Báječný hotel Marigold

Úžasný hotel Marigold

Báječný hotel Marigold

Komedie / Drama

Velká Británie / USA / Spojené arabské emiráty, 2011, 119 min

Rozbeh nadchne delikátnym hereckým ansámblom aj filmárskou kreativitou - expozícia filmu je tu perfektne zhrnutá do úvodných titulkov a vzbudí veľké očakávania. Ale potom následuje riešenie osobných problémov, ktoré ma s postavani riešiť nebavilo. A Maggie Smith ma doslova iritovala, čo sa mi pri postavách, ktoré mám pochopiť a nájsť si k nim cestu, obvykle nestáva.(10.5.2012)

Musím uznat, že jsem od toho nic neočekávala. Jelikož jsem viděla fotky a trailer, takže jsem si tento snímek pojmenovala po svém - Důchodci v hotelu. Nicméně, mě opravdu překvapil. Sice je zde Dev Patel, kterého mám zafixovaného jako Milionáře z chatrče, přičemž jeho role se tak moc ani neliší, ale ani to neovlivnilo můj pohled na tento film. Příběh je super, dokonce je to místy i celkem vtipné, i když je to opravdu o důchodcích. Nikdy bych nečekala, že mě takový snímek bude bavit a že se budu smát. Svým způsobem to má životní a vážný podtext, ale na povrchu je to moc příjemné a svěží, takže můžu pouze doporučit.(12.7.2012)

,,PŘIJEĎTE STRÁVIT SVÁ PODZIMNÍ LÉTA DO INDICKÉHO PALÁCE S NOBLESOU ANGLICKÉHO ŠLECHTICKÉHO SÍDLA....“ /// Sedm anglickejch páprdů už se dál nechce rvát s ostatníma v Kaufláči a vyrážej na svoje (možná poslední) dobrodružství. Čeká je jinej svět. Hnědý tváře, černá srdce, smrad kari, ale hlavně hotel pozvednutej z trosek. Milej (?) důchodcovskej humor (tož žádný trapárny…) a postupně je to fakt film spíš pro ty starší a pokročilý. Zároveň se tady dá najít optimismus proloženej indickou romantikou (bez jakejkoliv tanečků, ale přeslazený to je stejně jak hovno z nutrie). Plnokrevný důchodkyně chytaj druhou mízu a tak ti dobrodružněji založení možná začnou pátrat po možnosti ,,dostříkat“ v Indii. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu These Foolish Things (2004) od Deborah Moggach číst nebudu. 2.) Když slyším: MOOLI MOONG DAL, BAGARA BAIGAN, BANJARA GOSHT nevytahuju zbraň, ale příbor. 3.) Chceme si s holkama v důchoďáku udělat hezkej večer. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ** AKCE ne NAPĚTÍ ne(27.8.2012)

Ně mě to bylo moc instantní. Problémy Inda - vlastníka hotelu s matkou, babou a pěnězi byly řešeny jak z nejlacinější telenovely. A ti důchodci mě prostě moc nezajímali. Koukat se na to ale dalo a jako film pro vaše rodiče to určitě také nezklame.(26.12.2012)

Krásný příklad jak funguje řetězec adaptace-akomodace-asimilace v praxi, pěkně článek po článku. Sice ještě mám nějaký ten pátek do doby, kdy je načase rekapitulovat minulost a zvažovat, riskovat, řešit budoucnost, přesto jak se říká poučení není nikdy dost. Za doprovodu jemné hudby se dá film pojmout jako cestopisná příručka o exotickém Jaipuru, jako sociální sonda do problematiky stárnutí nebo jako společenská studie spojení dvou kultur a jejich vzájemného působení, viz zmíněný řetězec. Zní to složitě jak život v Indii, vypadá to lacině jak hotel Marigold, ale ve skutečnosti je to bohaté a pestré jako nečekané zážitky z dovolené. Je těžké vybočit ze zajetých kolejí, opustit zakořeněné předsudky, přiznat si cokoliv, podívat se do hloubi svého nitra. I taková negativní semetrika si zaslouží pochopení, ne každý je schopen sebenáhledu, radikální změny. Mimochodem Penelope se své role zhostila úžasně.(15.7.2013)

• - John Madden našel při vytváření plakátu k filmu inspiraci v plakátu ke snímku Láska nebeská (2003). (('Butcher'))

• - Natáčelo se v indickém městě Jaipur přezdívaném Růžové město. Jako hotel posloužil bývalý královský palác Ravla Khempur, ležící na břehu jezera Udaipur. (Michelle75)

• - Judi Dench prohlásila, že „Indie je soustavný útok na vaše smysly. Je to země kontrastů, která vás změní." (Michelle75)