4:44 The Last Day on Earth

• Francie 4h44 Dernier jour sur terre

Milenecký pár tráví večer v apartmá na Manhattanu. On je známý herec, ona malířka. Jsou to jejich poslední společné chvíle. Následující den, přesně v 04:44 totiž nastane konec světa a nikdo to nemůže zastavit. (LIVINGDEAD)

Snorlax

Katastrofický film, ve kterém k žádné katastrofě nedojde, může být zřejmě i docela levný, takže si může dovolit áčkového herce do hlavní role. Ve filmu zazní slušná muzika různých žánrů, ale v podstatě by zde měla znít jen hudba z Woodstocku, protože tenhle snímek byl určitě stvořen pod vlivem omamných látek a je určen divákům, kteří jsou též zfetovaní. Ve filmu jsem objevila jednu zajímavou myšlenku. I kdyby došlo k fatální katastrofě celého světa, Vietrnamci budou vařit a prodávat své pokrmy až do poslední chvíle. ()

*CARNIFEX*

Partnerský pár očakáva osudnú hodinu nasledujúceho dňa, kedy má definitívne zaniknúť planéta zem. Nie, že by bol tento film vyslovenou "katastrofou", pár scén vďaka hereckému výkonu Willema Defoa vyznelo naozaj sentimentálna a melancholicky, no pokiaľ ho porovnám s naozaj depresívnym skvostom "Melanchólia", vyznie ako veľmi slabučký konkurent bez šance na úspech, akokoľvek mu sekundovať. ()

Paldiny

Téma konca sveta s blížiacim sa rokom 2012 priniesla okrem komerčných pohľadov na vec tiež artovejšie. 4:44 je sondou do vnútra myslí ľudí pár hodín pred avizovaným zánikom civilizácie a bližšie zoznamuje s mileneckým párom. Dej sa odohráva prevažne v priestoroch jedného bytu/terasy, kde súčasnú náladu predstaviteľov je možné vyčítať z plátna, aké počas filmu maľuje priateľka staršieho muža. Príbeh aj vzhľadom na štedrý námet nedokáže zaujať a jednotlivé pasáže vypĺňa nudnými skype hovormi a zdĺhavým sledovaním TV programov. Nekonvenčný hudobný motív zlyháva v navodení nepríjemného pocitu a nič neponúkajúci scenár zas k uchopeniu postáv. Snímku čiastočne zachraňuje erotika a záverečná apokalypsa, ktorá takmer hororovou atmosférou privodí očakávané zimomriavky. ()

honajz2

Míň drog při natáčení, vykašlat se na úplnou improvizaci (protože nevěřím tomu, že tohle mělo nějaký scénář - a pokud jo, tak měl max. 2 stránky) a už bych ti to, Ferraro, i věřil. Ono to samo o sobě překvapivě vůbec není špatné a i když to dospěje k tomu úplně stejnému závěru a vyznění jako všechny ostatní filmy se stejným námětem, tohle echt minimalistické podání by něco do sebe mělo. Jen to fakt chtělo něco jako scénář, protože té chemii mezi těma dvěma jsem absolutně nevěřil a hlavně by z toho filmu mohla být zajímavá koláž různých názorů na konec světa a co bude po něm, jenže to by to muselo mít nějaký pevný tvar. Takhle je to jen změť různých výroků z různých rozhovorů a internetových videí, která pospolu působí, jako kdyby to točil zfetovaný Godard. Takže ani na pátý pokus mi Ferrara nesedl a já doufám, že už se na žádný jeho další film nebudu muset nikdy podívat, jelikož jde fakt mimo mě a ty neustále další šance ode mě měl jen kvůli svým sci-fi a kvůli Dafoeovi. Jenže všechny takové jeho filmy už mám za sebou a nemám potřebu mu dávat další šanci jen tak. Nicméně i když zase víc jak dvě hvězdy nedám, dvě věci mu musím pochválit - 1. Nebylo to tak moc nudné jako jeho ostatní filmy (i když Lupiči těl mě svojí atmosférou asi brali víc), 2. Ta scéna s Vietnamcem byla kupodivu silná. 2* ()

George Stobbart

Po úvodnej scénke som si myslel, že Willema Dafoea natoľko fascinoval Lars von Trier, že si rozhodol zopakovať Antichrista kríženého s Melancholiou v tomto malom, komornom príbehu. Onedlho ma však táto myšlienka nadobro opustila a uvedomil som si, že to čo pozerám má ďaleko nielen k Trierovi, ale aj k zaujímavému filmu. Nudná a nerozvinutá vzťahová dráma, ktorá sa väčšinu času odohráva s 2 hercami v 1 byte, kde trávia poslednú noc svojho života, keďže ráno o 4:44 svet zanikne. Netreba sa pýtať na dôvody, čo, prečo, ako, jasné je iba kedy a o nič iné tu nejde, nič sa nedeje, nikto sa nediví, neprotestuje, nevymýšľa záchranný plán. Dafoe behá afektovane po byte, volá cez skype, vykrikuje po ľuďoch na ulici a občas si zasúloží s jeho otravnou partnerkou, ktorá buď maľuje, vrieska alebo sa tvári ako nafetovaný matuzalem, až kým to všetko neskončí. Posledných 10 minút už takých hrozných nebolo, ale celkovo mi to vôbec nesadlo a od nudy som takmer upadol do kómy. ()