Zmrzlá zem

The Frozen Ground

Zamrznutá zem

Životopisný / Historický / Krimi / Thriller

USA, 2013, 101 min

Kriminálka podle skutečné události, ve které jde detektiv Cage po Cusackovi, sériovém vrahovi šlapek. Nebojte, nespoileruju, protože záporák je brzo bez skrupulí odhalen, což nepovažuju vůbec za přínosné. Atmosféra je taky značně mdlá, takže o thrilleru se moc mluvit nedá. Vzhledem k obsazení se v tomto případě dalo čekat mnohem víc než jen průměrná krimi. Katastrofa to není, ale na taktéž 2013kové Zmizení nebo Tísňovou linku Frozen Ground hledí jako na svatý obrázek. 60%(27.4.2014)

• honajz

Magor někde u Aljašky unáší holky, znásilní, zabije. Polda s traumatem po něm jde a má jen jednu svědkyni, protože magor je jinak vážený občan. Celou dobu jsem čekal nějaké ozvláštnění, vykolejení z rutinní jízdy miliónkrát vyježděnými kolejemi, ale nic nepřišlo. Nic, co by člověka donutilo nadskočit překvapením na sedačce. Všechno v jedné lajně a jedině zimní atmosféra tomu dodává nějaký feeling. Jenže ten máte i v Insomnii, ta však navíc pracuje s určitými zlomy ve vyprávění a nejednoznačnou postavou policajta. Tohle je prostě jen standardní kriminální thriller na tak provařené téma, až bolí. Všechny ty pokusy o prvky sociologie a rodinných motivů jsou tady pak navíc a působí jako pěst na oko. Je to podle skutečné události a v závěru defilují fotky všech zavražděných dívek - je to smutné, je to šílené, ale film má používat filmařské prostředky. Tenhle prostě od začátku jede pořád ve stejné lince, nikam nevybočuje, ničím nepřekvapuje.(27.8.2013)

Na první pohled lacině vyhlížející kriminálka ze zamrzlého severu Ameriky až tak laciná není, leccos v ní funguje, ale stále je to pouze na atakování průměrných čísel. Hon na nejslavnějšího sériového vraha Aljašky přesto vypadá po většinu vyprávění civilně. Přidaná hodnota mu ale schází. Výsledek postrádá jistou zvrácenou přitažlivost, spojenou s odhalováním temných stránek lidské existence jako třeba v případě nedostižného kousku Sedm nebo thrilleru 8mm rovněž s Nicolasem Cagem v ústřední roli. Tíživou atmosféru jako oba mistrovské kousky na „podobné“ téma Zmrzlá zem/Území mrazu nemá. Stejně tak nenastavuje zrcadlo morálně zdevastované západní společnosti. Nedostavuje se ani žádná přímočará deprese, o rafinovanosti nebo chytrosti scénáře tu taktéž nemůže být řeč. Škoda, že celovečerně debutující scénárista a režisér Scott Walker víc do popředí netlačil zasněženou severskou pustinu a z látky nedýchá to, co by mohlo. Jakoby až moc spoléhal na (za ta léta už dost otravný) titulek „based on a true story“, zásadně chybí moment překvapení, trumfy se tu vyloží až zbytečně brzy a pak už jen čekáme, jak to civilní a umírněný Cage (je fajn ho po čase vidět ve snesitelné roli) celé vyřeší. Civilní thriller v celkovém hodnocení nakonec selhává v tom hlavním – v napětí a akci.(9.12.2013)

Při sledování filmu jsem měl dojem, jako kdyby scénář psali obyvatelé Hovadova. V první třetině jsem se absolutně neorientoval v časových rovinách, nepochopil jsem jak Cindy Robertovi utekla (není spoiler, neboj se ) a vůbec, Cindy se chovala jak kráví vládkyně. Ono teda ani to policejní vyšetřování nebylo zrovna z výstavy inteligentních. Filmu nemůžu upřít docela vydařenou atmosféru, herci taky nejsou špatný, ale když je příběh natočen v duchu písně "blbství sem, blbství tam, nám už je to všechno jedno, nám už je to fuk." těžko z toho můžu být pif paf.(11.7.2014)

Že mráz nepanuje jenom na Aljašce by mohl dlouhé hodiny vyprávět třeba mozek Scotta Walkera. Ten ze závějí vyhrabal vynikající předlohu, ale místo aby podtrhnul atmosféru odlehlého severu, začal si hrát na kouzelníka. Takže po chvilce víme všichni víc než ten, kdo to všechno udělal, a stejně si ještě další hoďku hrajeme na príma kriminálku. Nik s Honzikem jsou roztomilí, ale dát je k sobě do jednoho filmu je podobně úspěšný nápad, jako chtít dát dohromady motýla Emanuela s Arabelou. Svoji určitou sílu film sice má, ale ve finále díky Walkerovi platí, že Hansen se ani tak úspěšně neskrýval, jako poldové z Aljašky naopak neúspěšně pomáhali a chránili.(26.12.2015)