Čapkovy kapsy (TV seriál)

Krimi / Komedie / Povídkový

Česko, 2011, 5 h 36 min (Minutáž: 12x27 min)

Předloha:

Karel Čapek (povídka)

Ondřej Pšenička, Oldřich Vízner, Karel Heřmánek, Jiří Strach, Tomáš Töpfer, Johanna Tesařová, František Němec, Václav Postránecký, Viktor Preiss, Naďa Konvalinková, Kateřina Burianová-Rajmontová, Jaroslav Satoranský, Jiří Štěpnička, Dana Batulková, Václav Sloup, Pavlína Mourková, Jan Hrušínský, Martin Kraus, Ladislav Hampl, Miroslav Šnajdr, Oldřich Navrátil, Dana Marková, Michal Novotný, Lucie Polišenská, Pavel Rímský, Karel Zima, Zbygniew Kalina, Milena Steinmasslová, Jan Hartl, Petra Špalková, Luba Skořepová, Svatopluk Skopal, Natálie Drabiščáková, Radim Fiala, Radim Kalvoda, Josef Somr, David Švehlík, Iva Pazderková, Ondřej Vetchý, Matouš Ruml, Jana Pidrmanová, Tomáš Pavelka, Marie Málková, Martina Spurná, David Novotný, Radek Holub, Lenka Krobotová, Kryštof Hádek, Klára Melíšková, Julián Chytil, Marcela Peňázová, Monika Žáková, Josef Carda, Arnošt Goldflam, Václav Helšus, Jana Synková, Vladimír Javorský, Eva Vrbková, Petr Pelzer, Jaromír Meduna, Milan Markovič, Vlado Černý, Miroslav Hanuš, Miroslav Táborský, Petr Brukner, Václav Knop, Stanislav Majer, Václav Neužil ml., Simona Babčáková, Jan Skopeček, Jakub Albrecht, Petr Janiš, Ivo Kubečka, Leoš Noha, David Punčochář, Jan Unger, Petr Varga, Jiří Wohanka, Jiří Vondráček, Veronika Divišová, Jiří Havelka, Miroslav Hruška, Tomáš Jeřábek, Petr Nárožný, Petra Nesvačilová, Jana Postlerová, Jiří Prager, Petr Prokop, Milan Slepička, Jaromír Dulava, Jan Holík, Leoš Juráček, Radek Kuchař, Karel Gult, Jiří Havel, Marie Málková, Marie Spurná, Petra Hobzová, Svatopluk Schuller, Josef Tuka, Richard Fiala, Vladimír Kudla, Marek Dobeš, Oldřich Hrůza, Monika Timková, Monika A. Fingerová, Lukáš Homola, Miroslav Večerka, Hana Baroňová, Jiří Bednář, Jana Matějcová, Jindřich Hinke, Radka Fidlerová, Adam Mišík, Karel Pěnkava, Martina Gebarovská, Anna Jedelská, Julie Žáčková, Anita Krausová, Kateřina Fixová, Ivan Herma, Jan Vondráček, Otakar Harlas, Tomáš Běhal, Milan Hajn, Luděk Jelen

Nelze jednoznačně říci, že by beletrie Karla Čapka byla neprůhledná, příliš komplikovaná a proto obtížně přístupná. A přece se u značné části dobové kritiky až příliš setkávala s nesnázemi srovnatelnými s jen málokterými díly jiných významných meziválečných prozaiků. Nejde ani tak o to, že ji nezřídka odmítala, ale hlavně, že přitom docházelo k nedorozuměním, k nepochopení smyslu textů. Svéráznou kapitolu ve vztahu kritiky k Čapkovým pracím tvoří ohlas dvou knih drobných novinářských žánrů, Povídek z jedné kapsy a Povídek z druhé kapsy, vydaných krátce za sebou v roce 1929. Odmítla je kulturní levice i pravice, ale i v Lidových novinách, kde Čapek pracoval a své povídky převážně uveřejňoval, nevyvolalo jejich knižní vydání mimořádné nadšení. Za léta své existence ovšem obě knihy zaznamenaly řadu nových vydání, prošly několika společenskými změnami, získaly si nové čtenáře, kteří v nich nalézají zalíbení. Proč tomu tak je? Především také proto, že jedním z osobitých rysů povídek není samotné rozluštění záhady prostřednictvím gradace děje až k finálnímu odhalení. Do dějové osnovy detektivního příběhu vnáší autor něco žánrově zcela neorganického, zdánlivě i zcela vedlejšího, co se nakonec ukáže jako hlavní, protože způsobuje, že rámec detektivky dostává novou noetickou náplň a nabývá rysů filozofické povídky. Nic na tom nemění, že tato filozofičnost má nezřídka zábavný, takřka anekdotický charakter. S bravurou koncipované mikropříběhy mladých tvůrců, kteří svým přístupem vnášejí do stojatých veřejnoprávních vod svěží vítr, nepostrádají nic z toho, co je pro Čapka typické: vtip, nadhled, ironii, atmosféru doby a především nádherně modelované dialogy, které i po vlastních scénáristických úpravách netahají za uši. Přidáme-li obsazení naší současnou hereckou špičkou (výborné vícekreace Töpfera a Preisse, Hrušínský, Hartl, Štěpnička, Navrátil, Konvalinková, Vetchý, Holub, Javorský, z mladých je to především Martin Myšička, David Švehlík a David Novotný, vyloženě pozitivní je shledání s Heřmánkem, Satoranským nebo Víznerem, jež vídáme jen zřídka), pak je laťka nastavena velmi vysoko. Pod průhlednou, široce přístupnou a veskrze humornou maskou obou KAPES se skrývá nevšední významové bohatství. O tom ostatně svědčí nezvykle pestré spektrum protikladných názorů soudobé kritiky, která zaskočena Čapkovým jakoby odlišným intelektem, nedokázala zaujmout stanovisko, jež za ně mezitím převzala čtenářská obec. Ta totiž velice brzy pochopila, jakou řečí k nim Karel Čapek promlouvá.(10.9.2011)

Atmosféra byla úžasná, kostýmy, čeština i rekvizity byly skvělé. Stejně tak herci, plus Básník a Zmizení herce Bendy měli originální úvodní titulky. Česká televize ukázala, že umí natočit kvalitní věci. Doufám, že ostatní povídky budou taky takhle dobré.(7.9.2011)

TV/// 4.Zločin na poště: Moje první setkání s tímto povídkovým seriálem. Příjemně napsaný scénář, kvalitně zahrané a celkem jsem byl zvědav jak to dopadne. V hlavní roli Oldřich Navrátil.(7/10) 5.Soud pana Havleny: Vtipné i když obsahově ne tak zajímavé jako předešlí díl. Potěší Luba Skořepová, Josef Somr a Jan Skopeček. Radost je vidět pohromadě. Krom toho potěší orchestrem nahraná hudba a prostřihy s dobovými záběry. (7/10) 7.Závrať: Tentokrát na vážnější notu. Potěší účast Jany Pidrmanové, které jsem v této povídce fandil. Jen jsem až moc dlouho čekal na to jak to dopadne. Slabší hudba.(5/10) 8.Příběh sňatkového podvodníka: Obsáhlé obsazení a kvalitně zahrané. Přesto příběh, který už jsem několikrát viděl a ničím novým mě nepřekvapil. (6/10) 9.O lyrickém zloději: Přesto že tam hraje Ondřej Vetchý a Matouš Ruml, tak i přes to mě to moc neoslovilo a ani nebavilo. (4/10) 10.Ztracený dopis: A pokračujeme v sestupné tendenci. Ničím moc zajímavá povídka (až na závěrečné rozuzlení) s Janem Hartlem v hlavní roli, kterého moc nevyhledávám. Přitom režie za to nemůže. Vinu bych přičítal předloze. (3/10) 11.Případy pana Janíka: Na jednoho člověka trošku až moc náhod, nemyslíte? Ale beru to s úměvem, protože tato přínoda pobavila a hlavní role panu hercovi příjemně sedla. K dobru přičtěme i rozličné prostředí. (6/10)/// Celkem ?///(9.10.2011)

Povedený projekt, ve kterém dostali začínající režiséři možnost natočit krátké příběhy, které mají hlavu i patu. Čapkovy předlohy jsou čtenářsky (a teď i divácky) vděčné, herecké obsazení provtřídní, některé filmečky trochu lepší (čtyři hvězdičky), jiné slabší (pod tři žádný nešel). Jenže je to dáno spíš potenciálem samotného příběhu. Všech dvanáct epizod vypadá, téměř jakoby je natočil jediný tvůrce. Možná je to dobré pro seriál, nikoli však pro český film (70%).(25.9.2011)

Básník: Krásný pavlačák se svatým ve výklenku. Nedýchlo to na mne Čapkem. Spíš to bylo celé takové mírně šaškovské. . . .Zmizení herce Bendy: skvělé provedení, příjemně překvapil Töpfer, který jinak hraje toporné panáky, tady famózní. Viktor Preis - velký herec v roli velkého herce. Pět hvězdiček bez mrknutí oka. . . . Jasnovidec: Pěkné scény u lazebníka. . . . . Soud pana Havleny: Dobrý nápad s proložením dobových snímků. Nečapkovská koncovka na závěr mi přišla zbytečná . . . Muž, který se nelíbil: Vychytaná atmosféra staré hospody (až na tu strojenou zábavu u stolu) dřevěná postel s pruhovanými peřinami, pod ní nočník ... :o) Závrať: Skvělý Preis,zadáno pro dvě starší dámu, mladou novomanželku a šikovnéhodoktora . . . . Příběh sňatkového podvodníka: Vypadá to, jakoby měl Martin Šafránek nějakého příbuzného u Kosteleckých uzenin ... Krásný Radek Holub (i když Sovák je Sovák). Příliš mnoho párku vtěsnáno do 30 minut. Zločin v chalupě: Očekávala jsem spíš Rodena, ale Javorský byl výborný! Čapkovina každým coulem!(2.5.2014)