American Horror Story (TV seriál)

American Horror Story: Murder House

American Horror Story

Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2011, 12x50 min

Dylan McDermott, Connie Britton, Taissa Farmiga, Jessica Lange, Evan Peters, Frances Conroy, Alexandra Breckenridge, Jamie Brewer, Denis O'Hare, Zachary Quinto, Teddy Sears, Kate Mara, Sarah Paulson, Matt Ross, Lily Rabe, Morris Chestnut, Bodhi Schulz, Kai Schulz, Christine Estabrook, Mena Suvari, Eric Stonestreet, Jamie Harris, Azura Skye, Christian Serratos, Mageina Tovah, Adina Porter, Alessandra Torresani, Brando Eaton, Ashley Rickards, Gregory Sporleder, Rebecca Wisocky, Michael Graziadei, Drew Powell, Scott Lawrence, Ava Kolker, Abbie Cobb, Celia Finkelstein, Joshua Malina, Anthony Ruivivar, Rosa Salazar, Shauna Bloom, James Gaudioso, Amir Arison, Riley Schmidt, Tanya Clarke, Kaylee Bryant, Meredith Scott Lynn, Presciliana Esparolini, Shauna Case, Kyle Davis, Steven Anderson, David Ury, Shelby Young, Teddy Lane Jr., David Anthony Higgins, Debbie Pollack, Brennan Mejia, Andy Umberger, Bianca Lawson, Melanie Cruz, Katelyn Reed, Ben Woolf, Melissa Barker, Terry F. Smith, Aimee Deshayes, Skyler Vallo, Jacqueline Buda, Geoffrey Rivas, Eve Gordon, Eric Close, Jennifer Jostyn, Trevor Torseth, Roz Witt, Aric Cushing, Missy Doty, John Ainsworth, Carmen Blanchard, Marilyn O'Connor, Mike Peebler, Shani Pride, Courtney Schleinkofer, Elena Schuber, Steve Spel, Toni Wynne, Jordan David, Alexander Nimetz, Seelan Gunaseelan, Tom Gallop, Preston James Hillier, Heather Olt, Linda Porter, Peter Allen Vogt, Sam Kinsey, Sam Gros, Kathleen Rose Perkins, Richard Short, Tom Jourden, April Grace, Joshua Allen, Caitlin Dahl, Dennis Hill, Michael James Bell, W. Earl Brown, Malaya Rivera Drew, Derek Richardson, Shyloh Oostwald, Katelynn Rodriguez, Paul Butler, Morgan Lester, Saginaw Grant, Sancho Martin, Julia Silverman, Anthony James Whitewolf, Lisa Vidal, Camille Chen, Luke Baybak, Laura Flannery
  • Mi Nü-Chai

--- zatím nehodnoceno, neviděna do konce ani první série...ale upřímně řečeno, už jen fakt, že se mi ji nějak moc nechce dokoukoukávat, neboť mi přijde zbytečně překombinovaná a zároveň připitomělá, nesnáším asi úplně všechny postavy (hlavně ten psychoLOLog je vážně k zblití) a napětí se ztratílo někde cestou, nejspíš o něčem svědčí. Moc nerozumím, čím si tohle nikterak kulervoucí dílko vysloužilo tolikeré ovace.(25.3.2013)

Drama strieda pekelne hororovú atmosféru, tá zase jednu bizarnú scénku za druhou a niekde medzi všetkým sa nachádza malý kus čierneho humoru. Všehorodosť nie je režisérskemu triu rozhodne cudzia. Herecké pozície obsadili seriáloví veteráni a mimoriadne sympatické, mladé tváre, ktorých charaktery si behom niekoľkých dielov bezpodmienečne zamilujete (i tie kladné, i tie záporné). Pokiaľ dokáže oceniť temné, miestami priam depresívne prostredie seriálového dejstva, surovú známku reality, ktorá nešetrí ani hlavných hrdinov a vskutku inovatívne poňatie, nepoznajúce slovíčko "tabu" (tvorcovia mi v mnohom pripomenuli starého dobrého Alana Balla), tak vedzte, že AHS je tu zrovna pre vás! __ 1. séria 95% 2. séria 90% 3. séria 60% __ Prvá séria bola famózna, druha vynikajúca, ale tretia? Tretia, vážení, je v mojich očiach nehoráznym úpadkom. Nejde ani tak o to, že sa AHS pretransformoval od brutálno-atmosferického hororu cez sadisticko-psycho horor až po witch-vodoo zabíjačku, ale treťou sezónou prestáva seriál vlastniť svoju prepracovanosť a zaujímavosť. Masakrálnosť už nie je originálnym a šokujúcim doplnkom, ale len samoúčelnou vzorkou nevyváženého, nepremyselného a zmäteného príbehu, ktorý vlastní jak mimoriadne napínavé scény, tak maximálne zbytočné, natiahnuté a bezvýznamné. Dúfam sa štvrtou sériou tvorcovia vrátia k pôvodnej kreativite, na ktorú som s takou radosťou doposiaľ pozeral. Bohužial kvôli tretej sezóne znižujem hodnotenie na štyri hviezdy.(6.1.2012)

V prvom rade najlepšia vec na American Horror Story je, že seriál nie je donekonečna naťahovaný a každá séria má ucelený príbeh so začiatkom aj koncom (a v priemere iba tak dve zbytočné epizódy; čo sa tiež cení). Názov seriálu nie je náhodný a každá séria poskytuje tak American, Horror aj Story. Nasledujú jemné spoilery (v podobe motívov, s ktorými pracuje seriál). 1. séria - MURDER HOUSE (95%) Prvá séria je úžasná svojim dôkladným pôdorysom, prepracovanými postavami a poctivo vybudovaným príbehom spôsobom striedania nechronologických flashbackov (čo pripomína geniálnu, v druhej sérii citovanú, knihu Trumana Capoteho In Cold Blood). Najúžasnejšou vecou na prvej sérii je ale tá "americkosť" a spracovávanie amerických "hororov" a tráum. Zo všetkého "len" napríklad toto: školské streľby, mestské legendy, kult masových vrahov, užívanie antidepresív, šikana, samovraždy tínedžerov, rozpad tradičnej americkej rodiny, nevera a v neposlednom rade potraty. To, ako v klasickom gotickom príbehu šmrcnutom s moderným depresívnym "neo-exploatačnými" štýlom, riešia tieto strašidlá americkej spoločnosti, je tá najfascinujúcejšia stránka seriálu. 2. séria - ASYLUM (90%) Prvá polovica sklamanie. Z názvu seriálu ostalo len "Horror". "American" tam nie je skoro nič a "Story" išlo tiež do úzadia. Traumy sa riešili len námatkovo (homosexualita), naopak do popredia šla až videoherná zbesilosť. Pred príbehom má prednosť prehliadka hororových motívov, ktoré pôsobia dojmom "too much of a good thing", keďže ani na tom dosť veľkom priestore nie je možno spracovať naraz satanizmus, koncentračné tábory, zombies, ufónov a masových vrahov (obzvlášť ufo a zombies mohli byť vyškrtnuté). V polovici série ale nastáva nečakaný zvrat a absolútny charakterový "obrat" jednej postavy a začína staré dobré Horror Story. No vrchol sú posledné tri diely, ktorých dokonalosť je skoro neopísateľná. Príbeh sa nečakane skoro dorieši a nasleduje dejová línia, "čo bolo potom a čo je teraz" s "American" leitmotívom v mediálnom parazitovaní na cudzích a vlastných traumách, čo je zosobnené v parafrázovaní (raz doslova) už spomínanej knihy In Cold Blood Trumana Capoteho (už obal fiktívnej knihy je podobný tej pôvodnej Capoteho) a posledné dva diely a hlavne finiš sú bravúrnym psychologickým rozborom skazenej honby za slávou, ktorá mení obeť na predátora. Navyše to, čo v druhej sérii predvádza Jessica Lange je niečo neuveriteľné! Životný herecký výkon! 3. séria - COVEN (50%) Sklamanie roka. Už po zopár minútach prvej časti som checkoval wikipediu, či to točili rovnakí ľudia. Hrozná réžia (wtf 90°uhly kamier), hroznýýýý scenár (wtf Stevie Nicks?) a to podliezanie Twilight publiku ma totálne odrovnalo. Mala to byť najlepšia séria - voodoo, New Orleans, južanská gotika, čarodejnice - no vyšiel z toho áčkový Twilight s fajn gore a skvelými hercami (fakt všetci, no najmä oceňujem mladé herečky, ktoré nezaostávajú za oscarovými kolegyňami). Koreň problému je odklon od hororu k tínedžerskej hororovej komédií a rezignovanie na pranierovanie americkej spoločnosti. A ani to napätie nefunguje, totižto hlavné hrdinky už nie sú nevinné obete, ktorým sa dejú hrozné veci, ale mocné čarodejnice, ktoré keď zomrú, tak ich niekto oživí. A ten príbeh o hľadaní New Supreme? Fakt? FAKT??? Doteraz neverím... 4. séria - FREAK SHOW (20%) Toto je asi moje zbohom kedysi geniálnemu seriálu. Bohužiaľ Freak Show je príklad totálneho vyčerpania nápadov. Jessica Lange hrá po štvrtý krát tú istú postavu. Akurát teraz je okorenená komicky hrozným fejkovým "nemeckým" prízvukom. Postavy (s výnimkou Kathy Bates a Emmy Roberts) nemajú žiadnu psychológiu. Sú to len jednorozmerné karikatúry. Príbeh, ak tu niečo také bolo, je len sledom deus ex machina zvratov a samoúčelných šokov. Kam sa podela psychológia a história postáv z Murder House a prepracovaná meta-kritika spoločnosti zo záveru Asylum? Nič také tu nie je, len exploatačná posadnutosť nechutnosťami a morbiditou. Najsmutnejšie je, že 83 rokov starý a cca 60 minút dlhý film Freaks má lepšie napísané a zahraté postavy ako táto 650 minútová monštrózna prehliadka tvorivej vyčerpanosti.(8.5.2013)

• - V pilotním díle je použita hudba z filmů Alfreda Hitchcocka a dále z filmu Insidious (2010). V první sérii byla dále k zaslechnutí hudba z filmů Bram Stoker's Dracula (1992), What Lies Beneath (2000), Psycho (1998) a také melodie pískání z Twisted Nerve (1968), kterou jste mohly slyšet i ve snímku Kill Bill (2003). (BlackJoanna)

• - Frances Conroy (Moira) při natáčení nenosila žádné barevné kontaktní čočky. Opravdu má po autonehodě a následné operaci oka každou duhovku zbarvenou jinak, a tak to bylo vepsáno i do příběhu její postavy. (Tom Riddle)

• - Jessica Lange získala v roce 2011 za roli v tomto seriálu Zlatý globus v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli v serálu, minisérii nebo TV filmu. (Terva)