Black Power

Dokumentární

Švédsko, 2011, 100 min

Göran Olsson

Göran Olsson

V titulcích filmu uvedeno: český název Black Power Mixpás z let 1967-1975; režie Göran Hugo Olsson; koprodukce Švédsko / Německo.(14.9.2016)

Kdo jiný by mohl natočit snímek o černošských hnutích v Spojených státech ? No přece Švédové. To oni, respektive švédští novináři, pečlivě sledovali dění v letech 1965 až 1975 v době vrchulu Black Power. Tak tedy vznikl tento zajímavý dokument o rasismu v duších američanů.(9.2.2012)

Český distributor se dopustil prohřešku, když věcný původní název změnil v politický slogan. Konstatování konceptu mixtape, tedy výběru sestaveného jedním člověkem z určitého množství tematického materiálu sice naznačuje jisté zaujetí pro předkládaný subjekt, ale rozhodně ne nutně souhlas. "The Black Power Mixtape 1967-1975" si nedělá nárok být vyčerpávajícím či objektivním pohledem na projevy hnutí za práva černochů v jeho radikálnější podobě právě v období deseti roků od poloviny 60. let. Jak konstatuje komentář na začátku, je to dokument o švédské reflexi dané doby, který nicméně dává prostor tehdejším aktivistům i soudobým ikonám rasové emancipace se k předkládanému materiálu vyjádřit. Zaujatost vycházející z dobového politického ovzduší a protiamerických nálad v evropské a obzvláště skandinávské společnosti sice může sloužit pro řadu lidí jako afirmace jejich postojů (ať už sympatií či opovržení), ale ve své podstatě je spíš konfrontační. Pozitivní zobrazení komunitních aktivit Černých panterů a zapálené projevy předních radikálních či přímo militantních aktivistů nahlodávají ustanovený historický obraz hnutí jako militantních a násilnických separatistů či přímo rasistů proti majoritní barvě pleti. Obzvláště cenný je v tomto ohledu rozhovor s Angelou Dawis ve vazbě, kde aktivistka osvětluje svůj postoj vůči násilnému odporu. Odhaluje totiž rozdíl mezi černým rasismem a rasismem bílých. Zatímco příslušníci většiny vycházejí z xenofobního strachu budovaného na předsudcích, podvědomém pocitu viny a obavách ze situací, kdy se sami ocitli v pozici minority, rasismus vyčítaný Černým panterům a black power radikálům vychází z reálné zkušenosti ohrožení života vlastního i svých bližních, osobně zakoušených projevů útlaku a nemožnosti dovolat se práva. Jistě, že "The Black Power Mixtape 1967-1975" z povahy svého konceptu a především výchozího materiálu nezmiňuje jistá fakta. Jeho přínos ale spočívá právě v tom, že divákovi předkládá radikální názory spolu s jejich reálnými příčinami. Cílem nicméně není odsouhlasení či přijetí zachycených postojů, nýbrž právě reflexe na straně diváka. Jak zazní v jednom rozhovoru ve filmu: "Black isn’t power. Knowledge is power." Právě možnost konfrontovat převzaté postoje k hnutí black power s jeho pozitivním obrazem, potažmo skrze konfrontaci přimět diváky k dodatečnému zjištění faktů a kontextů spočívá vpravdě síla snímku. Tak tedy nikoli power, ale knowledge to the people!(30.5.2012)

Velice zvláštní snímek, jenž vznikl pouze z dobových materiálů švédské TV. Čili s jistou dávkou evropského odstupu a zároveň s citem pro kaleidoskopické postřehy z běžného života. Jinak řečeno: Ve filmu se vyskytují všichni, koho bychom čekali (Malcom X; Martin Luther King; Black Panthers atd.); jenže navíc se divákovi dostává i průhledů do každodennosti prostých lidí. A světe div se: S ohledem na volbu tématu jsou to afroameričané. Černoši. Niggaz. Jak chcete. Ale pokud vás daná problematika nezajímá; nebo vás zajímá nikoliv z hlediska boje za lidská práva; z hlediska sociálního a kulturního atp.; případně nejevíte interes o práci filmových a televizních dokumentaristů; leč zaměstnává vás toliko aspekt "tzv. rasové hygieny", nehodnoťte jej. A nebo hodnoťte. Domnívám se, že tvúrcům tohoto veskrze vydařeného dílka je to celkem jedno. Nicméně s ohledem na množství zdejších nespravedlivě udělených odpadů zvedám hodnocení ze čtyř na pět hvězd. RESPECT.(28.12.2011)

Dokumentární styl není pro každého. Pro mě ano a navíc mě tohle hnutí zajímá, takže ty přehnaná hodnocení vůbec nechápu. :-) Pro mě 5 hvězd.(28.12.2011)