Nejhledanější muž

Najhľadanejší muž

(festivalový název)

Krimi / Thriller / Drama / Psychologický

Velká Británie / USA / Německo, 2014, 122 min

Škoda, že Holanďák Anton nezahodil foťák dřív. Už Američan byl dobrý tak, že ani sami Američani si při své zpupnosti o sobě tolik nemyslí, no a Nejhledanější muž je v tom bordelu filmů o tajných operacích, terorismu a vůbec zločinu všeho druhu jako koště, co si mete vlastní cestu. Zkrátka je jako holka, kterou nenajdete v žádném katalogu, ale stejně ji chcete. Neváhej a toč, Antone!(16.8.2015)

Kvalitní špionážní drama s prvky thrilleru (sem tam i docela napínavé scény). Potěšilo a překvapilo mě, že v některých ohledech film nejel „tak moc“ podle zajeté hollywoodské šablony (zřejmě měla dominantní slovo VB), i když jazyková otázka byla přece jenom trochu slabší. Já osobně čekal ještě o něco větší „šťávu“, více napětí, ale na druhou stranu jsem se vůbec nenudil a dostal slušnou podívanou. A dobrý dojem z filmu podtrhuje opravdu výborný konec, díky kterému dávám solidní 4*.(9.11.2014)

[AFF 2014] Bez debaty dôležitý film, ktorý nahliada na globálny hon na teroristov a spravodajské služby trochu inak, než sme zvyknutý. Tam, kde iní prezentujú túto poľovačku ako rafinovanú hru, Corbijn na ňu poukazuje ako na rizikový podnik, v ktorom nič nie je isté a jeden chybný krok môže znamenať definitívny koniec. Nesúdi, ale poukazuje na fungovanie vnútropolitických relácií a skutočnej špionáže, ktorá je často manipulovaná k žiadanému výsledku alebo má zviazané ruky. To spolu s nečiernobielym pohľadom z druhej strany barikády utvára celistvý obraz o modernom boji s terorizmom, z ktorého sa stáva výhodný biznis obchádzajúci zákony, manipulujúci s hráčmi v prednej línii a preťahujúci dôležité persóny na svoju stranu šachovnice. Skvele zvolené herecké obsadenie, pedantná, sústredená réžia a zručné remeselné prevedenie z neho robia jeden z najkvalitnejších špionážnych thrillerov súčasnosti. Deziluzívny drastický záver zážitok ešte umocňuje. 85% P.S.: Metafora rybolovu je dokonalá.(30.6.2014)

Philip Seymour Hoffman dává sbohem. Budeš mě chybět, kámo s věčně nalitým panákem. Líbil se mě již Američan s Clooneym, Nejhledanější muž je ještě o něco lepší. Anton umí nejen dodat krásný vizuál, ale rovněž přinutit herce k zajímavým výkonům. 80%(10.11.2014)

Film co má hlavu a patu, ví co chce říct, jakou formou to chce říct s neskutečně ostrou a nekompromisní atmosférou. Děj začína jakoby od prostředka a divák si musi vztah k postavám budovat a dějové linky a souvislosti mezi jednotlivými charaktery rozplétat sám hned od prvních minut. Žádné oslí můstky, pomocné indicie, žádné placebo scény. Poctivá filmařina, která je ale až přiliš strohá a odměřená, sice nechávajíc zajímavě naturalistický pohled na terorismus jako takový, ale zároveň nechybí zbytečně pomalé, "jakoby" hluché sekvence. Hoffman byl velká herecká persona a tahle oldschool záležitost není špatná, jen krajně nepřívětivá.(6.11.2014)