Venku

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2011, 79 min

v pohodě.(17.11.2011)

Na celovečerní debut poměrně slušné. Škoda některých zbytečností, které se mohly odbourat či dotvořit. Distributor nám zde prezentuje časosběrný dokument, ale připadá mi, že natáčení moc dlouho netrvalo - ve srovnání se skvělou Třeštíkovou to je prakticky krátkometrážní snímek. Každopádně se nějakou dobu natáčelo, ale prakticky chybí časové popisky, takže si divák moc nemůže jednotlivé střípky přiřadit k časové ose, protože ani z rozhovorů nevyplývá, kdy se odehrávají. Technicky mi trochu vadilo občasné objevení se mikrofonu v záběru a podobné, troufnu si říci začátečnické, minely. Vzhledem k názvu dokumentu mi přijde zarážející, že jednoho ze tří "vězňů" vůbec 'venku' neuvidíme. Jinak příběhy měly různou úroveň - ovšem na Reného již zmíněné Třeštíkové to nemá ani zdaleka. Osud fetky Lindy byl zajímavý především v tom, že se jedná o sympatickou slečnu, které opravdu fandíte v tom, aby svůj život zvládla. Tomáše pak sledujeme pouze a jen ve vězení, protože se odtud nedostane, jen si žádá o podmínečné propuštění. Příběh Mirka mi pak přijde nejlepší, protože má nejhorší povahu. Působil na mě jako hloupější člověk, který je zároveň vypočítavý vychcánek, což je příšerně nebezpečná kombinace. Postupně ho vidíme tuším se třemi různými přítelkyněmi, přičemž ty už mají děti. A podílení Mirka na jejich výchově je to, co bylo na dokumentu nejzajímavější. Choval se naprosto odporně a mně - přestože ještě nejsem rodič - se z toho opravdu zvedal kufr. Shrnuto - podtrženo - příjemný, lehce nadprůměrný dokument.(21.12.2011)

Škoda krátkého sledovacího období. Retrospektiva z hlediska pěti let by byla asi zajímavější.(30.10.2011)

Fakt mě rozesmála arestantka Linda. Po výstupu měla dluh tři sta litrů, o kterém prohlásila, že je to víceméně muška. Ze všeho nejdříve ji zajímaly nové kozy za šedesát litrů v akci a vybělení zubů. Není divu, že se do roka dluh rozrostl na půl melounu. Chudák ten obtloustlý divíšek, který se s Lindou zasnoubil a plánoval sňatek ve Španělsku. Také ovšem není vyloučeno, že stárnu a nerozumím tomu.(17.7.2015)

Když jsem jako dítě (a před pár lety v repríze už jako dospělý člověk) sledoval v 90. letech na Nově slavný TV pořad Tabu, tak mě vždy nejvíce zajímaly díly odehrávající se ve vězení. To prostředí mě jako někoho, kdo se do něj nikdy nepodíval vždy určitým způsobem fascinovalo a při rozhovorech s těmi vězni jsem si říkal, jak to asi v takovém vězení chodí. Díky tomuto dokumentu jsem si konečně mohl udělat nějaký konkrétní obrázek, i když kamera bohužel sleduje spíše vězně, kteří to vězení opouští, ale to nic nemění na tom, že téma dokumentu je velice lákavé. Pokud se mám nějak vyjádřit k celkovému výsledku, tak musím souhlasit s tím, že doba natáčení dokumentu zřejmě nebyla nějak extra dlouhá, alespoň tak soudím z toho, že jeden ze sledovaných vězňů na konci dokumentu říká, že byl propuštěn v roce 2009 a toto propuštění z vězení bylo v dokumentu ukázáno hned někdy na začátku, takže předpokládám, že natáčení dokumentu mohlo trvat nějaké dva až tři roky, což mi na časosběrný dokument přijde docela málo a je to bohužel hlavní mínus celého tohoto dokumentu. Navíc jednoho z vězňů neuvidíme na svobodě vůbec a závěrečné titulky prozrazují, že byl propuštěn na svobodu až jeden měsíc po ukončení natáčení, což je taky docela silný nedostatek vzhledem k názvu dokumentu. Nicméně celkově jsem rád, že jsem díky dokumentu zase o něco málo moudřejší a uděluji průměrné hodnocení v podobě tří hvězdiček.(10.2.2012)