Jestliže první řada byla i přes svoji enormní stopáž výborná, říci o druhé že je vynikající je slabé slovo. Vše je tu mnohem vyhrocenější - spád, počet vražd, jejich brutalita, politické intriky i kompromisy z nichž se chce blít, akce i zvraty, přičemž tomu poslednímu jednoznačně vévodí závěrečný díl. Až do jeho poloviny jsem téměř netušil, kdo je hlavní strůjce všeho zla. A to poučení, jehož se nám dostane z úst takové morální autority, jakou je sám premiér: proslov hodný zapamatování a zakončený větou "Hlavní je neustat v boji!" Opravdu výživné a (nejen) pro naši společnost přímo signifikantní.(13.10.2014)

Lepší zabít nevinného, než váhat zabít nepřítele. Další severské detektivní cvičení v praktickém machiavelismu, tentokrát s vypilovaným konceptem, který díky poloviční stopáži působí mnohem semknutěji, soustředěněji a dynamičtěji než první řada. Brilantní práce s odlidštěnou atmosférou a profesními maskami umožňuje tvůrcům psí kus, kdy hlavní hrdinka může být ve své podstatě důsledně nesympatická, studená, posedlá mrcha a člověk chtě nechtě sympatizuje i s postavami morálně na hraně (neexistence dichotomie dobra a zla je konec konců jeden z konstrukčních prvků Forbrydelsen). Uchopení tématu války proti teroru, xenofobie a hranic toho, kde končí "blahodárné ohýbání demokracie" a začínají "autokratické manýry" je po skandinávsku dotažené dostatečně daleko, aby ponoukalo k zamyšlení (tudíž to není jen povinná dekorace). Dějová linka je mnohem plynulejší a přehlednější, režie ustálenější a v neposlední řadě je třeba pochválit dvojici postav - eklektického politika, který hledá masku v podání (vždy) skvělého Nicolase Bro a postavu veterána s poruchou paměti (Homeland po dánsku?) strhaného a štvaného Kena Vedsegaarda. Brilantní, tentokrát téměř bez výhrad.(19.2.2013)

Tady jsou pětihvězdičková hodnocení úplně mimo. Jako celek to sice není vůbec špatné, má to napětí, akci, ale už je to prostě šablonovité podle původního série, kterou si ale znovu nejspíš nikdy nepustím a hlavně je to o poznání jednoduší, chybí propracované mezilidské vztahy a některé logické dedukce Lundenové jsou víc než sporné.(8.12.2013)

Řek bych, že o něco lepší, než prvni série, ale taky to neni něco, kvuli čemu by měl papež šukat maly chlapečky. Moc mi tam neseděla ta politická linie, ale bez ní by to zas asi taky nebylo uplně ono. Ale dobry bylo, že oproti první sérii mělo tohle o něco rychlejší tempo a nebylo to tak moc zamotany. I když bylo to zamotany, ale docela pochopitelně. Akorát to rozuzlení mě nakonec docela zklamalo, ale co už. Taky Lundová a její chlapskej styl mi k ní už tak nějak nejde. Ale každopádně zajímavej inteligentní seriál, kterej mě zajímal až do konce...(23.3.2014)

Sarah Lund je zpátky a vrací se ve velkém stylu. Druhá, tentokrát desetidílná série se poučila z nedostatků té první a je mnohem kompaktnější a plynulejší. Z prostředí kodaňské radnice jsme vystoupali o patro výš a do děje se zapletli rovnou dva ministři spravedlnosti. Vyšetřování neskáče od podezřelého k podezřelému, ale celou dobu postupně odkrývá pohřebné tajemství, kvůli němuž umírají vojáci Dánské královské armády. Atmosféra je pořádně temná a od lehce pomalejšího začátku se napínavost dramaticky zvedá, ale příběhu schází údernost první série. Chyběla mi vyhrocená předvolební atmosféra, chyběl mi sympatický Troels Hartmann a dokonce i mstící se Theis Birk Larsen. Vedle civilnější a emocemi nabité jedničky, působí dvojka profesionálněji a odtažitěji a není tolik vyčerpávající, ani pohlcující. Slabších pět hvězdiček.(25.12.2012)