Píše se prosinec 1942. Norsko je obsazeno Němci a sousední Švédsko čeká na německou reakci. Mladý švédský poručík Aron Stenström plánuje svatbu a založení rodiny, nyní ale přichází k vlaku, aby vyzvedl mladého vojáka Svena - svého mladšího bratra - a přidělil ho k jednotce 83. kontrolního stanoviště, které se nachází v oblasti Värmland na severní hranici s Norskem. V noci na obzoru zahlédnou bitvu, která probíhá za hranicí v Norsku. Mladý Sven se spolu s dalším vojákem rozhodne na vlastní pěst jít k hranicím a prověřit pohyb Němců. Akce končí fiaskem a zajetím obou mužů. Poručík Aron se tak s ostatními vojáky z kontrolního stanoviště vydává na záchranu svého bratra daleko za hranice, na území okupovaného Norska. Jejich výprava se však nelíbí švédskému velení, které nemá zájem rozpoutat válku s Německem. Jen pokud to ale nebude nutné. (Film Europe)

hero_bk

Válečný film s netradiční tematikou (obrana hranic státu, který není ve válce vojáky v extrémně komických uniformách), který funguje podezřele dobře i v dalších žánrech. Je až s podivem nakolik se drží slasherových schémat (skupina lidí, kteří postupně umírají, každý jiným způsobem a to v pořadí od vedlejších postav k hlavním :D ), což ale u tohoto typu filmu nemůže být na škodu, protože se jedná o postup vcelku neortodoxní. Z filmu dýchal nižší rozpočet, což ale také nepovažuji za výrazné mínus. Celkově za plný počet :) ()

noriaki

Tohle není švédská verze Zachraňte vojína Ryana. Ve skutečnosti to jediné co s ním má společného je motiv záchrany jednotlivce skupinkou vojáků. Zbytek je zcela v duchu severských tradic. Takže žádný patos a vznešené ideály, ale naturalismus a ryzí emoce. Ten kdo čeká davové scény frontálních útoků a přehlídku obrněné techniky bude zklamán. Gransen se drží reality a nenabízí nic víc než boj skupinky odhodlaných proti skupince zoufalých. Což ale není na škodu, atmosféra je díky tomu ještě hutnější. Scény bojů jsou pěkně nasnímané, skvěle ozvučené a pořádně napínavé. I díky tomu jsem si film užil víc než leckteré klasické válečné drama. ()

Fr

BĚHEM 2. SVĚTOVÉ VÁLKY ZMIZELO 300 ŠVÉDSKÝCH VOJÁKŮ BEZE STOPY. TOTO JE PŘÍBĚH ŠESTI Z NICH..... /// ...no spíš tak dvou (dobrá tak třech, ale víc ani hovno!). O tom, jak Švédové zachraňovali svýho vojína Ryana, aneb válečnej recept na to, jak umřít šťastnej (jasně že za války...). Pár vojáků má hlídat zátaras a vlastně si mohli žít naprosto v pohodě, kdyby furt nechtěli něco vymejšlet na Němčoury. Za ,,odměnu“ pak musej koukat na svý mrtvý kamarády a velitel (konečně a poprvý) někoho sejme. Je z toho pěkně v prdeli ,,VÍM CO PROŽÍVÁŠ“.... (ty vole, dyť to byl fricek!!!)... za odměnu (nebo za trest?) ti řeknu historku starýho zbrojnoše.... Partyzánština v tunách bílejch sraček (a v mínus 40ti na slunci), partyzánština s bajonety, partyzánština za záchranu bratra. Podivnej boj, kterej moc emocí nevzbuzuje, ale naštěstí tu je aspoň kus napětí. Tak mi to připadá, jako by Švédi chtěli taky něco natočit a nakonec neměli vlastně co. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stojím před osudovým rozhodnutím.... Potřebuje mě těhotná snoubenka a zároveň unesenej brácha. 2.) Jag är en patriot. 3.) Thx za titule ,,liber“ , ,,pepu“ a ,,rad.mas“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ** ()

KoleckoR

Druhá světová válka z jiného pohledu, ze zasněžených plání švédsko-norské hranice. Kdy Němci se snaží válku se Švédy vyprovokovat, švédské velení o to nestojí, ale obyčejní vojáci na hranici se bránit musí a proto se stávájí svým nadřízeným trnem v oku. Proto tak musí čelit nejen Němcům, ale i odstřelovačům z vlastních řad. Drsný film, který se krve a krutosti nebojí. ()

kolemjdouc

Podle mě je film o pravé tváři války.Nikdo ji nechce jsou tam zájmy úzkého kruhu lidí.A miliony občanů jsou jménem těchto zájmů do ni zatahovány.V tomto příběhu se vypráví o tom jak mladí kluci ještě s mlíkem na bradě to mají na začátku jen jako dobrodružný výlet ale při střetu s krutou realitou to nemohlo dopadnout jinak než to dopadlo.Dnes se ve Skandinávii neválčí ale POUZE cvičí. ()