Nejhledanější muž

Najhľadanejší muž

(festivalový název)

Krimi / Thriller / Drama / Psychologický

Velká Británie / USA / Německo, 2014, 122 min

[AFF 2014] Bez debaty dôležitý film, ktorý nahliada na globálny hon na teroristov a spravodajské služby trochu inak, než sme zvyknutý. Tam, kde iní prezentujú túto poľovačku ako rafinovanú hru, Corbijn na ňu poukazuje ako na rizikový podnik, v ktorom nič nie je isté a jeden chybný krok môže znamenať definitívny koniec. Nesúdi, ale poukazuje na fungovanie vnútropolitických relácií a skutočnej špionáže, ktorá je často manipulovaná k žiadanému výsledku alebo má zviazané ruky. To spolu s nečiernobielym pohľadom z druhej strany barikády utvára celistvý obraz o modernom boji s terorizmom, z ktorého sa stáva výhodný biznis obchádzajúci zákony, manipulujúci s hráčmi v prednej línii a preťahujúci dôležité persóny na svoju stranu šachovnice. Skvele zvolené herecké obsadenie, pedantná, sústredená réžia a zručné remeselné prevedenie z neho robia jeden z najkvalitnejších špionážnych thrillerov súčasnosti. Deziluzívny drastický záver zážitok ešte umocňuje. 85% P.S.: Metafora rybolovu je dokonalá.(30.6.2014)

Vysoké hry špionážnych agentúr, ktoré viac ako bezpečnosť tohto sveta zaujíma rivalita medzi úradmi, či dokonca súťaživosť jednotlivcov na úkor bežných smrteľníkov. Línia príbehu tu nie je hlavnou zložkou a takpovediac na nej ani nezáleží. Dôležitá je pointa, ktorá vás uzemní, zmrazí, možno nevyrazí dych, ale prinúti k zamysleniu. Veci pred ktorými politici a médiá odvracajú zrak tento film rozoberá v mikroskopickej rovine. Nesúdi, nepoučuje, jednoducho len uštedrí divákovi studenú sprchu a zároveň robí z tohto sveta totálne temné miesto pre život. Hoffmanova bodka za svojou kariérou je absolútnym vrcholom jeho kariéry, no takisto ostatní herci sa hecli k špičkovým výkonom. Takže ak si uvedomujete, že bondovský týp špióna je rýdze fantasy, tak tu si vychutnáte poctivý obraz tohto sveta, ktorý sa oveľa viac približuje skutočnosti. A možno je to nedivácke, surové a bezohľadné, a možno to nebude vaša šálka kávy, musíte to akceptovať a minimálne vzdať hold herectvu a poctivej režisérskej práci. 80%.(30.9.2014)

Dokonalé. Více později... Poctivá filmařina a výborní herci v příběhu, který má co říct. Le Carré šmakuje v současnosti ještě lépe. Hoffman se loučí stylově. ...aby byl svět bezpečnější.(15.9.2014)

Pro mě zklamání. Nemůžu si pomoc, ale čekal jsem napínavou investigativní pecku z prostředí zamlženého Hamburku, ale bohužel očekávání zůstala těžce nenaplněna. Bylo to pomalé, místy nudné a hlavně se špatným koncem. Hoffman je jedinej, kdo tento film pozvedl na snesitelnou průměrnou úroveň kriminálních filmů. Škoda, doufal jsem ve víc. 60%(9.11.2014)

Evropská metropole mostů, velká zoologická zahrada, obrovský přístav, nejstarší německé letiště, čtvrť červených luceren Sankt Pauli. Hamburk je kromě toho také městem otevřeným imigrantům, nelítostných intrik, podlých špionů se svými jasně nalajnovanými zájmy a nevyzpytatelných teroristů. Vyprávění to pro diváky není zrovna vstřícné. Zádumčivé pohledy zúčastněných poodkrývají činnost různých tajných služeb, které přináší poměrně nekoordinovanou činnost. Někoho může otrávit nečitelnost postav, jiného potěšit poslední role chameleona Philipa Seymoura Hoffmana, který působí umaštěně, otekle, nasraně, nezdravě, a to nejen proto, že mu chutná whisky a cigareta na každém kroku. Loučení ve velkém stylu. I když o něj nikdo z divácké obce takhle brzy nestál. Lecčemu pomáhá Corbijnova osobitá režie, která se nikomu nepodbízí, ignoruje oslí můstky, je minimalistická, je nedořečená. Kouká z ní záměr vymezit se vůči Hollywoodu a všem špionážním kouskům posledních let. Snímek vychází ze stejnojmenného románu britského spisovatele Johna le Carrého, který pracoval v tajných službách, s čímž praštil a začal se věnovat psaní, nicméně systému, kde není dobré hledat si přátele, pochopitelně rozumí. Když na to tvůrci příště půjdou přívětivěji, budu kapánek radši.(6.11.2014)