Eugéniové

Česko / Slovensko, 2013, 76 min

Pavel Štingl

Pavel Štingl

Miroslav Janek

Eugenika = vědní disciplína, která byla natolik zneužita nacisty, že po 2. světové válce prakticky přestala existovat. Je trochu zvláštní, že komentář na začátku uvádí její zneužití fašisty i komunisty, ale kromě zmínky o Lysenkovi a jeho hrátkách s obilím na Ukrajině, jakoby Východ přestal existovat. Copak, že by se soudruzi dál nedostali? Pochybuji. Takže dokument je spíše o „rasové hygieně“, jejímiž centry byly Drážďany a po okupaci Praha. Zajímavé dobové materiály, animace i komentář na téma, o kterém jsem nic nevěděl = úspěch (70%).(7.5.2015)

Spíše umělecký počin než dokumentární film, který by chtěl co nejmnohostranněji zmapovat fenomén jedné (pseudo)vědecké disciplíny, v níž člověk hodlal vyrvat evoluční proces z "božských" rukou či přírozeného řádu. Film osloví především působivou imaginací v práci s unikátními archivními materiály: do nich neustále vstupují svěží animace čerpající z expresivních kreseb choromyslných a poodhalující za "zdravým" odstupem kamery zvrácené a úzkostné jádro, či prostřednictvím ironických intervencí znevažující primární funkce dobové ideologické rétoriky. Každá z kapitol je tak do jisté míry svébytným kreativním uchopením jednoho z aspektů, bohužel ovšem nedostatečně vnímá přítomnost celkové výpovědi a vazeb přesahujících jednotlivé sekvence. Otevřená esejistická forma sice hledá nové souvislosti mezi historickými záběry, ale svoji náznakovostí a zastřeností příliš neprohlubuje danou problematiku, ani nenabízí prostor pro otázky a reflexi. Spíše jde o letmý průřez problematikou, která Štindla zaujala především svým tvůrčím a emotivním potenciálem, než možnostmi vytvořit nad tímto tématem skutečnou myšlenkovou rozpravu. I jím zvolený postup však funguje dobře a určitě podnítí k dalším náhledům do historické problematiky, byť již probíhajícím v prostoru knihoven či internetu.(26.10.2013)

Hodně povedený snímek, který svou formou dává vzpomenout na dobové dokumenty či kino žurnály a to nejen díky archivním záběrům, zvoleným způsobem komentování, ale dokonce i svým obsahem. Eugéniové se nesnaží postihnout dané téma ve všech souvislostech a předhazovat před diváka prostý výčet fakt a letopočtů, ale vypichuje ty největší zajímavosti a snaží se býti více osobní, což se povětšinou daří. Několikrát se mi chtělo hořce zasmát, do jakých směšných absurdností se neštítili ti "rasoví hygienikové" zajít. Vmísení expresivní (či art brut) animovaných sekvencí též chválím. Výtky k filmu, že nepostihuje dané téma v celé své komplexnosti, chápu, ale myslím si, že jde o nepochopení tvůrčího záměru. Za mě jen trochu škoda těch pár slabších chvilek, které lehce ztrácejí dech a občas zmatečnému rozkouskování na kapitoly. Zvláštní taky je, jak situace na Východě po úvodu jaksi vyšumí do ztracena... I tak spokojené 4*(8.5.2015)

Strhující, velice vhodně volená, umělecky silně vyznívající forma postavená na excelentních animacích a místy výrazně expresivních výtvarných dílech (Rónova ,,věž", stejně jako třeba skvělé animované předěly knih s až Švankmajerovskými ruchy, skutečně mistrný komentář z pera Patrika Ouředníka...) popisující věci tak obludné a hrůzné, že by se jim chtělo spíš smát než věřit...a o to víc je třeba je stále připomínat... Trochu jsem osobně postrádal informace o eugenice v kontextu evropské civilizace 19. století, vždyť třeba o eugenických tendencích v rámci Commonwealthu nepadla ani zmínka, stejně jako o nacistickém projektu Lebensborn, chápu ale, že tvůrci byli limitováni formátem díla. Výrazný didaktický podtext celého snímku by se dal dobře využít pro potřeby školních projekcí a jako názorná pomůcka při hodinách dějepisu či občanské výchovy...(26.10.2013)

• apacka

Flashback na základku. Brr.(12.7.2014)