Venku

Venku

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2011, 79 min

Škoda krátkého sledovacího období. Retrospektiva z hlediska pěti let by byla asi zajímavější.(30.10.2011)

Fakt mě rozesmála arestantka Linda. Po výstupu měla dluh tři sta litrů, o kterém prohlásila, že je to víceméně muška. Ze všeho nejdříve ji zajímaly nové kozy za šedesát litrů v akci a vybělení zubů. Není divu, že se do roka dluh rozrostl na půl melounu. Chudák ten obtloustlý divíšek, který se s Lindou zasnoubil a plánoval sňatek ve Španělsku. Také ovšem není vyloučeno, že stárnu a nerozumím tomu.(17.7.2015)

v pohodě.(17.11.2011)

Na celovečerní debut poměrně slušné. Škoda některých zbytečností, které se mohly odbourat či dotvořit. Distributor nám zde prezentuje časosběrný dokument, ale připadá mi, že natáčení moc dlouho netrvalo - ve srovnání se skvělou Třeštíkovou to je prakticky krátkometrážní snímek. Každopádně se nějakou dobu natáčelo, ale prakticky chybí časové popisky, takže si divák moc nemůže jednotlivé střípky přiřadit k časové ose, protože ani z rozhovorů nevyplývá, kdy se odehrávají. Technicky mi trochu vadilo občasné objevení se mikrofonu v záběru a podobné, troufnu si říci začátečnické, minely. Vzhledem k názvu dokumentu mi přijde zarážející, že jednoho ze tří "vězňů" vůbec 'venku' neuvidíme. Jinak příběhy měly různou úroveň - ovšem na Reného již zmíněné Třeštíkové to nemá ani zdaleka. Osud fetky Lindy byl zajímavý především v tom, že se jedná o sympatickou slečnu, které opravdu fandíte v tom, aby svůj život zvládla. Tomáše pak sledujeme pouze a jen ve vězení, protože se odtud nedostane, jen si žádá o podmínečné propuštění. Příběh Mirka mi pak přijde nejlepší, protože má nejhorší povahu. Působil na mě jako hloupější člověk, který je zároveň vypočítavý vychcánek, což je příšerně nebezpečná kombinace. Postupně ho vidíme tuším se třemi různými přítelkyněmi, přičemž ty už mají děti. A podílení Mirka na jejich výchově je to, co bylo na dokumentu nejzajímavější. Choval se naprosto odporně a mně - přestože ještě nejsem rodič - se z toho opravdu zvedal kufr. Shrnuto - podtrženo - příjemný, lehce nadprůměrný dokument.(21.12.2011)

Zajímavý dokument, ale podobně jaku u Třeštíkové bych ocenil víc informací, ne jen spoléhat na to, co o sobě "hrdinové" sami prohlásí. Trochu zabloudit do minulosti atd. Ale jinak měla Sobková štěstí na lidi, především ten vařič by bez problémů utáhnul celý film a okamžik "Podávám si stížnost." byl opravdu nesmírně emotivní. A vynikající hlavní motiv Zbyňka Matějů, zní mi v uších ještě teď.(14.4.2012)

• - Postavy dokumentu byly vybírány celkem z 500 vězňů. Dokument se poté natáčel s pěti bývalými trestanci, přičemž pouze tři se nakonec objevili na obrazovkách. (Sinecod)

• - Jedním z bývalých vězňů, kteří byli součástí natáčení, byl i muž odsouzený za zabití kněze. Paradoxně sám poté přijal svátost a stal se knězem. (Sinecod)