Bůh žehnej Americe

God Bless America

Komedie / Drama

USA, 2011, 105 min

• liskam

Člověka úplně láká napsat nějaký vtipný komentář. (Pokud by se mu film líbil.) Mě bohužel vůbec nenadchl! Ty dvě sluncata, která jsem mu dal, jsou za celkový nápad, protože si to zaslouží. To je ale všechno.:-( Herci naprosto nesympatičtí, navíc jsem vůbec nevěřil, že by se tahle ústřední dvojice mohla kdy vytvořit, takže celý systém scén a situací z mého pohledu padá. Navíc bylo vykradeno několik dosti povedenějších snímků. Režie také dosti mizerná, scénář se potácel mezi genialitou a naprostou demencí. Za mě 45%(9.8.2013)

Slibuji dnes přede všemi, že pokud mi bude datum ukončení mého pobytu na zemi oznámeno s dostatečným časovým předstihem, tak velmi civilizovaně popravím několik pečlivě vybraných celebrit, před jejichž skandály se nelze schovat ani na veřejných záchodcích. Takže díky Frankovi a Roxy za inspiraci, výtečnou zábavu, skvěle padnoucí hudbu a ať Bůh dál žehná Americe - zejména tím, že ji vrátí do rukou indiánů. Howgh!(17.7.2012)

Veľmi som sa tešil na tento satirický kúsok, ale musím sa priznať, neužil som si ho tak, ako som dúfal, že si užijem. Na začiatku je síce výborne zhrnuté všetko, čo (aj podľa môjho názoru) robí zo života v tejto úchvatnej spoločnosti peklo na Zemi, no akonáhle príde na zabíjanie, nie je to tak zábavné, ako by to mohlo byť. Chyba je v tom, že film je točený ako vážna indie dráma, čo síce pridáva body k dobru v dialógoch medzi hlavnou dvojkou, no zo zabíjania kreténov robí namiesto želanej zvrátenej fantázie často len obyčajné zabíjanie. Absurdnosť a pointa však z filmu kričí jasne i napriek tomu, no ak by som si mal všetko maximálne vychutnať, musel by sa film uberať trochu iným smerom.(10.5.2012)

Film, na kterej sem se dost těšil, protože to, o čem vypráví, už je vážně třeba nějak víc vyjádřit (zajímavě to nahlodává například i nový Sorkinovo Newsroom). Ve výsledku je tenhle film možná až moc alegorickej a postavy a situace v něm moc přepálený (některý původní události se ale pro film například ani moc upravovat nemusely, např: http://youtu.be/0b7mwTK564o). Tohle by každopádně nebyl až takovej problém, protože kdyby se tenhle film chtěl brát vážně, nemohl by vzniknout asi už vůbec. Problém mám s tím, že je celkově víceméně jen povrchově "funky", ale žádnou hlubší stopu po sobě nezanechává. Když Joel Murray vede monolog, není to nic než osobní prohlášení tvůrců, který on jen strašně nuceně předčítá. God Bless America je každopádně zábavnej, bohužel ho ale dělali amatéři (režisér je převážně herec - všichni ho určitě známe hlavně jako toho punkovýho sociopata z Policejní akademie). Skoro všechno v tom filmu je dělaný průměrně, včetně vztahu hlavních postav, ve kterým jsem doufal i o nějakej ten leónskej motiv. Škoda.(6.7.2012)

• choze

Povrchně kritická a rádobycool bad ass nezávislárna, která je sama tím, co kritizuje.(1.8.2012)

• - Kniha, kterou Frank (Joel Murray) půjčuje recepční, je "Pride and Prejudice and Zombies" od Jane Austenové a Setha Grahama-Smitha. (DJDVD)

• - Masový vrah, o ktorom sa Frank (Joel Murray) dopočuje v televízii, je Charles Whitman, ktorý v roku 1966 vystúpil na vežu v priestoroch Texaskej univerzity v Austine a zastrelil 16 ľudí, a ďalších 32 zranil. Po čine spáchal samovraždu a v liste na rozlúčku žiadal lekárov o pitvu svojho mozgu. Lekársky tím skutočne našiel zhubný nádor v hlave, ktorý mu tlačil na mozog. Tú istú diagnózu si vypočuje od lekára vo filme aj hlavný hrdina. O Whitmanovom besnení pojednáva film Smrtící věž (1975) s Kurtom Russellom v role vraha. (Sociopath)

• - V televizi na motelovém pokoji běží film Attack of the Giant Leeches (1959). (DJDVD)