• TheEissy

Poprvé co jsem odešla z kina během promítání....(3.7.2013)

Na filmu je nejsilnější pravděpodobně pocit bezmoci z toho, jakým způsobem se v padesátých letech "léčily" psychické choroby. Že by hlavní sdělení mělo být trochu jiné se nabízí, ale to se tvůrcům bohužel nepovedlo. Těžko říct, co přesně je špatně. Herci v hlavních i vedlejších úlohách (výborní Edelmann s Franzénem) předvedli svůj nadstandard, příběh byl postaven na skutečné události, ale přesto nevyzněl, jak měl. Možná byl děj filmu příliš fragmentovaný, příliš se snažil být zároveň dramatický i komický, každopádně pointa na samém konci mě nechala naprosto chladnou. Doporučuji fanouškům dějin psychiatrie, finské kinematografie nebo obsazených herců.(7.7.2012)

Z jistého srdečního důvodu miluju finskou, respektive celou severskou tvorbu. Příběh Anny princezny je stoprocentně nádherný, vnímavý k divákovi a dožene vás mnohdy až k slzám a je jedno zda od radosti nebo smutku. Vřele doporučuji.(18.6.2013)

Anna Lappalainen sa narodila 27. júna 1986. Otej jej umrel keď mala štyri roky. Matka nebola schopná sa o deti postarať a tak sa Anna ocitla v niekoľkých pestúnskych rodinách. Skorú dospelosť prežila pomerne umelecky, prekonala bronchitídu a stala sa i masérkou. Chvíľu bola vydatá, ale potom sa dostala do problémov. Chvíľu sa pokúšala žiť s matkou, ale ich vzťah bol veľmi napätý, až nakoniec v roku 1933 Anna skončila v psychiatrickej liečebni Kellokoski s diagnózou depresie a psychózy. Tu by som skončila stručne o živote skutočnej Anny Lappalainen. Film Princessa začína v Kellokoski a zachycuje jej život v "úlohe" princezny. Strávila tam viac ako 50 rokov, zomrela až v nemocnici Nikkilä vo veku 92 rokov. Anna bola jednoducho veľmi zaujímavá paciantka, ktorá mala veľký vplyv na svoje okolie. V druhej polovici filmu povie jeden pacient "Cesta k Nobelovej cene začína lobotomiou.". Portugalský neurolog António Egas Moniz cenu za túto metódu naozaj získal. Ocenenia na Jussi 2011: Katja Kukkola za najlepšiu ženskú hlavnú postavu. No a ešte jedna zaujímavosť nakoniec - pripravuje sa remake.(1.12.2011)

• easaque

zajímavý námět, ale zpracování po určité době začne nudit. Jde vlastně o životopisný příběh pacientky, co si o sobě myslí. že je princezna a jak to působí na lidi kolem ní. Zpracování docela slušné a možná to ani líp zpracovat nešlo. Trochu lepší 2 hvězdičky.(31.10.2011)