. Nelítostná zima a sníh by šel pořádně využít v režisérův prospěch a Cusackova role měla být charakternější. Minimálně to mohlo dopadnou podobně jako Cageovích 8mm a Cusackova Identita. I přes tu kritiku ale poštědřím 4*, protože 3* mi přijdou málo, bavil jsem se a závěr s titulkovým dojezd je velmi vlezlý. 3,75*(30.10.2013)

Mne tam niečo podstatné chýbalo, aby som hodnotila vyššie.(26.5.2014)

• tron

Zaujímavé zločiny a zaujímavé prostredie, v ktorom k nim dochádzalo, ale tým ho hasne. Celé to vyzerá značne podvyživene resp. televízne, scenár nie je žiadny zázrak a ak je niekto otravnejší, než Vanessa Hudgens, tak potom už len bohužiaľ ústredná dvojka súperov Cage/Cusack. Poteší obskúrny kasting (Radha Mitchell, Dean Norris, Kevin Dunn...), ale iba trochu a nikto z hercov sa týmto prúserom veru chváliť nebude.(9.1.2017)