Pravidla mlčení

(festivalový název)

• Austrálie

Thriller / Drama

Kanada, 2012, 116 min

Velký, velký potěšení, oživující ideály a atmosféru "šedesátek", s příjemným napětím a nenápadnou psychologií postav.(8.10.2013)

Everyone has ghosts of past. ~ //Spoilery// Pokud bych si měl vybrat mezi starými bardy Eastwoodem a Redfordem, volil bych bez přemýšlení Redforda. Velmi pomalu a pozvolna rozplétaný příběh radikalizovaných mírových bojovníků za svobodu a změnu myšlení hybatelů světem, kterým se jednou podělanou nedomyšlenou akcí obrátí vše naruby a po 30 let se skrývají před světem kryti cizími životy. Domino začíná ve chvíli, kdy jeden článek řetězu nechce načínat 31. rok stejného "svobodného" života a strhává malou lavinu, postupně stravující i ty, kteří by rádi prožili život v systému, proti kterému bojovaly, ale který je pohltil. Jenže kdo vám uvěří, že vy, ač člen hnutí, jste v oné osudné chvíli nefigurovali? Ten, kdo figuroval. ~ Nevím, kdy konkrétně bylo scénářem zamýšleno prokecnutí pointy, mě pomalu docvakávala až od chvíle setkání reportéra s dcerkou v baru a informace o jejím adoptování. Jasné, čí je, bylo z následného rozhovoru při doprovodu do školy a potom už jen následovalo dovysvětlení v chajdě. Překvapují mě některé komentáře, já se vůbec nenudil a nepřišlo mi, že by zde bylo pro nudu i místo. Samozřejmě pokud někdo čekal akční thriller v čele se 76 letým Redfordem mohl být pomalým tempem vyprávění spánkově překvapen. Nic to ale nemění na faktu, že jsem odcházel z kina mile překvapen, čekajíc mnohem horší zážitek, vzhledem k aktuálním 58%. Samozřejmě hlavním překvapením budiž fakt, že herci před kamerou nemládnou, Robert nám znatelně zestárl, Susan taky, ale Nick mě až šokoval. Stanley překvapil, Anny tu bylo málo :), Terrence naštěstí taky a také byl tohle snad první film, ve kterém mě nevadila přítomnost Shia. Jednoduše spokojenost.(22.4.2013)

Robert Redford na to pořád má, v šestasedmdesáti mu to běhá o poznání líp než většině jeho stejně starejm kolegům a bez problémů utáhne celej film. Jako režisér si sice dává s nějakym tempem pěkně na čas a celý to tak nějak nikam nespěchá, ale ono to vlastně nevadí, protože má po ruce spoustu dobrejch herců (Nolte, Jenkins, Elliot, Gleeson, Cooper, jen ten LaBeouf mě trochu otravoval a scény s nim docela nudily). Ne že by to bylo něco, na co nikdy nezapomenete, ale já sem se u toho skoro nenudil, což mě překvapilo (krom již zmíněnýho LeBeoufa, kde se ale nedá mluvit o špatnym hereckym výkonu, ale spíš o silně nesympatické postavě, kterou ztvárnil). Poctivejch 7/10.(15.9.2013)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $5,133,027Tržby Celosvetovo $18,400,000Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ človek stále čaká, čaká, čo naňho tento film vybalí a nakoniec dohromady nič, povrchný zlepenec bez poriadného náboja, najviac zamrzí to zvučné obsadenie /45%/(11.10.2013)

Film s mimoriadne peknou prírodou na to, že ide o politický thriller. Aj keď omnoho viac charakterový než akčný. A celkovo trochu netradičný. Napokon aj obrátiť čln a rozlúčiť sa tak so spomínanou prírodou a hlavne slobodou, bolo síce očakávane čestné gesto, ale zvolené s ozajstnou gráciou. Ako vlastne väčšina tunajších scén. Scenár ma celkovo nijak nešokoval (ani v tom jednom momente, kedy mal), no už vôbec nepôsobil dojmom šušťania papiera. Príbeh ľudí, ktorí už sú unavení z idealizmu a stotožnení so zodpovednosťou nad svojimi činmi, mi naopak znel úprimne ako odovzdaný povzdych nad krutou realitou.(1.8.2015)

• - Natáčení probíhalo ve Vancouveru. (Terva)

• - Film měl premiéru 6. září 2012 na 69. Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, kde Robert Redford získal dvě ceny Giovani Giurati del Vittorio Veneto Film Festival Award a Open Prize. (Terva)

• - Identifikačné číslo na chvoste policajnej helikoptéry vo filme bolo N7241P. Rovnaké číslo bolo použité aj v snímke Rituál (2006). Do tretice môžeme na toto číslo naraziť vďaka tomu, že ho malo skutočné lietadlo, ktoré havarovalo v roku 1985. (MikaelSVK)