Americký napínavý film z politicko-mestského prostredia. Ako už bolo napísané, film chvíľu pôsobí nudne. Ale asi v polovici začne naberať na obrátkach napätia a vaše zaspávanie sa zmení vo veľkú pozornosť. Nesúhlasil by som s tvrdením, že by to chcelo viac akcie. Naopak. Film o politike, obchode, kapitále, korupcií a špine s tým spojenej. Takých filmov býva natočených mnoho. Teraz v tom dominujú severské krajiny, ktoré v tvorbe politických thrillerov nemajú konkurenciu.(9.2.2015)

• mcb

Proč se tyhle unylé žánrovky ještě točí? Mimo perfektní obsazení je Zlomené město ukázkovým případem promarněného potenciálu, který selhává s jakoukoliv realizační složkou. Rutinní děj, rutinní režie, nulové napětí a žádná atmosféra. Jako bych ani nic neviděl.(9.5.2013)

Tento film ničím neblyští - atmosféra ako z klasických priemerných thrillerov, scenár šlape v duchu policajno-politických pletiek ochutený dramatickými zápletkami, charaktery a celá psychológia postáv vykreslená dosť po povrchu a ani zápletka neposkytuje nadpriemernú dávku diváckeho adrenalínu. Všetko však ide ako má. Priemerne a fádne. A po chvíli tento film pre svoju nevýraznosť zapadne do zabudnutia.(17.12.2013)

Jedným okom dnu, druhým von...(18.12.2013)

V tomto komentári poodhalím aj niečo z deja. Na tento film som sa tešil, veď tam hraje Crowe, to asi bude mať "gule", no bez prečítania podrobností som len hádal, čo ma tak asi môže čakať. Bude to niečo s hrdinom okolo korupcie ako Serpico, či Krajina policajtov alebo niečo na štýl Česť a sláva, či nebodaj Volavka, Králi ulice alebo Zvyčajní podozriví? Kde sa to bude pohybovať, lebo téma politiky, korupcie, polície je často len zamotanie sa v špinavých hrách, chcel som sa nechať prekvapiť. V úvode, kde dlhoroční starosta ide do ďalších volieb s tým, že v kancelárii nemá len vzorky toho s čím ide do volieb, ale má tam rovno hromadu rôznych letákov, tak som si začal myslieť, že tu to bude nejaký aktívny starosta, možno nejakú vraždu vykoná aj sám, čoho som sa začal obávať vzhľadom k deju, to že sa vôbec vraždí je už problém tohto sveta, no čakať od toho nejaký Prípad pelikán, či čakať ako sa bude stretávať s miliardármi, finančníkmi z Wall Street, či politikmi z vysokých miest, tak to som rýchlo pochopil, že by bolo príliš. Dosť rýchlo som si všimol, že napätie je dosť umelo robené, že hudba to podfarbuje aj v častiach, ktoré v iných filmoch sú brané ľahšie, no o zlé veci išlo, takže to nieje vec k vážnej kritike. Ja som sa s filmom miestami stotožňoval, napríklad v časti, kde sa Billyho pýtala starostova žena, či je katolík alebo hlupák som predpovedal, že asi povie oboje, ale proste nebol to nejaký geniálne zmýšľajúci policajt a pomotanosť a faloš mu vadila, dokonca svoje zásady prejavil aj pri premiére filmu, kde mu jeho priateľka zatajila pravdu a zaklamala, no okrem vraždy z minulosti a nejakého násilia som sa s ním dosť stotožnil, čo bol dobrý signál, akurát to so skutkom, ktorý sa policajtovi po rokoch vrátil tu nebolo prvýkrát, často sa to používa, niekedy je to až nepríjemné klišé, tu to celkom zapasovalo ku koncu. Vadilo mi však, že svoj život súdnej spravodlivosti po morálnej úvahe odovzdal s tým, že keď prišiel domov, tak ho tam nikto nečakal, žiadna žena, žiadne deti, akurát zanechal len novovznikajúci vzťah, do ktorého sa mohol tešiť, no nebolo to nič silné so zodpovednosťou za nejaké deti, tu sa teda filmu veľmi ľahko hralo na morálnu stránku, radšej by som videl film, kde by mu čin súd odpustil vzhľadom k zodpovednosti za rodinu, k odhaleniu závažnej kauzy a za nejaké mierne tresty. Zamotanosť tohto filmu nie je veľká, je to jednoduchá kriminálka o vysokých miestach a zložitosti nás ľudí. Jednoduché veci občas fungujú, dokonca aj taký herec Tom Hanks sa nedávno vyjadril, že má radšej filmy, ktoré ukazujú zložitosť nás ľudí viac, než len nejaké bezduché strielačky, no a tento film o zložitosti pováh bol a pritom bol jednoduchý. Počas filmu ma samého napadlo pár typov na zložitejší scenár, ktorý keby sme žili v inom svete, tak by som ho bol rád realizoval. Tiež ukázal prečo nevoliť falošných ľudí aj napriek tomu, že veľa vecí vedia a sú odborne schopní. Avšak ten záver sa ukázal ako snový, ale bodaj by sme mali aspoň takých ľudí, čo pochybili, nie sú až takí odborníci, no svoje pochybenia ľutujú a sú správni vo svojom konaní, aj keď len udržujú priemerný život v nejakom meste nasiaknutom kapitalizmom, kde by pomohla len radikálna zmena systému. Dúfam však, že vás film povzbudil voliť lokálnych politických a občianskych zástupcov, dúfam, že vám ukázal, že robiť pochybné veci s tým, že dávať ruky preč od zlých činov, ktoré to môže priniesť je zlé, či že syn môže mať iné úmysly ako jeho otec. Detektívok je veľa, mnohé sú veľmi hrdinské, mnohé sú prešpikované zvrátenosťami, kde sa ešte aj kresťanské myšlienky spochybňujú a hraje sa na rodinkárstvo, no toto dielo mi prišlo ľudské, kde aj politici sa ukážu ľudskejšie, nenudilo ma to, ja som celkom spokojný, aj ten plagát k tomu je metaforický, síce je to miestami také prázdne dielo, plné konverzácií, no môže to byť aj takto, aj keď to ako film veľa nerieši.(1.10.2013)

• Mark Wahlberg