Comeback

• Slovensko Comeback
Rozhovor  - Miro Remo

Po rokoch strávených v najstráženejšej väznici na Slovensku ste opäť vonku. Pravidelný niekoľkoročný nariadený režim sa zo dňa na deň mení. Viete, že postaviť sa na vlastné sa nepodarilo nikomu z cely. Tých pätnásť, dvadsať rokov človeku chýba. Vyjdete von a nemáte vlastne nič. V base ste nezarobili ani korunu. Stratili ste domov, rodinu. Ste slobodný, ale neviete ani kde je zastávka autobusu. Neviete ako domov. Domov, o ktorý ste asi aj tak za tie roky prišli. Vaši bývalí kamaráti, už majú postavenie, prácu, bývanie, ženu, deti a vy začínate znova odznova. Vonku pozeráte ako puk na všetko nové, ženy, autá, smartfóny, móda, všetko je iné len vy ste taký aký ste bol. Učíte sa narábať s mobilom, dobehnúť zameškané roky. Žiadate o prácu, ale register trestov máte dlhý ako blok z Tesca. Vašim domovom sa stala basa. (oficiální text distributora)

gogo76

Veľmi vydarený dokument, ak ho tak môžem nazvať, pretože niektoré scény boli hrané. Sledujeme niekoľko postáv a ich cestu za slobodou prípadne nápravou. Až po istom čase sa film zamerá na jednu hlavnejšiu postavu o čosi viac a je ňou Zlatko Šimonovič. Film je bez cenzúry, takže si ustrážte deti pred telkou. Vulgarizmy tu lietajú pomerne často, horšie je, že mnohé dialógy sú trochu horšie zrozumiteľné a občas by sa zišly titulky. Film mi prišiel zaujímavý, pretože autentický film spoza mreží sa u nás netočí každý deň. "Kultúrna karate" vložka ma výborne pobavila, ale najviac som smiechom explodoval pri Zlatkovom preliezaní cez plot. Kvalitne s ním jeblo o zem...Toto nebolo hrané a práve preto je to tak účinné. Kamera ostala stáť a celý štáb ho išiel ratovať...Pri dobrom filme sa človek musí občas zamyslieť a tu je možnosť zamyslieť sa nad "spravodlivosťou". Bohužiaľ často v tv i rádiu počúvam, že na Slovensku máme jedny z najprísnejších zákonov v EU. 10 rokov basy za to, že si Zlatko zobral počítač na splátky, ktorý následne nesplácal??? Zlatko s hlavou v smútku a zlosťou rozpráva o tom ako policajti za úkladnú vraždu vyfasovali smiešnych 8 rokov...Žijeme v policajnom štáte...Objektívne môžno 80%, ale v rámci žánru dokument nemám čo vytknúť, navyše núti k zamysleniu, takže plný počet. 100%. ()

Madsbender

[Cinematik 2014] Väzenie ako trvalé tetovanie, doživotná značka, ktorá nezmizne. Miro Remo slávi comeback zručným uchopením ťažkej témy, ktorú pitvá s potrebnou vážnosťou, ale aj vítaným nadhľadom. Portrét dvoch mužov v bludnom kruhu nefunkčnej resocializácie a návratov za mreže je silným kalibrom. Tvorcovia však dokument zvládli "predať", teda urobiť divácky atraktívnym, no zároveň miestami veľmi nepríjemným. Klobúk dole, výkladná skriňa slovenského filmu - dokument - z rukáva vytiahla ďalšie eso. 85% ()

Vodnářka

Co je vlastně účelem trestu odnětí svobody - jen samotné potrestání pachatele, nebo by měl i napravovat, vychovávat, varovat ostatní? Třestní zákoník sice uvádí i tyhle další cíle, jaká je ale realita? Miro Remo se se štábem svých bývalých spolužáků z VŠMU vydává do jedné z nejpřísnějších věznic blízko místa, kde vyrůstal a představuje dva z jejích téměř stálic, dva recidivisty, kteří si to prostě "v normálním životě vždy poserou tak, že je pro ně vězení tou příjemnější variantou". Náprava? O něčem takovém se u nich moc mluvit nedá, spíše o větší ztrátě svědomí, emocí či schopnosti žít na svobodě. Výborná kamera 4 hlavních kameramanů snímku Removi pomáhá zachytit ještě hlouběji příběhy jednotlivých postav, atmosféru věznice a vyvolat v divákovi spousty důležitých otázek a myšlenek, které ho budou provázet ještě pár dní... ()

Anderton

Comeback môže filozoficky zmýšľajúcich magorov ako ja primäť k premýšľaniu nad prepojenosťou fikčného a reálneho sveta. Ono totiž Remo nám predkladá určité typy postáv, s ktorými chtiac nechtiac budeme behom filmu sympatizovať, pretože sú hrdinami jeho filmu. Na druhej strane by sme sa s podobnými ľuďmi v reálnom živote nechceli baviť a naše sympatie a ani pochopenie nevzbudzujú. Je to potom akási pasca na diváka, ktorý si tento paradox a tým aj vlastné pokrytectvo neuvedomuje. Tento faktor je silnejší vďaka tomu, že sledujeme reálne postavy. Najväčšiu hodnotu filmu vidím v tom, že ho ani nedokážem zaradiť medzi dokumenty. Tu sa hranica medzi dokumentárnym a hraným filmom stráca a mne tento ťažký spôsob rozprávania pripadá v tomto filme zvládnutý s maximálnou ľahkosťou. ()

Lacike

Sonda do zivota väznov Ilavskej väznici. Sama tema je zaujimava, lebo normalny clovek s tym skusenosti nema. Informacne to nebolo tak nabité ako som dufal a o hlavnych dvoch postavach som sa nedozvedel viacero detailov, ktore ma zaujimali. Na druhej strane si ma to od zaciatku podmanilo a o postavach som mal fakt chut dozvediet sa, co najviac. Dalsim plusom je atmosfera, ktora je dost depresivna. Bolo to miestami az neprijemne. Nie kvôli nejakym drastickym scenam, ale kvôli zacarovanemu kruhu do ktoreho sa postavy dostali a nevedia sa z neho dostat. Ako povedali v Shawshanku. Po nejakom case uz ste institucionalizovany a uz neviete zit mimo basy. A potom je tu aspekt rodinnych prislusnikov väznov, ktori trpia najviac. Hlavne matky. Aspon kvôli nim by sa mohli este aspon raz pokusit prepusteni zmenit. 7/10. ()

Duotone28

[Febiofest 2015] Nahliadnuť za múry legendary Ilavskej veznice a do duší dvom recidivstom sa len tak ľahko nevidí. Tento materiál by mal byť povinnosť v základných školách na občianskej výchove. Silná kávička. Nazdar ()

Avathar

Pozoruhodný slovenský dokumentárny film Comeback od Mira Rema sleduje dvoch väzňov, ktorí sa po dlhých rokoch väzenia ocitnú na slobode. Dokážu však ešte vo svete vôbec fungovať alebo sa po čase zase vrátia za mreže? Film je solídne natočený, pomerne naturalistický (o brutálnych činoch sa často len hovorí, ale aj tak z toho behá mráz po chrbte) a neberúci si servítky. Zároveň ponúka divákovi mnoho podnetov na premýšľanie. Okrem iného aj o tom, či väzenia naozaj spĺňajú úlohu nápravných ústavov. Na zamyslenie sú aj prísne zákony, ktoré často veľmi neprimerane trestajú pomerne banálne trestné činy. Skrátka po všetkých stránkach vydarený film, ktorý rozhodne stojí za pozretie. ()

Autogram

Tak trochu iný dokument. Iný hlavne osadenstvom, ktoré je z opačného konca spoločnosti, o ktorom bežný človek radšej nechce nič vedieť. Predpokladám, že väčšina povedaného bola pravda, a tak sa im nedá ani fandiť, ani ich ľutovať, môžu si za to sami svojím konaním. Alebo je tu jeden faktor, štátom podporovaná legálna droga alkohol, ktorý bol podľa výpovedí prítomný pri všetkých průseroch. Myslel som pôvodne, že to ani nedopozerám, ale sám som sa čudoval, ako ma to zaujalo. Skutoční väzni dajú filmu inú náladu, ako keby to bol hraný film. Mimoriadny bol aj vzťah reportérky Mirky s niektorými väzňami, ich dlhoročný kontakt dospel očividne do štádia úprimného kamarátstva. Tá príťažlivá žena bola ich oporným bodom vonku, keď ich už každý poslal k vode, ale aj tak som mal niekedy obavy o jej bezpečnosť, upokojovalo ma len to, že niekto je za kamerou. Chvíľu je to aj groteska, samozrejme v alkoholovom opojení, a pri tom prichádza jeden skvelý pád cez bránu, ktorý by tak presvedčivo nezvládol žiadny kaskadér. Záver prináša aj dávku napätia, či ten nešťastník pôjde natvrdo sedieť ešte aj za úverový podvod pri kúpe počítača PC Athlon na splátky v sume pár tisíc korún. –––– Tu by mali chodiť decká od základných škôl, aby sa tým veciam vyhli. Aby vedeli, aký je život. ()

klukluka

V obsahu je sice popis trochu jiného filmu, ale beru to jako dovětek, jako něco, co ve filmu nestihlo zaznít. Nějaká hvězdička je odrazem štěstí, které měli tvůrci v tom, že každý z jejich dvou hlavních aktérů skončil nakonec trochu jinak. Líbila se mi schopnost přimět diváka, aby se zamýšlel nad východisky, důvody, pochody a situací recidivistů. Líbilo se mi, že jsme nesledovali dva recidivisty, ale dvě lidské bytosti. Dvě komplikované duše, jejichž vnitřní démoni jim znemožňují fungování, které většinová společnost považuje za standardní a přijatelné. ()

vander19

Spolužiak z výšky má švagra, ktorý pracuje v Ilave. Vždy po víkende u nich nám rozprával zážitky, ktoré sa počas neho dozvedel. Od vtedy ma zaujímalo, ako to vlastne chodí v slovenských väzniciach. Myslím, že žiaden iný materiál okrem tohto dokumentu tu nemáme, ktorý by to tak dokonale popísal. Človek sa ocitá vo vnútri toho komplexu. Vidí akí ľudia tam sedia. Čo spáchali a koľko za to dostali. Na druhej strane tento dokument zobrazuje dvojicu odsúdených, ktorí sú prepustení na slobodu. Majú problém nájsť si prácu, bývanie, prežívajú. Až 80% z nich sa vráti naspäť do basy. Proste si nezvyknú na normálny život aký žijeme my tu vonku, na slobode. Sledujeme vývin jednotlivca spoločnosti. Je zmätený a cíti krivdu. Na druhej strane, si ale za to môžu sami. Len som nechápal výšku trestu za úverový podiel v hodnote 22 000 slovenský korún. 8 rokov a 2 mesiace???? Naše právo je fakt smiešne. ()

Furmi

Dokument ktorý vo mne zanechal emóciu, vôbec nie peknú ale veľmi silnú. Pri ne jednej scéne ma až mrazilo. Perfektná práca s kamerou, strihom, super hudba, absencia hluchých miest. Po obrazoch starého sveta asi najlepší slovenský dokument čo som doposiaľ videl. 85% ()

José77

zaujimave ale nedotiahnute. chybalo mi viac faktov, viac informacii o ziti vo vaznici, viac informacii o sledovanych "hrdinoch" dokumentu. prislo mi, ze cely cas dokument len tak plava po povrchu a vobec naplno nevyuziva potencial takej atraktivnej temy + hodne mi vadilo privela zbytocnych zaberov, ten cas mohol byt vyuzity ovela efektivnejsie. ()

agassi68

Citlivo spracovaný dokument o prakticky tabuizovanej väzenskej problematike. Tentokrát venovaný nie obľúbenej šikane, ale čo so životom, keď ste celý život zvyknutý na basu. Veľmi mi to pripomenulo Shawshank Redemption, kde sa väzeň radšej obesil ako by sa mal trápiť na slobode. Tvorcovia sa zamysleli aj nad výškou a primeranosťou trestov a bohužiaľ súdnictvo na Slovensku je len odrazom súčasnej vládnej moci. Tí chlapi sú úprimnejší ako väčšina obyvateľstva a aj sympatickejší. Skrátka neviem prečo nedokáže niekto nakrútiť podobný celovečerný film, keď v dokumentárnej tvorbe sme už na špici.. ()

sigi2

Hviezdička dolu za trochu skratkovitý koniec Mirovho príbehu. A tiež za to, že miestami z filmu až príliš cítiť, že autori pôvodne chceli natáčať o niečom úplne inom. Palec hore za tému i jej nápadité spracovanie. Za odhalenie bezútešnosti osudov odsúdených recidivistov. Aj keď si myslím, že skutočne doceniť film v tomto smere môže iba človek, čo s odsúdenými niekedy prišiel do osobného kontaktu. ()

chlebo odpad!

Po ďalšej dlhej odmlke by som dnes rád oznámil svoj .. ehm.. Comeback. Žiaľbohu, práve pri sledovaní takejto existenciálnej pičoviny. Snažil som sa nebyť tak plytký a hodnotiť v svojich obvyklých merítkach = dobré - zlé - nudné . Vážne som sa zamýšľal , čo nám chcel vlastne pán Remo a jeho dvaja primáti povedať. Že veľká časť priblblých recidivistov skončí späť v base? Ďalej som sa v myslení nedostal, pretože "fakty," ktoré dokument podáva sú naprosto evidentné aj bez zabíjania hodiny a pol sledovaním dvoch kokotov, ktorí nezrozumiteľne drmolia jedno väzenské múdro za druhým. Rozmýšľal som nad jednou hviezdou (niečo ako rana milosti) za tú sympatickú bloncku , ale s odstupom času (pri písaní tejto kostrbatej kritiky) som si povedal, že zbytočne plytvať hviezdičkami nebudem, dosť ich tu nechali iné, slaboduchšie existencie. ()

Jindrusa

Remo obdivuhodně proniká do jinak lidskému zraku a představám nepřístupného prostředí věznice. Potkávám se zde s nepoučitelným teatrálním recidivilistou Zlatkem, který se ve věznici už cítí lépe, než doma. Když jej pustí, na sousedy glosuje "Noo, tak už jsem zas na chvilku venku." Není schopný přijmout zodpovědnost za svůj život, jakkoli jej ovládat a opět se vrací do věznice, stejně jako většina ostatních. Může vůbec vězení člověka nějak napravit? Není ve většině jen internátem pro ty, co nedokáží uchopit svůj osud do vlastních rukou? Kruhem, ze kterého není úniku? Na dokumentární film až překvapivě uhrančivá kamera. ()

jefimyc

Mysím, že dokumentaristi nemali šťastnú ruku na výber hrdinov-kriminálnikov, nepáčil sa mi ani umelý zásah do príbehu v podobe reportérky M. A., celé to pôsobilo aranžovane a na efekt. Je mi jasné, že to nemohlo byť rozohrané v štýle Třeštíkovej časozberu René...no ak tam to utiahol celé on sám, v Comebacku sú to epizódky, ktoré zaujmú, no ako celok nepresiahne úroveň všeobecných stereotypov...Arsy-Versy je top! čakám na Cooltúru... ()

maxcold

Tohle všechno jste si z "dokumentu" odnesli? Já si odnesl jen zdlouhavé, hluché místa a nesrozumitelné blábolení vězňů, kteří nebyli schopni skoro nic říci. Lyricky vyhlížející art dokument a bohužel musím říct, že velmi slovensky vyhlížející, ve mě nechal pouze pachuť osmdesátých let minulého století. Jak po vizuální stránce, tak u hudby. Jednu hvězdičku dávám za námět, který se zdál vemi slibný, ale pan režisér se raději kochá krajinkami a tiše sedícími lidmi. ()

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

05.06.2014

Po tiskové konferenci zaplavily web MFF KV v intervalu pouhých pár minut dlouho očekávané programové zprávy. Hlavní festivalový program přinese sedm světových a pět mezinárodních premiér. O… (více)