Venku

Venku

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2011, 79 min

A podle mě tyhle vězni nebyli tak dobře vybraný. Všichni měli co do činění s drogama a tím byli stejní. Chtěla bych vědět trochu víc o tom, jak se jim ve vězení žilo, například Linda tam k tomu vlastně nic neřekla. Taky bych chtěla vědět kdy je sebrali, jak je odsoudili. Vybírali z 500 vězňů, natočili film s pěti a nakonec zbyli tři ze kterých je tenhle dokument poskládán. Jeden z těch pěti je člověk, který zabil kněze, dostal doživotí a sám teď přijal svátost a to mi přijde o dost zajímavější. Pak si říkáte, jak moc pravdivé výpovědi těch vězňů jsou. Jeden z tvůrců i říkal, že ten jeden (myslím, že ten bez těch předních zubů co vystřídal po odchodu z vězení hodně ženských) nejspíš pravdu vůbec nemluvil a tak bych ráda i nějaký fakta od někoho jiného než od nich samotných. Působilo to na mě strašně cize a odtažitě. Možná to byl záměr, ale škoda, z tohohle tématu se dá vyždímat mnohem víc. Jediné co se mě dotklo bylo, když po projekci jeden z tvůrců řekl, že se před čtyřma měsícema Lindina sestra po čtvrté pokusila o sebevraždu a tentokrát úspěšně. To bylo smutný. Viděno na Finále Plzeň 2012.(27.4.2012)

Zajímavý dokument, ale podobně jaku u Třeštíkové bych ocenil víc informací, ne jen spoléhat na to, co o sobě "hrdinové" sami prohlásí. Trochu zabloudit do minulosti atd. Ale jinak měla Sobková štěstí na lidi, především ten vařič by bez problémů utáhnul celý film a okamžik "Podávám si stížnost." byl opravdu nesmírně emotivní. A vynikající hlavní motiv Zbyňka Matějů, zní mi v uších ještě teď.(14.4.2012)

Napínavé a dobře natočené, držel jsem jim celou dobu palce.. a držím dál...Vytknul bych horší kvalitu zvuku a informace o čase...(7.9.2014)

Když jsem jako dítě (a před pár lety v repríze už jako dospělý člověk) sledoval v 90. letech na Nově slavný TV pořad Tabu, tak mě vždy nejvíce zajímaly díly odehrávající se ve vězení. To prostředí mě jako někoho, kdo se do něj nikdy nepodíval vždy určitým způsobem fascinovalo a při rozhovorech s těmi vězni jsem si říkal, jak to asi v takovém vězení chodí. Díky tomuto dokumentu jsem si konečně mohl udělat nějaký konkrétní obrázek, i když kamera bohužel sleduje spíše vězně, kteří to vězení opouští, ale to nic nemění na tom, že téma dokumentu je velice lákavé. Pokud se mám nějak vyjádřit k celkovému výsledku, tak musím souhlasit s tím, že doba natáčení dokumentu zřejmě nebyla nějak extra dlouhá, alespoň tak soudím z toho, že jeden ze sledovaných vězňů na konci dokumentu říká, že byl propuštěn v roce 2009 a toto propuštění z vězení bylo v dokumentu ukázáno hned někdy na začátku, takže předpokládám, že natáčení dokumentu mohlo trvat nějaké dva až tři roky, což mi na časosběrný dokument přijde docela málo a je to bohužel hlavní mínus celého tohoto dokumentu. Navíc jednoho z vězňů neuvidíme na svobodě vůbec a závěrečné titulky prozrazují, že byl propuštěn na svobodu až jeden měsíc po ukončení natáčení, což je taky docela silný nedostatek vzhledem k názvu dokumentu. Nicméně celkově jsem rád, že jsem díky dokumentu zase o něco málo moudřejší a uděluji průměrné hodnocení v podobě tří hvězdiček.(10.2.2012)

Škoda krátkého sledovacího období. Retrospektiva z hlediska pěti let by byla asi zajímavější.(30.10.2011)