Zmrzlá zem

Frozen Ground, The

Zamrznutá zem

Životopisný / Historický / Krimi / Thriller

USA, 2013, 101 min

Konečne niečo poriadne od Disneyho, tá Vanessa Hudgens. Po nepozerateľnom High School Muzikále sa mi už páčila v Spring Breakers a teraz opäť. Má niečo do seba, dobre sa na ňu pozerá, herecky skorej priemer ale zlé to tiež úplne neni. V jednej scéne dokonca prehrala Cagea :) Aj tak ho mám rád. Na hercoch vlastne stojí celý Frozen Ground, na dobrom castingu a perfektnom Cusackovi a preto tomu dávam štyri. Aj keď nejde o nič nové, niektoré dialógy sú strašne papierové a pátosom sa nešetrilo. Zo sympatií(5.9.2013)

Od jisté doby se mi už nechce komentovat, protože to neumím, tak jen nějaký CITÁTEK - Já nikomu nic neřeknu, pusťte mě........(23.3.2014)

Tak a je to tady. Už jsem se zase po nějaké době těšil na film s mým oblíbencem, Nicolasem Cagem. Naposled jsem viděl s ním pohodový, nadprůměrný film Unesená, kterému jsem ty 4* nakonec dal. No, k filmům s Nicolasem se vrátím později. Nyní nějak zhodnotím toto dílo. Sakra, jsem teda hodně překvapený. Na to, že má film pomalejší tempo, tak to teda uběhlo dost rychle. Ani nemohu toto nějak zaonačit jako vypilovaná detektivka. Ono je víc propracovanějších a klasičtějších detektivek, ale to nevadí - tohle mělo s detektivkou určitě něco společného. Spíš bych toto žánrově a jednoduše zařadil do: Velmi temný thriller, který je mírně laděn do detektivního žánru s náznaky psychotických prvků, kterých je zde málo, ale přesto zde jsou a třešničkou na dortu je temná a mírně nenápadná chladivá, dusivá atmosféra, která se opravdu vydařila. Mrazivá Aljaška a k tomu mrazivý, nekompromisní a chladný zabiják - to filmu hodně vypomohlo. No a jak dále toto popsat ? Nějak se pokusím to mírně rozebrat, páč toto je film, který se musí vidět - vnímat veškeré dialogy atd. Musím pochválit dialogy a veškeré konverzace. V mnoha filmech jsou některé nudné scény opravdu ubíjející. Zde nebyla žádná zbytečná konverzace. Každý věta si ve mě udržovala pozornost, takže veškeré scény byly záživné. O akci tu vůbec nejde, takže jestli někdo čeká nějaké velké pranice, kde se Nicolas bude bít jako o život, tak to bude ten onen dotyčný divák zklamán. Takže mi tu ani akce nechyběla. Scénář je vlastně velmi jednoduchý, ale má své nápady. Jedině konec mohl být trochu více dramatičtější, ale měl taky to své. Takže úvod je vlastně takový normální, hned se jde na věc. Takže bych řekl, že taková první dvacetiminutovka je taková seznamovací. Do 1/2 filmu tu máme pozvolnější tempo, kde už uvidíme řádění vraha a jak dopadnou jeho oběti - to nebudu vykecávat nic víc. Takže mě film nadmíru bavil. 2/2 se už teda parádně zlomila a už přibylo dost mírně dramatických prvků. Nicolas Cage hrál čím dál víc dobře - ani se vlastně nemusel moc snažit, má to prostě v sobě. Dokázal zahrát přesvědčivě a i dost upřímně. John Cusack jako hlavní padouch mě doslova uchvátil - zahrál jednoduše a bylo na něm vidět, že si svou roli užívá. Jeho postava by se dala charakterizovat jako tichý, nenápadný zabiják, který je chladný a svojí psychotickou stránku drží na uzdě, až na konci filmu trochu vybouchne. Ostatní herci byly ve filmu taktéž výborní. Po nějaké doby konečně většina herců hrála dobře. Takže 2/2 filmu měla mírně lepší tempo, dramatičtější stránku a už zde byla ta poutavost a i napínavost, která zazářila hlavně ke konci. Takže mě veškeré dění ve filmu bavilo. Rozhodně mohlo být více nápadů a tak, ale i tak jsem spokojený a takhle bylo vše alespon nad míru reálné a to se cení. Jinak by to byl ten klasický film, co hodně tvůrci točí, kdy se střílí, je vše přehnaně napínavé atd. Ale s tak jednoduchým příběh a scénářém chválím vytvoření veškerých dialogových, mírně dramatických a uvěřitelných prvků. Třeba herečka V. A. Hudgens hrála výborně - role prostitutky, která měla mizerný život už od dětstíví, takže tato postava mě bavila po celý čas. Ke konci filmu už jsem věděl, že dám plný počet hvězd. Zapálení Nicolase, aby dostal a dosvědčil vraha o kterým byl přesvědčin, že má na svědomí několik vražd. Takže jeho herecký výkon se opět krásně projevil. Finální výslech se mi líbil, sice jsem to čekal trochu dramatické, ale nevadí. Hudba byla naprosto perfektní. Líbila se mi už ve filmu The Sweeney, kde ji skládal stejný hudební skladatel jako zde. Oprvadu k tak dusivé a temné atmosféře se taková hudba hodila. I potitulkové povídání a obrázky skutečně unesených, zavražděných a i nezvěstných dívek atd - to mě zaujalo. Ani jsem nezmínil pokud to někdo neví, že toto se prý stalo skutečně, takže podle skutečné události. Mučení a zabití dívek, zde byl jeden hlavní ukázkový příklad ve filmu, no tak byla to celkem drsná scéna. Jako nemám osobně takové scény rád, kdy někdo mučí dívky, ale co, zde to nebylo ještě do takové hloubky zasaženo, ale aspon to hrály přesvědčivě a v očích měly skuečný strach. V některých filmech je vidět jako to uneseným vůbec nejde hrát. Zápory ? Sakra, nedokážu najít žádný hluboký zápor. Je mi jasné, že všem to nesedne tak jak mě, asi se budpu nudit, nebo v tom hledat něco vyjímečnějšího, ale mě to prostě bavilo a ještě si to pustím vícekrát. Film, který si na nic nehraje, veškerá scéna je pro mě důležitá, hezky podaná a zahraná. Amtosféra je jedna z nejlepších v rámci tohoto netypicky upraveného žánru. Nicolas Cage má ode mě pochavulu, nikdy mě nějak výrazně nezklamal. Jeho nové filmy mě baví. Poslední dobou mě chytly i filmy Unesená, Teror, Vendeta atd. Těm jsem dal slabší 4* ale naposled jsem dal plný počet Špatnýmu poldovi, který byl zahrán opravdu prvotřídně. Jedniné zklamání poslední doby a celkově je druhý Ghost Rider, kde jsem dal jen 2*. Takže zde s plým počtem hvězd opravdu neváhám. Nedá se to už moc popisovat. Nějaké mezery zde jsou, ale moc jich není. Vylepšit konec, přidat nějakou třeba dramatickou vzpomínku z minulosti, mírně vylepšit tempo v 1/2 filmu, ale to jsou opravdu detaily. Celkově hodnotím na zasloužených 94% = *****(2.9.2013)

Kriminální dialogovka s perfektním prostředím, hodně dobrým obsazením a hlavně ctící opravdu skutečné události.Dlouho jsem se na film těšil a i přesto, že jsem čekal trošku akčnější průběh, na konci sem byl spokojenej jako už dlouho ne.Cage zase po dlouhéé době dokázal, že to v sobě pořád má, s Cusackova Hansena šel až mrazivý strach, takový cynický a zvrhlý bastard se jen tak nevidí a Cusack si z jeho ztvárněním poradil výtečně.Příběh sice nabídne minimum akce a přeci jen sem malinko doufal, že nabídne víc Hansenova řádění, ale o tom ten film není, díky bohu se nevěnuje vrahovi a sledování jeho zvrhlých činů ale věnuje se pocitům oběti a zoufalé snaze jednoho detektiva té oběti pomoci za každou cenu a udělat pořádně policejní práci.Za to před Walkerem smekám a jsem rád, že v dnešní době existuje ještě tvůrce, který celý film o masovém vrahovi nevěnuje pozornost masovému vrahovi, ale obětem a navíc úplně všem, kterým nakonec na konci filmu vzdá hold jejich popisem a informacemi o jejich nešťastném konci.Za to tvůrcům 1* přidám.Jinak jde o lehce nadprůměrnou kriminální dialogovku, která potěší prostředím a bezchybným hereckým obsazením, škoda je, že někomu prostě může film přijít nudný a nezajímavý, chápu takové diváky.Kdo ovšem trošku ocení snahu tvůrců a pochopí co bylo hlavním záměrem filmu, bude určitě nadmíru spokojený.Vlastně obyčejný film, který má důležitý smysl.80%.(7.10.2013)

Námět se tvářil jako mnohem větší mazec, nicméně po slušném rozjezdu to v druhé půlce začne pokulhávat. Nejlepším Cageovým thrillerem s prvky brutálních vražd zůstává pořád 8mm, kterému Frozen ground ani nedýchne na záda. Výborně ztvárněné prostředí šlapek je asi to jediné, co stojí za pochvalu. Cage ze sebe rozhodně nevydal nic víc, než obvyklý průměr a pomalu začínám pochybovat, jestli ještě vůbec někdy překvapí. Štětka Cindy (Vanessa Hudgens) ho svoji rolí rozhodně zastínila. Dokonalý průser je John Cusack v roli zabijáckého psychopata. Tak ten by nikoho nevyděsil ani na mezinárodním srazu autistů. Možná se při castingu nechali příliš inspirovat podobou skutečného vraha a postavili to jen na tom, protože z matného dojmu nenápadného slušného občana se Cusack nevymanil ani při klíčové finální scéně, kterou by měl film vrcholit. Tam by měl divák konečně vydechnout, že je vrah usvědčen, no místo toho si spíš rozladěn uvědomí, že večírek je u konce, aniž by se vůbec rozléval alkohol. Za víc, než slušnou, ale snadno zapomenutelnou kriminálku to nelze považovat.(29.8.2013)