Za hranicemi

Gränsen

Beyond the Border

Drama / Válečný

Švédsko, 2011, 122 min

Príbeh skupiny švédskych vojakov v čase 2. sv. vojny, ktorí sa dostali za líniu hraníc s okupovaným Nórskom.(31.8.2011)

Ač mi zuby zimou tolik necvakaly a určitě by se dalo pár věcí snímku vytknout, tak stojí se na Gränsen podívat. Pěkné syrové válečné drama z pohraničního prostředí, které rozhodně neskončí tak, jak by jste si představovali.(28.9.2012)

Parádní válečné drama z pohledu švédským jednotek. Snímek je napínavý, dobře natočený a záverečná akční scéna je dobré vyvrcholení celého filmu.(15.2.2012)

• verbal

Čurákovat na lyžích za druhé světové kolem hranice s Norskem může být někdy docela opruz. A to nejen pro diváka. Tak dáme v bunkru kafe, proberem akcie Ikea, zaplkáme se snoubenkama a když už fakt nebudeme vědět, co roupama, střihnem si takový menší Vassův běh a vyprovokujeme pár nácků. Ten, kdo tomu vlepil přídomek "Akční / válečný" by zasloužil nucené nonstop týdenní promítání Tenké červené linie! Je to plné strhujících davových scén typu "šest Swensonů se plazí po lese" a nesměle vykukuje na tu zdrcující přesilu osmi!!! Sigfriedů, kteří se sem tam dokonce i projedou v obrněném autě!!! Ale abych tomu příliš nekřivdil, asi dvakrát po třech minutách si ze sebe vystřelí!! No co vám budu povídat, úplné vylodění v Normandii! A zmiňovat u toho v jednom komentáři Ryana je jako byste tvrdili, že byl Hery Potrat skoro stejně dobrý jako Pán prstenu, čímž si otevřeně říkáte o lobotomii nebo minimálně anální fisting.(17.2.2012)

Kvalitní válečné drama mající typické severské parametry – jednak všudepřítomný mráz a sníh, což se u skandinávských filmů tak nějak implicitně očekává, a taky reálně pojatý způsob vyprávění, který jednotlivé postavy ukazuje se všemi klady i zápory. Zajímavé na filmu je to, že se odehrává v době (konec roku 1942), kdy vlastně Švédsko oficiálně ve válce nebylo a drželo si neutralitu. Mělo se sice před fašisty na pozoru a bedlivě střežilo hranice s Norskem, kde už Hitler v té době úřadoval, na druhé straně si sami Švédové nebyli tak úplně jisti, co je větší zlo – jestli Hitlerovo Německo, nebo Stalinův Sovětský svaz. Tento film je zajímavou sondou do pohraničních událostí té doby a také do strachu švédských autorit z rozpoutání válečného konfliktu (v zájmu „vyššího dobra“ se pak mnohdy neštítily obrátit se proti vlastním lidem). Z filmařského hlediska je tento snímek natočený zručně, takovým poutavým a uvěřitelným způsobem, který mě osobně zaujal mnohem víc než slavný Spielbergův vojín Ryan.(28.1.2012)