Pravidla mlčení

(festivalový název)

• Austrálie

Thriller / Drama

Kanada, 2012, 116 min

Robíku, Robíku, jak to ty pacholku děláš, že i tuctovej pšouk dokážeš povýšit na mimořádný zážitek ! Potlesk pro tebe, hvězdičky pro tebe. Po obsahový stránce mně film nějak nenadchnul, ale naštěstí ani nenasral. Chybělo tomu větší napětí a tempo, když už pominu fakt, že tenhle příběh by bez velkých hereckých jmen, kterýho ho zdobí neměl ani polovinu pozornosti a hodnocení co zde má. Jediný co filmečku musím přiznat je dobrá, přirozená atmosféra evokující bijáky let sedmdesátých, tedy bez roztřepaný kamery a bez tun zbytečných keců.(20.10.2013)

Robert Redford a krimi s politickým pozadím - moja obľúbená kombinácia:) Celá zápletka však funguje tak na pol plynu a je príliš veľa medzier na to, aby bol film radený do kategórie "sofistikovaný politický triler", tak ako som na RR zvyknutý. Avšak Company you keep je v tom najlepšom zmysle slova old-school, od postáv, cez príbeh, réžiu, ešte aj ten Shia si zapisuje veci do notesa:) Dobre, priam vynikajúco sa na to pozerá, hlboký dojem alebo nebodaj nejaké "pofilmové" rozjímanie sa ale nekoná. 3,5*/5(19.8.2013)

Já dávám velmi spokojené čtyři hvězdičky. Film je to (pří) jemně napínavý a jak je u Redforda dobrým zvykem řemeslně velmi zručně odvedený. Takový výlet do starých filmových časů si dám líbit.(13.5.2013)

Nemám rád kebyzovanie, no pre teraz si ho neodpustím. Film sa radšej mal volať "Pravidlá premlčania" a venovať sa otázke, či čin spáchány v dávnej minulosti je potrebné stále po rokoch trestať väzením. Najmä v protiklade s preukázateľne sporiadaným životom páchateľa. Aký je po takto strávených rokoch vlastne výchovný motív trestu? U ľudí, ktorí zločin spáchali v puberte a neskôr žili čosi celkom iné? Redford namiesto toho ponúka príbeh pobehujúceho starca. Prekvapuje pritom iných dôchodcov. Všetko exkumpáni z protivojnovej grupy, neváhajúcej v mene mieru kedysi dávno aj prepadávať banky a klásť bomby. Za pätami má otravne drzého pisálka a všetko monitorujúcu FBI. Všetko v mene zistenia, či starček kedysi kdesi bol alebo nebol. V hre je pokračovanie jeho hrania sa s dcérou. Plusom je pár výpovedí bývalých členiek radikálnej grupy o neúnosnej mocenskej politike kapitalizmu, neštítiacej sa vrážd a zločinov. Čiže dôvodov, prečo rovnaké prekračovanie zákonov zo strany odporcov moci je z ich pohľadu oprávnené.(9.12.2013)

• Ernia

Robert má výjimečnou partu přátel. Jen škoda, že se nesešli u lepšího projektu.(23.3.2013)