Za hranicemi

Gränsen

Beyond the Border

Drama / Válečný

Švédsko, 2011, 122 min

Ač mi zuby zimou tolik necvakaly a určitě by se dalo pár věcí snímku vytknout, tak stojí se na Gränsen podívat. Pěkné syrové válečné drama z pohraničního prostředí, které rozhodně neskončí tak, jak by jste si představovali.(28.9.2012)

• verbal

Čurákovat na lyžích za druhé světové kolem hranice s Norskem může být někdy docela opruz. A to nejen pro diváka. Tak dáme v bunkru kafe, proberem akcie Ikea, zaplkáme se snoubenkama a když už fakt nebudeme vědět, co roupama, střihnem si takový menší Vassův běh a vyprovokujeme pár nácků. Ten, kdo tomu vlepil přídomek "Akční / válečný" by zasloužil nucené nonstop týdenní promítání Tenké červené linie! Je to plné strhujících davových scén typu "šest Swensonů se plazí po lese" a nesměle vykukuje na tu zdrcující přesilu osmi!!! Sigfriedů, kteří se sem tam dokonce i projedou v obrněném autě!!! Ale abych tomu příliš nekřivdil, asi dvakrát po třech minutách si ze sebe vystřelí!! No co vám budu povídat, úplné vylodění v Normandii! A zmiňovat u toho v jednom komentáři Ryana je jako byste tvrdili, že byl Hery Potrat skoro stejně dobrý jako Pán prstenu, čímž si otevřeně říkáte o lobotomii nebo minimálně anální fisting.(17.2.2012)

Príbeh skupiny švédskych vojakov v čase 2. sv. vojny, ktorí sa dostali za líniu hraníc s okupovaným Nórskom.(31.8.2011)

• ghatos

Slavný švédský odboj v 6 lidech proti německé invazi 10 vojáků. Hodně fraškoidní "veledrama" s patriotickým nádechem. 35%.(29.2.2012)

Tohle není švédská verze Zachraňte vojína Ryana. Ve skutečnosti to jediné co s ním má společného je motiv záchrany jednotlivce skupinkou vojáků. Zbytek je zcela v duchu severských tradic. Takže žádný patos a vznešené ideály, ale naturalismus a ryzí emoce. Ten kdo čeká davové scény frontálních útoků a přehlídku obrněné techniky bude zklamán. Gransen se drží reality a nenabízí nic víc než boj skupinky odhodlaných proti skupince zoufalých. Což ale není na škodu, atmosféra je díky tomu ještě hutnější. Scény bojů jsou pěkně nasnímané, skvěle ozvučené a pořádně napínavé. I díky tomu jsem si film užil víc než leckteré klasické válečné drama.(7.3.2012)