Venku

Venku

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2011, 79 min

Na celovečerní debut poměrně slušné. Škoda některých zbytečností, které se mohly odbourat či dotvořit. Distributor nám zde prezentuje časosběrný dokument, ale připadá mi, že natáčení moc dlouho netrvalo - ve srovnání se skvělou Třeštíkovou to je prakticky krátkometrážní snímek. Každopádně se nějakou dobu natáčelo, ale prakticky chybí časové popisky, takže si divák moc nemůže jednotlivé střípky přiřadit k časové ose, protože ani z rozhovorů nevyplývá, kdy se odehrávají. Technicky mi trochu vadilo občasné objevení se mikrofonu v záběru a podobné, troufnu si říci začátečnické, minely. Vzhledem k názvu dokumentu mi přijde zarážející, že jednoho ze tří "vězňů" vůbec 'venku' neuvidíme. Jinak příběhy měly různou úroveň - ovšem na Reného již zmíněné Třeštíkové to nemá ani zdaleka. Osud fetky Lindy byl zajímavý především v tom, že se jedná o sympatickou slečnu, které opravdu fandíte v tom, aby svůj život zvládla. Tomáše pak sledujeme pouze a jen ve vězení, protože se odtud nedostane, jen si žádá o podmínečné propuštění. Příběh Mirka mi pak přijde nejlepší, protože má nejhorší povahu. Působil na mě jako hloupější člověk, který je zároveň vypočítavý vychcánek, což je příšerně nebezpečná kombinace. Postupně ho vidíme tuším se třemi různými přítelkyněmi, přičemž ty už mají děti. A podílení Mirka na jejich výchově je to, co bylo na dokumentu nejzajímavější. Choval se naprosto odporně a mně - přestože ještě nejsem rodič - se z toho opravdu zvedal kufr. Shrnuto - podtrženo - příjemný, lehce nadprůměrný dokument.(21.12.2011)

Napínavé a dobře natočené, držel jsem jim celou dobu palce.. a držím dál...Vytknul bych horší kvalitu zvuku a informace o čase...(7.9.2014)

Zajímavý dokument, ale podobně jaku u Třeštíkové bych ocenil víc informací, ne jen spoléhat na to, co o sobě "hrdinové" sami prohlásí. Trochu zabloudit do minulosti atd. Ale jinak měla Sobková štěstí na lidi, především ten vařič by bez problémů utáhnul celý film a okamžik "Podávám si stížnost." byl opravdu nesmírně emotivní. A vynikající hlavní motiv Zbyňka Matějů, zní mi v uších ještě teď.(14.4.2012)

Fakt mě rozesmála arestantka Linda. Po výstupu měla dluh tři sta litrů, o kterém prohlásila, že je to víceméně muška. Ze všeho nejdříve ji zajímaly nové kozy za šedesát litrů v akci a vybělení zubů. Není divu, že se do roka dluh rozrostl na půl melounu. Chudák ten obtloustlý divíšek, který se s Lindou zasnoubil a plánoval sňatek ve Španělsku. Také ovšem není vyloučeno, že stárnu a nerozumím tomu.(17.7.2015)

A podle mě tyhle vězni nebyli tak dobře vybraný. Všichni měli co do činění s drogama a tím byli stejní. Chtěla bych vědět trochu víc o tom, jak se jim ve vězení žilo, například Linda tam k tomu vlastně nic neřekla. Taky bych chtěla vědět kdy je sebrali, jak je odsoudili. Vybírali z 500 vězňů, natočili film s pěti a nakonec zbyli tři ze kterých je tenhle dokument poskládán. Jeden z těch pěti je člověk, který zabil kněze, dostal doživotí a sám teď přijal svátost a to mi přijde o dost zajímavější. Pak si říkáte, jak moc pravdivé výpovědi těch vězňů jsou. Jeden z tvůrců i říkal, že ten jeden (myslím, že ten bez těch předních zubů co vystřídal po odchodu z vězení hodně ženských) nejspíš pravdu vůbec nemluvil a tak bych ráda i nějaký fakta od někoho jiného než od nich samotných. Působilo to na mě strašně cize a odtažitě. Možná to byl záměr, ale škoda, z tohohle tématu se dá vyždímat mnohem víc. Jediné co se mě dotklo bylo, když po projekci jeden z tvůrců řekl, že se před čtyřma měsícema Lindina sestra po čtvrté pokusila o sebevraždu a tentokrát úspěšně. To bylo smutný. Viděno na Finále Plzeň 2012.(27.4.2012)