Comeback

Dokumentární

Slovensko, 2014, 83 min

Miro Remo

Miro Remo, Juro Šlauka

[Febiofest 2015] Nahliadnuť za múry legendary Ilavskej veznice a do duší dvom recidivstom sa len tak ľahko nevidí. Tento materiál by mal byť povinnosť v základných školách na občianskej výchove. Silná kávička. Nazdar(21.3.2015)

Co je vlastně účelem trestu odnětí svobody - jen samotné potrestání pachatele, nebo by měl i napravovat, vychovávat, varovat ostatní? Třestní zákoník sice uvádí i tyhle další cíle, jaká je ale realita? Miro Remo se se štábem svých bývalých spolužáků z VŠMU vydává do jedné z nejpřísnějších věznic blízko místa, kde vyrůstal a představuje dva z jejích téměř stálic, dva recidivisty, kteří si to prostě "v normálním životě vždy poserou tak, že je pro ně vězení tou příjemnější variantou". Náprava? O něčem takovém se u nich moc mluvit nedá, spíše o větší ztrátě svědomí, emocí či schopnosti žít na svobodě. Výborná kamera 4 hlavních kameramanů snímku Removi pomáhá zachytit ještě hlouběji příběhy jednotlivých postav, atmosféru věznice a vyvolat v divákovi spousty důležitých otázek a myšlenek, které ho budou provázet ještě pár dní...(7.7.2014)

Sonda do zivota väznov Ilavskej väznici. Sama tema je zaujimava, lebo normalny clovek s tym skusenosti nema. Informacne to nebolo tak nabité ako som dufal a o hlavnych dvoch postavach som sa nedozvedel viacero detailov, ktore ma zaujimali. Na druhej strane si ma to od zaciatku podmanilo a o postavach som mal fakt chut dozvediet sa, co najviac. Dalsim plusom je atmosfera, ktora je dost depresivna. Bolo to miestami az neprijemne. Nie kvôli nejakym drastickym scenam, ale kvôli zacarovanemu kruhu do ktoreho sa postavy dostali a nevedia sa z neho dostat. Ako povedali v Shawshanku. Po nejakom case uz ste institucionalizovany a uz neviete zit mimo basy. A potom je tu aspekt rodinnych prislusnikov väznov, ktori trpia najviac. Hlavne matky. Aspon kvôli nim by sa mohli este aspon raz pokusit prepusteni zmenit. 7/10.(3.12.2015)

[Cinematik 2014] Väzenie ako trvalé tetovanie, doživotná značka, ktorá nezmizne. Miro Remo slávi comeback zručným uchopením ťažkej témy, ktorú pitvá s potrebnou vážnosťou, ale aj vítaným nadhľadom. Portrét dvoch mužov v bludnom kruhu nefunkčnej resocializácie a návratov za mreže je silným kalibrom. Tvorcovia však dokument zvládli "predať", teda urobiť divácky atraktívnym, no zároveň miestami veľmi nepríjemným. Klobúk dole, výkladná skriňa slovenského filmu - dokument - z rukáva vytiahla ďalšie eso. 85%(13.9.2014)

Čo ma šokovalo najviac, že až 80 % prepustených väzňov sa do väzenia vráti. To je naozaj vysoké číslo, kde už sa dá pochybovať o tom, či väzenie naozaj pomáha a napravuje. Dokument Mira Rema úprimne zobrazuje osudy dvoch väzňov, v období posledných týždňov vo výkone trestu a prvých dní na slobode. Skvelá práca s kamerou a i výkony nehercov prekvapili. Obavy neboli naplnené, dokument ma doslova šokoval svojou otvorenosťou a výborným spracovaním. Len tak ďalej, viac podobných filmov u nás. [9. MFF Cinematik, Piešťany 2014](13.9.2014)